skip to Main Content

Akülü Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akülü arabalar son zamanlarda çocuklu ailelerin olmaz ise olmazları arasında yer alıyor. Peki biz çocuğumuza akülü araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Kulaktan dolma bilgiler ne kadar doğru? Biraz bunlardan bahsedip çocuğunuz için en uygun akülü araba seçimine karar verelim.

Akülü arabaları birkaç farklı kategoride incelemek mümkün:

Akülü arabalar;

  • 6v akülü araba ve 12v akülü araba olarak ikiye ayrılır.
  • 6v ve 12v akülü arabalar da kendi içinde uzaktan kumandalı akülü araba ya da kumandasız akülü araba olarak ikiye ayrılır.

Erkek babaları, çocukları ilk doğduğu günden itibaren hevesli bir şekilde akülü araba araştırmalarına başlıyor. Önce Google sonra YouTube kanalları ve son olarak oyuncak mağazaları Toyzz Shop, E-bebek vs. Tabii fiyat karşılaştırması olmadan olmaz. Bütçenize en uygun aracı seçmek için uğraşıyorsunuz.

Arkadaşlarınıza da bahsettiniz onlar da bir yerlerden duydu:

-6v sakın alma!
-Ama neden?
-Çünkü gitmiyormuş!
-Yapma ya?
-Bizim Hasan abi aldı çocuğuna, hiç memnun değil!

Hasan abinin çocuğu kaç yaşında ama bunu soran var mı? Ya da kaç kg?

Gittiniz bir mağazaya modeliniz belli satış danışmanından yardım istediniz “şu akülü arabadan almak istiyorum” dedikten sonra genelde paketler verirler ama satış danışmanı size şunu söyleyebilir. Yalnız bu araç 6v. Ne yani 6v olunca kullanılmıyor mu? Satış danışmanı o an size sadece daha pahalı bir aracı satmak için uğraşacaktır. Yazının devamında bunlara hiç gerek kalmayacak.

E hadi inceleyelim:

Akülü araba alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuğumuzun yaşı ve ağırlığını göz önünde bulundurarak seçim yapalım.

1 ile 3 yaş arası 25 kg a kadar olan çocuklar için 6v bir araç kesinlikle yeterli olacaktır. Bu yaş grubu duyduğu seslere karşı da duyarlı olduğu için müzikli araçları tercih etmekte fayda var.

3 yaş üstü bir çocuk için 12v araç tercih etmek doğru olacaktır. Ancak 12v araç alırken de iki kademe hız seçeneği bulunan yani yavaş mod ve hızlı mod bulunan araçları tercih etmek doğru olcaktır.

Akülü arabalarda yerli olan PİLSAN VE ALİŞ sağlamlık açısından kesinlikle iyiler ancak profesyonel tasarımın yanı sıra daha sade modeller üretiyorlar. Bununla beraber, gaza bastığınızda aniden hızlandıkları için 3 yaş altı çocuklara çok da uygun tercih olmayabilir.

Yabancı firmalardan olan RASTAR, ROLLPLAY, BABYHOPE bunlar elektronik kartlı oldukları için yavaş yavaş hızlanırlar ve 3 yaş altı grup için daha uygun olacaktır.

NOT: Marka belirtirken kesinlikle ticari hiç bir bağım bulunmadan kendi gözlemlerim ile karar verdiğim durumlardır.

Çocukları büyüyen ailelerin akülü arabalarını alıp tek bir çatı altında toplayarak tam bir rent a car hizmeti sunan bir Instagram hesabı var. Aynı zamanda yedek parça desteği de veriyorlar. Akülü Araba Körfez instagram (@akuluarabakorfez) hesabını takip edin, soru sorun, destek alın. Çok ilgililer ve yardımcı oluyorlar.

Keyifli sürüşler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top