skip to Main Content

Makale Yazarak Para Kazanmak mı İstiyorsunuz?

internetten para kazanmakİnternetten para kazanma sevdası uzun yıllardır vardı fakat birçok insan bunu sağlamak için şahsına ait internet sitesine sahip olmak zorunda olduğunu düşünüyordu. Yanlış değil, evet! Kendinize ait bir web adresinizin olması süreci hızlandırır fakat tek seçenek değildir.

Yazarlık Yaparak Para Kazanmak

Bazılarının kafasında, “oturduğum yerden kazanırım” düşüncesi olduğunu biliyorum. Bu bakış açısıyla yola çıkarsanız inanın kazanamazsınız. Evet, makale oturarak yazılıyor, fakat “kaliteli” bir makale üretmek çoğu kez koşmaktan daha yorucu olabiliyor. Öncelikle bunu kabullenerek kolları sıvamak gerekir. Eğer yazar olacaksanız, tıpkı özel sektörde mesai yapar gibi disiplinli bir şekilde içerik üretmeniz ve zamanı iyi yönetmeniz gerekecek.

Makale Yazarak Para Kazanma Süreçleri

Makale yazarlığı konusunda hiç iş tecrübesi olmayan fakat kalemine güvenen kişilerden başlamak istiyorum. Eğer  iş deneyimi olarak sunabileceğiniz hali hazırda blog, web siteniz, arşiviniz vs yoksa henüz yazar sayılmazsınız. Siz kendinize yazar gözüyle bakıyor olabilirsiniz ama bunu işverenlerin de görmesi gerekir. Dolayısıyla:

1- Portfolyonuzu Oluşturun: Birilerinden iş talep ettiğinizde veya bir takım kişi, firmalar size ulaştığında onalara sunabileceğiniz örnek çalışmalar olmalı. İster web ortamında, isterseniz bilgisayarınızın harddiskinde depolayarak portfolyo oluşturun.  Örnek çalışmalarınızı ilerde kullanmanız gerekecektir.

2- Uzmanlık Alanlarınızı Belirleyin: Arşivinizi oluştururken yazabileceğiniz bir çok konu hakkında içerik üretin. Zamanla hangi konuları daha rahat yazdığınızı fark edeceksinizdir. Gerçekten başarılı olabileceğiniz konularda içerik üretmeye (makale yazmaya) özen gösterin. Gelişi güzel yazılarla arşivinizi kabartma hamlesi sizi mat eder. Asla bu hatayı yapmayın. Her bir makaleyi, üniversite bitirme tezi hazırlarmış gibi özenle yazın. Yazınızı hazırladıktan sonra okuyup beğenmediğiniz yazılarınızı tek bir hamlede silip atmaktan çekinmeyin. Fabrika sizsiniz ve en iyisini üretmek için ek bütçelere ihtiyacınız yok. İlgilendiğiniz diğer konularda makale yazmış ve sonuçlardan memnun olmamışsanız o konuyu fazla zorlamayın. En iyi yazabileceğiniz konulara yoğunlaşın.

3- İnsanlardan Geri Bildirim İsteyin: Yazarlığa soyunduğunuz bu süreçte yazdığınız her yazıyı bir takım insanlarla paylaşıp düşüncelerini sorun. İnsanların sizi acımasızca eleştirmesine müsaade edin ve bundan rahatsızlık duymayın. Gerçekten eleştirmesini bilen insanlar size maksimum fayda sağlayacaktır. Eleştirileri dikkate alın. Eğer bir bloğa sahipseniz gelen yorumlardan, beğeni veya paylaşımlardan yazılarınıza olan ilgiyi kısmen analiz edebilirsiniz. Fakat hali hazırda blog sahibi değilseniz, çevrenizde yorumuna güvendiğiniz, bilgili, donanımlı insanlara yazılarınızı gönderin ve geri bildirim isteyin.

4- Dil ve Anlatım Kurallarına Dikkat Edin: Türkçe çok zor bir dil kabul ediyorum. -Ve yine kabul ediyorum ki; ben de henüz kusursuz makaleler üretemiyorum. Cümlede anlam bozukluğu, imla hataları, devrik cümleler vs. hatalar yapıyor olabilirim. Fakat bu konuda elimden geldiğince kendimi geliştiriyor ve titiz davranıyorum. Gerekirse elinize orta okul, lise düzeyi bir dil-anlatım kitabı alın ve çalışın. Özellikle imla kurallarına hakim olmak, yazarlarda en çok aranan donanımlardan biridir.

