skip to Main Content

Network Marketing İle Para Kazanmak Mümkün mü?

Öncelikle NETWORK MARKETING sisteminin, distribütörleri tarafından anlatılan (Kulağa mantıklı gelen) tanımını; sonrasında ise standart ticaretin akla mantığa hoş gelen tanımını inceleyelim. Eğer birileri size network marketing sistemi ile zengin olmayı vaat etmiş ise bu yazıya ayıracağınız 5 dk, yüzlerce dolarınızı kurtarabilir. Yaptığım her eleştirinin altını dolduracak nedenleri de paylaşacağım. OKUYUN

Standart Ticaret Sisteminde: Fabrikadan çıkan ürün, toptancı, bayi ve reklam ajansları tarafından çeşitli aracılar kullanılarak son tüketiciye ulaştırılır. Buna bağlı olarak ürünün üretim maliyetine ek  +pazarlama maliyetleri doğar. Yani 10 liralık ham madde ile üretilen bir ayakkabı için önce reklam ajansına para ödenir. Ürünün birim maliyeti 11 lira olur. Sonra toptancıya 12 liraya satılır. Toptancı, aldığı ürünü 13 lira karşılığında bayiye satar. Perakende bayi de ürünü 15 liraya son kullanıcıya satar.

Network Marketing Sisteminde: 21. Yüzyılın ticaret sistemi olarak nitelendirilen network marketing sisteminde ise: satılan ürünlerin aracılar kullanılmadan, son kullanıcıya ulaşmasını sağlayan bir ticaret anlayışı vardır. Yani fabrikadan çıkan ürünü direk son satıcı alır ve son tüketiciye satar. Ortada toptancı, ajans, bayi gibi aracılar yoktur.

Bu şekilde aracılara  ödenecek ek maliyetlerden sağlanan tasarruf ya ürünün fiyatını aşağı çeker ya da satıcı kişinin kâr marjını yükseltir. Yani ürünün 2 belirgin özelliği vardır:

1. ihtimal: Fiyatı düşük olduğu için çok kolay satarsınız. (Hatta ürün kendi kendini satar yahu 🙂 )
2. ihtimal: Fiyat düşük değildir ama satılan her üründen alınan kâr yüksek olduğu için sürümden kazanmakla uğraşmazsınız. (Bu da incik boncukla uğraştırmıyoruz havasıdır. Eğer yerseniz 🙂 )

PRAMİT SİSTEMİ (SAADET ZİNCİRİ) KONUSU:

Saadet zinciri

Network Marketing Kazanç Sistemi

“Biz saadet zinciri değiliz. Ortada satılan bir ürün var. Pazarlamanın neresi saadet zinciri olsun” şeklinde savunmalar duymuşsunuzdur. Ozaman kazanç tablosunu beraber inceleyelim.

Yukarıdaki tablonun en önünde duran cemaat lideri bay kırmızı, parayı götüren kurnazı simgeler. Cemaatin en ön safında yer alan maviler ise bay kırmızının kazancından en yüksek sadakayı alan kişilerdir. Arkadaki gri renkli üyeler ise mavilere sadaka; kırmızıya da bol para kazandıran sizlersiniz 🙂 (Sisteme ilk adımınızda malesef gri adam olacaksınız)

Kazanç Sistemi Şöyle İşler: Tepedeki adam birkaç tane sağlam alt üye bulur, onlara ürün paketini veya abonelik bedelini satıp yatışa geçer. İlk amaçları, yatırdığı sermayeyi geri kazanmak olan maviler de verdiği parayı kurtarmak için 3-4 adet alt üye bulur ve aynı paketi onlara satar.  Maviler sattığı her üründen sadaka değerinde prim kazanır. Bu arada kırmızı para babası da mavinin sattığı her üründen prim alır. Eğer gri üyeler sermayesini geri kazanıp kara geçmeye başlayacaksa yeni üyeler bulup satış yapar. Bakın mavi de artık alt üyelerden prim kazanmaya başladı. Bu pramit böyle uzar gider. (Hesapta)

BU SİSTEM NEDEN KAZANDIRMAZ:

