skip to Main Content

Patron Kartviziti Nasıl Olmalı?

İş dünyasının kimliği anlamına gelen kartvizitler ancak kartvizit yığınları arasında kendini gösterebiliyorsa başarılı olarak değerlendirilebilir. Bir kartvizitin dikkat çekici olması demek uçuk bir renge ya da garip bir şekle sahip olmasını anlamına gelmez. Çok küçük detaylar kartvizitinizin kaybolmamasını sağlayabilir. İş dünyasında bir çok fırsatı ayağınıza getiren kartvizitlerin doğru kullanılması başarıya giden yolda önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor. İş dünyasının yansıması olan bu kartlar kişinin profesyonel bir kimliği olarak da görülebilir.

patron kartviziti

İyi Bir Kart Nasıl Olmalıdır?

Kartviziti diğerlerinden ayıracak olan en önemli şey rengidir. Bunun yanında kartınızın ne kadar güzel olduğundan çok ne kadar işlevsel olduğu ön plana çıkan şeylerden bir tanesidir. Kartın rengi üzerindeki yazıları okumayı zorlaştırmamalı ayrıca seçilen renk yapılan işin kendisi ile uygun olmalı. Parlak ve koyu renkler kartvizite not almayı engellediği için bu renklerden kaçınılmalı. Kartın üzerinde yer alacak olan logonun renkleri de bir diğer önemli husus. Logonun kartvizitin renginde kaybolup gitmemesi ya da etkisinin azalmaması gerekir. Kartın üzerinde yer alacak bilgiler için kullanılacak mürekkep en az kart rengi kadar ön plana çıkıyor. Kartvizitin rengi kullanılan kağıdın dokusu ile uyumlu olmalı ve kağıtta iyi durmayan açık ve soluk renkli mürekkeplerden kaçınılmalı.

Kartvizitte Hangi Bilgiler Olmalıdır?

Kartvizit gereksiz kalabalıktan ve göz yorucu detaylardan uzak, sade ancak istenen bilgileri verecek şekilde olmalıdır. Eskiden kartvizit üzerinde kişi adı, unvanı, çalıştığı şirketin adı, adresi ve telefon numarası yer alıyordu. Teknolojinin gelişmesi ile beraber bu bilgilere faks numarası, e-posta adresi veya internet adresi gibi bilgilerde eklendi. Bu yüzden kart üzerindeki bilgiler kişinin sektörüne ya da pozisyonuna göre değişmelidir. Bazı kişilerin için çalıştığı bölüm ya da şirket adı yer almazken e-posta adresi kartvizitte olmazsa olmazlardan birisidir. Örneğin artık güncel hayatta faks makinesi çok kullanılmadığından dolayı faks numarası kartvizitten çıkarılabilir. Bu yüzden kartvizit bastırırken karşınızdakinin hangi bilgilere ihtiyaç duyabileceğini iyi tartmak ve size en kolay şekilde ulaşabileceği bilgileri vermek her zaman en doğrusudur.

İş Dünyasında Kartvizit Kullanım Kuralları

 • Karşıdaki insana kartvizit vermeyi düşünüyorsanız el sıkışmadan önce kartvizit vermeniz daha doğru karşılanmaktadır.
 • Birden fazla kartvizit vermeniz amatör bir imaja neden olacaktır asla bu hatayı yapmayın
 • Kartvizitlerinizi gönderilmesi gereken kağıt, belge ve broşür ile zımbalamanız hoş karşılanmamaktadır.
 • Size verilmiş olan kartvizitleri başkasına vermeniz saygısızlık olarak görülmektedir.
 • Size verilmiş olan kartviziti incelemeden cebinize koymanız yine bir saygısızlık olarak nitelendirilmekte ve karşıdaki insanı önemsemediğiniz manasına gelmektedir.
 • Birisine verecek olduğunuz kartviziti karalamanız, paraflamanız hoş karşılanmaz
 • Biri sizden kartvizitinizi talep ettiğinde vermeli ardından sizde aynı şekilde karşıdaki kişiden kartvizit talebinde bulunmanız gerekmektedir.
 • Sizce verilmiş olan kartvizitler ile görüşme veya toplantı sırasında oynamamalısınız. Bu işi ciddiye almadığınızın bir göstergesi olarak görülmektedir.
13 Yorum
 1. Patron kartvizitinde sabit telefon numarası varsa.Deneyimli bir asistanı da olmalıdır.Sabit numarayı aradığınızda asistanı açmalı,sizinle konuşmalı,görüşme talebinizi almalı,yöneticisine iletmeli ve bu silsile ile yol alınmalıdır.
  Kayseri’de çoğu işletme patronları sabit numara yazıyor ancak telefonun ucundaki ses,ya güvenlikçi,ya sekreter(demek hiç içimden gelmese de) ya muhasebeci oluyor.Böyle bir yanlış olunca da maalesef patron kartları ne kadar renkli,özel kesim,özel kağıt ve albenisi olsa da amacına ulaşmıyor.

 2. Teknolojiye ayak uydurularak bir de üzerine kare barkod eklenmelidir. Kartvizit üzerine eklenecek kare barkod, kartvizit üzerindeki bilgilerin telefon tarafından algılanarak kolayca rehber bilgilerinin oluşturulmasını sağlar ve daha karizmatik görünüm oluşturur.

 3. bir sorum olucak
  insaat muh muhendislik diplomam
  yine insaat muhendisliginden masterim
  okyanus bilimlerinden ikinci bir master ve
  ayrica okyanus bilimlerinden doktoram var
  kartta hangi sirayla be nasil yer almalidir.
  kart kendi sahsi kartim olacak universite veya herhangi bir firmaya ait olmiycak.
  bilgi verebilirseniz sevinirim

  1. Merhaba, sonuç olarak sahip olduğunuz ünvan nedir? Kartvizite bitirdiğiniz okulları yazmamalısınız. Sonuç olarak, vardığınız noktada sahip olduğunuz ünvanı yazmalısınız. Mesela ünvanınız, “Dr. Yüksek İnşaat Mühendisi” olabilir mi? Diyelim ki ünvanınız bu. Kartvizitte de şöyle yazmalı.

   Binnur Akay
   Dr. Yüksek İnşaat Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top