skip to Main Content

İstenmeyen Yorumları Paraya Çevirin | Blog Pazarlama

İstenmeyen yorumlardan para kazanmak. Nasıl yani?

İnsan oğlu istenmeyen tüylerden yola çıkarak ürün geliştirip pazarlarken; biz neden istenmeyen yorumlardan para kazanmayalım:) Yok hayır hayır, istenmeyen yorumları engelleyen bir uygulamadan vs bahsetmeyeceğim. Aksine, istenmeyen yorumları engellememekten bahsedeceğim.

Bir önceki makalemde blog sitenizi rakiplerinize pazalayarak daha çok kazanabileceğinizden bahsetmiştim ve bu tip ileri blog pazarlama tekniklerini yazmaya devam edeceğimi de söylemiştim. Dolayısıyla, hiçbir yerde bulamayacağınız türden yeni bir makaleyi ve bloğunuzdan daha fazla gelir elde etmenizi sağlayacak yeni bir tekniği daha öğrenmek üzeresiniz.

Şimdi bloğunuza girsem ve yoğun emek vererek yazdığınız “sokak hayvanlarına sahip çıkmak” konulu eşsiz bir makalenizin altına şöyle bir yorum yapsam tepkiniz ne olurdu?

“satış, pazarlama, blog pazarlama, ikna, iletişim, iş dünyası, kariyer, röportaj, kişisel gelişim, www.hizliadam.com”

İyi düşünün. Sosyal sorumluluk için veya kendi konseptinizle alakalı yazdığınız bir metnin altına yukarıdaki gibi saçma sapan bir yorum yazıyorum. Kendime SEO değeri olan bir backlink almaya çalıştığım apaçık ortada ama bunun sizin makalenizle hiç ama hiç alakası yok değil mi? Ya ben ne lanet bir adamım. Emeğe saygısı olmayan, istismarcı, beleşçi, akıllı geçinen, pisliğin tekiyim. İnsan makale ile ilgili güzel bir yorum yapar, makaleye ek değer katar veya teşekkür eder. Ben ise gelip bedavadan reklam çalışması yapmaya çalışıyorum. Bana ne deseniz haklısınız.

Peki ben bunu yapmak yerine size gelip “kardeşim, ben bloğum için backlink alacağım ama nasıl yapacağımı bilmiyorum, senin bloğunda herhangi bir yazının altına yorum yapsam bunun bana faydası olur mu?” diye sorsam tepkiniz yine sert olur muydu? Hiç sanmıyorum. Bu defa beni sağlıklı yönlendirmek adına bilgi verirdiniz. Hatta bana güzel bir banner alanı kiralardınız. Sanırım ne demek istediğimi çözdünüz bile. Yine de okumaya devam edin. Size nasıl yapmanız gerektiğini anlatıyorum.

Az önce, yukarıda bahsettiğim o çirkin hakaretleri unutun gitsin. Böyle kötü düşünmeyi de unutun! Birisi bloğunuza girmişse size +1 ziyaretçi sağlamış demektir. Bu da her anlamda sizin için kazanç demektir. Reklam gösterimi, alexa değeri, sitenin toplam görüntülenme sayısı ve geçirilen süre gibi dolaylı faydaları sömürdünüz ama bir backlinki çok mu gördünüz? Yapmayın, çok ayıp 🙂 Şunu yapın:

İstenmeyen Yoruma Karşılık Pazarlama Yapmak

Yorum yaptığıma göre e-mail adresimi bırakmış olmalıyım. Eğer mail adresimi bırakmadıysam hangi site için backlink çalışması yaptığım belli zaten. Direk o siteye gidip iletişim paneline girerek bana şöyle bir teklif atın:

Merhaba HızlıAdam;

xxx.com adresli web sitemde, “sokak hayvanlarını koruyalım” başlıklı makaleme aşağıdaki yorumu gönderdiniz. Öncelikle blog sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla siteniz için SEO çalışması yapıyorsunuz. Sizi bir konuda bilgilendirmek isterim. Benim bloğum da dahil olmak üzere birçok web sitesinin yorum panelinde linkler otomatik olarak no_follow etiketiyle yayınlanır. no_follow linkler, arama motorlarının dikkate almadığı, SEO açısından değer ifade etmeyen yönlendirmelerdir.

Dilerseniz bloğumdan size do_follow link (SEO değeri olan backlink) çıkışı sağlayabilirim. Benim bloğum aylık 50.000 farklı kişinin ziyaret ettiği ve yüksek oranda sadakat ziyaretçisine sahip profesyonel bir blogdur. Dolayısıyla size sağladığım backlink, arama motorlarındaki sıralamanıza olumlu etki edebilecek nitelikte olacaktır. Üstelik bu hizmetim için çok ekonomik teklifler sunmaktayım. Siteniz için sadece 60 liraya tanıtım makalesi veya aylık 100 liraya banner yayınlayabilirim. 