21. yüzyılın ticareti demişken, 21. yüzyılın müşterilerini de konuşmamız gerekir.  Günümüzde insanlara bilinmeyen bir ürünü satmak çok zordur. Çünkü bilişim sektörü okadar ilerledi ki artık interneti cebimizde taşıyoruz. Ürün alırken TV reklamlarını referans kabul ediyoruz. Müşteri gözünde: eğer ürünün TV’de reklamı varsa firma ciddi bir yatırımcıdır ve ürünü de kalitelidir algısı vardır. Sadece tv değil. Gazete, reklam panoları vs ürünü sık sık bize gösteriyorsa artık o ürünün kaliteli olduğuna inanmaya başlarız. Doğal olarak satın almak için ille de daha öncesinde kullanmış birine sormamıza gerek kalmaz.

Bazen satın almak istediğimiz ürün dünyanın en iyi markası olabilir. Fakat biz yine de  tek taraflı medya etkisinden tatmin olamaz ve internette kullanıcıların yorumlarına bakarız.

Örneğin: Bugün dünyanın en çok araştırılan cep telefonu Iphone’dur. Hakkında bir haber çıksın, bütün teknoloji siteleri konu eder ve yayınlar. Peki insanlar Iphone gibi bir markayı bile memnuniyet sorgusuna tutuyorken sizin network marketing ile pazarladığınız ürüne nasıl güvenecek? (Bunun cevabını birazdan vereceğim)

Tabi her ürünün medya etkisine veya kullanıcı yorumlarına bakma şansımız olmuyor. Bezen sadece bayinin prestiji ürünü almamız için yeterli sebep olabilir. Çünkü ortada bir işletme vardır. Yarın geldiğinizde aynı işletmenin aynı adreste olması da %99,9’luk bir ihtimaldir. Üstelik alacağınız ürünün faturası ve fişini de beraberinde alabilirsiniz. Dahası: dükkanın bir tabelası, kaşesi ve kartviziti vardır. Kısacası bir bayi bile tek başına kimlik sahibidir. Az çok profilini sergiler ve güven verir.

Peki sizin güven veren materyalleriniz nedir? İnsanlara öve öve anlatacağınız firmanız mı? Elinizdeki ürün bilinen bir marka da olabilir. Evet olabilir de sizin güven veren materyalleriniz neler? Siz olsanız bilinen bir ürünü mağazadan almak yerine eline katalogla dolaşan birinden almayı tercih eder misiniz?

Peki Size Kim Güvenir?

saadet zinciriDurun tahmin edeyim: En yakın çevreniz size güvenir. Eski okul arkadaşlarınız, akrabalarınız kısacası eş dost size güvenir. Onlara bir ürün satmak için çok fazla güven materyallerine ihtiyacınız yoktur. İşte tehlike tam da burada başlar. Sizi sisteme abone eden firmanın amacı budur. Eşinize dostunuza satın ister. Çünkü onlar da bilir: sizin tek başınıza bir bayi(dükkan) kadar geniş bir pazarınız olamayacaktır.

Çevrenizde kozmetik ürün markalarının temsilcilerini görürsünüz. Onların uzun süredir bu işi yaptığını da görebilirsiniz. Ama zengin olduklarını göremezsiniz. En iyisi bile cep harçlığından öteye geçecek para kazanamıyor. Sadece başarı hikayelerinde dinlersiniz.  Asla göremezsiniz. Ki bu bahsettiğim firmalar Network Marketing konusunda en çok güvenebileceğiniz firmalardır. Ona rağmen sonuç ortada.

Facebookta 300-400 arkadaşınız olabilir. 2000 beğenisi olan bir sosyal medya sayfanız da olabilir. Buralardan da satarım diye düşünüyorsanız bunu hemen test edin. İnternetten bir ürün bulun ve bedavadan biraz pahalıya satmaya çalışın. Bakalım arkadaşlarınızdan kaç kişi ilgilenecek? Kaç kişi satın alma kararı verecek? Hadi satın aldılar; kaç kişi alt üyeniz olmayı kabul edecek?

