skip to Main Content

Network Marketing İle Para Kazanmak Mümkün mü?

Öncelikle NETWORK MARKETING sisteminin, distribütörleri tarafından anlatılan (Kulağa mantıklı gelen) tanımını; sonrasında ise standart ticaretin akla mantığa hoş gelen tanımını inceleyelim. Eğer birileri size network marketing sistemi ile zengin olmayı vaat etmiş ise bu yazıya ayıracağınız 5 dk, yüzlerce dolarınızı kurtarabilir. Yaptığım her eleştirinin altını dolduracak nedenleri de paylaşacağım. OKUYUN

Standart Ticaret Sisteminde: Fabrikadan çıkan ürün, toptancı, bayi ve reklam ajansları tarafından çeşitli aracılar kullanılarak son tüketiciye ulaştırılır. Buna bağlı olarak ürünün üretim maliyetine ek  +pazarlama maliyetleri doğar. Yani 10 liralık ham madde ile üretilen bir ayakkabı için önce reklam ajansına para ödenir. Ürünün birim maliyeti 11 lira olur. Sonra toptancıya 12 liraya satılır. Toptancı, aldığı ürünü 13 lira karşılığında bayiye satar. Perakende bayi de ürünü 15 liraya son kullanıcıya satar.

Network Marketing Sisteminde: 21. Yüzyılın ticaret sistemi olarak nitelendirilen network marketing sisteminde ise: satılan ürünlerin aracılar kullanılmadan, son kullanıcıya ulaşmasını sağlayan bir ticaret anlayışı vardır. Yani fabrikadan çıkan ürünü direk son satıcı alır ve son tüketiciye satar. Ortada toptancı, ajans, bayi gibi aracılar yoktur.

Bu şekilde aracılara  ödenecek ek maliyetlerden sağlanan tasarruf ya ürünün fiyatını aşağı çeker ya da satıcı kişinin kâr marjını yükseltir. Yani ürünün 2 belirgin özelliği vardır:

1. ihtimal: Fiyatı düşük olduğu için çok kolay satarsınız. (Hatta ürün kendi kendini satar yahu 🙂 )
2. ihtimal: Fiyat düşük değildir ama satılan her üründen alınan kâr yüksek olduğu için sürümden kazanmakla uğraşmazsınız. (Bu da incik boncukla uğraştırmıyoruz havasıdır. Eğer yerseniz 🙂 )

PRAMİT SİSTEMİ (SAADET ZİNCİRİ) KONUSU:

Saadet zinciri

Network Marketing Kazanç Sistemi

“Biz saadet zinciri değiliz. Ortada satılan bir ürün var. Pazarlamanın neresi saadet zinciri olsun” şeklinde savunmalar duymuşsunuzdur. Ozaman kazanç tablosunu beraber inceleyelim.

Yukarıdaki tablonun en önünde duran cemaat lideri bay kırmızı, parayı götüren kurnazı simgeler. Cemaatin en ön safında yer alan maviler ise bay kırmızının kazancından en yüksek sadakayı alan kişilerdir. Arkadaki gri renkli üyeler ise mavilere sadaka; kırmızıya da bol para kazandıran sizlersiniz 🙂 (Sisteme ilk adımınızda malesef gri adam olacaksınız)

Kazanç Sistemi Şöyle İşler: Tepedeki adam birkaç tane sağlam alt üye bulur, onlara ürün paketini veya abonelik bedelini satıp yatışa geçer. İlk amaçları, yatırdığı sermayeyi geri kazanmak olan maviler de verdiği parayı kurtarmak için 3-4 adet alt üye bulur ve aynı paketi onlara satar.  Maviler sattığı her üründen sadaka değerinde prim kazanır. Bu arada kırmızı para babası da mavinin sattığı her üründen prim alır. Eğer gri üyeler sermayesini geri kazanıp kara geçmeye başlayacaksa yeni üyeler bulup satış yapar. Bakın mavi de artık alt üyelerden prim kazanmaya başladı. Bu pramit böyle uzar gider. (Hesapta)

BU SİSTEM NEDEN KAZANDIRMAZ:

21. yüzyılın ticareti demişken, 21. yüzyılın müşterilerini de konuşmamız gerekir.  Günümüzde insanlara bilinmeyen bir ürünü satmak çok zordur. Çünkü bilişim sektörü okadar ilerledi ki artık interneti cebimizde taşıyoruz. Ürün alırken TV reklamlarını referans kabul ediyoruz. Müşteri gözünde: eğer ürünün TV’de reklamı varsa firma ciddi bir yatırımcıdır ve ürünü de kalitelidir algısı vardır. Sadece tv değil. Gazete, reklam panoları vs ürünü sık sık bize gösteriyorsa artık o ürünün kaliteli olduğuna inanmaya başlarız. Doğal olarak satın almak için ille de daha öncesinde kullanmış birine sormamıza gerek kalmaz.

Bazen satın almak istediğimiz ürün dünyanın en iyi markası olabilir. Fakat biz yine de  tek taraflı medya etkisinden tatmin olamaz ve internette kullanıcıların yorumlarına bakarız.