5- Blog Sahiplerine Misafir Yazarlık Yapın: Şuanda yüksek trafiğe sahip bir bloğunuz olmayabilir. Dolayısıyla yazılarınızın nasıl geri bildirimler alacağını bilemiyor olabilirsiniz. Daha fazla kişi tarafından eleştirilmek yada okunmak istiyorsanız popüler bloglara misafir yazarlık yapın. Kendi bilgi birikiminize uygun konularda içerik üreten blogları tespit ve takip edin. Bir yandan feyz alırken diğer yandan benzer konularda neler yazabileceğinizi düşünün. Bloğun “iletişim” sayfasına girin ve misafir yazar olarak makale göndermek istediğinizi belirtin. Bir çok blog yazarı bu teklifinizi geri çevirmeyecektir. Popüler blogda misafir yazarlık yapmak size referans sağlayacaktır. İlerde almak istediğiniz işler için misafir yazarlık yaptığınız bloglardaki yazılarınızı referans olarak sunabilirsiniz. Bu avantajı da değerlendirin.

Makale Arşivinizi Oluşturduktan Sonra

İnternette yazarlar ile yayıncıları buluşturan platformlarda iş aramaya başlayabilirsiniz. Adını sıkça duyduğum fakat kullanmadığım bir platformdan bahsedeyim (Tüm yazılarımı kendi platformlarımda değerlendirdiğim için bu gibi servisleri henüz kullanma gereği duymadım)

icerikbulutu.com: Bu platforma üye olarak hazırladığınız veya hazırlayabileceğiniz makaleler için sipariş alabiliyorsunuz. Bu şekilde kapı kapı yayıncı, işveren aramaktan kurtulmuş ve hazır platform üzerinde gelen talepler ile para kazanma şansınızı arttırabiliyorsunuz. İçerik Bulutu’nun nasıl çalıştığını merak ediyorsanız tıklayınız

İçerik Bulutu’na benzer mantıkta çalışan bir çok platform var. www.icerikfabrikasi.com, yaziyazparakazan.com gibi sitelere girip araştırma yapabilirsiniz. Bunlar hazır servislerdir ve sizin yerinize size müşteri bulmayı amaçlarlar.

6- Forum Sitelerine Üye Olup Konu Açın: Makale yazarak para kazanmak için işverenler tarafından bulunabilir olmanız önemli. Yukarıda bahsettiğim siteler dışında kullanabileceğiniz forumlar da var. r10.net, wmaraci.com gibi bilinen popüler forumlara üye olun ve ilgili konu başlığı altında kendi konunuzu açın. Örn: “Makale yazarı arayanların dikkatine” başlığı atın veya hazır konular altına yorumunuzu/talebinizi belirtin. Hangi konularda içerik üretebileceğinizi ve örnek çalışmalarınızı paylaşmayı unutmayın.

7- İş Arama Sitelerinde İlgili İlanları İnceleyin: kariyer.net, secretct.com, yenibiris.com gibi işveren listesi geniş sitelere girin ve “yazar, yazarlık, içerik üretimi, makale, metin yazarı, editör” gibi arama filtrelerini kullanarak iş arayın. Hatta en sağlam işlerin bu gibi öncü iş arama sitelerinden geldiği inancındayım. Aşağıdaki örnek sorguda, tek bir kelime girerek 76 adet yazarlık ilanı görüntülendiğini görebilirsiniz. Dijital medya pazarlama süreçleri gelişim gösterdikçe bu arayış oranları hızla artmaktadır.

yazarlık ilanları

Tabi bu gibi platformlarda iş başvurusu yapmak için muhakkak güzel bir cv-özgeçmişe ihtiyacınız olacaktır. İş deneyiminiz yoksa bile oluşturduğunuz özgeçmişin “iş tecrübeleri” kısmında portfolyonuzdan ve örnek çalışmalarınızdan bahsedin.

Örnek:

Firma/Pozisyon: HızlıAdam | www.hizliadam.com | Makale Yazarlığı
İşin Tanımı: Binlerce takipçisi ve yoğun trafiği olan HızlıAdam blogda makale yazarlığı yaptım. XXX alanda içerikler üretip okurlardan olumlu yorumlar aldım. Makale adresi: www.hizliadam.com/makalem….html

şeklinde iş tanımı oluşturabilirsiniz. Bu küçük detay dışında etkili bir cv nasıl hazırlanır sorusuna bu makalemde cevap bulabilirsiniz >> Etkili CV-Özgeçmiş Hazırlama Yöntemleri

8- Kendinize Blog Oluşturun: Yukarıda bahsettiğim yöntemler bir an önce iş bulmanızı sağlayabilecek güçlü yöntemler olsa da bu işin bir süreç gerektirdiğini unutmayın. Arşivinizi oluşturmaktan tutun da yazar arayan bir firma yada ajansa kendinizi satmaya kadar belirli bir zamana ihtiyacınız olacak. Bu süreci en verimli değerlendirmenin yolu da blog yazmaktır. Kendinize, uzmanlık alanınızla ilgili bir blog açın. “Benim uzmanlık alanım yok ki!” şeklinde bir cevap istemiyorum 🙂 Uzmanlıktan kastım akademik bir alanda profesör olmak değil tabi ki. En iyi ve en çok içerik üretebileceğiniz, yazarken sıkılmayacağınız konuları tespit edip bu konular üzerine blog yazmaya başlayın. Uyarmadı demeyin: herkese hitap edecek, her konuda özgürce yayın yapacak bloglar oluşturmaya çalışmayın. “Hayata dair herşey” gibi klişe sloganlarla yola çıkmayın. Konu sınırlaması olmayan bloglar başarılı olamaz (istisnalar kaideyi bozmaz)