Ayrıca, UNUTMAYIN:

Satış, pazarlama bir yetenek işidir. Bilgi ve tecrübe gerektirir. Vasıf gerektirir. Sizce tüm pazarlama uzmanları oturmuş sizin onu sisteme üye yapmanızı mı bekliyor. Zannetmem. Bence hepsinin çok güzel birer işi vardır. Dolayısıyla alt üye bulsanız bile vasıfsız kişilerden oluşacak. E vasıfsız satış danışmanı da bal yapmayan arıdan farklı değildir. Ne oldu peki? Kraliçe arı aç kalır 🙂

Sonuç: 

Tek başınıza, tek tek insanlara dokunarak süreklilik arz eden bir satış kanalı oluşturmanız imkansıza yakındır. Kaynaklarınız çevrenizle sınırlıdır. Dolayısıyla eşinize dostunuza satış yapana kadar kazandığınızı zanneder; harcadığınız sermayeyi dahi geri kazanamadan enerjinizin ve müşteri potansiyelinizin bittiğini fark edersiniz.

Alt üyelere güvenmeyin. Çünkü onlarda sizle aynı kaderi yaşayacak ve sizi dolaylı olarak sütten kesmiş olacaktır.

İşte bu yüzden BU SİSTEM KAZANDIRMAZ.

İnternet Sitesi Açsam Olmaz mı?

Neden olmasın. Peki bir internet sitesi günlük belirli bir ziyaretçi elde etmek için hangi çalışmalara ihtiyaç duyar biliyor musunuz? Google’da üst sıralara çıkmanın en az 1 yılınızı alacağını biliyor musunuz? SEO çalışmaları ve teknik detaylar için profesyonel destek almak zorunda olduğunuzu biliyor musunuz? (Ziyaretçi kazanım süresini kısaltabilmek için)

Peki sitenizi sürekli güncel tutmak zorunda olduğunuzu biliyor musunuz? Gerçekten para kazandırabilecek bir web sitesinin nekadara mâl olacağını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız araştırmanızı rica ediyorum. Oralara girersem hiç çıkamayız 🙂 Yine de bir ipucu vereyim. “Arkadaşımla gerçek bir e-ticaret sitesi açmak istediğimizde ortalama 8000 TL bütçeye ihtiyaç duymuştuk” Daha bunun kimlik kazandırma, dijital dünyada yer edinme çalışmaları var.

Netice olarak demek istediğim şu: Eğer bir pazar oluşturacak ve devamlılık arz eden satışlar yapacaksanız aracılara ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla ek giderleriniz olacak ve fazla enerji harcayacaksınız. Çok fazla enerjiye ihtiyacınız olacak.

Yaparım Ne Olmuş? Para Kazanmak Kolay mı? Diyenler Okumaya Devam…

Sizi Sisteme Dahil Etmek İsteyen Kişinin Vaatlerini Hatırlayın:

 • Kolay yoldan para kazanmak
 • kendi işinin patronu olmak,
 • hiçbir aracıya para ödemek zorunda kalmadan yüksek kârla satış yapmak vs.

Peki halen daha kolay olduğunu düşünüyor musunuz? Patron olduğunuza inanıyor musunuz? Hiçbir aracı kullanmadan, ekstra yatırımlar yapmadan sürekli yeni müşteriler ve alt üyeler bulabileceğinize inanıyor musunuz?

Bu gibi firmalar size şunu da söyleyebilir:

 • Hiçbir yeteneğe ihtiyacınız yok!
 • Pazarlama uzmanı, satış danışmanı veya bu konuda tecrübeli olmanıza da gerek yok.

Peki bu maddeler ne kadar mantıklı? Hadi siz kendinizi ifade etme yeteneğinize güvenerek bu işe girdiniz. Alt üye bulmak bu kadar zorken, SATIŞ YETENEĞİ OLAN alt üye bulma ihtimalinize ne kadar güveniyorsunuz? Yeteneksiz adamların bal yapmayan arıya benzediğini söylemiştik. Peki bu durumda halen daha;

 • Hiçbir yeteneğe ihtiyaç olmadığına inanıyor musunuz?
 • Satış, pazarlama konusunda tecrübesiz kadronun özverili olabileceğine inanıyor musunuz?

Konuya sadece kendinizi değerlendirerek bakmayın. Bu sistemde kazanmak için alt üyelere muhakkak ihtiyacınız var.