Örneğin: Bugün dünyanın en çok araştırılan cep telefonu Iphone’dur. Hakkında bir haber çıksın, bütün teknoloji siteleri konu eder ve yayınlar. Peki insanlar Iphone gibi bir markayı bile memnuniyet sorgusuna tutuyorken sizin network marketing ile pazarladığınız ürüne nasıl güvenecek? (Bunun cevabını birazdan vereceğim)

Tabi her ürünün medya etkisine veya kullanıcı yorumlarına bakma şansımız olmuyor. Bezen sadece bayinin prestiji ürünü almamız için yeterli sebep olabilir. Çünkü ortada bir işletme vardır. Yarın geldiğinizde aynı işletmenin aynı adreste olması da %99,9’luk bir ihtimaldir. Üstelik alacağınız ürünün faturası ve fişini de beraberinde alabilirsiniz. Dahası: dükkanın bir tabelası, kaşesi ve kartviziti vardır. Kısacası bir bayi bile tek başına kimlik sahibidir. Az çok profilini sergiler ve güven verir.

Peki sizin güven veren materyalleriniz nedir? İnsanlara öve öve anlatacağınız firmanız mı? Elinizdeki ürün bilinen bir marka da olabilir. Evet olabilir de sizin güven veren materyalleriniz neler? Siz olsanız bilinen bir ürünü mağazadan almak yerine eline katalogla dolaşan birinden almayı tercih eder misiniz?

Peki Size Kim Güvenir?

saadet zinciriDurun tahmin edeyim: En yakın çevreniz size güvenir. Eski okul arkadaşlarınız, akrabalarınız kısacası eş dost size güvenir. Onlara bir ürün satmak için çok fazla güven materyallerine ihtiyacınız yoktur. İşte tehlike tam da burada başlar. Sizi sisteme abone eden firmanın amacı budur. Eşinize dostunuza satın ister. Çünkü onlar da bilir: sizin tek başınıza bir bayi(dükkan) kadar geniş bir pazarınız olamayacaktır.

Çevrenizde kozmetik ürün markalarının temsilcilerini görürsünüz. Onların uzun süredir bu işi yaptığını da görebilirsiniz. Ama zengin olduklarını göremezsiniz. En iyisi bile cep harçlığından öteye geçecek para kazanamıyor. Sadece başarı hikayelerinde dinlersiniz.  Asla göremezsiniz. Ki bu bahsettiğim firmalar Network Marketing konusunda en çok güvenebileceğiniz firmalardır. Ona rağmen sonuç ortada.

Facebookta 300-400 arkadaşınız olabilir. 2000 beğenisi olan bir sosyal medya sayfanız da olabilir. Buralardan da satarım diye düşünüyorsanız bunu hemen test edin. İnternetten bir ürün bulun ve bedavadan biraz pahalıya satmaya çalışın. Bakalım arkadaşlarınızdan kaç kişi ilgilenecek? Kaç kişi satın alma kararı verecek? Hadi satın aldılar; kaç kişi alt üyeniz olmayı kabul edecek?

Ayrıca, UNUTMAYIN:

Satış, pazarlama bir yetenek işidir. Bilgi ve tecrübe gerektirir. Vasıf gerektirir. Sizce tüm pazarlama uzmanları oturmuş sizin onu sisteme üye yapmanızı mı bekliyor. Zannetmem. Bence hepsinin çok güzel birer işi vardır. Dolayısıyla alt üye bulsanız bile vasıfsız kişilerden oluşacak. E vasıfsız satış danışmanı da bal yapmayan arıdan farklı değildir. Ne oldu peki? Kraliçe arı aç kalır 🙂

Sonuç: 

Tek başınıza, tek tek insanlara dokunarak süreklilik arz eden bir satış kanalı oluşturmanız imkansıza yakındır. Kaynaklarınız çevrenizle sınırlıdır. Dolayısıyla eşinize dostunuza satış yapana kadar kazandığınızı zanneder; harcadığınız sermayeyi dahi geri kazanamadan enerjinizin ve müşteri potansiyelinizin bittiğini fark edersiniz.

Alt üyelere güvenmeyin. Çünkü onlarda sizle aynı kaderi yaşayacak ve sizi dolaylı olarak sütten kesmiş olacaktır.

İşte bu yüzden BU SİSTEM KAZANDIRMAZ.

İnternet Sitesi Açsam Olmaz mı?

Neden olmasın. Peki bir internet sitesi günlük belirli bir ziyaretçi elde etmek için hangi çalışmalara ihtiyaç duyar biliyor musunuz? Google’da üst sıralara çıkmanın en az 1 yılınızı alacağını biliyor musunuz? SEO çalışmaları ve teknik detaylar için profesyonel destek almak zorunda olduğunuzu biliyor musunuz? (Ziyaretçi kazanım süresini kısaltabilmek için)

Peki sitenizi sürekli güncel tutmak zorunda olduğunuzu biliyor musunuz? Gerçekten para kazandırabilecek bir web sitesinin nekadara mâl olacağını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız araştırmanızı rica ediyorum. Oralara girersem hiç çıkamayız 🙂 Yine de bir ipucu vereyim. “Arkadaşımla gerçek bir e-ticaret sitesi açmak istediğimizde ortalama 8000 TL bütçeye ihtiyaç duymuştuk” Daha bunun kimlik kazandırma, dijital dünyada yer edinme çalışmaları var.

