skip to Main Content

Blog Ne Değildir?

Blog aç ve para kazan konsepti ile onlarca yazı yazdım. Yazdıkça, mail kutuma gelen soru sayısı artmaya başladı. Sanırım “blog nedir” sorusunu yanıtlamayı atlamış olmalıyım. Aslında, ne olmadığını yanıtlamak daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum 🙂 “Öyleyse gaz ve toz bulutuna geri dönüp blog nedir ve blog ne değildir sorularını yanıtlamak istiyorum.

TAVSİYE YAZI: Blogdan Para Kazan

Blog Nedir?

blog nedirBlog: Kişisel deneyimlerinizi, duygu, düşünce ve fikirlerinizi internet ortamında paylaşmanıza imkan veren güncelere blog denir.

Yukarıdaki tanımda, blog sitesini standart bir web sayfasından ayıran en önemli kavram “günce” kelimesiydi. Evet, blog sitelerini, diğer web sitelerinden ayıran en önemli özellik, belirli aralıklarla içerik paylaşımı yapıyor olmaktır. Bu içerikler, ürün veya hizmet paylaşımı değil; daha çok deneyim paylaşımı şeklinde gerçekleşir. Bazıları buna katılmayabilir ama bana göre bir blog postunun en önemli özelliği deneyime dayalı olmasıdır.

Blog sitelerinde paylaşılan içerikler genellikle en güncel olan sayfadan başlar ve yayın tarihine göre -yeniden eskiye doğru- sıralanır. Yani, bir blog sitesinin ana sayfasını görüntülediğinizde karşılaştığınız başlıklar genellikle en son girilen içeriklerden oluşmaktadır. Bu yönüyle bloglar; bir TV dizisi gibi, bir günlük gibi, bir zaman tüneli gibi düşünülebilir.

Blog sitesinin ne demek olduğunu hatırladığımıza göre asıl konuya gelelim:

Blog Ne Değildir?

Blog ne değildirİşte bu soruyu da yanıtlarsak blog açıp açmama konusunda (bu işin bize uygunluğu hakkında) gerçekten fikir sahibi olabiliriz.

Ben artık herkese “blog aç” demek yerine; blog açmak için doğru kişi olup olmadığını sorgulamaya davet ediyorum. Elbette atomu parçalamaktan söz etmiyoruz ama herkesin beceri alanları farklı değil mi? Eğer blog açmak sizin için doğru bir tercihse bir saniye bile vakit kaybetmemenizi önereceğim.

 • Blogger olmak tezgahtarlık değildir. Hazır olanı sunmak yerine üretmeyi gerektirir.
 • Blog, kolay yoldan para kazanma yöntemi değildir.
 • Blog, tek başına bir reklam panosu değildir. Reklamlar, yazılardan artan alanlara konumlandırdığımız araçlardır.
 • Blog, bir oturuşta tamamlanıp kaderine terk edilerek gelir sağlayacak bir yapıya sahip değildir. Sürekli güncellenmek ister.
 • Blog, hiçbir beceri gerektirmeyen yayın kanalı değildir. Her şeyden önce yazılı iletişim becerisi gerektirir.
 • Blog, çöp kutusu değildir. Okumaya değer yazılar paylaşmayı gerektirir.
 • Blog, arama motoru değildir. Başkalarının yazılarını yayınlamak için değil; özgün yazılar sunmak için kullanılmalıdır.

Blog Aç

Arkadaşlar, blog açmak  gerçekten sandığınız kadar meşakkatli bir iş değil. Hatta bu işin en basit kısmı blog açma kısmıdır. Benim önerilerim şu şekilde:

blog aç

 1. Bunu kendim de başarabilirim diyorsanız –ki gerçekten kolay bir işlem– birazdan paylaşacağım yazıdan yardım alarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Blog yazarlığı hakkında yazdığım yazıların çoğunda paylaştığım bu sayfa sayesinde birçok insan kendi bloğunu, kendi imkanlarıyla kurmayı başardı.
  Bu yazıyı okuyun > Blog Nasıl Açılır?
 2. Blog açmak için işin teknik kısımlarıyla uğraşmak istemiyorsanız ücretini ödeyip bilen birine yaptırın. Yıllar önce ben öyle yapmıştım. Kurcalayarak, zamanla öğrenmiş oldum.

Umarım bu yazım, gerçekten blog yazarlığının hakkını verebilecek potansiyel bloggerlara ulaşmayı başarır.

Toprak alma blog aç
Blogger atasözü 😛

12 Yorum
 1. “Google nasıl yönetiliyor?” adlı harika bir kitap okuyorum şuan. Kitabın temel taşlarından biri ise; önce kalite. Kaliteli ürün çıkardıktan sonra nasıl para kazanacağımızı düşünürüz diyor ve Google, bu felsefeyi uyguladığı her ürününde başarılı; uygulamadı her üründe de başarısız olmuş. Bu da yazıya istinaden küçük bir dipnottu 🙂

  1. Bu yorumun aynı zamanda bu yazı ile ilgili de eleştiri içeriyor olmalı. Eğer, öyleyse kesinlikle haklısın. Bu yazının, diğer yazılarıma nispeten daha düşük kalitede olduğunu düşünüyorum. Bilmeni istediğim detay ise şu:

   Bu yazı zamanla geliştirilecek ve ölçümlenecek. Kısacası bir tür deney yapıyorum. Son halini aldığında (son halini alana kadar ki yolculuğunda) neler değişeceğini ölçümleyeceğim.

   Yorum için teşekkür ederim

 2. Bana göre sadece para kazanmak için açılan blogların ömrü daha kısa oluyor.İstediklerini alamayan bloggerlar hemen pes ediyorlar.Blogger olmak benim için bir hobi.Tabi ki bunun yaninda para kazanmak da isterim.

  1. İşe sevgi katmak başarıyı; başarı da profesyonelliği beraberinde sağlar. Profesyonellik = Yapılan işin maddi değere sahip olması ve karşılığının alınması demektir.

 3. Eğer para kazanmak için blog açılacaksa bence daha farklı mecralara yönelmek doğru olur. Mesele youtube ya da instagran gibi… Blog sahibi olmak için yazmayı sevmek, ilgi alanlarındaki gelişmeleri takip etmek,başka blogları okumaya vakit ayırmak vs vs gibi sorumluluklar getiriyor. Bu da sadece sevgiyle yapılabilecek bir şey diye düşünüyorum.

 4. yazılarınız şahane. Ciddi anlamda yönlendirmeler yapıyor. Size mail adresinizden ulaşmaya çalışıyorum fakat ulaşamadım. Bana mail adresimden geri dönüş yapabilirseniz sevinirim. Kafamdaki soru işaretlerini yok edip bu alanda bir yol göstericiye ihtiyacım var sanırım 🙂 şimdiden teşekkür ederim.

 5. Blog kavramı basitleştirilmiş hali ile insanların duygu ve düşüncelerini yazı haline getirip, dijital ortamda geniş kitlelere paylaşması durumu. Blog yazmak bir aşk gibi, insana huzur veriri, rahatlatır ve bir an dahi olsa stressten uzak durup mutlu olur. Herşeyi maddi olarak görme huyundan vazgeçilip, insanlara fayda sağlayacak duygu ve düşüncelerin kaleme alınmasında fayda görüyorum. Her zamanki gibi güzel bir makale kalme almışsınız elinize sağlık hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top