skip to Main Content

Network Marketing Sisteminde E-ticaret Sitesi Kazandırır mı?

Bu makale BigGameHunter rumuzlu ziyaretçi tarafından HızlıAdam.Com‘da yapılan bir yorumdur.

Multi-level marketing hakkındaNetwork Marketing İle Para Kazanmak başlıklı makaleme yapılan bu yorumda, network marketing veya diğer adıyla multi-level marketing sistemine atıfta  bulunulmuş.

Ziyaretçim firma adı belirtmemiş ama makalede bahsi geçen network marketing sistemlerine örnek olarak İncir Sunum ve Mega Holding‘i gösterebilirim. Çünkü: E-ticaret sitesi kurmak, e-ticaret sitesi pazarlamak veya e-ticaret sitesine sahip olarak üzerinden network marketing yapmak, Mega Holding ve İncir Sunum isimli firmalarda karşımıza çıkıyor. O yüzden bu makaleyi okurken İncirSunum ile kazanmak mümkün mü? Mega Holding ile kazanmak mümkün mü? gibi sorulara da cevap bulmuş olacaksınız.

NOT: İncir Sunum ve Mega Holding benzetmesi bana aittir (HızlıAdam) -Yorumu gönderen ziyaretçim firma adı belirtmeden genel bir değerlendirme yapmıştır.

NETWORK MARKETING HAKKINDA YORUM:

Merhabalar, 42 yaşında yüksek mühendis bir bireyim, ve oldukça fazla sayıda, gerek üniversite hayatında gerekse ara boşluklarda Network Marketing olayını, elbette profesyonel etapta uyguladım. Yazma gereği duydum “neden” derseniz, öncelikle Hızlı Adam’a (beyefendiye)teşekkür etmek geldi içimden. Uyguladım kısmına gelince, bakınız değerli dostlar bu vb. sistemler yurtdışında zamanında oldukça popüler olarak çalışmış, ürün ve zincir içinde bulunan zat’lara zamanında kazandırmış sistemlerdir. Amma velakin, bu sistemin tıkanma noktası gerçekleştiği anda, fikir ve bilgi balansının bozuk olduğu (özellikle kolay para peşinde koşan) ayrıca gelişmeye çalışan ülkelere bakir bir sistemmiş gibi lanse edilerek sıkı bir ambalajla giriş yapmışlardır. İşin kısası: yurtdışı renkli televizyona geçerken, elinde kalmış olan siyah beyaz televizyon sistemini ne yapacak, elbette az gelişmiş, ve “fare kapanı,peynir” kelimelerinin hayattaki önemini bilmeyen toplumlara satacaklardır,s atmışlardır da.

Yaşıma bakmayın, hem çok gezerim, hemde çok okurum. Ayrıca ukalalığımı mazur görün, iştigal konum “inşaat” ve “bilişim.” Hipodrom aynı, kulvarlar farklı. Ama yediğim ekmek her ikisinden de…

Bu tip uygulamarın hepsinde ana ambalaj adrenalindir, inanılmaz bir heyecanla nelerin ne kadar kolay olabileceği mizanseni üzerine bir gelecek inşa edersiniz, ettirilirsiniz. Toz pembe, hatta sanırsınız ki hiçbirşey yapmanıza gerek yok. Bakın herşey tamamen aksidir, bu sistemdeki çok ama çok yakın takipte bulunduğum ki “Seo” adına yardım talebinde bulunan iki siteyi inceledim. Yakın dostlar. Ciddi bir zaman ve ciddi bir efor harcıyorlar. Hatta gerekli incelemeden sonra kendilerine yani sitelerine destek amaçlı iki adet web sitesi de yaptık,firma olarak. Ama yaklaşık 6 aydır, yerinden oynamayan bir sistem söz konusu oldu.Yapılabilecek ne varsa, bir çok müteala ile ilgililerine danıştılar. Komik ki, alınan cevapların tamamı, herşeyin çok güzel olacağı sadece ve üye bulmaları.