Netice olarak demek istediğim şu: Eğer bir pazar oluşturacak ve devamlılık arz eden satışlar yapacaksanız aracılara ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla ek giderleriniz olacak ve fazla enerji harcayacaksınız. Çok fazla enerjiye ihtiyacınız olacak.

Yaparım Ne Olmuş? Para Kazanmak Kolay mı? Diyenler Okumaya Devam…

Sizi Sisteme Dahil Etmek İsteyen Kişinin Vaatlerini Hatırlayın:

 • Kolay yoldan para kazanmak
 • kendi işinin patronu olmak,
 • hiçbir aracıya para ödemek zorunda kalmadan yüksek kârla satış yapmak vs.

Peki halen daha kolay olduğunu düşünüyor musunuz? Patron olduğunuza inanıyor musunuz? Hiçbir aracı kullanmadan, ekstra yatırımlar yapmadan sürekli yeni müşteriler ve alt üyeler bulabileceğinize inanıyor musunuz?

Bu gibi firmalar size şunu da söyleyebilir:

 • Hiçbir yeteneğe ihtiyacınız yok!
 • Pazarlama uzmanı, satış danışmanı veya bu konuda tecrübeli olmanıza da gerek yok.

Peki bu maddeler ne kadar mantıklı? Hadi siz kendinizi ifade etme yeteneğinize güvenerek bu işe girdiniz. Alt üye bulmak bu kadar zorken, SATIŞ YETENEĞİ OLAN alt üye bulma ihtimalinize ne kadar güveniyorsunuz? Yeteneksiz adamların bal yapmayan arıya benzediğini söylemiştik. Peki bu durumda halen daha;

 • Hiçbir yeteneğe ihtiyaç olmadığına inanıyor musunuz?
 • Satış, pazarlama konusunda tecrübesiz kadronun özverili olabileceğine inanıyor musunuz?

Konuya sadece kendinizi değerlendirerek bakmayın. Bu sistemde kazanmak için alt üyelere muhakkak ihtiyacınız var.

UYANIN ve PARANIZI KURTARMAK İÇİN ARKADAŞLARINIZI SİSTEME DAHİL ETMEYE ÇALIŞMAYIN:

Dikkat edin. Bu süreç hep bir randevu ile başlar. Daha öncesinde hiç arayıp sormadığınız bir arkadaşınızı aramanıza bile sebep olabilir. Muhtemelen sizi de bir arkadaşınız böyle tavlamıştır:

-Seninle konuşmam gereken bir konu var. Proje var ve telefonda anlatamam. Kafan karışır. Şurda buluşalım.

Buluşursunuz ve arkadaşınız anlatmaya başlar. Sistem böyle işliyor. Şöyle piramit var vs. İlk etapta mantıklı gelse bile referans istersiniz.

-Bu işten gerçekten para kazanan var mı? diye sorarsınız.

Cevaplar hep aynıdır:

-Bir süre sonra çok ciddi kazanmaya başlıyorsun. Bak bizim takım lideri Ahmet’in şuanda 10 tane alt üyesi var. Adam king resmen. Bak sana bir fotoğrafını göstereyim. (Ahmet kesin tatilde kokteyl yudumlarken ya da lüks bir araba ile fotoğraf çekilmiştir. Bugün hepimizin bi ön kamera açmasına bakar 🙂 arabanın bizim olduğu yada kokteylin meyve suyundan ibaret olmadığı muammadır )

Arkadaşlarınız size Ahmet’in para kazandığını inanarak anlatır. Çünkü o da inanmıştır. Üye olup para ödediği için de artık kendi kendini inandırma psikolojisine girmiştir.

İknanın Psikolojisini yazan Prf. Robert B.Cialdini bu konuya kitabında yer vermiştir. Zaten pazarlama uzmanları tarafından da bilinen bir konudur:

Bir müşteri aldığı ürünün parasını ödedikten sonra artık o ürünün en doğru ürün olduğuna inanmaya başlar. Kendi kendine savunma geliştirir ve kazıklanmış olma ihtimalini yok sayar. Hatta ürün ile ilgili kendisine olumsuz bir özelliğini gösterdiğinizde sanki firma sahibiymiş gibi ürünü size methetmeye başlar. Savunur. Çünkü ona para ödemiştir. Aksini düşünürse kendisine “enayi” demiş olacaktır.

PEKİ BEN BUNLARI NEREDEN BİLİYORUM. DAHA ÖNCESİNDE NETWORK MARKETING İŞİ YAPTIM MI?

Size kendimden çok kısa bahsederek bu yazıyı dikkate alıp almama konusunda fikir vermiş olayım.

3 farklı Network Marketing projesiyle yakından ilgilendim. Konuyla ilgili 100’lerce kaynakta araştırma yaptım. Alt üye kazanımı için yapılan toplantılara katıldım. Dönen dolapları not aldım ve eskiden ilgilendiğim bir blogda yayınladım. 122 adet Network Marketing mağdurunun yarasına tuz basmış oldum. (122 gelen yorum sayısı)

HAKKIMDA sayfasını okumanızı rica ediyorum. Maksadım ego şişirmek değil. Eğer bir konuda fikir veriyorsam hangi vasıfla size bunları aktardığımı bilmek en doğal hakkınız.

