skip to Main Content

✔️ Türkiye’de Yemek Kartı Ne Kadar Kullanılıyor?

Avrupa ülkelerinde birçok işletme personelinin öğlen yemeğini karşılamak için yemek kartı kullanımını tercih ederken, Türkiye’de sistem halen tam olarak oturmuş görünmüyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz yılın son ayında elde edilen rakamlar çerçevesinde, Türkiye’de yemek kuponu kullanım oranının henüz %13 gibi bir seviye oluşturduğu ifade ediliyor.

Aslında yemek kartı avantajları göz önünde bulundurulursa, bu sistemin kullanması ile birlikte işletmeler sadece personele sağladıkları fayda ile değil elde ettikleri vergi tasarrufu gibi avantajlar ile de büyük bir rahatlık yaşayabilir. Bu noktada Türkiye’de bir sektör oluşmasına ve avantajlar her noktada belirtilmesine rağmen halen kendi yemekhanesinde öğle yemeği ve tam vardiyada akşam yemeği çıkaran işletmeler yer alıyor. anadolupass yemek kartı

Türkiye’de Yemek Kartı Neden Seçilmelidir?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte dijital yaşama başlanırken, yemek kartı sistemlerinde de aynı dijital sonuçların elde edilmesi mümkün hale gelmiştir. Bugün hizmet aldığınız yemek kartı firmaları sizlere sunduğu sistemler sayesinde Android veya IOS telefonlarda kullanılabilen mobil uygulamalar ve internet üzerinden 7/24 sistem takip edilmesi ve daha fazla işletmeye ulaşma avantaj oluşturmaktadır.

Örnek olarak bir işletme, çalışanlarının öğlen yemeğini karşılamak için yemek kuponu tercih ettiğinde, bu kuponun temin edildiği firma ile teknolojik bir anlaşma da yapılmaktadır. Bu anlaşma bağlamında yemek çeki ile bağlantılı olan mobil uygulama telefonlara yüklenirken, muhasebe personelleri ve yetkili personellere kolay kullanım sağlayacak kontrol panelleri gibi fırsatlar da sunulmaktadır. Bu imkanlar sayesinde personel, kartı içerisinde kalan bakiyeyi, kullanım miktarlarını ve yaptığı işlemleri kolaylıkla takip edebilir. Muhasebe departmanı ve işletme tarafından da kartların ödemesi ve düzenli bir şekilde işlemesi rahatlıkla kontrol edilebilir.

Aslında yemek çeki şeklinde verilmiş olan bu kartlar, sadece öğlen yemeğinin belirli restoranlarda veya işletmelerde karşılanması için değil farklı avantajlar için de kullanılmaktadır. Yeni yönetmelik bağlamında bu kartlar sayesinde konaklama, akaryakıt, hediye ve ödül gibi ödemeler de aynı sistem ve aynı kart üzerinden yapılabilmektedir.

Yemek Kartı Maliyet Kontrol Avantajı Sağlıyor?

Halen kendi bünyesinde yemekhane kurmayı veya yemek fabrikalarından günlük yemek siparişi almayı tercih eden işletmeler, bu konuda hem daha büyük bir iş yükü hem de daha fazla maliyete katlanmak zorunda kalıyor. Ancak yemek kartı tercih edilmesi durumunda, bugün firmalar tarafından yapılan anlaşmalarla her şehirde yüzlerce restoran ve gıda işletmesi üzerinden hizmet alma fırsatı ortaya çıkıyor. Yani örneğin, öğlen yemeğinde isteyen personel sebze yemekleri isteyen personel fastfood tüketimi gerçekleştirme imkânı elde ediyor.

Maliyet avantajı açısından bakıldığında ise yemek kartları özellikle %100 vergi istisnası ile birlikte önemli bir avantaj ortaya çıkarıyor. 2020 yılı ile birlikte personele öğlen yemeği için ödenmesi gereken yemek ücreti KDV dahil şekilde 24,84 TL olarak belirlenmiştir. Eğer bir işletme öğlen yemeği için personeline bu ücreti öderse, bu ücretin tamamı gelir vergisi üzerinden istisna edilmektedir. Yani Türkiye’de her ne kadar oturmuş bir sistem olmasa da yemek çeki, kupon veya kart gibi kullanımlar hem personel hem de işletme açısından daha uygun bir maliyet ve avantajlı bir kullanım ortaya çıkarmaktadır.

Kaynak: https://www.anadolupass.com.tr/yemek-karti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top