UYANIN ve PARANIZI KURTARMAK İÇİN ARKADAŞLARINIZI SİSTEME DAHİL ETMEYE ÇALIŞMAYIN:

Dikkat edin. Bu süreç hep bir randevu ile başlar. Daha öncesinde hiç arayıp sormadığınız bir arkadaşınızı aramanıza bile sebep olabilir. Muhtemelen sizi de bir arkadaşınız böyle tavlamıştır:

-Seninle konuşmam gereken bir konu var. Proje var ve telefonda anlatamam. Kafan karışır. Şurda buluşalım.

Buluşursunuz ve arkadaşınız anlatmaya başlar. Sistem böyle işliyor. Şöyle piramit var vs. İlk etapta mantıklı gelse bile referans istersiniz.

-Bu işten gerçekten para kazanan var mı? diye sorarsınız.

Cevaplar hep aynıdır:

-Bir süre sonra çok ciddi kazanmaya başlıyorsun. Bak bizim takım lideri Ahmet’in şuanda 10 tane alt üyesi var. Adam king resmen. Bak sana bir fotoğrafını göstereyim. (Ahmet kesin tatilde kokteyl yudumlarken ya da lüks bir araba ile fotoğraf çekilmiştir. Bugün hepimizin bi ön kamera açmasına bakar 🙂 arabanın bizim olduğu yada kokteylin meyve suyundan ibaret olmadığı muammadır )

Arkadaşlarınız size Ahmet’in para kazandığını inanarak anlatır. Çünkü o da inanmıştır. Üye olup para ödediği için de artık kendi kendini inandırma psikolojisine girmiştir.

İknanın Psikolojisini yazan Prf. Robert B.Cialdini bu konuya kitabında yer vermiştir. Zaten pazarlama uzmanları tarafından da bilinen bir konudur:

Bir müşteri aldığı ürünün parasını ödedikten sonra artık o ürünün en doğru ürün olduğuna inanmaya başlar. Kendi kendine savunma geliştirir ve kazıklanmış olma ihtimalini yok sayar. Hatta ürün ile ilgili kendisine olumsuz bir özelliğini gösterdiğinizde sanki firma sahibiymiş gibi ürünü size methetmeye başlar. Savunur. Çünkü ona para ödemiştir. Aksini düşünürse kendisine “enayi” demiş olacaktır.

PEKİ BEN BUNLARI NEREDEN BİLİYORUM. DAHA ÖNCESİNDE NETWORK MARKETING İŞİ YAPTIM MI?

Size kendimden çok kısa bahsederek bu yazıyı dikkate alıp almama konusunda fikir vermiş olayım.

3 farklı Network Marketing projesiyle yakından ilgilendim. Konuyla ilgili 100’lerce kaynakta araştırma yaptım. Alt üye kazanımı için yapılan toplantılara katıldım. Dönen dolapları not aldım ve eskiden ilgilendiğim bir blogda yayınladım. 122 adet Network Marketing mağdurunun yarasına tuz basmış oldum. (122 gelen yorum sayısı)

HAKKIMDA sayfasını okumanızı rica ediyorum. Maksadım ego şişirmek değil. Eğer bir konuda fikir veriyorsam hangi vasıfla size bunları aktardığımı bilmek en doğal hakkınız.

YİNE DE NETWORK MARKETİNG SİSTEMİNİ DENEMEK İSTİYORSANIZ SİZE TAVSİYEM

Arkadaş ve Akrabalarınızı Sisteme Dahil Etmeden Önce Düşünün:

 • Normalde aramadığınız (eski, liseden arkadaşınız vs) kişileri, “senle bir şey paylaşmam lazım” diyerek aramayın. Çünkü içinden “İşin düşünce arıyorsun” diyecektir.
 • Eşinize dostunuza üyelik satmadan önce yeni müşterilere nasıl ulaşabileceğiniz konusunda çalışmalar yapın. Bakalım ulaşabilecek misiniz?
 • Bir web sitesi veya blog açın. Sosyal medya sayfası da olur. Bakalım ürünlerinize ilgi olacak mı?
 • Ekşi sözlük, şikayetvar gibi samimi paylaşımların yapıldığı web sitelerinde mağdurların ne yazdığını okuyun,
 • Arama motorlarına, Network Mağdurları veya Network Aldatmacası yazıp karşıt görüşleri okuyup objektif olma konusunda iç muhasebenizi yapın.