TAVSİYE YAZI: Blog Aç

blog yazarlığından gelirBloğunuzu hem kendi referansınız hem de portfolyonuz olarak kullanabilirsiniz. Düzenli bir şekilde içerik girmeyi ihmal etmeyin. Bir süre sonra belirli ziyaretçi çıtasına ulaşırsanız size teklifler gelmeye başlar. İçerik üretimi, x konuda yazarlık, editörlük, bloğunuza reklam, link satışı vb gelir fırsatları sizi bulur. Bloğunuzda reklam yayınlayıp gelir elde etmek, yazarlıktan para kazanmak demektir. Fakat bu gibi teklifleri alabilecek düzeye gelmeniz ortalama 6 ay sürer. (yeni açılan bloglar için)

6 ay en iyi ihtimallerden biridir. Genellikle bloğunuzun arama motorlarında bulunabilir olması, üst sıralara taşınması ve sadakatli ziyaretçi oluşturabileceğiniz süreç ilk bir yıldan sonrasıdır. (GENELLİKLE)

Tüm bunların dışında, yazarlık ve bloggerlık sürecinde size yardımcı olabilecek makalelerimi okumak isterseniz Business Blog kategorisini inceleminizi tavsiye ederim.

Bünyamin Kapıcıoğlu | HızlıAdam | İş Dünyasında Rekabet Hız İster

 

10 Yorum
 1. Makele yazmak ayrı bir yetenek. Konuşma dili gibi değildir makale yazmak. Bir konu hakkında bir bilgi birikimi gerektirir. Makale yazmak isteyenler her konuda makale yazmayı değil de tek bir konuda bir çok makale yazabilmeyi düşünmelidir bence. Birikimiyle kalmayıp sürekli araştırıp yeni edindiği bilgilerle eski kendi bilgilerini harmanlayarak yeni makaleler üretebilmeli. ikincisi de bu makaleleri düzenli aralıklarla yayınlamalı. Yayınladığı makalelerin içi dolu dolu olmalı. Kendi yazdığı makaleyi önce kendi beğenmeli, kendi içine sinmeli makale. Hızlı adam da sevdiğim, beğendiğim makaleleri bulabildiğim bir yer. İnşallah herkes kendine yararlı bilgiler alabilir bu yazılardan.Teşekkürler Hızlı adam.

  1. Dolu dolu, ek bilgi ve ek fayda içeren yorumunuz için ayrı, Hızlı Adam hakkındaki olumlu düşünceleriniz için de ayrı teşekkür ederim Mehmet bey. Daha kaliteli içeriklerin altında daha sık görüşmek dileğiyle, iyi bloglar

 2. Merhaba Hızlı Adam yazılarını begeniyorum sizi takib ediyoru. ben 12 yıl avrupa ülkelerinde bulundum,son 4 yıldır kırgızistan ve kazakiztanda bulunmaktayım,daha once kaldıgım ülkelerdeki ve halen kaldıgım ülkelerlele ilgili izlenimlerimi ve hatıralarımı blogumda paylaşmaktayım.ilk dönemlerdeki yazdıgım makalelerle son zamanda yazdıgım makalelerde farklılık var şimdi daha kolay yazabiliyorum ama tam olarak türkce dil kuralarına uygun yazmayı başaramadım malesef.

  http://www.seyhatlerim-anilarim.blogspot.com

 3. Zamanla olur inşallah Mehmet bey.

  Özellikle nokta,virgül, soru işareti, ünlem, iki nokta gibi en sık kullanılan noktalama işaretlerini ve özel isimler için büyük harf kuralı, kesme işareti kuralı gibi konulara özen gösterirseniz başlangıç için yeterli olacaktır.

  İyi bloglar dilerim

 4. Devrik cümle kullanmayı bir hata olarak yazmışsınız. Devrik cümleler hata değildir tersine sizin anlatımınıza farklılık katar….

  1. Düşüncenize saygı duyuyorum Sinan bey. Yine de CV’lerin kolay okunabilen yalın belgeler olması gerektiği düşüncesindeyim. Bahsettiğiniz konu güzel bir köşe yazısı veya deneme yazısında geçerli olabilir ama ben iş yazışmalarında uygun bulmuyorum. Teşekkür ederim yorum için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top