Söylenmişleri hele ki Hızlı Adam sonrası tekrar etme niyetim elbette yok. Hepimizin zamanı kıymetli, ayrıca haddime de değil birşeyleri uzatmak ve ukalaca yazmak.

network marketingSadece bir deep note düşmek istedim;
Şuna emin olun ki, bu sistem sadece (e-ticaretten bahsediyorum), konsinye veya sözleşmeli bir tedarikçiyle anlaşılıp, siz ürünlerinizi kendi sitenizde sattığınız zaman “para” kazandırır. Yani 3tl ye alırsınız 5 tl ye satarsınız. Ve “evet” 2 tl kazanmış olursunuz. Sözü geçen tutarlar emin olun ciddi rakamlar, paranın kolay kazanılmadığını hepiniz benden çok daha iyi biliyorsunuz.

Çevresine inanan ve hatta sisteme inanan, ayrıca eğitim ve öğretim açısından tamamen prensentable bir arkadaşım böye bir sistemde bırakın üye kazanmayı, dostluklarını bile kaybetme aşamasında geldi.

“x” bir siteden bir ürün alın ve üzerine sadece 10 tl koyun (bunu kaldırabilir bir ürün olsun), kendi basit sitenizde satın; kazancınız daha yüksek ve tekrar emin olun ki, uğraşı daha zevkli ve daha zahmetsiz olur. Üstelik kesindir kazanç miktarınız.

Bilen uygulayan, o tanıtım kitapçığı vs de bulunan formülleri tam anlamıyla uygulamış ama sadece sistem parasını kurtarabilmiş biri olarak buraya yazıyorum. Ayrıca dikkat ederseniz firma veya web sitesi ismi vermeksizin yapıyorum bunu. Bir yabancı atasözü vardır, “dene ve gör” der ama denemek bazen paranıza bazen zamanınıza hatta bazen her ikisinide hızla kazanmak için kaybettiğiniz sağlığınıza malolur.

Yine bir atasözü ile ki Merhum ve değerli bir kişinin sözüdür bu; “Gözlemleyerek tecrübe edinmeye çalışın, çünkü denerseniz ne kadar paranız olsa dahi sonra alamayacağınız tek şey’i “zamanınızı” kaybedersiniz”..Bu ise önemlidir, en azından benim için.

Bakmak ve görmek farklıdır, okumak ve anlamak veya duymak ve dinlemek gibi.
İllaki bu vb sistemleri savunanlar olacaktır, hatta girmek isteyen bir dünya insan vardır; demem o ki hiçbirşeye kulak asmadan “ben yaparım bunu, ve kazanacağım” diyen birinin ilk yapması gereken eylem, önce kati ve net bir şekilde alt yapısını oluşturması; yani üye olmadan önce, size üye olacakların paralarını ceplerine koymalarını sağlaması lazımdır. Bunu denemek için bir liste yapın, bu listeden size ilgili tutarı verecekleri arayın.. Aklınızla hayalinizle değil, temas ederek,konuşarak, ve “hallederiz “diyenlerle değil, “hadi gidelim ve başlayalım” diyenlerle… Bu size güç verecektir. En azından bir süre sistemle oyalanacaksınız.

Ya sonra? Kopmalar en alt seviyenizden başlayarak, dalga dalga size kadar gelecektir. Bunu tutmak için harcayacağınız süreçte; neler yapabileceğinizi bir kağıda yazın. Başa dönün, kendinizden uzaklaşın, ve bir yorum yapın: Ne gitti, kazanılan ne? Süre verin kendinize, “şöyle olsa” “böyle olsa” gibi değil, reel kısımlarla; kendinizi eleştirerek. Realist olun, katıksızca. Sonra deneyip görün. Aklınızda kalmasın en azından. Bol şanslar…Eğer şans böyle birşeyse….

***Burada “armut”,”balta”, ” x” veya “y” ismi vermeden multilevel marketing, ya da network marketing ‘e atıf yaptım…

Sürç’i Lisan ettimse affola,
Sevgi ve saygılarımla

Her daim tebessümle kalın….

Yazan: BigGameHunter – HızlıAdam Ziyaretçisi (Okur)

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top