skip to Main Content

Neden SEO Yaptırmalıyım?

Kendinize neden SEO yaptırmalıyım? diye soruyorsanız güncel istatistiklere bir daha bakmanızı öneriyorum. ThinkwithGoogle adlı Google’ın resmi blog sayfasında yayınlanan verilere göre tüketicilerin %87’si ihtiyaç duyduğu ürün/hizmet/bilgiye ulaşmak için arama motorlarını kullanıyorlar. Sadece Google gibi bir arama motorunu kullanan tüketici sayısı oranı ise %40. Dolayısı ile ürün ve hizmet satın almak isteyen kullanıcılara ulaşmak için Google vb. arama motorlarına yatırım yapmak çok önemlidir.

neden-seo-yaptirmaliyimPeki SEO Nedir?

SEO Danışmanı İbrahim AKŞEN, sayfasında SEO’yu en basit haliyle şu şekilde özetlemektedir:

SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve Türkçe’ye arama motoru optimizasyonu olarak geçmiş bir terimdir. Ülkemizde en çok Google’da birinci sayfaya çıkmak, arama motorunda ilk sırada olmak gibi amaçlarla tarif edilmektedir.

Kendisinin de tarif ettiği gibi SEO, ülkemizde Google’da ön sıralarda yer almak ile özdeşleştirilmiştir. Ön sıralarda yer almanın yolu ise arama motorlarının daha kolay indexleyebilmesi ve kullanıcı dostu web sayfaları oluşturmanızdan geçmektedir. Hatta Google, birçok sefer şunu belirtmektedir:

Web sayfalarınızı arama motorları için değil, kullanıcılar için tasarlayın!

Aslında belirttikleri şey son derece hayati bir yorum. Birçok SEO çalışması yapan danışman, Google algoritmalarını kandırmak ve açıklarından faydalanarak yükselmek üzerine çalışmalar yapıyor ve müşterilerini de bu şekilde yönlendiriyorlar. Halbuki yapılması gereken Google’ın sayfanızı kolay şekilde taramasını sağlamasına yardımcı olmak, özgün içerikler oluşturmak ve kullanıcı deneyimini arttırmaktır. Bu çalışmalar yapıldığı ve süreklilik kazandığı sürece ayrıca bir danışmana ihtiyaç duymama ihtimaliniz yüksektir.

Dijital Pazarlama İçin SEO Gerekli Mi?

Dijital pazarlama nedir? ile ilgili bir yazıyı daha önce yazmıştık. SEO, dijital pazarlamayı destekleyen bir konudur. Çünkü tüketiciler bugün sosyal medya kullandıkları, dergi okudukları, emaillerine baktıkları kadar, belki de daha fazla arama motorlarında da araştırma yapıyorlar. Dijital pazarlamayı bütünleşik olarak gerçekleştirmek için arama motorlarından da yüksek verim almanız gerekiyor. Bırakacağınız her boş alan rakibiniz tarafından doldurulacaktır! İşte bundan dolayı arama motorlarında boşluk bırakmamaya yani SEO çalışması yapmaya özen göstermelisiniz.

Google’daki Sıralamasına Göre Tıklanma Oranları

google tıklanma oranları

Yukarıda paylaşmış olduğum tablo Google’ı kullanan kullanıcıların sergilemiş olduğu davranışları sergilemesi açısından çok önemli. Neden mi? Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullanıcıların %87’si ürün/hizmetleri arama motorları üzerinden sorgulatıyor. Ve yukarıdaki tabloyu ele aldığımızda;

  • Kullanıcıların 1.sıradaki web sayfasına tıklama oranı (CTR) %36,4,
  • Ardındaki 4 sayfanın tıklanma oranı ancak 1.sayfa kadar ediyor,
  • Ve ilk 5 sırada olan web siteleri toplam tıklamaların %70’inden fazlasını alıyor.
  • Geriye kalan %30 tıklama ise diğer 15 sıralamayı dolduran web sayfaları tarafından paylaşılıyor.

İster kendiniz yapın, isterseniz de profesyonel bir destek alın ama muhakkak SEO üzerine bir yatırım gerçekleştirin. Şayet profesyonel bir danışmanlık hizmeti alacaksanız da SEO performans göstergelerini sorgulayabilecek kadar SEO öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

Neden SEO yaptırmalıyım? sorusuna cevap bulduğunuzu umuyorum. Pazarlama teknikleri ile ilgili diğer yazılarımı okumak için lütfen ilgili kategoriye tıklayınız.

Dış Kaynak: http://www.ibrahimaksen.com.tr/seo-danismanligi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top