skip to Main Content

YazarKafe’de Vitrin Olma Orgazmı

Blog yazmanın en tatmin edici tarafı geri bildirim alabilmektir. Yazılarımıza yapılan yorumlar adeta bize yapılmış birer iltifat gibi mutluluk verir. Analytics verilerini incelerken, günlük kaç kişi bloğu ziyaret etmiş, anlık kaç kişi bloğumuzda geziniyor diye merakla ve heyecanla inceleriz. En profesyonel blogların yazarları da aynı heyecanla ekran başında ziyaretçi takip eder. (zamanı varsa) Bundan hiç şüpheniz olmasın.

Yazdığımız içerikleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, daha fazla yorum almak, dijital medyada markalaşmak (kısacası ufaktan bir şöhret diyelim buna) hepimize cazip geliyor olmalı.

Hürriyet Yazarkafe

Yazarkafe.hurriyet.com.tr Logosu

Yazılarımızı daha geniş kitlelere duyurabileceğimiz en önemli araç, arama motorlarıdır. Sonrasında ise sosyal platformlar ve forum tarzı ortak buluşma alanlarıdır. Ortak buluşma alanı demişken: Türkiye’deki en büyük blog platformu (topluluğu) şüphesiz YazarKafe isimli web sitesidir. Yazarkafeye gönderdiğimiz içeriklerin ilk 800 karakteri ön izleme (okuma) olarak seçtiğimiz kategoride sergilenir. İlk 800 karaktere veya sadece yazının başlığına göz gezdiren ziyaretçinin ilgisini çekmeyi başarırsak [Devamını Oku…] linkine tıklayıp bloğumuza gelecektir.

 

Manşet Alanında Olmak

Hele de YazarKafe’nin ilgili kategorisinde yazınız vitrine alınırsa: borsacı gibi oturup analytics ekranından gelen ziyaretçilerinizi takip edebilirsiniz. Hatta biraz havaya girmek için; Ayaklarınızı, klavyenin sağ tarafına doğru çapraz bir şekilde masanın üzerine uzatmak suretiyle bacak bacak üzerine atıp, güzel bir kahve içmek de hiç fena fikir değil.

manşet olmak

Misafir Yazar Merhmet Cabar’ın Yazarkafe’de Vitrin Olan Yazısı (Bkz)

Bazıları YazarKafe’de vitrin olmayı önemsiz bir artı olarak görse de durum hiç de öyle değildir. YazarKafe’de içerikler arasından sizin içeriğiniz vitrinde ise o gün ve belki ertesi gün lordsunuzdur. Az buz ziyaretçi gelmez. Akar adeta. Tutamadıklarınız da geldiği anda bir google adwords reklamıyla başka tarafa doğru fire vermiş olur. Hürriyet Yazarkafe vitrininden tıklama ile gelen ziyaretçi sayısını küçümseyen blog yazarlarının günlük hitlerini bilmediğimi ya da tahmin edemediğimi zannediyor olsalar da 2005’ten beri blog yazdığım için neyin ne olduğunu az çok biliyorum.

Tüm bunları söylerken YazarKafe’de içerik paylaşma hakkı olmayan üyelere de tavsiyede bulunmak gerekir. Bence bu konunun üzerine düşmeli ve en kısa zamanda platin üye olmak için gerekli geliştirmeleri yapmalısınız.

Neden Bukadar Abarttım:

Aslında abartmış sayılmam. Çünkü Yazarkafe’nin ziyaretçi tarafından kullanım amacını ele aldığımızda benle aynı düşüneceğinize inanıyorum. Örneğin ben bildiğim ya da bilmediğim blogları tek tek url adresleriyle ziyaret etmektense; YazarKafe’ye girer ilgilendiğim kategoriye tıklar ve güncel yazılara göz gezdiririm. Bu yazılar arasından vitrinde (Manşet Alanında) olan başlıklar, haliyle dikkatimi çeker ve belki de sırf “neden vitrinde” olduğunu öğrenmek için tıklayıp içerik sahibi olan bloğa giderim. Bu şekilde tanıdığım, tanıştığım çok fazla blogger var.

YazarKafe’nin Takipçi Sayımıza Etkisi:

Bir diğer konu ise: YazarKafe’yi düzenli ziyaret eden kişilerin okumayı seven kişiler olduğunu biliyor olmam. “Nereden biliyorsun” diyen varsa dersimizi terketsin 😀 Kullanım alanıyla çok nettir zaten. Konu başlıkları ve konu özetlerinin yazılı olduğu bir web sitesini ziyaret ediyorsanız muhtemelen meraklı, araştırmacı veya okumayı seven birisiniz. “Peki YazarKafe ziyaretçisinin okumayı seviyor olmasından bize ne?” derseniz onu anlarım. Bu soru mantıklı evet! Bize ne?

