skip to Main Content

✔️ Yeni İş ve Öncelikle Yapılması Gerekenler

Ekonomi dünyasında yaşanan gelişmeler ve değişmeler neticesinde iş hayatında mutsuz olan veya kazanç sağlayamayanlar yeni iş fikirleri ile hayatında yeni bir sayfa açmak ister. Yeni işe atılabilmek için öncelikle sektördeki havayı çok iyi koklamak gerekir. Yapılması planlanan işle alakalı bütün detaylar düşünülmelidir. Zira iş kurarken bir maddi harcama söz konusu olacaktır. Maddi sıkıntı içinde olan biri için kaybın azı veya çoğu olmayacağından adım adım bütün ayrıntılar düşünülerek adım atılmalıdır. Sonrasında üzülmemek, kayıplar yaşamamak için iyi bir plan ve iyi bir şekilde araştırmak birinci öncelik olmalıdır. Yeni ekonomi dünyasından çok kazandıran harika işler var. Fakat o harika işleri bulmak harika iş yapacağınız anlamına gelmez. Bulunun harika yeni iş fikrinin işletilebilir bir hale gelebilmesi için uzunca bir yol olduğu ve dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu unutulmamalıdır.

Yeni İşinize Kendinizi Hazırladınız mı?

Bir yerde maaşlı olarak çalışan kişi kurulmuş sistemin içinde kendine düşen işleri yapar. Oysaki kendi işini kuran bir kişi o sistemi kendi oluşturacaktır. Bu sistem oluşturulurken iş sahibinin yaşam tarzında bazı değişiklikler yapması gerekebilir. Maaşlı çalışan belli saatte gelip çalışıp saati geldiğinde çıkar. Kafasında düşünmesi gereken planlar, ödemeler yoktur. Oysaki iş sahibi olan kişinin düşünmesi gereken çok önemli işleri olacaktır. Düşünceler iş sahibini gece gündüz bırakmayacaktır. Girişimci olarak işini kurmak için banka kredileri arasından en uygun olanı almış dahi olsa onu ödeyebilmek için işinden kazanç elde etmesi gerekecektir. Bunun için iş sahibinin çalışanlarından belki daha fazla çalışması gerekecek.

İnsanlar yeni iş kurarken hemen zengin olma hayalleri kurarlar. Oysaki emeklerin karşılığını almak biraz zaman alabilir. Kurulacak işle alakalı dikkat edilmemesi gereken bir husus da herkesin beğeneceğini düşünerek bir işe girmemektir. Kendi düşüncenize göre kesin bu iş tutardan daha çok bu işe veya bu ürünleri müşteri portföyünün ihtiyacı olan şeyler mi sorusuna ehil kişilerden alınan cevaplar neticesinde karar verilmelidir.

Yapılacak İşin Pazarının İyi Tahlil Edilmesi ek iş ilanları

Girişimci olarak yeni bir işe atılmadan önce iyi bir araştırma yapılmalıdır. Hangi sektörün pazarında ihtiyaç olduğu hakkında detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Araştırma yapılırken TÜİK gibi güvenilir kurumların araştırma raporlarına bakılabilir. Raporlarda Pazar hakkında daha önceleri yapılmış analizler incelenebilir. İnternet ortamında yapılan işler son zamanlarda çok fazla tutulmaktadır. Fakat internet ortamındaki işlerle alakalı dahi mutlaka incelemeler yapılarak potansiyel müşteri portföyü hakkında bilgiler edinilmelidir.

Yeni işe adım atmadan önce rakipler ve rakiplerin iş potansiyeli iyi analiz edilmelidir. Kurulacak işin başarısı için bu çok önemlidir. Rakiplerin kimler olduğu ve kendinizi onlardan farklılaştıracak nasıl özellikler edinmeniz gerektiğini bulmalısınız. Daha önce yapılmadığı düşünülen bir iş varsa onun hiç kullanılmamış olduğundan emin olunmalıdır. Bunun için patentini alarak işe başlanmalıdır. Girişimci olarak kuracağınız işle alakalı çekincesi olanlar emin oluncaya kadar ek iş ilanları aracılığıyla ek gelir elde ederek maddi olarak rahatlamalıdır. Emin olduktan sonra yeni işine adım atmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top