skip to Main Content

✔️ Web Tasarımı Hakkında Bilgiler

Teknolojinin hızlı gelişimi ve internetin yaygın olarak kullanımı sonucu ortaya çıkan unsurlardan birisi olan web siteleri farklı şekillerde açıklanabilir. Web siteleri bazı kişiler için kişilerin ve kurumların internet ortamındaki yüzü olarak görünüyor ancak bazı kişiler için ise kişilerin ve kurumların resmi bilgilendirme kanalı olarak tanıtılabilir.

Web tasarımı tarayıcıların göründüğü biçimde ve HTML dilinde özel olarak hazırlanır. Dolayısıyla bu işi genellikle web tasarım uzmanları yapar. Bu işi yapan tasarımcılar için ise webmaster ya da web tasarımcısı unvanları kullanılabilir.

web tasarım

HTML Nedir?

HTML tek başına bir programlama dili değildir. Arama motorları işaretleme dili sayesinde web sayfalarını görsel olarak kullanıcılara sunar. Yani HTML bir işaretleme dilidir. Web sitesi tasarımı yapılırken kullanılan görseller, videolar, yazılar bu sistem sayesinde bir web sitesi olarak karşımıza çıkar.

Bu sistemi yapmak için özel bir programa gerek yok. Word ve not defteri sayesinde kolaylıkla yapılabilir. HTML kodu yazmak için özel bir bilgiye ihtiyaç yoktur. Çünkü bu işi yapan editör sistemler bulunuyor. Ancak HTML kodu yazarken başlıklar ve diğer yazılar ayrı olarak kodlanmalıdır. Bu dikkate alınmadığı takdirde site sıradan ve sıkıcı gelecektir.

Web Tasarımında Kullanılan Unsurlar

Web tasarımı yaparken dikkat çeken unsurlar kullanıldığı zaman ilk etap olana görsel kaliteyi belli eder. Daha sonra ise içeriği ile dikkat çekmesi gerekir. Ancak sadece görsel unsur yoktur. Bir web tasarımı yapılırken kullanılan unsurlar tek tek ele alınırsa ne kadar dikkat gerektiren bir iş olduğu anlaşılır.

1-Düzen: Kullanıcının bir siteye girdiğinde ilk amacı aradığını hemen bulmaktır. Bu nedenle tasarımda kullanılacak grafikler ve metinler göz yormayacak bir düzende yapılmalı.

2-Renk: Renk seçimi kişiye kalmıştır ancak yine de seçim yapılırken kişiyi ya da kurumu ifade eden renkler tercih edilmelidir.

3-Grafikler: Seçilecek olan grafikler siteye girerken süreyi uzatmamalıdır. Ayrıca simgeler ve logolardan faydalanmak gerekebilir.

4-Fontlar: Diğer adı ile yazı tipi. Site içerisinde kullanılacak yazı tipi önemlidir. Çünkü web tarayıcılarının kaliteli bir görüntüleme yapmasını kolaylaştırır.

5-İçerik: İçerik aralarında en önemli olanıdır. Çünkü SEO uyumlu yazılar kullanmak sitenin kolay bulunmasını sağlar. Bu yüzden site ilgili sık sık anahtar kelimeler kullanılmadır. Aynı zamanda kişiyi ya da ürünü tanıtırken kişide merak uyandırması gereken içerik hem görsel hem de metin içermelidir.

Web tasarımı yapabilmek için tüm unsurlar doğru kullanılmalıdır. Bunun için ise bir uzmandan yardım istenmeli veya özel bir eğitim alınmalıdır. Ayrıca Google Design ile web tasarım ile alakalı yazılar okuyabilirsiniz.

Web Tasarımında Profesyonellik

Web tasarımı yaparken özelikle de bilinen ve uluslararası müşteri çekmek isteyen siteler bir uzman tarafından çevrimiçi, güvenilir ve benzersiz görünmelidir. Bunun için ise uzmanın web tasarımı yaparken sektöre uygunluğu içerik ve tasarım sayesinde sağlanmalıdır.

Eğer tasarlanan site bir e-ticaret sitesi ise günün her saati satış yapmaya uygun olarak tasarlanmalıdır. Profesyonel bir web tasarımı satış gelirlerinin artmasını, reklam ya da kampanya gibi giderlerin azalması için önemli bir unsurdur.

Web Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sitenin kullanıcıyı hızlı çekmesi ve SEO uyumu sayesinde arama motorlarında kolayca bulunması gerekir. Aynı zamanda web tasarımı yapılırken hedef önemlidir. Bu yüzden tasarlanan web sitesi her zaman dikkat çekmeli ve müşteride merak uyandırmalı.

Bu ise doğru görsel ve doğru tanıtım sayesinde olur. Web tasarım firması olan Sakarya web tasarım kullanıcıların siteden hemen çıkmaması ve sitede daha uzun kalması için gerekli çalışmayı en iyi şekilde yaparak web sitenizi tasarlar ve SEO ile arama motorlarında ilk sıralarda yer almanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top