Keza böyle bir mesleğin birçok kişinin karakterinde bozulmalara neden olduğu da tarafımca gözlemlenmiştir.

Son olarak, Gerçek kariyer ve gerçek kazanç yöntemlerini araştırmak; gerçek pazarlama yöntemlerinden haberdar olmak için HızlıADAM’ı takip edin.

“Unutmayın:, emeksiz yemek olmaz. Bedava peynir sadece fare kapanında olur”


 

Bünyamin Kapıcıoğlu | HizliAdam.com (Rekabet Hız İster)

457 Yorum
 1. Merhaba evet makalenin yazım tarihi eski ve nerdeyse yorumların hepsine yakınını okudum iki saatimi ayirdim ben aslında öğretmenim ve cok faydali ve hayırlı bir isimin olduğunu düşünüyorum ve mutluyum network marketing ile tanisali da iki yıl oldu kullandığım ürün ile sağlık buldum Elhamdulillah ve tavsiye ettiğim çoğu kişi de kullanıp sağlığına kavuştu buna da şükür çünkü dua almak ta mutlu ediyor beni yine hayırlı bir işe vesile olduğumu düşünüyorum ve yine mutluyum yine şükürler olsun diyorum beni ürünlerle tanıştıran kişiye ben sadece ürünü tavsiye ediyorum insanlar da alıyorlar kullanıp dua ediyorlar network sistemi dediginiz sistem de kendi kendine gidiyor zaten şimdi bütün yazılanlara bakıp bu sektör kötü diye bu işten vazgecersem sağlık bekleyen o kadar kişiye de bilerek engel olmayacak miyim bu beni çok üzer ve vebalinin olacağını düşünüyorum vicdan en iyi yol gösterici imiş ben yoluna yine devam edeceğim başta makale sahibi olmak üzere bütün arkadaşlara da sağlık diliyorum dileyen olursa da http://www.onemoreinternational.com dan araştırsin diyorum selamlar

  1. Öğretmenlerin ek iş yapması yasak değil mi? Dediklerinize inanasım gelmedi ama doğru bile olsa öğretmen kimliğinizi güven materyali olarak kullanmanız hoş değil. İnsanlar sözünüze itimat edip bu ağa katılıyorsa esasen size itimat ettiklerinden mi yoksa mesleki kimliğinize itimat ettiklerinden mi diye düşünün derim. Allah, din, kitap, hayır, öğretmenlik… Ne kadar da güven materyaliniz var. Hiç hoş değil hiç… Link verdiğiniz siteyi inceledim. Sloganlar bu kadar mı ucuz olur. “Zaman/yer fark etmez biz her zaman yanınızdayız” yazmışlar siteye. Halen daha böyle samimiyetten uzak, buram buram yalan kokan sloganlarla ilgilenen kitleler var değil mi? Türkiye bunun için çok uygun bir pazar nede olsa. Hayatımda gördüğüm en kötü sitelerden biriydi.

  2. öncelikle herkese selam ve saygılar.ben networke girmek üzereydimki bi araştırma yaptım .ve insanımızın görmediği yada nefsine uyarak görmek istemediği bir konuyu bir müslüman olarak emri bil mağruf nehyi anil münker [iyiliği emret kötülükten nehyet] ilkesine dayanarak müslüman kardeşlerimizi uyarmak için buraya yazmak istedimki görevimi yapmış olayım.kardeşlerim network marketing sistemi islama göre bütünüyle caiz değildir yani haramdır. youtubeye network sistemi caizmidir.diye yazarsanız bütün hocalarımızın caiz değildir dediğini görürsünüz.sakın ha bizim sistemimiz öyle değil demeyin hocalar çok güzel araştırmış ve fetva vermişler sakın ola şeytanın ve nefsinizin tuzağına düşmeyin.mühendis ,esnaf ,pazarlamacı,vs her ne meslekteyseniz kendi kendinizede fetva vermeyin.fetva işi ömürlerini islami ilimlere harcamış hocalarımızındır.ve bu işi yeterince araştırmış bir kardeşiniz olarak network marketing sistemi caiz değildir.belkide yüzbinlerce müslüman bilmeyerek bu haramı işliyor . ben söyleyince bu kadar dindar insan yapıyor diyorlar.bende haberleri yoktur yada bilmek istemiyorlardır diyorum.ben buraya yazarak bu vebali bir nebze üzerimden atmak istedim. hızlı adam kardeşim bilmiyorsan artık sende öğrendin artık vebal sendedir. ahirette neden duyurmadın diye sorulacak.herkese saygılar hürmetler.

