SayfalarDijital Pazarlama Nedir?

sosyal medya

Dijital pazarlamayı, geleneksel pazarlamadan ayıran en belirgin özellik adından anlaşılabileceği gibi; pazarlama sürecinde dijital kanalların kullanılmasıdır.

Dijital Pazarlama: Bir firma veya markanın, (Tek başına bir ürün de olabilir) dijital ortamda pazarlanma sürecidir. Günümüzün yeni pazarlama mecrası olarak değerlendirilen dijital pazarlama; radyo, tv, gazete ve fiziksel panoların aksine daha interaktif yöntemleri kullanır. Tüketici ile etkileşim halinde olan dijital pazarlama yöntemleri gün geçtikçe yenilikçi yaklaşımlarla güncellenmektedir.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

En geniş anlamıyla kullanılan kanalın “internet” olduğunu söylemek mümkün. Biraz daha özelleştirmek gerekirse, internet araçlarından söz etmek gerekir.

Dijital Pazarlamada En Çok Kullanılan Araç ve Mecralar:

Sosyal Medya Platformları: Facebook, twitter, googleplus vs.

İçerik Pazarlama: web site, blog vb. mecralarda ürün veya hizmet tanıtımları,

Mobil Pazarlama: Mobil uygulamalar ve mobil uygulama üzerinden tanıtımlar, diğer mecraların (sosyal platform, blog vs) mobile uyarlanması

E-Mail Pazarlama (E-Mail Marketing) : Data toplama, datalar üzerinden tüketiciye ulaşma, ölçümleme ve raporlama gibi aktiviteleri kapsar.

E-Ticaret: Ödeme ve sunum imkanı veren platformlarda ürün satışı, B2B, B2C pazarlama, kampanya yönetimi gibi aktiviteleri kapsar.

Test Etme ve Raporlama: Dijital mecralarda kullanıcı davranışlarını inceleme, kullanıcılara göre aksiyon alma eylemlerini kapsar.

Dijital Reklamcılık: Online reklamcılıkta tüm dijital medya araçları bir arada değerlendirilerek hedef kitleye uygun platformlar tercih edilir ve gerekli reklam aksiyonları alınır

sosyal medyaDijital Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Genel anlamıyla: Dijital medya uzmanları, bir firmanın geleneksel pazarlama stratejilerine, dijital pazarlama stratejisini entegre etmekle görevli kişilerdir. Bazen reklam metni oluşturmak gibi spesifik görevlerde yer alabileceği gibi bazense tüm mecraları ve süreçleri yönetmesi beklenebilir.

HızlıAdam | İş Dünyasında Rekabet Hız İster


İLGİNİ ÇEKECEK DİĞER BAŞLIKLAR


Kazançlarınızı artıran enfes makalelerin mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Hızlı Adam işinizi hızlandıracak makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin ;)

e-mail adresiniz:

BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , , , ,

16 Yorum = Dijital Pazarlama Nedir?

 1. Kerim Potuk 7 Ekim 2014 at 10:37 #

  Bu e-mail marketing olayını kullanımda en beğendiğim blog damlakaraman.com.tr. Arada bir mail geliyor oradan yazılarıyla ilgili. Açıkçası okuduğum birkaç yazısını beğenmedim ama mail’i oluştururken çok başarılı bir iş ortaya çıkardığını düşünüyorum 🙂

  • hızlı adam 12 Ekim 2014 at 10:57 #

   Merak ettim. İnceleyeceğim

  • Sagliklibirey 30 Kasım 2014 at 20:54 #

   Benimde incelemeye aldıgım bir blog. Sahibi her kimse iyi işler yaptıgını söyleyebilirim. Bu arada sizinde gözünüze takılan şeyler neler mesela. Blog ile ilgili kısmı 🙂

 2. Mustafa T. 15 Ekim 2014 at 09:25 #

  Dijital pazarlamanın eskisi kadar etkili olduğunu düşünmüyorum ben. Çünkü bir ürünü herkese pazarlayıp tanıtımını yapamayız, sadece o alandaki ürünle ilgilenen kişiler potansiyel müşterilerdir. Onun dışındaki kitle, ne kadar hedef kitle olarak görülse de aslında değildir.