Düşünün ki bloğunuza arama motorundan herhangi bir konuda “nedir” sorusuna cevap arayan bir ziyaretçi geldi. Bu tip ziyaretçinin genel davranışı: Bilgiyi en kısa sürede sömür, gereksiz paragrafları okumadan atla ve işin bitince hızla sağ üst köşeden çarpı tuşuna basıp terket şeklindedir.

YazarKafe’den gelen ziyaretçinin okumayı seven veya blog kültürüne hakim birisi olması mausun hızla sağ üst köşedeki çarpıya gitme süresini epey bir uzatır. Eğer iyi bir yazarsanız, bu süreçte diğer yazılarınıza da göz gezdirilir. Hele ki birden fazla yazınızdan üst üste olumlu elektrik alan bir ziyaretçi yakalamışsanız o artık sizin gönüllü takipçinizdir. Tabi bloğunuzda takip et, abone ol gibi seçeneklere yer vermişseniz eğer.

YazarKafe’nin Bloglar Arası Sosyal İlişkilere Katkısı

Herkesin bloğu aslında birer markadır. Nasıl ki piyasada kaliteli markalar ve kalitesiz markalar varsa; aynı olgu bloglar için de geçerlidir. Çünkü blogları web sitelerinden ayıran en önemli özellik: sürekli güncelleniyor olması ve yazarın bizzat karakterine ayna tutuyor olmasıdır. Bu durumda bloğunuzu, sizi yada herhangi bir nesneyi simgeleyen marka olarak değerlendirebilirsiniz. Tıpkı büyük firmalar gibi sizin markanızın da iş ortaklıklarına ve dost ilişkilerine ihtiyacı olacaktır. Her şeyden önce sizin bu kadar fazla zaman ayırdığınız bir mecrayı daha sosyal bir şekilde kullanma ihtiyacınız muhakkak doğacaktır. Face’den fedakarlık yapıp blog yazmak kolay mı 🙂 İşte bu gibi anlarda google’da “blog yazarları” araması yapmanıza gerek yok. Girin YazarKafe’ye ve binlerce blog yazarını inceleme şansına sahip olun. İlgilendiğiniz kategoriyi bulun ve yayın yapan blog yazarlarıyla hemen tanışın.

Peki markanızın bilinirliğini nasıl artırırsınız? Bunun birçok yöntemi var fakat bu yazıda sadece YazarKafe ayağında duracağım.

YazarKafe’nin Marka Bilinirliğine Faydası:

banaisbul.com ve pazarlamaturkiye.com adresli blogları duyanınız var mı? Ben bu blogları hafızama kazımış durumdayım ki yazıya örnek verirken ilk bu iki isim aklıma geldi. Peki nereden tanıyorum veya nereden ezberledim? Tabi ki YazarKafe’de sık sık görmekten. Çünkü ben YazarKafe’ye girdiğimde direk “Eğitim ve İş Dünyası” isimli kategoriye tıklar, bu kategoride yayın yapan blogların gönderdiği postları okurum. Bu iki blog sitesi de sık sık karşıma çıktığı için ve zaman zaman vitrinde gördüğüm için artık iyice hafızamda yer edinmiş. Gördünüz mü? Buyrun size marka bilinirliği. Bir de hizliadam.com aracılığı ile WOM (ağızdan ağıza pazarlama) etkisi… oooh mis 🙂

Yazarkafe’nin Ağız ve Diş Sağlığına Olumlu Etkisi:

Tamam-tamam o kadar abartmayacağım tabiki de:) Hürriyet bana bu yazı için para ödeseydi belki abartırdım ama buraya kadar yazdığım herşey tamamen kullanıcı deneyimine dayalı, bir nevi teşekkürdür. Özetle altını çizmek istiyorum.

Yazarkafe’yi Aktif Kullanmak: Size bilinçli ziyaretçi akışı sağlar, takipçi ve abone sayınıza olumlu etki eder, marka bilinirliğinizi arttırır, bloglar arası sosyal ilişkilerinizi güçlendirir.

Yazarkafe’ye içerik göndermek ve Yazarkafe’de vitrin olma incelikleriyle ilgili konuyu ilerleyen yazılarımda işleyeceğim. HızlıAdam’ı takip edin.

Bünyamin Kapıcıoğlu

29 Yorum
 1. Makalelerin hep eğlenceli oluyor:) Yazarkafe’yi daha önce denemeye çalışmışlığım var ancak bir üst üyeliğe çıkamadığım için vazgeçmiştim. Açıkçası bunun şartları henüz tam olarak ne bilmiyorum ama şu an araştırma yapacağım.

  Web sitenin akılda kalıcı bir hal alması için burayı kullanmayı çok istiyorum şu an. Ben hali hazırda radikal blog sitesini kullanıyorum. Oradan da yeteri kadar hit alıyorum ama yazarkafe daha farklı olacaktır.

