skip to Main Content

Mobilya Tekerlekleriyle Mobilyaların Taşınması Güvenli midir?

Mobilya tekerlekleri, mobilyaları kolayca hareket ettirmek için, kimi zamanda dekoratif amaçla mobilyalara monte edilen tekerleklerdir. Dolayısıyla bazen mobilyayı hareket ettirme amacı dahi göz önünde bulundurulmaz.

Mobilya Tekerlekleri Nerelerde Kullanılır?

Mobilya tekerleklerini gündelik hayatta kullandığımız her mobilyada görmemiz mümkündür. Temel amacıyla hareket konforu sağlamak için kullanılsa da farklı renklerde ve boyutlarda tercih edilerek dekorasyon amacıyla da kullanılmaktadır. Mobilya tekerleği, mobilyayı zahmetsiz ve kolay bir şekilde hareket ettirilmesine, taşınmasına yardımcı olurken bulunduğu zemine de sürtünerek zarar vermemektedir. Mobilya tekerlerini günlük hayatta çokça görmekle birlikte farklı alanlarda da görmemiz mümkündür. Hastaneler, kafeler, ofisler, işyerleri gibi pek çok yerde hatta bu yerlerde en çok sandalyelerde görebiliriz.  Sandalyelerde ise genellikle geniş bir hareket kabiliyetine sahip olan döner tekerlek kullanılmaktadır. Bununla birlikte frenli mobilya tekerleği hastanelerdeki yatak, sedye ve tekerlekli sandalyelerde bulunabilmektedir. Hastanın kolayca taşınabilmesi ve  aynı zamanda da güvenliğinin sağlanabilmesi için oldukça pratiktir.

Mobilya Tekerlekleri Nasıl Seçilir?

Mobilya tekerlekleri kullanılacak eşyaların özelliklerine ve ihtiyaca  göre seçilmektedir. Hafif eşyalar için daha çok plastik, ağır eşyalar için ise çelik veya benzeri malzemeden yapılan tekerlek tercih edilmektedir.  Kullanılacağı mobilyaya uygunluğu için ise ağırlığı taşıma kapasitesi, büyüklüğü, yapıldığı malzeme, hatta tekerleğin renginin, biçiminin  mobilyaya uyup uymadığı bile göz önünde bulundurulur.

Mobilya Tekerlekleri ile  Güvenli Taşıma

Mobilyaları güvenli taşımak için tekerleklere çok büyük bir görev düşmektedir. Mobilyalara uygun biçim ve şekilde, yük kapasitesini de göz önüne alarak seçilen tekerlek mobilyanın güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar. Bununla birlikte kilitleme mekanizmalarına sahip tekerlekler ile eşyaların istemsiz hareketini önleyerek istenmeyen kazaların önüne geçmesi ve mobilyayı sabitleme konusunda oldukça pratik bir çözümdür. Mobilyaların kullanıldığı zemine de dikkat ederek zeminin zedelenmemesi ve mobilyaların kolayca hareket etmesi için dikkat edilmesi gereken bir kriterdir. Dolayısıyla mobilyaya ve bulunduğu zemine uygun seçilen tekerlekler ile mobilyanın taşınması son derece güvenlidir. Tekerlekler doğru seçildiği sürece taşıma konusunda güvensizlik oluşturacak bir durumla karşı karşıya gelmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top