skip to Main Content

İki Yaşındaki Blogdan İstatistikler

13 Ağustos 2015 – Hızlı Adam 2 Yaşında

iki yaşında blog2 yıl içinde neler olup bitti, ne kadar yol katedildi, nasıl gelişmeler yaşandı ve hatta ne kadar gelir elde edildi… herşey ama herşey sır olmaktan çıkıyor. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi: “Denenmiş ve işe yaradığı tarafımca tespit edilmiş tüm teknikler benim için paylaşıma açıktır.” Bu yazıyı okuyarak, “blog yazarlığı size neler sağlayabilir ve nasıl süreçlerden geçilir?” hakkında tahminler yapabilirsiniz.

2005 yılından bu yana blog yazarlığı yaptığım doğrudur fakat a’dan z’ye profesyonel olmaya çalıştığım ve başarı olarak adlandırabileceğim tüm gelişmeleri ziyaretçilerimle paylaştığım tek bloğum hizliadam.com’dur

Önce Teknik Verilerle Başlayalım:

2 Yıllık Bir Blog İçin Mevcut Değerler

 • 27’si sponsorlu olmak üzere tam 174 adet özgün içerik yayınlamışım.
 • Toplam 11 kişi (çoğu blog yazarı) hizliadam.com’da misafir yazarlık yapmış.
 • İş dünyasında, çeşitli sektörlerden 6 profesyonel kişi ile ropörtaj yapmışım.
 • Yazılarıma toplam 1442 adet yorum yapılmış.
 • En çok yorum alan sayfa ise 191 yorum ile network marketing hakkındaki yazım olmuş. Akabinde ise “gelir potansiyeli yüksek bir blog nasıl olmalıdır?” sorusuna cevap veren içeriğim 119 yorum ile 2. en çok yorum alan sayfa olmuş
 • Tamamı ORGANİK toplam 5000+ sosyal medya takipçisi ve 1300+ e-mail bülten abonesine ulaşmış bloğum. (Organik olması benim için çok önemli. Takibe takip veya bot kasma gibi yöntemlerle değil, bizzat ziyaretçinin takdiriyle elde edilmiş rakamlardır)
 • Günlük tekil ziyaretçi sayısı bir dönem 2000 kişileri görmüş fakat 4-5 günde bir kez yazı yazma kararı aldığım günden itibaren 1500 çıtasına dönüp yavaş yavaş yükselmeye başlamış. Birinci yıla göre ziyaretçim artmış olmasına rağmen günlük sayfa gösterim oranında fazla yükseliş olmamış ve 2700+ rakamlarına ulaşmış. Bu da gösteriyor ki Hızlı Adam‘ı ziyaret edenler ortalama 2 sayfayı okumadan gitmiyor. (Son bir yıldır yazı altlarında benzer yazılar eklentisi kullanmıyor olmamın da olumsuz etkisi olabilir. Artık benzer yazılar eklentisi aktif)

Geçen yıl aynı yazıyı yazarken mevcut 76 adet yazıma ek olarak +250 yazı daha yazmayı planlıyorum demiştim. Bazı stratejilerim gereği yazılar arasındaki gün sayısını uzattığım için sadece 98 yeni içerik/yazı eklemişim. Dolayısıyla 2. yıl için hedeflediğim değerlerin altında kalmışım. Yine de kayda değer gelişme sağladığım için moralimi hiç bozmamış ve doğru yolda olduğumu düşünmüşüm 🙂 Geçen yıl hedeflerimi de belirttiğim Bir Yıllık Blog Serüveni başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

İki yıl içinde çok değerli blog yazarları ile tanışmış ve kaynaşmışım. Hatta güçlerimizi birleştirip kapalı bir sosyal medya grubu oluşturmuşuz. Bu grup vasıtasıyla:

 • Türkiye’de blogculuğu en iyi nasıl temsil ederiz?
 • Bloglarımızı geliştirmek adına neler yapabiliriz?
 • Sadece kendi bloglarımız değil, blog yazarlığına gönül vermiş herkes için, blogların gelir potansiyelini nasıl arttırabiliriz? (Bu madde ile ilgili yazılarımı Blog Pazarlama kategorisinden takip edebilirsiniz)

gibi konuları masaya yatırmış ve birbirimize mükemmel faydalar sağlamışız. Sosyalleşmişiz de 🙂

Gelelim Sabırsızlıkla Beklediğiniz Gelir Elde Etme Kısmına (Bana özelden gönderilen mesajlar ve ilgili yazılara yapılan yorumlar vasıtasıyla “blog yazarlığından ne kadar para kazanıldığı” sorusunun fazlasıyla merak edildiğini düşünüyorum)

Blog yazmanın size sağlayacağı maddi kazançları doğrudan değil de dolaylı kazançlar da dahil; kısacası size sağlayabileceği faydalar üzerine birkaç paragraf eklemek istiyorum.

Blog Yazarlığı Size Maddi-Manevi Neler Kazandırır?

Kendi verilerim üzerinden anlatmak istiyorum. İnanıyorum ki daha çok emek sarfeden ve daha profesyonel yayınlar yapan blog yazarları daha fazla kazanç elde edebilirler/edebiliyorlar. Sırlarımı paylaşıyorum dediysem rakamsal olarak Ali’den şukadar aldım Veli’den bukadar aldım şeklinde bir paylaşımı kastetmedim tabi 🙂 (Hak verirsiniz ki bu çok profesyonelce olmaz)

 • Son iki yıl içinde birkaç iş değişikliği gerçekleştirdim ve her mülakatta blog yazarlığı yaptığımı söyledim. Birçok kez insan kaynakları personeli bloğumun adını not alıp arkamdan inceledi. Bloğum bana her defasında olumlu referans sağladı.
 • Blog yazılarımı okuyup takip eden kişilerden bazıları çeşitli iş tekliflerinde bulundu. Bir defasında iş kıyafetleri üreten bir firmadan pazarlama müdürlüğü teklifi aldım fakat kabul etmedim. (firma yeniydi, mevcut pazar payı düşüktü ve iş değişikliği yapmak istemediğim bir dönemdi. Riske giremezdim)
 • Dokuz eylül üniversitesinin girişimciler topluluğunda görevli bir arkadaştan dergilerine misafir yazar olarak katkıda bulunmam istendi. Kırmadım, kabul ettim fakat arkadaşın sorumsuzluğu yüzünden irtibatı kopardık.
 • Siyasi bir partinin sosyal medya kanalından sorumlu kişilerce Samsun’da, ücreti mukabilinde seminer vermem istendi. Zaman problemimden dolayı benden daha uzman bir arkadaşımı yönlendirdim.
 • Bahçeşehir üniversitesinde, ilgili birimler tarafından seminer verip vermeyeceğimi ve şartlarımı sordular. Mevzu eğitime destekse eğer ilk seminerimi hiçbir maddi beklentim olmadan verebileceğimi belirttim, haber bekliyorum.
 • Bloğumda tanıtım yazıları, banner yayını, backlink satışı gibi çeşitli sponsorlu çalışmalar yaptım ve reklam geliri elde ettim. Bloğumun aylık standart geliri, İstanbul Kartal’da bir ev kirasını ödeyebilecek rakamlara ulaştı.
 • Blog pazarlama adına çok çeşitli deneyimler edindim ve kitap yazmayı planlıyorum. Benim için hizliadam.com kendi alanımda (pazarlama) uzmanlaşmak için mükemmel bir platform oldu.
 • Yukarıda belirttiğim gibi; çok değerli arkadaşlar edindim ve bazılarıyla birebir oturup çay içme fırsatımız oldu.
 • İnsanlara fayda sağlamanın tam bir bumerang olduğunu ve gerçekten geri dönüşlerinin tatmin edici olacağını biliyordum, onaylamış oldum. Bütün yazılarımı okuyucuya fayda sağlayabilme prensibiyle yazdım.

