skip to Main Content

William Shakespare’ın Hikayesi

will

William Shakespare

Yaşadığı şehirden, bulunduğu ortamdan, kısacasıyaşantısından sıkılan bir adam, cebindeki az bir miktar parayla yanına hiçbirşey almadan bulunduğu kenti terkedip daha önce hiç bilmediği bir ülkeye gitmiş. Oraya henüz alışmaya çalışırken birden bir ses duymuş. Bir çığırtkan avazı çıktığı kadar meydanda bağırıyormuş:

“Tiyatro! Gelin! Kaçırmayın! Bu akşam tiyatro!” Adam hayatında hiç tiyatroya gitmemiş ve inanılmaz derecede merak etmiş. Biletin nereden alındığını öğrenmiş. Bilet fiyatı cebindeki tüm para kadar olmasına rağmen hiç tereddütsüz bileti almış. Akşam olmuş, başlamış merakla oyunu izlemeye.

Oyun bitmiş, herkes dağılmış ve bizim meraklı öylece kalmış, izlediği muhteşem oyunun karşısında. O sırada temizlikçi tarafından salonu boşaltmak için ikaz edilmiş. Adamsa, “Bana müdürünüzün yerini söyler misiniz? Onunla birşey konuşmam gerek.” demiş.

Seyrettiği oyunun etkisiyle müdürü ile konuşmuş ve buranın bir parçası olmak için ne iş olursa olsun çalışmak istediğini belirtmiş. Müdür çok şanslı olduğunu, şu sıralar bir temizlikçi aradığını fakat önce onu denemesi gerektiğini ifade etmiş ve denemek üzere aylardır el değmemiş kütüphanenin temizliğini uygun görmüş. “İşte burayı temizle. Eğer beğenirsem seni işe alırım.” demiş ve gitmiş.

Tiyatro aşkının verdiği şevkle temizlik beklenenden kısa sürede bitmiş. Müdür odayı görmeden onu diğerleri gibi işi savsaklayan biri sanmış. Fakat odanın temizliğini görünce hayretler içinde kalmış. aylardır içeriye girilmeyen oda gıcır gıcır oluvermiş. Müdür, bu çabuk ve becerikli adamı işe almaya karar vermiş:
-Tamam, seni işe alıyorum.
-Fakat benim yatacak yerim yok
-O zaman burada yatarsın ve işe daha erken başlarsın.
İstediği olan tiyatro tutkunu huzurlu bir şekilde odayı terk ederken müdür:
-adın neydi senin, buraya yazalım… demiş
Aldığı cevap ise:
-William! William Shakespare! olmuş.

Bildiğiniz gibi William Shakespare, Romeo ve Juliet, Hamlet, On ikinci Gece gibi daha birçok trajedi ve oyunun yazarıdır.

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:
  1. Bu hikayenin atmasyon oldugunu düşünüyorum,Sheakspeare hakkında doğru düzgün bilgi mevcut değildir ki bu kadar ayrıntı bilinsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top