skip to Main Content

✔️ Japon Gülü ve Bakımı

hibiscus-japon gülü

Bulunduğu her ortamın atmosferini değiştirip, güzelleştiren japon çiçekleri en havalı tropik bitkiler arasındadır. Bu güzel bitkiye iyi bakıldığında boyu 4 metreye kadar uzayabilir. Japon gülüne bahçelerde yer verildiği zaman rengarenk çiçekleri ile birbirinden güzel kelebekleri etrafına toplayarak görsel şölen sunar. Geniş ve renkli yaprakları ile evinizdeki en güzel köşeyi onun için ayırabilirsiniz.

Japon Gülü Bakımı Nasıl Yapılır?

Japon gülü için en uygun iklim, ılıman iklimdir. Ilık ortamları seven bu bitki 8 derecenin altında yaşayamaz. Bol güneş seven japon gülü, aydınlık ortamlara ekilmelidir. Soğuk iklimlerde ise onlara iç mekanlarda ve saksılarda yer verilmelidir.. Her ne kadar güneşi sevdiği söylense de direk olarak güneşe maruz bırakılmamalıdır.  Ancak soğuk ya da kurak iklimde yaşıyorsanız bitkinizi güneş alan yere yerleştirmeniz gerekir. Bitkiniz yerinden memnun kalırsa, bunu size sürekli çiçek açarak belli edecektir.

Eğer çiçeğinizi iç mekanda yetiştirmek istiyorsanız iyi süzülmüş toprakları tercih etmelisiniz. Japon gülü için en ideal toprak, tropikal bitkiler için hazırlanmış topraklardır. Dış mekanda yetiştirmek istiyorsanız düzenli aralıklarla kompost takviyesi yapmanız gerekir.

Sulanmayı çok seven bu bitkiyi günde bir ya da iki defa suladığınız zaman daha fazla tomurcuk üretip çiçek açarak sizi ödüllendirir.

Saksı Değişimi

Japon gülü saksı değişimi ilkbahar mevsiminde yapılmalıdır. Hassas davranarak saksıdan çıkarılır ve kökleri kırpılır uygun toprak eklendikten sonra saksıya dikilmelidir.

Japon Gülü Nasıl Budanır?

İyi bakıldığı zaman hızlı bir şekilde uzayan bitki türlerinden biri olduğu için budamayı doğru bir şekilde yapmanız gerekir. En ideal budama mevsimi sonbahardır. Budama işlemini kırılmış ve çürümüş dalları keserek yapabilirsiniz.

https://www.tazecicek.com/ adresinden  birçok çiçek seçeneği arasından dilediğinizi seçerek ve  çiçek siparişi vererek evinizin havasını değiştirebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top