YİNE DE NETWORK MARKETİNG SİSTEMİNİ DENEMEK İSTİYORSANIZ SİZE TAVSİYEM

Arkadaş ve Akrabalarınızı Sisteme Dahil Etmeden Önce Düşünün:

 • Normalde aramadığınız (eski, liseden arkadaşınız vs) kişileri, “senle bir şey paylaşmam lazım” diyerek aramayın. Çünkü içinden “İşin düşünce arıyorsun” diyecektir.
 • Eşinize dostunuza üyelik satmadan önce yeni müşterilere nasıl ulaşabileceğiniz konusunda çalışmalar yapın. Bakalım ulaşabilecek misiniz?
 • Bir web sitesi veya blog açın. Sosyal medya sayfası da olur. Bakalım ürünlerinize ilgi olacak mı?
 • Ekşi sözlük, şikayetvar gibi samimi paylaşımların yapıldığı web sitelerinde mağdurların ne yazdığını okuyun,
 • Arama motorlarına, Network Mağdurları veya Network Aldatmacası yazıp karşıt görüşleri okuyup objektif olma konusunda iç muhasebenizi yapın.

Keza böyle bir mesleğin birçok kişinin karakterinde bozulmalara neden olduğu da tarafımca gözlemlenmiştir.

Son olarak, Gerçek kariyer ve gerçek kazanç yöntemlerini araştırmak; gerçek pazarlama yöntemlerinden haberdar olmak için HızlıADAM’ı takip edin.

“Unutmayın:, emeksiz yemek olmaz. Bedava peynir sadece fare kapanında olur”


 

Bünyamin Kapıcıoğlu | HizliAdam.com (Rekabet Hız İster)

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

446 Yorum
 1. Merhaba hızlı adam yazılarını eksizsiz okudum. yorumlarında yarısına yakınını okudum. Sizin gibi bende 3 yıl önce bu işlerin saçma sapan para kazanılmayan bir iş oldğunu düşünüyordum ve eşimin sadece oyalanması için teşvik ettiğim bir işte şuan benim aylık 3 katı fazla para kazandığını ve altında 8-9 bayanın 1000 tl ile 3000 tl para kazandığını ve üstlerimizdeki networkçuların defterini kendim tutuyorum. aylık faturalarını bizzat kendim kesiyorum. bunları görünce sizin söyledikleriniz tamamen saçma geliyor. aslında siz yanlış konuya değinmişsiniz. burda iki türlü network vardır. bir saadet titan zinciri tarzında olanlar yani ortada reel ürünü olmayıp network kuranlar ki bunlar kaybetmeye mahkumdur. diğeri ise reel ürün satışı yapan networkçular. buda kendi arasında 3 e ayrılır 5 para etmez kalitesiz ürünleri ucuz fiyata satmak, orta kalitedeki ürünleri çok yüksek fiyatlara satmak, orta kalitedeki ürünleri market fiyatından hesaplı satmak. biz 3. şıktaki bir firma ile çalışıyoruz. ben 17 yıldır yapmış olduğum mali müşavirlik işinden daha fazlasını kazanıyorum. ve çevremde kazanan 10 larca insan mevcutken sizin burda zırvalamanıza mı inanayım ?

  1. Zırvalamak derken? Doğruluğu meçhul olan ve hiçbir mantıksal ifade içermeyen bireysel deneyimlerinizi yazarak siz zırvalamış olmuyorsunuz da ben mi zırvalamış oluyorum?

   Mantık nedir bilir misiniz? Mantık, tümden gelim, tüme varım gibi eylemler içeren akıl yürütme disiplinidir.

   Örnek:
   >Balıklar suda yaşar
   >sazan bir balıktır
   >Öyleyse sazan da suda yaşar.

   Bakın burada bir mantık akışı var. Tıpkı bu makalede olduğu gibi. Network marketin nedir, ticaret nedir, neden network marketing doğru bir yöntem değildir vb açıklamalar tümden gelim ve tüme varım yöntemleriyle anlatılmıştır.

   Peki siz ne yazdınız yorumda?

   -Ben gördüm, eşim kazanıyor… yazdınız.

   Bu zırvalamak değil de nedir?

   Eğer ben şöyle bir makale yazsaydım (Network marketing kazandırmaz, ben gördüm, kazandırmıyor…) işte o zaman zırvalamış olurdum.

   Umarım anlayabilirsiniz!

 2. kendini mali müsavir olarak tanitip yazan yorumcuya artik diyecek bir sözüm yok. zaten yazi tarzi da iyi bir mali müşavire hic uygun degil. ayrica yazdigini dogru bile kabul edecek olsam sadece kendisi icin hususi bir durumdur ve buradan herkes icin bir genelleme yapmak da mantiga ters düser. bence esinin nasil bu kadar basarili oldugunu degil de, kendisinin mali musavirkik gibi prestijli, gecerli ve karli bir iste neden basarisiz oldugunu sorgulamasi gerekir. herkese saygilarimla..

