skip to Main Content

Okuyanların Saplanıp Kaldığı Hipnotik Metin Nasıl Yazılır?

Sizi hipnoza sokmayı başardığım bir önceki makalemde hipnotik metin yazma tekniklerimden hatta sırlarımdan bahsedeceğimi söylemiştim. (Önceki yazıma gelen yorumlara göre, yorum yazanların büyük bir bölümü hipnoz etkisine girdi)

hipnotik makaleHedefinizdeki Kitlenin Zihninde Taht Kuracak Hipnotik Metin Yazma Teknikleri

 1. Merak ettirmek, merak edilenlerden bahsetmek ve merak gidermeye yönelik yazılar hipnotiktir.
 2. Okuyucu yerine hayal kurmak, betimleme yapmak ve okuyucudan hayal etmesini istemek hipnotiktir.
 3. “Öykü” kelimesi tek başına hipnotiktir ve “size bir öykümü anlatayım” ile başlayan paragraflar genellikle okunur

Şimdi size bu sihirli üçlünün (Merak, hayal, öykü) nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğim.

Merak, Hayal ve Öykü Tekniği

Buraya kadar okuduğunuz yöntemleri zaten yazılarınızda kullandığınızı tahmin edebiliyorum. Belki farkındalıkla belki de farkında olmadan insanları adeta hipnotize eden makaleler yazmış olabilirsiniz.

Hatırlayın: Genelde adına “ilham perisi” dediğimiz o güçlü motivasyon size uğradığı bir gecede klavyenizden kum gibi şıkır şıkır dökülen harfler eşsiz makalelere dönüşmedi mi? Kendinizi dahi şaşırtacak güçte bir çalışma sergileyip övgüler almadınız mı? Okurlarımın arasında benzer deneyimleri olanlar vardır. Eğer o kişi sen isen bizi daha fazla meraklandırmadan yorum panelinde başarı öykünü paylaş lütfen.hipnotik makale yazmak

İşte yapmanız gereken bu kadar basit! Yukarıdaki örnek paragrafa “hatırlayın” kelimesi ile başladım. Bu kelime “hayal ettirmek” ile benzer etkiye sahiptir ve hipnotiktir.  Son cümlede kırmızı ile işaretlediğim kelimeleri de güzelce paragrafa giydirince ortaya hipnotik bir metin çıktı değil mi? “Eğer o kişi sen isen bizi daha fazla meraklandırmadan yorum panelinde başarı öykünü paylaş lütfen.” 

Öyleyse MERAK-HAYAL-ÖYKÜ tekniğinden daha fazla bahsetmeme gerek yok sanırım. Şimdi sizi teknik açıdan bombardımana tutup ateşlediğim topların zihninize düşmesini ve orada iz bırakmasını sağlayacağım.

Özellikle:

 1. Reklam metin yazarları
 2. Pazarlamacılar
 3. Satış danışmanları
 4. Sosyal medya uzmanları
 5. ve dijital medyacılar

bu tekniğe bayılacak!

Temel ihtiyaçların eksikliğindeki acıya odaklanarak veya ihtiyaç yaratarak yazmak. Bu hipnotiktir.

ACI ve ZEVK Yöntemi ile Hipnotik Metin Yazmak

İnsanlara eksik oldukları veya acı çektikleri durumları hatırlatın. Bunun üstesinden gelebilmeleri için bir vaat verin. İşe yaradığını kanıtlayın ve rahatlıkla fiyatı sunun. Bu yönteme ACI YÖNTEMİ diyoruz. (Reklam yazarları bu yöntemi sıklıkla kullanır)

ACI-SORUN YÖNTEMİ

Örnek:

Yazdıklarınızı kimse okumuyor mu? (Sorun – Acı)
Hipnotik başlıklarla okurların ilgisini çekebilirsiniz (Vaat)
HızlıAdam’ı takip eden her 10 kişiden 8’i sonuna kadar okunan içerikler üretmeyi başardı (kanıt)
HızlıAdam’ın mail bültenine abone olmak ÜCRETSİZDİR! (Fiyat)

