skip to Main Content

Yatırım Yapmaya Nereden Başlamak Gerekir?

Yatırım yapmak için para ve zaman gerekir. Son derece klişe olsa da işin matematiği yapıldığında bu kesinlikle doğrudur.

Mesela, 20’li yaşlarda genelde eldeki para bol veya paraya ihtiyaç az olduğundan para biriktirmeyi düşünmek pek olası değildir. Ancak işin matematiği yapıldığında, 20’li yaşlarından itibaren yılda ortalama 3 ila 5 bin lira arasında birikim yaparsanız gelecekte milyoner olursunuz. Bu, bileşik faizin ödülüdür.

Bunun aksine yolu yarıladığınızda, paranın önemini geç anladığınızda ve paraya eskidenden çok daha fazla ihtiyaç duyduğunuzda birikim ve yatırıma başlarsanız ancak elde edebileceğiniz potansiyel birikim ve yatırım getirisinin çok daha azını elde etmiş olursunuz.

Söz gelimi, yatırım için para ve zaman hem önemli hem de gerekliliktir. İşte bu sebeple yatırıma başlamanın en ideal yolunu; erken vakitte, doğru zamanda, kârlı bir şekilde ve mümkün olabildiğince çok varlık edinimi oluşturur.

Peki, nereden ve nasıl başlamak gerekir? Bazı tavsiyelere göz atın:

yatırım yapmak

Yatırımınızı bölün

Hisse senetleri, altın, döviz ya da yatırım fonları güzeldir, fakat tüm yatırımlarınızı tek bir yöne odaklamayın. Bunun yerine kendi yatırım portföyünüzü oluşturun ve çeşitlendirin.

Söylentilere, meşhur tüyolara (!) kulak asmayın ve sizin için doğru olan ideal yoldan sapmayın. Mesela portföyünüzde bir miktar hisse bulundurmaya karar verdiğinizde bildiğiniz, güvendiğiniz, hatta günlük hayatınızda tercih ettiğiniz şirketlere yatırım yapın. Zira bilip kullandığınız bir şirkete yatırım yapmak, doğrudan borsa piyasasına ya da şirketin bulunduğu sektöre girmenin sağlıklı ve güvenli bir yoludur.

Çeşitlendirmede yatırım fonlarını mutlaka düşünün

Günümüzde yasal altyapının sağladığı fırsatlar sayesinde yatırım fonları her yatırımcı türüne uygun seçenekler sunmaya başladı. Yatırım fonları portföyünüz için güzel bir uzun vadeli çeşitlendirme olabilir. Risk tercihinize uygun olarak; çeşitli endeksleri izleyen hisse senedi yatırım fonları ve altın fonları gibi tercihler yapabilirsiniz.

Öte yandan anapara garantili ve koruma amaçlı fonlar da portföyünüzü piyasanın belirsizliğinden ve uçuculuğundan koruyabilir. Sizin için en uygun yatırım fonunu bulmak için TEFAS platformuna göz atmayı düşünebilirsiniz.

Yatırımlarınızı artırın

Düzenli olarak yatırımlarınızı artırın. Tek seferde toptan yatırım yapmak pek akıllıca değildir. Eğer 5000 lira paranız varsa ortalama piyasa maliyetini kullanın. Bu yaklaşım piyasanın uçuculuğunun yaratacağı muhtemel sorunları düzeltmeye yarar ve düzenli olarak örneğin, belirli bir hisse veya yatırım fonuna yatırım yapmış olursunuz.

Piyasanın genel durumunu sürekli takip edin

Varlıkları satın alıp elde tutmak çoğu zaman güvenli stratejilerdir fakat yatırımlarınızı otomatik pilota almış olmanız yatırımlarınıza etki eden güçleri tamamen görmezden gelebileceğiniz anlamına gelmez.

Yatırımlarınız hakkında güncel bilgi sahibi olmanız ve piyasanın genel durumunu düzenli olarak takip etmeye devam etmeniz gerekir. Bu sebeple piyasayı takip etmeyi ve bilgilerinizi güncel tutmayı ihmal etmeyin.

Masraflara dikkat edin

Al-sat yapmayı seven biri değilseniz ödediğiniz masraflar karşılığında ne aldığınızı her zaman bilin. Bazı aracı firmalar aylık ücret keserken bazıları işlem başına komisyon alır. Ne ödediğinizi ve karşılığında ne aldığınızı bilin. Ayrıca unutmayın ki en ucuz çözüm her zaman en iyi çözüm olmayabilir.

