skip to Main Content

Michael Dell İnandı ve Başardı

Michael DellGenç bir adam, annesinin ve babasının isteği üzerine o yıl Teksas üniversitesi’nde öğrenimine başlayacaktır. Ama kafası, arabasının arka koltuğunda duran bilgisayardadır.  Austin’deki yurt odasına yerleşir yerleşmez, bilgisayarın içini açar ve incelemeye başlar.

Piyasadan 3000 dolara satın aldığı bu bilgisayarın içindeki parçaların değeri sadece 600 dolardır. Kafasında basit bir matematik yapar ve “Ben bu bilgisayarı tüketiciye nasıl daha ucuza satabilirim?” diye düşünür.

İçini açıp sürekli kurcaladığı bilgisayarına harcadığı zaman yüzünden dersleri gittikçe kötüleşmeye başlar. Bunu öğrenen ailesi, çocuklarını ziyarete gelir ve babası: “Artık önceliklerini belirle ve hayatta ne yapmak istediğine karar ver.” diyerek öğütte bulunur. Aldığı cevap ise “IBM ile rekabet etmek istiyorum” şeklinde olur.

Anne ve babasının yoğun isteğiyle bir süre daha okuluna devam eden Michael Dell, artık kendi kararıyla okulu bırakır ve bilgisayarlarla ilgilenmeye devam eder. Bunu yaparkende Michael henüz onsekiz yaşındadır.

İçindeki sesin işaret ettiği yolla yürüyen Michael Dell, bugün dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden DELL şirketinin sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top