skip to Main Content

İş Hayatında Çalışma Performansını Arttırmanın Yolları

Bu içerik, Timur Demir tarafından HızlıAdam‘da yayınlanmak üzere hazırlanmış özgün bir çalışmadır

iş akışıÇoğumuz, zamanla çalışırken iş performansımızın düştüğünü gözlemleriz. Bunun sebebi ardı ardına yapılan hatalar ya da basitçe işin beklenen hızda ve zamanında yapılmaması olabilir. Ek olarak, işi bitirmesi beklenen çalışanların yani bizlerin, günün ortasında ya da sonlarına doğru enerjilerimizin adeta emilmiş hale gelmesi de bunun bir nedeni olabilir. Bugün size işinizde tutumunuzu ve kalitenizi geliştirebileceğiniz adımlardan bahsedeceğim.

Performansınızı arttırmanın ilk yolu hem işinizde, hem de işiniz dışında gününüzün nasıl gideceğini planlamaktır. Gününüzü planlamadığınızda yapmanız gereken önemli şeyleri kaçırmakla kalmaz, bunları düşünürken ortada kafası olmayan bir tavuk gibi koşuşturmaya başlarsınız. Yatmadan önce, sonraki gün için yapılacaklar listesi oluşturun. Sabah listeyi tekrar gözden geçirin ve gününüzün uygunluk durumuna göre düzenleyin. Bunu yapmak başlarda zordur fakat ilerledikçe hayatınız daha da kolaylaşır. İsterseniz Wunderlist, Evernote gibi uygulamalar kullanarak görev listenizi notlarla, küçük anekdotlarla ve multimedya dosyalarıyla düzenleyebilirsiniz.

İkinci adım ise kendinizi güncel tutmanızdır. Bu işin bir küçük bir de büyük ölçekte olmak üzere iki parçası vardır. Küçük ölçekte güncel kalmak sizin şu anki eylemlerinizde güncel kalmanızdır. Bu size çok yönlü bir birey olmanızı ve etrafınızda neler döndüğü hakkında daha çok bilgi sahibi olmanızı sağlar. Örneğin; sabahları uyandığınızda haberlere göz atmanız sizin olan bitenlerden haberdar olmanızı sağlar ve sadece iş ve ev arasında gidip gelen birisi olmanın dışına çıkarır.

Kendini Güncel Tutmak:

Büyük ölçekte güncel olmak ise, kendinizi güncel tutmak yani yeteneklerinizi daima güncel tutmanız anlamına gelir. Eğer teknoloji endüstrisindeyseniz, bildiğiniz programlama dilinde sayılı kişilerden biri olmalı ya da yeni bir tane yazmalısınız. Teknoloji alanında olmayan endüstrilerde bile en basitinden Microsoft Office gibi basit programları bile öğrenmek aynı işi yaptığınız kişilerden sizi bir adım öne çıkarır. Daima bilgiye ve öğrenmeye aç olun!

Sağlıklı ve aktif bir yaşam sürdürmeniz ise iş hayatınızda performansınızı arttıracak en önemli diğer bir adımdır. Sağlığınıza odaklanmak, yaptığınız işte pozitif bir tutum sergilemenize olanak tanır. Uyku, sağlığınızla direkt iletişim halindedir. Her gece 7-8 saat arası uyumak, uykunuzu almanız için yeterlidir. Uykunuzu aldığınız zaman sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz için ilk aşamayı tamamlamış olursunuz.

Gün boyunca bolca protein, doğal şekerler, kafein yerine doğal enerji arttıran gıdalardan oluşan bir kahvaltı yapmakla başlayın. Kahvenin enerjiyi arttırdığı gerçek olsa da, etkisi çabuk geçiyor. Etkisi geçtikten sonra ise daha berbat bir durumda oluyorsunuz. Ayrıca spora gitmek veya yürüyüş, bisiklet sürme gibi aktivitelerde bulunmak, enerjinizin gün boyu devam etmesini sağlayacaktır. Bu aktiviteleri yapmaya mutlaka özen gösterin. Eğer imkânınız var ise sabahları erken kalkın ve güne spor ve ardından güzel bir kahvaltıyla başlayın.

pomodoroPomodoro Tekniği

Bazen masamızda o kadar iş birikir ki ilk hangisini yapmalıyım, nasıl yetiştirebilirim gibi sorularla zamanımızı harcar ve hiç birini tam anlamıyla yapamayız. İşte bu tip durumlarda yardımınıza Pomodoro tekniğini giriyor. Bu tekniğin esası, yapmanız gereken işleri bir listeye koyup ilk zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlamak ve ilk işinizi belirtilen süre içinde tamamlamak. Yapabilirsiniz! Zamanlayıcıyı işlerin zorluğuna göre ayarladığınızda yapabilirsiniz. İş bittikten sonra 5 dakika ara verin. Bu zaman masanızdan ayrılmak için yeterli olmayabilir. Ancak en azından gözlerinizi ekrandan ayırarak dinlenmeye bırakın.

Daha sonra 2. işinizi yapın, ardından 3. işinizi ve 4. görevi yaptıktan sonra aralar 15 dakika olsun. Bu zamanları çay, su içmek veya arkadaşlarınızla muhabbet etmeye ayırabilirsiniz. İnanın bu tekniği uygulamak ilk aşamada zor gelebilir ama ilk hafta dişinizi sıkıp uyguladıktan sonra beyniniz otomatik olarak artık buna alışacak ve uygulayacaktır.

İş sırasında dikkat dağıtıcı etmenlerle karşılaşmak kaçınılmazdır ve bunlardan bazıları doğru zamanda kapınızı çalmaz. Örnek olarak Pomodoro tekniğini kullanırken molalarınızdan birisindesiniz ve birisi gelip size sorular soruyor yahut önemli haberler veriyor.

Teknik ya da plan olmadan, dikkatiniz işinizden ayrılıp bu konuya dönecektir. Bu konuda önerim, etrafınızdakilerin söylediklerini yapacaklarınız listesine not alın. Böylece hem zamanınız size kalır, hem de yapmanız gereken işler konusunda onları uyarmış olursunuz.

Size performansınızı arttırmak konusunda vereceğim son tavsiye ise nerede duracağınızı bilmenizdir. Eğer freelancer ya da ev çalışanıysanız, işinizi kendinizin belirlediğiniz saatlerde yapabilirsiniz. Eğer ofiste çalışıyorsanız bu saatler şirketinizin belirlediği saatlerle sınırlıdır (8’den 5’e gibi). Bu zamanlara uymak, işinize odaklanmanızı ve zamanında bitirmenizi sağlar ve geceye kalmak gibi performansınızı düşüren eylemlerden sizi uzak tutar.

Timur Demir

Yazar Hakkında: www.timurdemir.com.tr blog sitesinin yazarı. Bloglama, e-posta pazarlama, içerik pazarlama, internet, kişisel yazılar, seo, teknoloji, wordpress konularında özgün içerikler ve faydalı bilgiler paylaşıyor.

2 Yorum
  1. Pomodoro tekniği çalışma saatleri belirgin kişiler için mantıklı ama bizim gibi saati belli olmayan insanlar için pekte geçerliliği yok gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top