skip to Main Content

✔️ Monster Oyuncu Bilgisayarını Seçin, Donanım Sorunları Yerine Rakiplerinizle Mücadele Edin!

Oyun oynamak için oyun konsolu değil de bilgisayar platformunu tercih ediyorsanız, aklınıza “Oyunları masaüstü bilgisayarla mı yoksa dizüstü oyuncu bilgisayarıyla mı daha iyi oynarım?” gibi sorular geliyor olabilir. Böyle bir soruyu sormakta haksız sayılmazsınız çünkü masaüstü bilgisayar kasaları, haşmetli görünümleriyle her oyunu 4K (2160p) çözünürlükte, saniyede 300 fps hızında çalıştırabilecek gibi duruyor. Tabii durum pek öyle değil, hatta o çok şık ve yırtıcı görünen masaüstü oyuncu bilgisayarları, zaman zaman saç baş yolduracak sorunları da beraberinde getiriyor. Ayrıca performans tarafında da Monster Notebook imzalı Abra, Tulpar ve özellikle Semruk serisi laptopların karşısında genellikle diz çökmek zorunda kalıyor. Tabii dahası var; gelin, masaüstü bilgisayarların pek dile getirilmeyen sorunlarına ve taşınabilir oyuncu bilgisayarlarının, masaüstü bilgisayarlar karşısındaki durumlarına kısaca bakalım.

Her Yerde Oyun Oynayabilmek Sizin için Önemliyse Adresiniz Belli!

1990’ların sonlarından itibaren hemen her eve girmeye başlayan ve oyun oynamak amacıyla da kullanılan masaüstü bilgisayarlar, teknolojik gelişmelere ayak uydurarak hem dâhilî donanım bileşenleri tarafında hem de bağlantı noktaları konusunda sahiplerini memnun etmeyi başardı. Ancak hemen her masaüstü bilgisayarın parçalarının kendileri de o parçaları soğutmak amacıyla kullanılan bileşenler de iri yarı olduğu için bilgisayar kasaları, belirli bir boyutun altına inemedi. Bunun sonucunda masaüstü bilgisayarlar, adıyla müsemma, bilgisayar masası üzerinde kullanılmaya mahkûm cihazlar hâline geldi.

2000’lerin başlarında özellikle Intel’in mobil işlemci teknolojileriyle attığı devrimsel adımlar, bugünün dizüstü oyuncu bilgisayarlarının meydana çıkmasına zemin teşkil etti. NVIDIA’nın da güçlü grafik işlem birimlerini optimize edip düşük güçle yüksek performans verebilecek hâle getirmesi, Monster Notebook’un, dilediğiniz an, dilediğiniz yerde size oyun keyfi yaşatacak modellerinin ortaya çıkmasını mümkün kıldı. Kanepesine uzanarak, balkonda oturarak, otobüs/uçak yolculukları sırasında oyun oynamak isteyen oyuncular, bilgisayar masasında kullanılmayı bekleyen -belki güçlü ama hareket ettirilmesi olanaksız- masaüstü bilgisayarlar yerine taşınabilir oyuncu bilgisayarlarını tercih ettiler. Kısacası, dilediğiniz her yerde oyun oynayabilmek ve çalışmak sizin için gerçekten önemliyse, adresiniz, kesinlikle taşınabilir oyuncu bilgisayarları.

Taşınabilir Oyuncu Bilgisayarı Modelleriyle Parça Uyumsuzlukları ve Benzeri Sorunları Unutun

Masaüstü bilgisayar toplamayı bir tutku olarak gören teknoloji meraklıları, hayallerindeki bilgisayarı hazırlayabilmek adına farklı markaların geliştirdiği donanım bileşenlerini bir araya getirip masaüstü bilgisayarlarını ayağa kaldırabiliyor. Ancak başta bellek, işlemci ve anakart gibi birimler arasındaki uyumsuzluklar, ya daha bilgisayarın ilk çalışmasında ya da oyun oynarken su yüzüne çıkabiliyor. Hatanın nereden kaynaklandığını tespit etmek, hataları çeşitli şekillerde (BIOS güncellemesi ile vb.) gidermeye çalışmak ve bu sorunların bir biçimde üstesinden gelemeyip parça değişikliğine gitmek, herkesin sabırla yaklaşamayacağı bir süreç oluyor.

Oyuncular için özel olarak tasarlanan ve üretilen dizüstü oyuncu bilgisayarlarında ise donanım uyumsuzlukları gibi olumsuzluklar asla görülmüyor. Monster Notebook gibi laptop geliştiricileri, doğrudan doğruya donanım üreticileriyle irtibatta oldukları, hatta iş birliği içinde bulundukları için hangi bileşenin hangi parça ile uyumlu olduğu, daha oyuncu bilgisayarının üretim aşamasında biliniyor ve donanım konfigürasyonları bu doğrultuda yapılıyor. Buradan hareketle donanım kaynaklı sorunlarla boğuşmak istemeyen ve doğrudan doğruya oyununa/işine odaklanmak isteyen kullanıcılar, taşınabilir oyuncu bilgisayarlarını tercih ediyor.

Sadece Bir Ekran Kartı Almak mı İstersiniz, Güçlü Bir Oyuncu Bilgisayarı mı?

Hâlâ tam olarak atlatılmamış olan küresel çip krizi ve bazı kripto paraların madenciliğinin yapılması amacıyla ekran kartlarının kullanılması, masaüstü bilgisayara sahip bir oyuncunun en çok gereksinim duyacağı parça olan ekran kartının fiyatlarını epey yükseltti. Özellikle üst segment bir ekran kartı almak isteyen masaüstü bilgisayar kullanıcıları, alışveriş yapmaktan genellikle uzak durdu. Zira güçlü ekran kartlarının fiyatları, son derece yüksek performanslı bir oyuncu bilgisayarının fiyatını bile geçti. Hatta zaman zaman bu kartlar hiç bulunamadığı için bundan yıllar önce çıkmış düşük performanslı kartlar bile inanılması güç fiyatlara alıcı bulabildi.

Tercihini, dizüstü formdaki oyuncu bilgisayarlarından yana kullanan oyun tutkunları ise çip krizinin “vurduğu” ekran kartlarına zaten ihtiyaç duymadıkları için sahip oldukları bilgisayarla, peşi sıra oyun bitirmeyi ve çevrimiçi arenalarda zafer naraları atmayı sürdürdü.

Eğer siz de masaüstü bilgisayarların yaşatabildiği ve öngörülmesi güç sorunlarıyla mücadele etmek yerine oyunlardaki rakiplerinizle mücadele etmeyi hedefliyorsanız, Monster’ın birbirinden güçlü oyuncu bilgisayarlarından dilediğinizi seçebilir, unutulmaz oyun seansları yaşayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top