  Somut bir örnek istenirse, kendinizi örnek veririm. En basitinden çeşitli sitelerdeki (facebook yada bloglar gibi) reklam alanlarına sadece salise sürecinde bakıyoruz. Eğer o sırada ihtiyacımız olan bir şey değilse mouse tekerleğiyle hemen aşağıya geçiyoruz. Takip ettiğiniz bloglardaki yazıların tanıtım yazısı olduğunu gördüğünüzde sadece başlık size hitap ediyorsa okuyorsunuz. Etmiyorsa o tanıtım yazısından sadece başlığını okuyup geçiyorsunuz.
  Bunlar ne kadar basit örnekler olsa da aslında temel örneklerdir. Bunları genişletmek de mümkün. TV de kanalları gezerken her gördüğünüz reklamı Sizin. Can alıcı reklamlar vardır. Sizin ihtiyacınız olan bir ürünün reklamı yada çok dikkat çekici, profesyonelce hazırlanmış bir reklam projesidir.

  • hızlı adam 15 Ekim 2014 at 11:38 #

   Fikooo fikoo fiko 😀 Çok yanlış düşüncelerde gördüm seni kardeşim. Olaya sadece tıklama bazlı reklam veya içeriğe dayalı reklam gözüyle bakma. Gördüğün her reklam ile aksiyon alıp ürün satın almadığın için (almadığımız) için öyle düşünüyor olmalısın. Dijital reklamcılıkta hedefleme konusunu araştırırsan doğru zamanda doğru kişinin karşısına çıkan bir reklamın ne denli geri dönüş sağladığını görebilirsin. Veya Mehmet Cabar’ın subliminal pazarlama tekniklerinden neyi kast ettiğini düşün. Bilinç altına sevgi tohumları atıp ileriye dönük yatırımlar yapmak da dijital pazarlama örneklerinden biridir. Bebek bezi markasının, bebek sağlığı ile ilgili küçük bilgiler verdiği görselleri düşün. (Bez ile alakasız, sağlıklı bilgiler) Anneler bu bilgileri okur. Okurken de markaya karşı sevgi besler. Çünkü o marka onun bebeğini önemsiyordur ve bezi satmak yerine sağlığa faydalı bilgiler veriyordur. O bez çoktan satılmıştır yani 🙂 Anne markette gezerken hangi bezi alsam diye düşündüğünde, logosunu sık sık gördüğü ve sempati beslediği beze gidecektir eli. Gibi gibi örnekler çoğaltılabilir. Ki tıklama bazlı reklam kampanyalarında da inanılmaz geri dönüşler almak mümkündür.

   • Mustafa T. 16 Ekim 2014 at 14:04 #

    Sübliminal boyut işin içine girince dolayısıyla tamamen haklı oluyorsun 🙂

 3. Tuğba Altınok 7 Kasım 2014 at 12:11 #

  Dijital pazarlama hakkında çok net, tertemiz bir tanım. Yine Hızlıadam yine hızlıadam 🙂 Teşekkürler.

 4. Yeliz Kartanal 7 Kasım 2014 at 12:13 #

  Sağlıklı bilgi fakat dijital pazarlama kanallarında eklenebilecek başka öğelerde var. Emeğizine sağlık

  • hızlı adam 7 Kasım 2014 at 12:21 #

   Yorum için teşekkür ederim Yeliz hanım. Eklenmesi gereken maddeler konusuda yardımcı olursanız birlikte daha faydalı bir makale oluşturmuş oluruz. Geri dönüşünüzü bekliyorum. Saygılar

 5. Sosyalerik 7 Kasım 2014 at 12:14 #

  Dijital pazarlama adı gibi dijital ortamda yapılan pazarlamadır. Teşekkürler

 6. futurenet 23 Mart 2015 at 23:58 #

  Msj bulunsun takipteyim, beklink lazım be abi 😀

  • Hızlı Adam 24 Mart 2015 at 13:25 #

   Peki. Samimi itirafından dolayı bulunsun bakalım 🙂

 7. Ayse 10 Aralık 2015 at 10:17 #

  Blogunuz cok yararli. Emeginize saglik. Bu yazilari https://www.businesset.com/ golbal girisimimizde uyguluyoruz 🙂

 8. chipset deposu 30 Nisan 2016 at 16:19 #

  Konu aktarımlarınız mükemmel teşekkürlerimi sunarım

  • Hızlı Adam 30 Nisan 2016 at 17:49 #

   Rica ederim. Yorumunuz motive edici. Ben teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

Bölüyorum ama…


2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeni hakettik 😉