skip to Main Content

✔️ Otel Web Siteleri Nasıl Oluşturuluyor?

otel web sitesi

Teknolojinin gelişim gösterdiği günümüzde hemen her sektörde bir web sitesi olması önemli bir unsurdur. Özellikle Turizm sektöründe çalışma gösteren firmaların web sitesinin olması şarttır. Turizm sektörü bildiğiniz gibi hem dünya genelinde hem de Türkiye genelinde önemli bir gelir kaynağıdır. İnsanlar bir tatil mekanına gitmeden önce şimdi internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Otel Web Sitesi sayesinde siz de gideceğiniz otel ile alakalı bilgi sahibi olabileceğiniz gibi aynı zamanda rezervasyon da yaptırabilirsiniz. Her kesimden insana hitap eden bir siteniz varsa eğer kesinlikle siz çok gelir elde edebileceksiniz. Gideceğiniz yerle alakalı herhangi bir bilginiz yok ise otel danışmanlığı yapan kişiler tarafından hazırlanmış siteleri inceleyebilirsiniz. Peki, Otel Web Siteleri Nasıl Oluşturuluyor?

Özellikle günümüz şartlarında teknolojiye ayak uydurmak bir firma için önemlidir. Bu firma Turizm alanında çalışma gösteriyorsa bu web sitesi daha da önem arz etmektedir. Eşinizle veya çocuklarınızla harika bir tatil yapmayı düşünüyorsanız otel web sitesi hakkında araştırma yapıp site üzerinden rezervasyon yaptırabileceksiniz. Sizin aklınızda olan soru işaretlerini gidermek için çalışma gösteren otel danışmanlığı hizmeti ile siz de otel ile alakalı aklınıza takılan her şeyi sorup cevabını alabilirsiniz. Sizin isteklerinizi karşılamayan bir siteyi elbette incelemeyeceksiniz. Kurulan sitenin büyük küçük herkese hitap edecek şekilde ve otel ile alakalı tüm bilgileri vermesi gerekiyor. Eksik bilgiler siteyi kalitesizleştireceği gibi aynı zamanda müşteri sayısının da azalmasına neden olur.

Otel Web Sitelerinde Olması Gereken Özellikler

Bildiğiniz gibi bir siteye girdiğimiz zaman ilk baktığımız şey sitenin ara yüzü olmaktadır. Otel Web Sitesi kurulurken sitenin hem sade hem net hem de doğru bilgiler içermesine önem vermeniz gerekiyor. Yani bir müşteri sitenize girdiği anda aradığı şeyi kolaylıkla bulması gerekir. Mesela siteniz üzerinde yer alan otel danışmanlığı hizmetiniz hakkında müşterilere bilgi vermeniz gerekiyor. Ayrıca; otelde uygulanan fiyat listesi, otelde bulunan özellikler, otelin nerede olduğu ve civarında nerelere gidilebileceği gibi bilgilere siteniz üzerinden yer verdiğiniz takdirde müşteriniz başka sitelere gitmeyecektir.

Rezervasyon Hizmeti Şart!

Otel web sitesi üzerinde rezervasyon yapma imkanını sunmanızı tavsiye ederiz. Eğer rezervasyonu site üzerinden değil de telefon yoluyla yapmayı tercih ediyorsanız bu durumu mutlaka müşterilerinizle paylaşmanız gerekiyor. Fakat başta dediğimiz gibi biz rezervasyon yapma imkanını siteniz üzerinden yapmanız gerekiyor. Çevrimiçi rezervasyon hizmetini bulunduran siteler sayesinde siz de rezervasyon yapılacak olan tarihte odanın müsaitliği, oda türü ve fiyatlarıyla ilgili kolay bilgi edinebileceksiniz.

Çevrimiçi Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Otel Web Sitesi üzerinde yer alan rezervasyon kısmından gideceğiniz tarihe rezervasyon yaptırarak otele gittiğinizde odanızın hazır olduğunu görebilirsiniz. İster telefonuz, ister tabletiniz, isterseniz de bilgisayarınız üzerinden web sitesine giriş yapıp rezervasyon yapabilirsiniz. İşlem esnasında sizlere sunulan rezervasyon tarihini seçip o tarihte müsait olan oda türünü belirleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Web sitesi üzerinden sizlere sunulan otel danışmanlığı hizmeti ile siz de hem otel hakkında detaylı bilgi edinebilir hemde rezervasyon tarihinizde herhangi bir değişiklik olduğu zaman kolaylıkla bilgi verebilirsiniz.

Otele Ait Görseller Bulundurun!

Otel Web Sitesi üzerinde mutlaka otelinizin dış görünümü, iç mekanına ait olan resimleri ayrıntılı bir şekilde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Özellikle kişilerin kalacağı odalarla ilgili resimleri sitenizde bulundurmanız otelinize gelecek olan kişilerin nasıl bir yerle karşılaşacağını görmesine neden olur. Otel odası harici bahçesi, yemek yenen yeri, lobisi, havuzu, ve sosyal alanlarıyla alakalı görsellere site üzerinden yer vermelisiniz.