   1. Ben zaten network marketing sistemine karşıyım ama aynı şekilde fetva veren hocalara da karşıyım. Hatta fetva verenlere çok daha fazla karşıyım. Sizle aynı görüşe sahip değilim. Yine de düşünce özgürlüğünüze saygı duyuyorum ve yorumunuzu yayınlıyorum.

  3. Yazınızı okudum.Her işin bir riski var.Network marketing de doğru firma ve doğru ürün ile çalıştığınızda kazanc elde edersiniz.Bu sizin çalışma düzeninize bağlı.Ben size 700 TL ile bir iş fırsatı versem,bundan ne kadar zarar la çıkarsın.Bircafe açmak istesen en az 200.000₺ paran olması gerekir.Diyelim var ve açtın.Buişin yürüyeceği ve sana bol kazançlar vereceği garanti mi?

   1. Ya işte bunlar hep sizin manipülatif savunmalarınız. Ticaretin doğasında risk vardır ve riskin büyüklüğü, potansiyel kazancın büyüklüğünü belirleyen temel faktörlerden biridir. 700 TL sermaye ile bir iş sahibi olmak, maddi anlamda neredeyse sıfır risk almak demektir. Köylü kurnazları için çok cazip görünse de ticaretin doğasını bilen biri için zırvalıktan fazlası değildir. Zaten bu yüzden kolay yoldan para kazanma sevdasına tutulmuş, ticaretten zerre anlamayan, vasıfsız üyelerle doludur sistemleriniz.

    1. Dünya doğrudan satış federasyonu’nun sitesine girip istatistikleri kontrol etmeni dilerim zira bütün dünya’da bu sektör gelişirken senin 3-5 firma zırvaliklarin bu işin yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Ama hak veriyorum zira bu topraklara yıllar önce matbaa geldiğinde ‘ şeytanın İcadıdır’ diyen zihniyetin yeniliklere bu kadar kapalı olması hiç şaşırtıcı değil.

     1. Haha 🙂 Yeniliklere kapalı olup olmadığımı anlamak için sadece google’da adımı aratmanız yeterli. Sizin gibi kolay para hevesiyle güdülen koyunlardan olmadığım için bana gerici yaftası vuramazsınız. Köylü kurnazı seni.

 2. Sevgili dostum; öncelikle çok yerinde bir konuya değindiğin için teşekkür ederim, bu yerinde konu saptamamı yapılan yorumların adedinden dolayı yaptım. Uzunca bir süre okudum, kendi fikrimide buradan başka bakış açısıyla objektif olarak paylaşmak istedim müsaade ettiğin içinde teşekkür ederim.

  Network marketing çok uğraş gerektiren ve bazen bir yerlerde tıkanan bir sistem, yıllarca üst düzey şirketlerde satış pazarlama yöneticiliği olarak çalıştım , hiç girmediğim ve inanmadığım bir yapı, bahsedilen rakkamları prim olarak kazanacak kariyerde insanlar için şunu söyleyebilirimki keşke daha verimli sektörlerde üretici arayarak o ürünü direkt satış yaparak eforlarını harcasalardı inanın çok zengin olurlardı… Örnek isteyenler olursa gidin gemlikten bir zeytinci ile anlaşın ve kendi çevrenize satın çok daha dua alır ve daha çok para kazanırsınız.