Özetle, yatırım eğlenceli bir şey olabilir ki olmalıdır da. Ekonomist.co’da sıkça vurgulandığı üzere: “yatırım eğitici, bilgilendirici ve her daim ödüllendiricidir.” Disiplinli bir yaklaşım, satın alıp elde tutma ve başarılı stratejiler size de yatırımın en kötü zamanlarda bile ödüllendirici olduğunu mutlaka gösterecektir.

7 Yorum
 1. Herşeyi analiz etmek gerekiyor tüm herseyi cogu insan hesap yapmadan yatırım yapıyor ve zarar ediyor dikkat etmeniz gerek arkadaşlar

 2. Hızlıadam blogunu sürekli takip ederim senden birseyler kapan birisiyim de bu söylediklerine tam anlamıyla katılamıyorum. Keske katılabilsem ama maalesef. Söyledikelerin tam anlamıyla doğru ama ülkemizde kisi başına gelen gelir ve fiyat yüksekliği bir olunca 20 li yaşlarda bile para biriktirmek baya bir sıkıntılı. Ben kendimden örnek vereyim 17 yaşında işe başladım hep eve yardım etmekle olan para gitti şuanda da bir otelde insan kaynakları departmanında çalışmaya devam ediyorum ayın başı zor geliyor desem yeridir. Hayat pahalı olduğu için tabi ki
  Şuan yaş 24= artan para miktarı 0
  Yarın evlenelim diyecem çalgıcıya verecek parayı bile zor denkleştiririz.
  Ya pederden ya kayın pederden yada kaderden hesabı yaparak wpmavinin makalesi üzerine blog kurdum bekliyoruz bakalım. Bunada var mı bir cevabın 🙂

  1. Katılmıyor olmanızı saygıyla karşılarım. Siz bireysel bir deneyim paylaştınız. Kazancınız birikim ve yatırım yapmak için yeterli gelmiyor olabilir ama takdir edersiniz ki bu blog sitesini yalnızca dar gelirli insanlar takip etmiyor. Ya da sizden daha az kazanan fakat evine yardım etmek zorunda olmadığı için birikim yapabilen okurlar da vardır değil mi?

   Blog yazmaya para kazanmak için başladıysanız işiniz çok zor. Eğer yazmayı seviyorsanız işiniz çok da zor değil. Umarım hedeflerinize ulaşırsınız.

   Daha sık görüşmek dileğiyle,

   İyi bloglar

 3. Bireysel deneyimim genel insanlar içinde aynı şekilde tabi dediğiniz gibi geliri iyi olan kişiler için ideal bir yazı.
  Blog yazmaya para kazanmak için başlamadım tabi ki. Öncelik bilgiyi en iyi şekilde okurlara aktarmak. Bloguma bakarsanız zaten kendi başardığım yöntemleri insanlarla paylaşıyorum. Örneğim site hızı isterseniz bir ölçüm yapın. Başarılı oldum ve insanlara anlattım. Aldığım teşekkür mesajları maddi düşünceyi geride bırakalı yıllar oldu.
  İnşallah daha sık görüşürüz. Biraz polemikçiyim kusura bakma 🙂

 4. ilk yatırımlar genelde hüsran oluyor, sonrasında ise ister istemez daha çok incelemek zorunda kalıyoruz yatırım işlerinde gözümüze ne kadar güzel gözüksede çok iyi araştırıp hesap yapmak gerekiyor risk dengesini iyi ayarlanmazsa sonucu hüsran olabilir makale çok güzel bilgilendirici olmuş tebrik ederim elinize bilginize sağlık

 5. Hisse senedine hiç bulaşmasınlar. Her aldığımda zararla kapattım bizim ülkede en son düşünülecek şey borsa olmalı. Risk almak gerek kazanmak için dedim altın dolardaki çıkışlar gözüme hep küçük görünürdü. Borsadaki en çok kazandıran senetlerin kazandırdığı miktarları hedefledim hep. Yıllık yüzde 300 500 karlar yani.

  Ama borsada hep kaybettim. Bu kadar düşmez dedikçe düştü. Artık çıkar dedikçe düştü. Satıp başkasını aldım düştü. Satmayıp aylarca bekledim yine düştü 🙂 En sağlam denilen senetler bile bir haftada yarı yarıya eriyor yeri geliyor. Borsayı bilmekle, nasıl hareket ettiğinizle filan pek alakalı olduğunu sanmıyorum. Kazanacağınızı bilseniz bile borsaya girmeyin. Kazandığınızdan fazlasını kaybedersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top