skip to Main Content

Vural Egemen Sarıgöz’ün Başarı Hikayesi ve Tavsiyeleri

Daha önceleri bir çok blog için misafir yazılar hazırladım. Geçtiğimiz günlerde HizliAdam.com Blog Yazarı Bünyamin Kapıcıoğlu Srgz Blog için ”İyi Niyetli Teknoloji Düşmanı Kime Denir?” isimli bir yazı hazırlamıştı. Şimdi iade-i ziyarette bulunarak bu yazıyı hazırladım. Daha önceleri de defalarca blogumdaki yazılarda tekrarladığım gibi misafir yazarlık yapıyorsanız, misafir olacağınız blogu okumalısınız. HizliAdam.com’u incelediğim zaman kendime uygun bir konu buldum. Başarı Hikayesi isimli kategori altına bir yazı hazırlamayı tercih ettim.

 

Benimde kendime göre bir başarım hikayem vardır. Bunu daha önce sözlü olarak defalarca anlattım lakin ilk defa yazıya döküyorum. Bu başarı hikayesinden birileri ibret alır mı bilemiyorum ancak ilginç geleceğini düşünüyorum.

 

Ortaokulu bitirip sınavlara girdiğimde iyi bir puan ile Adana Anadolu İmam-Hatip Lisesini kazandım. O dönemlerde İmam- Hatip Liseleri yüksek puanlarla öğrenciler alıyordu. Üniversite sınavlarında puan kırılması gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi, sınavlarda derece yapan öğrenciler de genelde İmam-Hatip Lisesi öğrencileri oluyordu. Başarılı bir sınavın ardından kaydımı tamamlayıp lise öğrenimime başladım. Ne yazık ki dönemin hükümeti tarafından puan kırılması gibi durum ile karşı karşıya kaldık. Liseyi tamamladığımda girdiğim üniversite sınavında ancak Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü tercih edebildim.

 

Hiç fire vermeden 3. sınıfa kadar geldim. 3. sınıfın ortalarında bazı siyasi sebeplerden okulumu yarıda bırakıp askere gitmek zorunda kaldım. Askerliğimi tamamlayıp döndükten sonra artık tamamen hayatın içerisine karışmam gerekiyordu. Açık Öğretim Fakültesinde okurken, bir muhasebe bürosunda ofis elemanı olarak işe başlamış ve 3 yıl boyunca çalışmıştım. Bu süre zarfında vergi dairesinden muhasebe bürosuna koşturma ile başlayan muhasebecilik serüveni kısa sürede ilerledi. Çalıştığım muhasebe bürosunda 1 yılın sonunda ofisin en iyi elemanı olarak personel şefliğine kadar yükseldim. Aynı ofiste çalıştığım iş arkadaşlarım en fazla 10 mükellefin defterini ve işlerini takip ederken ben 100 mükellefin defterlerini ve işlerini takip ediyordum. Bu dönemde bilgisayar ile iyice haşır neşir olmuştum.

 

Daha sonra bir muhasebe şirketinin açtığı sınava 500 kişi ile birlikte girmiş ve 3. olarak sınavı kazanmıştım. Alınacak 5 kişiden biri olmuştum. Bu muhasebe şirketinde 2 yıl sonunda aranan bir muhasebe elemanı olmuştum.

 

Daha sonra Yozgat’a gidip muhasebe kariyerime son vermiş oldum. Muhasebe hengamesinden bıkmışlığın ve muhasebeciliğin vermiş olduğu yorgunluğun sayesinde kendimi şehir dışına attım. Yozgat’ta bulunan bir çorap fabrikasında vasıfsız bir eleman olarak işe başladım. Yerleri ve makineleri temizleyerek başladığım çorap fabrikası maceram kısa sürede ilerleme kaydetti. Kısa sürede makine operatörü oldum. Daha sonra vardiya sorumlusu oldum. İnanılmaz öğrenme heyecanımı gören patronlarım fabrikada kurulacak olan Numune Departmanının başına geçmemi istediler. Tek başıma numune departmanının başındaydım. Yurtdışındaki müşterilerin istediği numuneleri kısa sürede hazırlıyordum. İş arkadaşlarım 8 saati doldurup eve giderken ven daha fazla çalışarak bilgimi arttırmaya çalışıyordum.

 

1 yıl kadar numune departmanının başında kaldıktan sonra üretim sorumlusu olmamı istediler ve üretim sorumlusu olarak 4 yıl görev yaptım. Üretim sorumlusu olduğum zamanlarda üretim kapasitesi %88’lerde seyrederken üretim verimliliğini % 97’lere çıkarmayı başardım.

 

Bu zaman zarfında boş durmuyor. Biriktirdiğim paralarla aldığım laptop ile webtasarımı öğrenmeye çalışıyordum. Tamamen kendi imkanlarımla öğrendiğim web dilleri ile web siteleri tasarlayabiliyordum. Blog Yazarlığı ile 2006 senesinde tanıştım. Vuralca isimli bir blog açıp uzun yıllar bu blog için yazdım. Daha sonra çeşitli sebeplerden hatırı sayılır bir paraya blogumu satmak zorunda kaldım. Blogumu sattığım da 1000’in üzerinde özgün blog yazısı bulunuyordu ki, o dönemlerde Google Algoritmaları özgünlük namına bir robot geliştirmemişti.

