skip to Main Content

Satış Ne Değildir?

Satış Nedir? Ne Değildir?

Satış: Bir ihtiyacın belirlenmesi veya belirli bir ihtiyacın giderilmesi için karşılıklı fedakarlık eylemidir. Satıcı ve alıcı arasında gerçekleşen bu eylem iki tarafında çıkarlarına (ihtiyaçlarına) hizmet edecek şekilde gerçekleşir. Daha özet bir tanım gerekirse: ürün ile ücretin takas edilmesi diyebiliriz.

Fakat bu tanımlar ucu açık ve kişiden kişiye farklı yorumlanabilecek tanımlardır. Bu nedenle satışın ne olmadığını da belirtmekte fayda var.

Satış danışmanlığında en alt seviyeden başlamış bir personel olarak ilk iş deneyimlerimde komplekslerim ve ön yargılarım olduğunu belirtmek istiyorum. Komplekse neden olan endişelerim ise toplumun (kısmen) satış danışmanlarına “laf ebesi” gözüyle bakmasından kaynaklanıyor olabilir. Zaman içinde yaptığım işin ne denli profesyonelce bir meslek olduğunu fark etmiş olsam da satışa yeni başlamış kişilerin bir takım olumsuz düşüncelerini yok etmek istiyorum.

Satıcıları Rahatlatan Satış Tanımı başlıklı yazımda, satışın gerçekte ne olduğunu belirtmiştim. Peki:

Satış Ne Değildir?

1- İnsanları, ihtiyaç duymadıkları bir ürünü almaya zorlamak değildir satış. Aksine doğru ürünü sunabilmek için gerçek ihtiyacı belirleyebilme sanatıdır.

2- Satış, ürünün fiyatını söyleyip karşılığında alıp almama kararını sorgulamak değildir. Aksine istenen ücretin karşılığını ifade edebilme sanatıdır. Değer kavramına hakim olmaktır satış.

3- İhtiyacı belirli müşteriye, işaret ettiği ürünü paketlemek değildir satış. Aksine, neyi işaret etmesi gerektiği konusunda yardımcı olabilmektir. İşaret edileni verme işlemine tezgahtarlık yada gişe memurluğu diyebiliriz. Çünkü ürünü, markanın yarattığı değer satıyordur; siz değil.

4- Satış, ürünü nakite çevirmek için her yolun mübah olduğu bir sistem değildir. Olmayacak vaatler vermek veya olmayanı satmak dolandırmaktır. Satış, dolandırmanın aksine: doğru ürünü, doğru kişiye, doğru zamanda ve kabul edilebilir bir bedel karşılığında sunmak/vermektir.

5- Satış, aldatmak değildir. Güven satılmaz. Güvenin altını dolduracak davranışlar (öncesinde ve sonrasında) satılır. Karşılığı olmayacak güven duygusunu satmak = aldatmak olarak tanımlanırsa daha doğru olur. Fakat satış olarak tanımlanamaz.

6- Satış, rakipleri karalama kampanyası değildir. Aksine rakipler ile aranızdaki farkı doğru ifade edebilmektir satış. Bu farklar: Fiyat, kalite, hizmet gibi faktörler olabilir.

7- Satış, dilenmek değildir. Karşınızdaki kişiye, paraya ihtiyacınız olduğunu hissettirerek verdiğiniz ürün satış değildir. Örneğin: kırmızı ışıkta “abi bir mendil almaz mısın? Bi yardımın dokunsun” diyen kişiler satış danışmanı değildir. Dilencidir. Neticede diğer dilenciler de fiziksel ürün vermese bile dua etme yöntemini kullanmaktadırlar. Dua = manevi bir iyilik  olarak yorumlanabilir. Yani ücretin karşılığını verme işlemine, direk olarak satış diyemeyiz.

8- Satış, demogoji değildir. Çene ile yıldırma işlemi hiç değildir. Satış danışmanları, talep edilen ücretin neye istinaden belirlendiğini ve ürünün hangi amaca hizmet ettiğini tanıtmak için konuşur. Sırf konuşmak değildir satış

9- Satış, taraflar arası mücadele değildir. Satma ve satın alma işleminde taraflardan herhangi bir tanesi kazanıp-kaybetmez. Aksine iki tarafında kazandığı (amacına ulaştığı) sistemdir satış. Taraflardan birinin veya her ikisinin kaybettiği duruma, satış yerine hata demek daha doğru olur.

Yukarıdaki 9 madde ile satışın ne olmadığını anlatmaya çalıştım. Bazı insanlar geçmişte yaşadıkları veya gözlemledikleri olumsuzluklara karşı satışa yanlış anlamlar yüklemiş olabilir. Bu durum gerçeği değiştirmeyeceği gibi satış danışmanını işinden soğutacak bir akım da değildir. İşini dürüst ve düzgün yapan profesyoneller satışın fayda sağlamaya dayalı bir sistem olduğunu ve değer yaratan eylemler bütünü olduğunu bilir. Sizler bu yazıyı sonuna kadar sabırla okuyabilmişseniz işini önemseyen profesyonellerden biri olmalısınız. Peki sizin eklemek istediğiniz bir madde var mıdır? YORUM OLARAK GÖNDERİNİZ.

Bünyamin Kapıcıoğlu | HızlıAdam | İş Konulu Niş Blog

4 Yorum
  1. Açıkçası sitende okuduğum hemen herşeyi harmanlayarak satış yapmaya çalışıyorum ve ilk birkaç gün için oldukça iyi durumdayım. Maddelere ise sonuna kadar katılıyorum. Müşteri gelir ve aklında birşeyler olur. Siz o birşeyleri anlamlı hale getirmeye çalışır ve neticesinde doğru ürünü sunarsınız. Ürün karşı taraf tarafından da kabul görürse ihtiyaç analiziniz doğru demektir ve satış gerçekleşir.

    Teşekkürler Hızlı Adam 🙂

  2. Ne satarsanız satın size zaman ayırmış müşterinin satın almamak için söylediği hemen hemen her şey bahane..
    Aynı psikolojiyi yaşayın sonra istediğiniz psikolojiye çekin..Ortak noktalar bulmaya çalışın, hayal ortaklığınız olsun…
    doğrumu düşünüyorum hızlı adam..?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top