 3. değerli hızlı adam kardeşim.network marketing kurbanı olan insanların en büyük özelliği kazanmak için en yakınlarını veya arkadaşlarını ikna etmek zorunda kalmaları veya satış yapmak zorunda olmaları.bu da onların enerjisini düşürüp ipes etmelerine neden oluyor.bence dünyanın en zeki milleti olan Türk milleti bu işin çaresini de bulmuş sanırım Türk kadınlarının bulduğu müthiş finansal akılla bu ponzi tuzağını tersine çevirmek mümkün olabilir.Türk kadınlarının yıllardır başarıyla uyguladığı küçük birikimleri birleştirip bir her ay bir kişiye ekonomik destek sağlamak için buldukları gün mantığı ile network tuzağını rasyonalize etmek mümkün görünebilir.biliyorsunu< bu ponzi olayında her kişi 3 kişi altına eklemek zorunda ki kariyer atlayabilsin..ayrıca diğer aylar da yatan primlerini alabilmek içi aktiflik şartını yerine getirmesi gerekir. bu da her ay extra maddi külfet demek..mesela 29 kişiden oluşan birbirine çeik konstriksiyon gibi bağlanmış kişi iki ayda bir sırayla bir yukarıdaki resimdeki mavi adamdan çıkarsa 1 yıl sonunda küçük birikimlerle bu 20 kişinin yüzde 59 si mavi adam olur.ayrıca aldıkları primler ve ürünler yanlarına kar kalır.diyeceksiniz ki 20.kişi ve sonrası gri adamdır.bu kısır döngüyü kırmak içinde her daim para kazanmaya başlayan maviler. bu girleri maddi yönden desteklese bu yolla yeni 20 kişiik gruplar oluştursa bu döngüden müthiş bir sirkilasyn oluşması mümkünmüdür.bu sinerji yeni grupların oluşmasına neden olur. bu işin matematğini gerçekten merak ediyorum.gün mantğı ile bu ponzi oyununda para kazanılabilirmi..yani mal satmak yok,ikna etmek yok üye kaydı derdi yok.gerçekten böyle bir şey olabilir mi.bu işin matematği olur mu.merak ettğim için yazıyorum bu arada network işiyle ilgilenmiyorum. sadece merakımdan yazdım.yazımdaki yazım hataları ve varsa mantık hatalarımdan ötürü özür dilerim..amacım yeni network mağdurları oluşturmak değil. bunu bilinmesini istiyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum

 4. İyi günler hızlı adam bloğunu okudum ilk önce network marketing açılımını yapacak olursak bir tavsiye ağ pazarlama internetten satış olarak biliniyor doğru mu günümüz de saten her sey internet değil mi !! Bence network marketing çok güzel bir sistem inananlar kendine güvenen gerçekten bu işi hakkıyla yapıp emek harcayan insanlar kazanıyor. Ön yargıyla bakmiyalim lütfen ben bu işe yaklasik 2 ay önce başladım çalıştığıniz firma veya. Network sistemi çok önemli evet şuan birşey kazanmiyorum ama 2 ayda kazanmadığım için vaz gecmiyorum ki sebebi benim yaptığım işte satış zorunluluğu yok ki network sistemi bir Türk firması ki günlük evimizde kullandığımız ürünler ve tamamen doğal ve bitkisel ürünlerin gerçekten faydası var sağligimiz açısından işte bu yüzden ön yargı çok önemli ben para kazanmadan bile sagligi mi kazanıyorum ve sadece 1,5 yıllık bir firma ne Avon ne gano ne envey gibi olgunlaşmış 30 40 yıllık bi network sistemi değil daha kundakda bir bebek neden ben bir çıkış yolu var ken denemeyeyim ki sadece 500 tl verdim bu beni batirmadi oldurme di geriletmedi bunun karşılığında urun aldım gerçekten bir kullanıcı olarak satıcı değil çok güzel ve urunlerin etkisi var oda boşa gitmedi para

  1. Paranızın boşa gitmediğini düşünüyor olabilirsiniz ama hayalleriniz ve emeğiniz için 1 yıl sonra görüşelim lütfen. Şuan siz inanmış ve yatırımı yapmışsınız. 1 yıl sonra umarım bu makaleyi hatırlarsınız. İyi günler

 5. Mlm kolay bir iş değildir. Size çok basit bir iş olduğunu söyleyen biri varsa emellerinden şüphe duymalısınız. Emek isteyen, bol miktarda ter isteyen bir sektör bu. Ötesinde, network marketing akıl işidir. Beden yorgunluğu yerine zihin yorgunluğu olur. Kol kaslarınız ağrımaz belki ama görünmeyen zihin kaslarınız tümüyle inler. Tüm bu zorluklarıyla beraber hedeflerinize ulaşmak için en ideal yol yine bu iştir. Hakkıyla sıfırdan zirveye çıkarır bir adamı. Zirveye ulaştıktan sonra ise geriye dönüp baktığında, kişi çektiği tüm zorluklara değdiğini görür. İşin beyin uçuran kısmıysa her zirve, yeni zirvelere gebedir. Yükseldikçe büyürsünüz. Büyüdükçe güçlenirsiniz. Ve nihayetinde güçlendikçe çevrenize değer katarsınız.