Yukarıdaki 4 maddeli metni örnek olması açısından özet şeklinde oluşturdum. Derdinizi birer cümle ile anlatmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz her bir maddeyi birer paragraf halinde yazabilir veya uzun bir makaleye dönüştürebilirsiniz. Güzel olur. Çok güzel olur 😉

SORUN YARATMADAN İLGİ ÇEKMEK

Örnek:

Karanlıkta bile mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz! (Vaat)
Yeni teknoloji x lensin x özelliği bütün ışığı objektifinize çeker (Kanıt)
Üstelik daha uygun fiyatlarla. Sadece 800 TL (Fiyat)

Bu örnekte gördüğünüz gibi tek fark ACI-SORUN maddesini ortadan kaldırmış olmamız. Eğer insanların eksiklikleri üzerinden ikna girişimlerinde bulunmak istemiyorsanız sorun yaratmadan ilgi çekme yöntemini tercih edebilirsiniz. Reklam şirketleri bu yöntemi de sıklıkla kullanır.

KENDİNİZE SINIRLAR ÇİZMEYİN

Bahsettiğim yöntemler, hipnotik metin yazma tekniklerinden sadece bazılarıdır.

Her ne kadar verdiğim örnekler bir ürünü tanıtmaya veya satışını gerçekleştirmeye yönelik olsa da hipnotik metinlerin sadece pazarlama alanında kullanıldığını düşünmeyin. Sadece yazılı olarak kullanıldığını da düşünmeyin! Hipnotik metin yazmayı öğrenmek aynı zamanda ikna edici konuşmayı da destekler. Sunumlarınızda, sohbetlerinizde ve yazdığınız metinlerde fark yaratmak için HızlıAdam’ı takip edin. Hipnotik metin yazma tekniklerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Son Olarak:

Bu makale hipnotik metin yazma teknikleri ile oluşturulmuştur. Örnekleri değil de makalenin tümünü değerlendirdiğinizde size bir ürün satmaya çalışmadığımı, sadece bu makaleyi sonuna kadar okutmak istediğimi fark etmiş olmalısınız. Peki, size bu makaleyi sonuna kadar okuma isteği veren satırlar hangileriydi? Yorumlarınız benim için çok değerli.

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hipnotik Metin Yazarı

51 Yorum
 1. Ben öncelikle başlık diye düşünüyorum. Başlık ilgimi çekti ve okudum. Bir de siz, satış ve pazarlama teknikleri, bloglardan para kazanma yapılan işi paraya dönüştürme tarzında bir konsept belirlediğiniz için bu başlık okuyanı etkiliyor.
  Okumaya başlandığımda da sonuna kadar okuyayım acaba bana neler katacak? diye düşünüp sonunu getiriyorum. Sonra en sonda sorduğunuz soru benim de yorum yapmam için katkı sağlıyor. Belki de sadece okuyup geçecektim fakat fikrimi soruyorsunuz. Dolayısıyla yorum yapıyorum. Gayet başarılı buldum.
  Peki takipçilerin fazla olduğu bazı bloglar açısından baktığımda bazılarının içerik olarak her zaman etkili paylaşımlar yapmadığını görebiliyorum. Hatta bloglarında spesifik bir konu üzerinden yayın da yapmıyorlar. Hemen her konuda basit fakat sürekli yayın yapıyorlar. Okunuyorlar ki bu şekilde devam ediyorlar. Takip edildiklerine göre beğeniliyor olmalılar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz öğrenmek isterim.

  1. Hemen her konuda, basit ve sürekli yazılar paylaşanları magazin programları gibi düşünebilirsiniz. Halkımız seviyor. Bir şey diyemem 🙂 Ancak bu benim yöntemim değil. Bu blog kişisel marka değerime de hizmet ettiği için ucuz içeriklere yer vermek istemiyorum.

   Yorumunuzla değer kattınız. Teşekkür ederim @deryadadamla

 2. ben yorumları bile okudum tek tek daha nasıl bir hipnotik metin olabilirdi
  teşekkürler
  🙂

 3. İlginç ve çekici olduğu kesin, davetçi,merak uyandıran.Başka meslek dallarında kesinlikle uygulanabilir bir yöntem.👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top