Görüş ve Öneriler Kısmı Güven Hissettirir!

Turizm işinde en önemli faktör insan etkileşimi olmaktadır. Eğer bir web siteniz varsa siteniz üzerinden müşterilerin görüş ve önerilerini sunacağı bir kısım bulunması yeni müşterileriniz için güven hissi oluşturacaktır. Otel Danışmanlığı hizmetiniz sayesinde de müşteriler tarafından yöneltilen soruların cevabı hızlı bir şekilde verilmelidir. Bu sayede müşteriler otelinizin diğer otellere göre daha ilgili ve bilgili olduğunu anlayacak ve müşteri sayınız giderek artacaktır.

360° Sanal Gerçeklik Teknolojisine Ayak Uydurun!

Eğer imkanınız varsa otel web sitesi üzerinden 360° sanal gerçeklik teknolojisini web sitesinde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede otelinize gelecek olan müşteriler otel ile alakalı merak ettiklerini sanal gerçeklik ile giderebilir. Sanal gerçeklik sayesinde müşteriler hem odaları, hem oteli hem de bahçeyi kolay bir şekilde uzaktan gezerek otel hakkında bilgi sahibi olabilir. Şayet otelin sanal gerçeklik görüntüleri yayınlanmak isterse Otel Sosyal medya yönetimi ile reklamlar verilerek otelin tanıtımı yapılmalıdır.

Adresiniz Doğru Olmalı!

Siteniz üzerinden otel adresini doğru bir şekilde vermeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Aniden tatile çıkan müşterilerinizin size kolaylıkla ulaşmasını istiyorsanız eğer navigasyon sisteminizin doğru olmasına önem vermeniz gerekiyor. Teknoloji çağında yaşadığımız için şuanda her ve her adres internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Canlı Destek Hizmeti

Otel Danışmanlığı görevini üstlenen kişiler tarafından yönetilen canlı destek hizmeti sayesinde müşterileriniz sizlerle kolaylıkla iletişim kurup, aklınızdaki soruların cevabını verecektir. Canlı destek ekibine sorulan en çok soruların arasında rezervasyon hizmeti bulunduğu için alanında uzman kişilerin bilgi vermesi daha doğru olacaktır. Dışarıdan bir canlı destek görevlisi bulduğunuz zaman bu kişi otelin özelliklerine hakim olmadığından dolayı müşteriye yeterli bilgiyi veremeyecektir. Bu da sizin işinizi olumsuz olarak etkileyebilir.

Farklı Dil Seçenekleri

Otelin sitesi üzerinden farklı dil seçenekleri sunmanız her ülkeden müşteriye hitap etmenize olanak tanıyacaktır. Eğer dünya genelinde çalışma gösteren bir siteyseniz birden fazla dil seçeneğini sitenizde bulundurmanız gerekiyor. Web sitesi oluştururken bu unsura dikkat etmeniz sizin daha çok müşteriye hitap etmenize olanak tanıyacaktır.

Fiyatları Belirleyin

Bildiğiniz gibi her otelin fiyatı diğerinden farklı olmaktadır. Farklı olmasının en önemli nedeni ise otelin sunduğu avantajlardır. Tatil yapacağınız yere gideceğiniz kişi sayısı, kalacağınız oda ve gün sayısı ayrıca faydalanacağınız hizmetler fiyatlara etki edecektir. Tüm bu etkilerle ilgili bilgileri siteniz üzerinden verdiğiniz takdirde müşterilerinize en net sonucu vermiş olacaksınız.

İletişim Numaranız Olmalı!

Siteniz üzerinden danışmana bağlanacak bir iletişim numarası mutlaka belirtmeniz gerekiyor. Site üzerinden rezervasyon işlemini yapamayan kişiler otelin iletişim numarasını arayacağından dolayı doğru numarayı sitenizde yer vermeniz gerekiyor. Telefonla sizi arayan müşterilere anında cevap vermeli ve onların isteğini karşılamalısınız.

Otel Web Sitesi Nasıl Oluşturuluyor? Sorusunun cevabını siz değerli okurlarımız için verdik. Siz de yukarıdaki aşamalara dikkat ederek bir site oluşturduğunuz zaman hem müşteri sayınızı artırabilecek hem de müşterilere istediği bilgileri verebileceksiniz. Özellikle sizler için verdiğimiz aşamalara dikkat edip başarılı bir site kurarsanız hem teknolojiye ayak uyduran bir otel olacak hem de müşterilerinizle istediğiniz an iletişime geçebileceksiniz. İnternet üzerinden işlemlerinizi halletmeniz sizin avantajınıza olacağından ötürü sitenizin ne kadar sade olmasına özen gösterirseniz müşterileriniz o kadar memnun kalacaktır. Siteniz üzerinden rezervasyon yaptıran müşteriler otelinize geldiği zaman öncelikle danışma yani resepsiyon birimiyle görüşecek ve internet üzerinden yaptığı işlemi anlatacaktır. Bundan ötürü çalışanlarınızın da site hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top