 6. Adım Oktay;
  Bur da yazılanların bir çoğu doğru olabilir ama bilinen o kadar yanlışlıklar var ki hepsini ispat edebilirim. Bunu da Bakmakla Bakmak arasında fark olduğunu herkes bilir. Daha detaylı bilgi için haberleşelim lütfen herkese hayırlı günler dilerim.

 7. Ben size network marketingle ilgili çok güzel bir örnek veriyim ;

  Ben bankacıyım şu an.Bundan 2 3 sene önce bi arkadaşım ismini vermiyim beslenme üzerine çok büyük bir şirkete girdi.Dalga geçtim yadırgadım la bırak bu işleri dedim.Şu an aylıgı 15 20 bin altında c180 var ki bu adam açlıktan ağzı kokuyodu.Herkes yapamaz network marketingi dil ve samimiyet lazım yapamayanlar ben gibi adamlarda ya bırakın bu işleri deriz ondan Hızlı Adam yorumuna katılmıyorum .Sende yapanlara saygı duy.Demekki sende becerememişsin

 8. Bu işi beceremeyip bu tarz yorumlar yapan insanlara çok gülüyorum üstelikte blog yazarlığı yapan zeki bir insanın Network Marketing ticaret modelini anlayamamış olması çok ayrı bir konu bence trafik arttırmak amaçlı yazılmış bir paylaşım nitekim amacına da ulaşmış zaten iyi bloglar hızlı adam 🙂

 9. Network’ ün bezdirici dinamiklerini iyi işlemişsiniz.

  Benim dahil olduğum ve adına NEXT GENERATION MARKETİNG denilen firmama özel (Adını vermeyeceğim; bilen biliyor) patentli pazarlama sistemin ne kadar güçlü olduğunu bu bilgilendirme yazınızdan sonra daha vurgulayıcı olarak kavradım.

  O denli ki; iş ortaklarıma ve iş ortağı adaylarımıza kıyaslayıcı eğitim olarak sunabilirim. Özellikle çalıştığım firmanın kişiye özel web sitesini daha kayıt anında ortaklarına ücretsiz olarak tahsis etmesi ve bu web sitesinin firmanın aktif olduğu bütün ülkelerde kullanılabilir olması, kazanç planındaki ücret dağıtımının yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya planlanmış olması, sanırım ciddi bir fark yarattıracaktır.

  Teşekkürler…

 10. Merhaba Hızlı adam ve blog takipçileri. Fazla uzatmadan konuya girmek istiyorum. Insanların çoğu bu işi ek iş olarak yapıyorlar. Çünkü çalıştıkları devlet ya da özel kurumlarda alacakları maaşları belli. Bu işi yapan insanların işlerini bırakıp üretici ya da tüccar olabilme imkanları neredeyse sıfıra yakın bir ihtimal. Kredi çekip kendi işimi kurayım deseler o risk alınmaz, çünkü batarlarsa altından kalkamazlar. O yüzden network marketing işini yapan insanlar boş durmaktan iyidir, hem iyi paralar da kazandırıyor diye yapıyorlar. Ama emin ol, bu işi yapan insanların çoğu ilk fırsatlarında, yani yeterli imkanları sağladıklarında üretici’de olacaklardır tüccar’da. Ha ben bu işle uğraşmıyorum. Sadece şahsi merakımdan dolayı konuyu uzun süredir araştırıyordum ve hayatın gerçeklerini baz alarak değinmek istedim.
  Teşekkürler…

 11. Merhaba,
  Yazınızı bir sefer de okudum.
  Siz Network marketing yaptınız mı? Netwırk marketingden battınız mı? Arkadşlarınızı , eşinizi, dostunuzu rencide ettiniz mi?
  Bir laf vardır, kişi kendinden bilir işi diye.
  Ben tekstil mühendisiyim. Çorap ihracatı yapıyorum, Puma’ya bile çorapalrı üretimini yapıyoruz. Şimdi ben kalkıp web sitesi üzerine, SEO üzerine ya oraya iki kelime yaz, sayfaya göm, al sana Amerika’dan sayfan bulunsun diyerek, milyarlarca liralık bir işe , emeğe alınan eğitime hadsizce saldırmış olmaz mıyım? Hem de bu saldırının yumuşatılmışına da eleştiri kardeşim demekle daha ileri gitmiş olmaz mıyım? Arkadaş, ben Çorapçıyım adam bana kumaşla ilgili, non woven kumaşlarla ilgili sorular soruyor diyrum ki ben iplik özelliğinde yardımcı olurum ama branşım bunlar değil.
  Diğer bir konu, adamlar senin KOÇ gibi Sabancı gibi firmalardan bile büyük, yatırım yapacak, bir ürüne milyar dolar harcayacak, sen tutup bunlar Amerikadan virüs gibi türeyecek diyeceksin. Cebinde çok para olsa şurda şuna çamur atmayı bırakır paraları sayardın. Ayrıca NIKE gibi bir markanın ayakkabılarını Hindistan’da kaç paraya yaptırdığını biliyor musun ? Peki kaç liraya sattığına? peki yiyor mu NIKE için dolandırıcı demek. Ayrıca, VODAFONE gibi bir şiket bile Network Marketing işine girmiş hala uslup ben bilirim modunda . Bence bir konuda branşlaşın lütfen . Buna emek veren insanları da yıldırmayın. Yiyorsa FOREXi n ikili opsiyonla helal olayan kazançlarıyla uğraşın , yerse tabi