 2. Çok istiyorum bende platin olabilmeyi ama bumerang editörleriyle yıldızımız bir türlü barışmadı 🙂 Az önce yeniden onay sırasına girdim. Geçen gün altın üyelere gelmediğini bildiğim bir rakam teklif ettiler yayın için. Ondan dolayı acaba dedim ve yeniden kuyruğa girdim.

  Ayrıca benim yorumlar yine spam olarak düşüyor sanırım oraya 😀 Dijital pazarlama yazına da bırakmıştım yorum ama spama falan düştü herhalde 😀

  1. Merhaba Kerim,
   Senin tüm yorumların spama düşüyor ama ben ordan tek tek ayıklıyorum hepsini. Yorumlara geç onay verdim çünkü bayramda Trabzon’a tatile gitmiştim. Yüksek kesimlerde zaman zaman 3G’nin çekmediği oldu. Yanımda laptop yok ve cep telefonu çok hızlı şarj tüketiyor. Malum dağ bayır, her yerde şarj cihazı da yok:) O yüzden pek fazla ilgilenme fırsatım olmadı. İstanbul’a bugün 1 saat önce ayak bastım. İlk iş yorumları onaylamak oldu 🙂

 3. Güzel bir yazı. Ayrıca yazılanlara da katılıyorum. Fakat şunu da söylemek isterim: bazen çok güvendiğim bir yazıyı paylaştığımda Yazarkafe’den aldığı hit yerlerde sürünürken pek de önemsemediğim bir yazı fırtına gibi esebiliyor :)) Buna şaşırmıyor değilim.Bunun nedeni sanırım Yazarkafe adminlerinin tecrübesi ve tercihine kalmış.
  Son söz olarak benim gibi amatör bloglar için Yazarkafe candır:)

  1. Bu durumu ben de yaşıyorum. Bu garanti manşet alanında yayınlanır dediğim bir makalenin yerlerde süründüğü oldu. Manşet olmaz ama işte 40-50 hit gelir burdan dediğim bir makalenin de manşet alanında yer aldığı oldu. Zaten bu beklenti yanılgıları yüzünden bu konuyu ele almak istedim. Makaleleri vitrine taşıyan önemli bir detay var ki bu vitrin olan tüm makalelerimde mevcut. İlerleyen yazılarımda paylaşacağım

 4. Güzel bir yazı olmuş. Yazınızın her cümlesi doğru tespit edilmiş tecrübeler. Elbette ki bir blog sahibinin en fazla sevdiği şeydir yazılarının okunması ve bloğunun takip edilmesi. Hele hele bu işlerde benim gibi yeniyseniz gecenin 12 sinde bile bloggera girip bugün kaç kişi ziyaret etmiş, hangi ülkelerden ziyaretçi gelmiş heyecanla takip edersiniz. İnşallah yazarkafeyle ilgili diğer yazılarınızı da sabırsızlıkla bekliyorum. Yazılarınızı ve sitenizi tanıtmak için doğru bir mekan olduğu kesin. Takibe devam…

  1. Yorum için teşekkür ederim Mehmet bey,
   Yazarkafede vitrin olan yazılarımın ortak özelliklerinden yola çıkarak, “Nasıl Vitrin Olunur” başlıklı bir makale yazacağım. (Geniş Zamanımda)

 5. Bumerang blogcular için çok faydalı bir platform. Bende üye olup bu tür fırsatlardan yararlanmak istiyorum ama wordpress.com uzantılı sitelere javascript kodlar eklemendiği için üye olamıyorum. Bumerang buna bir çözüm bulmalı bence wordpress.com uzantılı blog kullanan birçok kişi var çünkü. Bu yönde bir talep olduğunuda biliyorum daha önce bende mail attım ama geri dönüş olmadı.

  1. Bumerang kodunu jpeg dosyası olarak kayıt edip blog şablonuna eklemeyi dene. Tıklanmayı ölçemez belki ama görselin orada olduğunu gören bir insanoğlu onay verebilir. Neticede insan kontrolüyle oluyor onaylar. Otomasyona bağlı bir şey değil. En azından denemiş olursun 😉

   1. wordpress.com ücretsiz sürüm olduğu için birçok özellik kısıtlı şablonda değişiklik yapamıyorum yani. Şuan için kayıt olmamın bir yolu yok maalesef.