 

Adana’ya babamın rahatsızlığı nedeniyle döndüğüm de evlenmiş ve bir erkek evlat sahibi olmuştum. Adana’ya dönünce herşeye sıfırdan başlamam gerektiğini biliyordum.

 

Kendime güzel CV hazırlayıp çeşitli firmalara başvurdum. Şuan çalıştığım Deterjan Fabrikasına başvurduğumda beni hoşgörü ile karşılayıp, işe başlamamı istediler. İlk işe girdiğim de bir ofis elemanı olarak görev aldım. Daha sonra Veri Giriş Uzmanı olarak görev tanımın değiştirildi. Daha sonra bilgisayardaki yeteneklerim sayesinde raporlama görevleri de verilerek, Veri Giriş ve Raporlama görevine terfi ettim.
Şuan 300 kişilik bir üretim tesisinin tüm verilerini giriyor, üretimlerini kontrol ediyor, verimliliği arttıracak çalışmalar yapıyor ve bunları raporlayarak sunumlar hazırlıyorum.

 

Blog Yazarlığı konusunda da kendimi geliştirdim. Ailemden ve sosyal hayatımdan fedakarlık yaparak SRGZ Blog’u yazıyorum. Yaklaşık olarak 2009 yılından bu yana SRGZ Blog için içerikler üretiyorum. Adana’da Blog Yazarları arasında hatırı sayılır bir yerim vardır. İnsanlar telefon açıp bir şeyler danışır, blogları için yazılar yazmamı ister, tasarım konusunda yardım etmemi isterler. Hepsine imkanlarım ve vaktim dahilinde yardımcı olurum.

 

Şuan bir çok firmanın kurumsal bloguna içerik üretirken, bir çok özel firma için SEO uyumlu içerikler hazırlamaktayım. Aylık kazancıma blog yazarlığının katkısı büyüktür.

 

Yukarıda yazılanları okuduğunuzda başarı bunun neresinde diyebilirsiniz. Üniversite okuyamamış ancak kısa sürede girdiği işlerde başarılı olmuş, terfi etmiş biri bence başarılıdır. Blog Yazarlığı konusunda da aylık bütçeme ciddi bir katkı sağlıyorsa bu kişi bence başarılı olmuştur.

 

Blog Yazarlığı ve özel hayatımdaki başarının tek kaynağı çok çalışmaktır. Blogum için çok çalışarak içerikler ürettim, özel hayatımda , işimde çok çalışarak başarılar elde ettim.

 

Yeni blog yazarlarına tek tavsiyem vardır oda özgün içerikler üretmek için çok çalışmaktır.
Rahmetli babamın şu sözü hep kulağıma küpe olmuştur.

ne iş yaparsan yap en iyisini sen yapmalısın

Belkide bu söz sayesinde çok çalışmayı ilke edindim. İşimi yapamadığımı düşündüğüm zamanlarda kendimi kötü hissederim.
Şimdilerde hem internet dünyasında hem de özel iş hayatımda makul bir kazanç, hatırı sayılır bir itibar elde edebiliyorum.
Nacizane benimde başarı hikayem budur.

 

SRGZ Blog : Webtasarım ve Teknoloji konularında özgün yazılar yayınlayan güncel bir blogdur. Dilerseniz SRGZ Blog’a misafir yazar olarak katkıda bulunabilirsiniz, dilerseniz SRGZ Blog yazarı Vural Egemen Sarıgöz’ü blogunuza misafir yazar olarak davet edebilirsiniz. vsarigoz@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.
12 Yorum
 1. Bu makalenin başlığını “Blog Fenomeni Vural Egemen Sarıgöz’ün Başarı Hikayesi” vermek istedim fakat Vural bey’in mütevazı tarzına saygı duyduğum için “Fenomen” kelimesini kaldırdım. Vural bey mütevazı karakteriyle okurlarının kalbinde taht kurmuş olsa da; benim gibi birçok abonesi onun blog fenomenlerinden olduğunu biliyor zaten. (Doğruya doğru)

  1. Çok teşekkür ederim. Hem yazıyı yayınlamaya değer gördüğünüz için hem de samimi düşünceleriniz için…
   Bende sizin blogunuzun daimi takipçiyim…
   İyi bloglamalar dilerim.

 2. Bende radikal kararlar alıp sıfırdan başlayabilirmiyim acaba. bu yazı beni gaza getirdi:)

  1. Bugüne kadar ki tüm blog yazarlığı deneyimlerinizin üzerine süreklilik ve özgünlük eklediğinizde başarısızlık imkansızdır.

 3. Çok etkileyici. Roman okur gibi okudum. Elinize sağlık

  Bünyamin abi benim de başarı hikayemi yayınlarmısın

 4. Merhaba;

  Ben bu blogu 1-2 haftadır takip ediyorum ve gerçekten kayda değer şeylerin paylaşıldığını görüyorum.

  Tek isteğim bu blogun kapanmadan, daima paylaşım içinde bulunması.

  1. Merhaba Selahattin bey.
   Ben okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Fakat zaman problemim var. Özellikle oğlum olduktan sonra ailemle daha da çok vakit geçirme ihtiyacı belirdi. Müsait oldukça ve enerjim yettikçe yazmaya devam edeceğim. Şuanlık haftada birkaç makale ile yola devam ediyoruz. Bazen haftada 10 makale girdiğim de oluyor. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim

 5. Ve bu arada admin, senden ricam sayfa başına dönmek için kısayol tuşu yapman.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top