  1. Selam Çorapçı.
   Ben özellikle marka belirtmedim. Boşuna markaların arkasına sığınma. Ben markalardan değil; Network Marketing sisteminin sağlıksız olduğundan bahsettim. Neden “yer mi?” şeklinde varoş ağzıyla yorum yapıyorsun? Belli ki bir yerden yazının ucu sana değmiş. O halde cesaretin varsa (senin tabirinle, yiyorsa) sen de kendi blog siteni yap ve herkese bu sistemin doğru bir sistem olduğunu anlat.

   1. Bakın onca yazıda takıldığınız yer mi kısmı olmuş, bu da konu hakkında aslında hiç bir tecrübeniz olmadığınız bir kanıtıdır

 12. Bu yeni çıkan A kazanç plus hakkında ne düşünüyorsunuz.Sizce de buda digerleriyle aynımı bilği verirseniz sevinirim.

 13. Nilgün hanım arkadaş bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışanlardan o yüzden kendinizi yormayın bir de 100 lerce kaynak araştırdım yazmış eminim ki Doğrudan Satış Derneği ve faaliyetleri hakkında hiçbir şey bilmiyordur, burada yaptığınız tek şey bu işe gerçekten ihtiyacı olan insanların umudunu kırarak onların hakkını çalmak 🙂

  1. Ona bakarsanız eminim siz de benim pazarlama bilgimin %1’ine sahip değilsinizdir. Hadi sizi çok deneyimli kabul edelim. Nitekim NM yapanların ve sistemi savunanların birçoğu pazarlamadan bihaberler. Onlar NM’yi mantıklı bulurken “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi” değiller mi? Sizin dediğiniz şuna benzer: “Çukura düşmek kötüdür” diyen birine “nereden biliyorsun, hiç düştün mü?” demek gibi bir şey. Ben burada x firmayı değil sistemi eleştiriyorum; tüm pazarlama bilgime güvenerek. Siz de diyorsunuz ki önce çukura düşün ondan sonra eleştirin. Ben çukurun boyutunu, vereceği hasarı vs yeterince araştırdım. Siz deneme yanılma yöntemiyle öğrenin, ben mukayese yöntemiyle öğrenmeyi tercih ediyorum.

 14. Arkadaşlar Network işi bence çok kolay bir iş. Ben amway yapıyorum ilk ay 1200 TL hesabıma yattı ikinci ay 11.250 TL. Yanlızhwr gün en az 5 kişiye işimi anlatıyorum ve her kazandırdığım kişiye özel çalışma sistemi oluşturuyorum. Kısaca doğru ve sistemli çalışırsanız oluyor.

 15. Merhaba,

  Çok uzatmayacağım, ben de uzun yıllardır Network Marketing ile uğraşıyorum, farklı farklı firmalar ile. Ürünlerini deneyip sürekli kullanmadığım firmaları bırakıyorum ve sadece sağlam ürünleri olan firmalar ile devam ediyorum. Herkese de tavsiyem budur.

  Network Marketing tamamen yasal bir pazarlama modelidir. Doğru ve güvenilir bir şirket seçer, ürünlerinizi iyi tanır ve etrafınızdaki insanları taciz etmeden sistemli bir şekilde çalışırsanız, eforunuz oranında iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Doğru ve sağlam firmalarda kazanacağınız her kuruş en başından bellidir, bu firmalar distribütörlerine herhangi bir gelir vaat etmezler, kimseye yattığı yerden para ödemezler.

  Eğer büyük bir mirasa konmayacaksanız ya da namussuz yollara başvurmayacaksanız para kazanmak için çok çalışmak gerekir, ne iş yaparsanız yapın. Network Marketing de böyledir. Üstelik sadece çalışmak yetmez, kendinizi de geliştirmek zorundasınız. Ama Network Marketing’in bir avantajı vardır; herkese eşit haklar tanır. Örneğin benim gerçekten çok iyi bir CV’m var, Türkiye’nin en iyi iki okulundan mezunum ve 2 yabancı dilim var. Benim şu an ağırlık verdiğim Network Marketing firmasındaki sponsorum ise henüz 24 yaşında hiçbir tecrübesi olmayan bir genç kız. Şimdi normal şartlarda ikimizin CV’lerini bir firmaya göndersek onu görüşmeye bile çağırmazlar. Maalesef etiketler önemli çünkü. Ama sponsorum benden daha çok kazanıyor. O yüzden Network Marketing aslında fırsat eşitliğidir. Ve sabrı olup çalışmak isteyen herkes yapabilir. Önemli olan kısa yoldan zengin olma hayali kurmamaktır. Ne kendiniz böyle bir hayal kurun ne de iş fırsatınızı anlattığınız kişilere böyle vaatte bulunun.