  İlk olarak aykırı durduğum bu sisteme emekli olduktan sonra gano excel firması ile girdim ve amacım para kazanmak değil, ürünleri beğendim, çok kahve tüketiyorum bari belki fayda eder bundan içeyim dedim kendi tüketimime dönük üyelik açtırdım, kahveleri hakikaten çok lezzetli placebo etkisinide düşünerek keyifle kullanıyorum, alt üyelik için çalışma yapmıyorum, ürün satmak içinde…

  sistemlerine gelince ; size önce %5 10 15 20 40 gibi oranlarla prim öneriyorlar , bu primleri kazanmak için sabırla ve sadakatle çalışmanız gerektiğine inandırarak adeta ipin ucuna havuç takıp sizi tavşan gibi koşturuyorlar bunun neresi ticaret? o oranlara gelene kadar aldığım ürünlerden kazıklandığım rakkamı bana geri ödeyerekmi beni zengin edecekler? Birde toplam üye sayılarının her ürünü 1 tl fazla ödeyerek aldığını düşünün ve üye sayısıyla çarpın ana firmanın kazanamayacağı bir parayı sizi umut tacirliğine soyundurarak nasıl bir anda kazandığını düşünün, bunun yanında sanki altın satıyorlarmış gibi koydukları kurallara bir bakın inceleyin… 300 tl lik ürün alırsan kargo bedavaymış yoksa 13 tl kitliyorlar, ben kısır bir esnaf olarak yurtiçi kargoyla 8 TL olarak anlaşma yapmışım adamlar 13 tl alıyor:) Tanıtım için broşürü bile parayla veriyorlar, toplamda paket alımına teşvik primi diye 60 tl koymuşlar ödül, onuda stopaj düşerek veriyorlar, parayı onlar kazanıyor siz bayraklarını sallıyorsunuz, internette araştırıyorum n11 gibi e ticaret sitelerinde çok daha ucuza ve ücretsiz kargoyla ürünleri buluyorum, şimdilik ana firmadan 1 tl bile alışveriş yapmadım, daha çok sistemi incelemek ve afişe edebilmek için katıldım gibi oldu… Beni ikna edemezler bu işten zengin olacağıma, ama kahveleri güzel 🙂 75 kuruşa 3ü 1 arada kimyasal içeceğime 1,5 tl ye orjinal kahve ve gıda takviyesi olan ganoderma mantarlı kahve içiyorum, mutluyum 1 aydır kullanıyorum placebo etkisimi bilemiyorum ama iyi geldiğini söyleyebilirim, gözle görülür bir fit duruma gelişim, 200 lerde seyreden ilaçla 150 lere indirebildiğim şekerimin 116 seviyesine düşmesi kahve kaynaklı olabilir. Herkese sevgiler, sponsor numaramı vereyimmi 🙂

 3. Uzun vadede birçok iş var para kazandıran ancak hepsinin bir miktar riski var.

 4. Uzak durun umut tacirlerinden kazanan her zaman kasa olacaktır ve sen hiçbir zaman zengin olamayacaksın. Bir nevi dolandırılacaksın bununla yetinmeyip dolandıracaksın ve sonunda profesyonel bir dolandırıcı olacaksın ama yine de para kazanamıyor olacaksın. Çevrendeki insanların güvenini kaybedeceksin zengin olayım derken elindekinden de olacaksın.. uzun lafın kısası zincir trafikte hayat kurtarır ama network marketingte umut söndürür hayatını alt üst eder. Uzak dur uzak durun uzak duralım uzak durmalıyız. Muhabbetinin geçtiği ortamları da hemen terkedin

 5. sevili arkadaşlar bu aptal yazıya vakit ayırdığım için çok pişmanım böyle kinci ve umarsız yazılmış bir yazıya ve eminim ki söylediğinin yarısını yapmamış bir insana inanarak karar vermeyin. kendi kararınızı kendiniz verin bir işe girişiyorsunuz kimse hayatınızı elinizden almıyor bunu yapamaz da zaten. network marketing bir sektör ve bu sektörü idame ettiren bir çok şirket var bunları düzgünce araştırın(internette adı kirlenmiş ama muhteşem olan) bir şirketi seçin ve işinizi temiz dürüst olarak yapın güzel paralar sizi bekliyor. Böyle çomarlara aldanmayın adam kendi demiş ben network marketing’e karşıyım diye nasıl tarafsız olabilir ki ?

 6. Sayın HIZLIADAM bu Network Marketing yazılarınızı okudum. Aklımdan geçen hemen hemen her şeyi çok güzel dile getirmişsiniz. Yazılarınız ve uyarılarınız için size teşekkür etmek gerekir. Bir arkadaşım vesilesi ile ben de mağdur oldum ve yazılarınızda dile getirdiğiniz her açmazı tamamen gözlemlemiş oldum. Keşke yazılarınızı daha önceden görmüş olsaydım. Neyse sağlık olsun diyorum ve çevremde sözümün geçtiği herkese bu ilgili yazılarınızın linkini gönderiyorum.