Değerlendirmenize istinaden haberleşmek dileğiyle…

Bu teklifiniz benim ilgimi çeker. Ayrıca beni bilgilendirdiğiniz için müteşekkir olurum. Emin olun diğer insanların da ilgisini çeker. Emin olamadınız mı? O zaman tıpkı bir önceki makalemde yaptığım gibi size bu tekniğin işe yaradığını kanıtlayayım. Aşağıda, aynı yöntemi uygulayarak iş aldığım bir kişi ile aramda geçen yazışmanın ekran görüntülerini paylaşıyorum.

Spam değerinde yoruma karşılık;

GÖNDERDİĞİM TEKLİF
istenmeyen yorumları engelleme


GELEN CEVAP
spam yorumları engellemek

Bir takım görüşmeler ve pazarlık sonrası
SONUÇ
spam yorumlardan gelir

Hepsi bu!

para kazanma yöntemleri

Hep söylüyorum: Blogdan gelir elde etmek için kuluçkaya oturup birileri teklif göndersin diye beklemek zorunda değiliz. Blog pazarlama yaparak potansiyel müşterilere kendimiz de ulaşabiliriz. Bunu yaparken fayda odaklı olmak; bu çerçevede karşı tarafa çeşitli çözümler sunmak gerekir. Kısacası talep ettiğimiz paranın hakkını verecek tekliflerimiz hem bizi hem de karşımızdakini memnun edecektir. Profesyonellik de budur zaten. İleri blog pazarlama adına yeni makaleler paylaşacağım. Hızlı Adam’ı takip edin.

GÜNCELLEME: Takip ettiğiniz bloglardan para kazanma konulu, yeni makalemi okuyabilirsiniz

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hızlı Adam | İş Dünyasında Rekabet Hız İster

11 Yorum
 1. Yine güzel ve faydalı bşr makale.
  Bu şekilde yorumlara dönüş yapıp para kazandığım olmuştu. Ama çok çok fazla geri dönüş beklenmemeli zira bu tür backlink sağlamaya çalışan yorumcular pek para karşılığı backlink sağlamıyorlar.

  Yinede etkili bir yöntemdir.

  1. Evet, dediğin doğru. Bedava peşinde koşanlar bu tip teklifleri pek kabul etmiyor ama bu mail için bir taslak oluşturup her istenmeyen yoruma karşılık göndermekte fayda var. Neticede taslak varsa mail göndermek 30 saniyeden fazla sürmeyecektir. Her 10 gereksiz yorumdan 1 tanesi ücretli sponsorluğa dönse bu küçümsenemeyecek bir orandır. Diğer blog pazarlama teknikleriyle birleştiğinde aylık gelirinize etki eden unsurlardan biri olabiliyor. Yorum için Teşekkür ederim üstad

 2. Yazıyı beğendim. Yorumlar, SEO çerçevesinden ilginç bir bakış açısıyla incelenmiş.
  Bende benzer bir yazıyı kendi blogumda Yorum Pazarlama adıyla yayınlamış, fakat konuya biraz daha pazarlama odaklı yaklaşmıştım. Saygılar…

 3. Ben sizin gibi sitelere reklam eren kişilere ulaşıp teklif yolluyorum 😀 buda bi taktik hem blgoları takip ediyorum hemde takip ettiğim bloglar sayesinde reklam alabilecek kitleye ulaşabiliyorum 🙂

  1. Yasin bey, bu konu benim bir sonraki makalemin konusuydu 🙂 ileri blog pazarlama hakkında toplam 4 makale planlamıştım. İkisini yayınladım, diğer ikisini de hazırlıyorum. Yorumunuzu onaylamadan önce biraz bekletecektim ama yayınladım. Süprizi bozduğunuz için teşekkür ederim 🙂

 4. Merhaba Hocam bloğunuzda biz blog yazarları için oldukça bilgilendirici yazılarınız yanı sıra bazı fikirlerinde kafamızda canlanmasını sağlayan bu güzel çalışmalarınız sayesinde çok şey öğrenmeye başladık.Siteniz oldukça yararlı ve bilgilendirici içerikleri sayesinde gerçekten bulunduğu yeri hakeden bir blog durumundadır.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 5. Bu blog işlerine daha başlamamış veya başlamayacak olsam bile konuya bakış açınız ve makaleleriniz hoşuma gidiyor. Teşekkürler yazı için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top