 16. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler.
  Evet network marketing yapan onca şirket var. Dünyada bukadar yaygınken türkiyede maalesef tamamen yanlış anlaşılmış ve uygulanmış satış modeli. Networkteki amaç ekip kurmak ve birlikte koordineli şekilde hareket etmek/yol izlemektir. Ama bizdeki mantık ise şudur. Alayım satayım hem kârı bana kalsın şirket primi bana yatırsın! Maalesef şuan Türkiye’de aktif ve oldukça popüler şekilde faaliyet gösteren firma iş ortaklarına/üyelerine baktığınızda durum budur. Ve evet dediğiniz gibi imam başa geçer cemaat ona çalışır.:))
  İncelediğim gözlemlediğim ailemde deneyimlediğim sistem bu şekilde…
  Network adil bir sisteme denk geldiğinde asla kaybetmeyeceğiniz bir satış modeli, kişi için bir b planıdır. Çünkü bir öğretmen maaşıyla geçim ekonomik şartlarda zorken ev/araba gibi zaruri ihtiyaçlar için oldukça yetersiz maalesef ( en büyük örnek kendim:)
  Genel itibariyle network yapacakların dikkat etmesi gereken ince ayrıntılarda vardır. Firmanın tecrübesi, sertifikaları, kalite belgeleri, bağlı bulunduğu federasyonlar, fabrikası ve üretim bandının genişliği, sağlık bakanlığı onayı, dorğudan satış derneğine üye olması gibi…

  Yaklaşık 3 yıl önce Türkiyede aktif halde çalışmaya başlayan LR HEALTH&BEAUTY firması ise network marketinge yeni (aslında olması gerektiği gibi) bir soluk getirdi. Adil prim sistemi. Ekibin başındakininde yeni iş ortağı olan kişinin çalışması zorunluluğu ( şirketi ve pazarlama planını incelemenizi tavsiye ederim) Başkan ile yeni iş ortağı olan kişi arasında herhangi bir farkın olmadığı… ürünleri adil fiyata satın almak… adil fiyata satmak… tek fark başkanın 1-2-3 yıl fazla çalışmış olması ve hala çalışıyor olması. Lr da durmak yok… durduğun an kaybetmeye başlarsın…

  1. Ben bu yoruma katılmıyor ve bu firmanın da hiçbir farkı olmadığını düşünüyorum. En yakın arkadaşlarımdan biri LR firmasında Network Marketing yaptı. Sonra da lafıma gelip, “sen haklıydın” dedi. Okurlarımın bilgisi olsun.

 17. Kendi hayatınızda ki problemleri çözememiş başarısız insanların negatif fikirleriyle, Kendinize güzel bir gelecek inşa edemezsiniz..

  ‘’Kiminle konuştuğunuza dikkat edin.!.’’

  1. Sizinle henüz konuştuğumuzu sanmıyorum. Konuştuk mu? İnsanlarla konuşurken dikkatli olurum ama bu dikkat, onların kim olduğuyla veya kendini kim sandığıyla alakalı değildir.

 18. Network marketing türkiyede beceriksiz ve başarısız insanların , -para vercem zengin olcam – diyen sayısal lotocu düşüncesine sahip olan insanların kaybettiği bir girişimci kafası değildir. İleriyi görebilen azimli insanlar bu sektörde bulunmuş olsalarda şayet gerçekten bulunmaz nimetlerden biri olacağına şüphe dahi etmiyorum. Çünkü gerçekten NM kazanmış ve kazanmakta olan çok eşim dostum var. İyi bir firma, istikrarlı bir koşu ile başarmak kaçınılmaz bir sondur. Ben kyani firmasında 2013te başladım 2ay az biraz denedim kazandım. Sonra kendi işlerimden vakit bulamadım (fotoğrafçıyım). Ve şuan hala açık olan hesabımı satmak istesem net değeri 100bin₺ den fazladır. Kimse ulaşamadığı ciğere mundar demesin arkadaşlar. 😉0553 135 65 67

  1. Peki telefon numaranızı neden bıraktınız? E tabi milletin ağzına bal çalıp buradan bir prim çıkarmak istersiniz değil mi? Bana muhalefet olan arkadaşlar, Servet beyi arayın sizi de zengin etsin 🙂

   1. kyani nin titan kapsamında incelenmeye alınmış olduğunu ve kapandığını duymuştum… saadet zinciri şeklinde ürün satışı yapan firmalarda topun ağzında, çıkan yürürlüğe giren kanunlar var bu konuda… 65 benzer şirketin 19 tanesi kapanmış internette aratın detayları okuyun, burda uzun uzun yazamadığım için…

 19. Takdire şayan bir makale olmuş.
  Tebrikler.
  Marketingciler çok kızmış ama gerçekleri yazmış Hızlı Adam.
  Ben çevremde bu tip sistemlere dahil olan çok arkadaşımı gördüm ama dedikleri gibi para kazanan zengin olanını görmedim nokta.

 20. Makale 2014’de yazilmis, hala yorum geliyor…Bunu nasil aciklayacagiz? Yorumlarin tamamini okumak zaten mumkun degil. Bugunku durum nedir? Hala ayni fikirde miyiz yoksa teknoloji falan ilerledi mi? Bu arada su Kyani midir nedir, nasil bir seydir? Hakikaten 1 yilda 528 BMW aldiriyor mu????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top