  1. İyi bir tesadüf olmuş. Peki siz bu makaleye google aramalarından mı ulaştınız yoksa yazarkafe vasıtasıyla takip ediyor muydunuz? Bunu merak ettim 🙂

   1. Makalenize Google Aramalar üzerinden ulaştım, Yalnız bundan sonraki süreçte Yazarkafe’de de sizi takip ediyor olacağımızdan emin olabilirsiniz

    1. Geri bildirim için teşekkür ederim. Ben de 7/24 Mag incelemesinde çok profesyonel bir blog tanımış oldum. Tekrar görüşmek dileğiyle. İyi bloglar

 6. Makale oldukça açıklayıcı bilgilerle dolu. Öyleki yazarkafe editörleri bile siteyi böyle açıklayamaz 🙂
  Benimde Bumerang üyeliğim var ama bir türlü YazarKafe’ye içerik ekleyecek seviyeye gelemediğim için Bumerang kodlarını kaldırdım sitemden 🙂

 7. yazar cafe vitrini ne bir kez çıktım ve gündülk ziyaretçim 1,000 küsürleri buldu, dahası bir tv programından yazdığım yazıyla ilgili bana geri dönüş yapıldı. Yalnız şu anda aram onlarla fena bozuk yayınlarımı birkaç gün sonra onaylıyorlar ve tıklamanma oranı 10-20 arası olmaya başladı, artık yazı göndermemeyi bile düşünüyorum

  1. Bu gibi problemleri nadiren ben de yaşıyorum. İletişim sayfasından maduriyetimi belirttiğimde çözüm ürettiler. Tabi o an gönderdiğim birkaç yazı verimli geri dönüş sağlayamamış oldu. Şikayetini bildirirsen en azından bundan sonraki süreç için hem kendine hem de diğer blog yazarlarına katkı sağlamış olursun. İletişim sayfasından bildirmeyi denediniz mi?

 8. Merhaba. Yazınız benim hislerime tercüman olmuş. Çünkü ben de sürekli takipçi sayısına bakıyordum. Normal bir davranış olmasına sevindim. Yazınız da gayet açıklayıcı olmuş. Bu arada oyumu blogunuza verdim. Selamlar

 9. Ben hürriyet bumerang üye oldum lakin altın üyel olarak belirlediler üyelik tipini ve platin üyelik olmadığı için yazar kafeye yazamıyorum ne yapmam gerek acaba

 10. ya yorum göndermek aklımda yoktu da şu facebook beğenmeyi 2 dk şeklinde ayarlamanız çok hoşuma gitti, bunu yazmak istedim,

 11. Güzel bir yazı olmuş emeğine kalemine sağlık. Ben de geçenlerde platin oldum. Ama nedense inanılmaz derece de sıkıldım yazarkafe den saçma sapan içerikler görür oldum. Benim için yazılarım değerlidir. Her yazar için de öyle. Ama anlamsız sadece hit çekmek amaçla yazılmış o kadar yazı var ki kendi kendime yahuu benim burda ne işim var. Benim yazılarımın bu yazıların arasında ne işi var diye içerlendim kendi kendime. Platin olmam da başlı başına olaylı oldu zaten. Bloguma çok sevdiğim 6 arkadaşımı da yazar olarak ekledim. Sonra tekrar başvurdum yazarkafeye en sonunda ulan bizim 7 mi bir platin üyelik hak etmiyorsa benim üyeliğimi her şeyimi silin bumerangdan diye açık açık yazdım. Atarlanmama bişey diyemeyip platin yaptılar. Ama yine de pek sevmedim abartıldığı kadar önemli bişey değilmiş yani.

  Sevgiler. 1 delinin günlükleri

  1. Makaleyi yazdığım dönemler iyiydi ama şuan ki durumlarını değerlendirecek olursak size sonuna kadar katılıyorum. Yazarkafe kaliteden çok taviz verdi. Bumerang ise hakettiğimiz bedelin %10’u kadar ucuz teklifler gönderiyor. Tüm ajansların veya bireysel müşterilerin ödemeyi kabul ettiği sponsorluk bedelinin 10’da 1’i gibi anlamsız rakamlarla sponsorlu çalışma yapmak istiyorlar. Düzelmezse ben de kullanmayacağım artık

 12. Merhaba,

  Bende bumeranga yeni üye olanlardanım, faydalarını hakkında araştırma yaparken sitenize denk geldim.
  En son bu konu hakkında olumsuz yorum yazmışsınız, güncel fikriniz nedir onu merak ettim aslında.

  Birde sormak istediğim bir soru var. Ben ebeveyn çocuk kategorisinde içerikler üretiyorum fakat yazarkafe de bu başlıkları içerecek tek bir kategori yok. Gelen içeriklere göre yeni kategori oluşturuyorlar mı?

  Şimdiden çok teşekkürler

  1. Güncel yorumum: Eski tadı kalmadı ama yine de kullanmak gerekiyor. Bu sayede, diğer yazarkafe kullanıcıları da sizi keşfetmiş oluyor. Beklentiyi yüksek tutmamak lazım. Bir yazı paylaşınca yüzlerce ziyaretçi gelmeyecektir. Kategori olarak size “eğitim” kategorisi uyuyor. Yeni kategori açacaklarını sanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top