  NOT-1: O çok sevdiğim arkadaşımla artık eskisi gibi görüşmüyoruz. İçimde ister istemez kırıklık oluştu. İlişkide soğuma oldu. Kendisini arayasım ve onunla görüşesim gelmiyor. Artık o çok sevdiğim arkadaşım aklıma geldikçe ENAYLİĞİM aklıma geliyor.

  NOT-2: Mağdur olarak ağına düştüğüm firmanın ismini vermeyeceğim. Ne olur ne olmaz NM PİRANHANALARI karşımıza çıkıp saldırabilirler. ;))

  1. Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Zararın neresinden dönersek kardır, diyelim. Bundan sonraki hayatınızda ve işinizde başarılar dilerim.

 7. Güzel bilgiler vermişsiniz,en azından bu tarz bir iş yaparsak nelere dikkat etmemiz açısından,ama şunu unutmayın her sektörün,her.meslegin kötü olani,kötü yapanı var,ben network marketiing işini bu yeni işimle başladım,next generation marketing olarak geçiyor,siz simdi bunada bir kulp bulursunuz ama sorun değil, çünkü hem ürün açısından hemde sistem açısından benim tercih ettiğim bir durum,bu tarz işlere baslayacak olan arkadaşlara tavsiyem,gerçekten disiplinli sabırlı çalışmayı göze alıyorsanız,sadece eş dost akraba değil,gerçekten çalışacak yüreği olan kişilerle ekip kurarsanız,çok başarılı olur,çok para kazanırsınız,ben yeni basladim ama benim kardeşim şuan çok iyi paralar kazanıyor,bu işlerde önemli olan talep ürün şirket yatirim ve sistem,bunları iyi araştırın azimli olun kazanc geliyor emin olun,sizede tavsiyem, herkesi her firmayı,her yasanani bir tutmayın, insanları bilgilendirmek uyarmak onlem almak başka, işini gerçekten düzgün, özverili, dürüst yapanlarada saygı duymak ve ona göre yorum yapmak başka saygılar 🌿🍀🙏

  1. Yukarıdaki yorumu ve üslubu görüyorsunuz arkadaşlar. İster temel seviyede yazı yazmayı dahi bilmeyen bu arkadaşı dikkate alın, isterseniz benim gibi yıllarını pazarlama sektörüne vermiş bir içerik pazarlama uzmanını dikkate alın. Seçim sizin 🙂

   1. Bence siz ilk.once saygılı olmayı öğrenin ,uslub ve tarzında ne varmış,kötü birşey mi yazdım,esas siz bu işi yapiyor.olsaniz gerçekten ,elestiriyede açık olursunuz,verdiğiniz cevabın terbiyesizliğinin farkında bile değilsiniz,insanlara saygısı olmayan zaten bu işi yapmasın,sizden tavsiye alanada yazık, işinde çok başarılı olabilirsin ama insan olamissin,kendine tekrar bir bak istersen

    1. Saygı, sizden daha bilgili kişi karşısında, bilmediğiniz konuları savunmamayı gerektirir. Hem hiçbir şey bilmeyeceksiniz hem de kahvede, berberde, facebookta öğrenilmiş bilgilerle sektörden birine akıl vereceksiniz hem de saygı bekleyeceksiniz. Kusura bakmayın da sizin gibi birine saygı duymak, insanın kendine saygısızlığı olur. Siz önce had nedir onu bilin. Haddinizi bilin. Tartışacaksanız gidin sizin gibi sektörel bilgisi olmayan, hebe hübe sunumlardan gazla kendini girişimci zanneden tatlı su kurnazlarıyla tartışın.

 8. Hocam makalenizi okudum cok yakın zamanda tamda dediğiniz gibi bi teklif aldim bende kabul ettim 4200 tl ile urun aldim bende bunlar gibi bu işe girip umut taciri olamazmıyım yani bize yol verirlermi yoksa önümüzü keserlermi tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top