Üçüncü Yaş Hedefim İse: Yerimde saymamak ve blog adına tüm değerleri yükseltmek (Evet, bu defa rakamsal hedefler değil; sadece yükselişe devam etmek şeklinde özetliyorum hedefimi)

Hızlı Adam’a destek vermek isterseniz: bu yazıya yorum yapabilir, sosyal medya hesaplarımdan herhangi birini takip edebilir, mail abonesi olabilir veya bizzat bu yazıyı hemen aşağıdaki sosyal medya butonları ile like’layabilirsiniz 😉

Teşekkür Ederim | Bünyamin Kapıcıoğlu | Hızlı Adam > İş Konulu Niş Blog

59 Yorum
 1. Bünyamin Bey Selamlar,

  Dünden beri blog pazarlama kategorisinin altını üstüne getirdim , ilk icraatım yazarkafe üyelik başvurusu oldu, az önce onay mailini aldım ☺️ Yazılarınız bilgilendirici olmasının ötesinde ilham verici. Tam bir motivasyon kaynağı. Ben şu an nasıl eksiksiz bir blogger olabilirimin derdindeyim, işin para kazanma kısmı ile “henüz” ilgilenmiyorum. Ancak yazılarınızdan anladığım kadarıyla zaten “kaliteli bloglar para kazanmaya mahkumdur.” Emeğinize sağlık. Sizde gerçekten bir mentor ışığı var, sayenizde aydınlanmak dileğiyle…

  1. Selam Bordo Ruj,
   Bu düşüncede blog yazmaya devam ederseniz evet, ister istemez para kazanmaya başlarsınız 🙂 Hatta, planlı programlı para kazanmak için yola çıkmış bir çok blogger’dan daha çok kazanırsınız. Tabi ki kazançtan daha önemlisi bu işten keyif alabiliyor olmak. Umarım her şey gönlünüzce olur. Ben yine deneyimlerimi paylaşıyor olacağım, eksik olmayın 🙂

 2. Başarılar diliyorum.
  Çok iyi bir blog gerçekten. Kendiniz kazanmanız dışında çok ciddi paylaşımlar yaparak benim gibi blog yazan herkese destek oluyorsunuz.

 3. Başarılarının devamını diliyorum arkadaşım. Yazındaki özellikle şu son madde;

  “İnsanlara fayda sağlamanın tam bir bumerang olduğunu ve gerçekten geri dönüşlerinin tatmin edici olacağını biliyordum, onaylamış oldum. Bütün makalelerimi okuyucuya fayda sağlayabilme prensibiyle yazdım.”

  İşin püf noktasını oluşturuyor. İnsanlara fayda sağlıyorsan bunun geri dönüşünü yarın yada ertesi gün mutlaka alırsın. Önemli olan fayda sağlamak.

  Başarı ve kolaylıklar diliyorum.

 4. Yazılarınızda tabiki takipçilerinizin sorularından dolayı sürekli “Blogtan ne kadar para kazanılacağı” sorusuna cevap vermişsiniz ama anlatmak istediğiniz şeyin bu takipçilere ulaşamadığını düşünüyorum. Çünkü anlattığınız gibi en basit bir işe bile düzgünce enerji harcarsanız, bu kesinlikle size geri dönüş kazandıracaktır. Ve bu yazıda da blogun maddi-manevi bizlere neler kazandıracağını yazarak güzel bir yere değinmişsiniz. Blogla uğraşmanın kesinlikle bizi geliştireceğini düşünüyorum. Teşekkürler.

  1. Merhaba Metin bey,

   Haklısınız. Mesaj, bazı ziyaretçiye bir türlü geçmiyor. Neredeyse bütün sırlarımı yazıyorum ama mail adresime gelen soruları bir görseniz şaşırırsınız. Halen daha “ne kadar kazanırım” sorusuna cevap veriyorum. Bazıları direk paranın miktarına odaklanmış bir şekilde diğer tüm söylediklerime kapalılar. Şöyle hissediyorum:

   -Hıı, evet, hımmm, yaa… peki ne kadar kazanırım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top