skip to Main Content

Beni Arayan Numaranın Kime Ait Olduğunu Nasıl Bulurum?

Upcall: Bilinmeyen numara sorgulama ve arama esnasında arayan kişinin numarasının gösterilmesini sağlayan rehberlik uygulamasıdır. Upcall uygulaması sayesinde abonelere arama esnasında, rehberlerinde kayıtlı olmayan numaraların kime ait olduğu bilgisinin gösterilmesi sağlanmaktadır. Ek olarak, aboneler Upcall uygulamasını kullanarak isim ve soy isimden numara veya numaradan isim soy isim sorgulayarak ücretsiz olarak rehberlik hizmeti alabilmektedir.

Uygulama iOS işletim sistemleri için AppStore, Android işletim sistemleri için Google Play uygulama marketlerinden veya Turkcell aboneleri için; “UPCALL” yazılıp 2200 ücretsiz mesaj gönderimi sonrasında gelen link üzerinden ücretsiz indirilebilmektedir.

Uygulama içerisinde aşağıdaki özellikler kullanılabilmektedir:

  1. Kimin Aradığı Bilgisinin Görülebilmesi: Aboneler, telefonunlarında kayıtlı olmayan bir numara tarafından arandığında, daha telefonları çalarken kimin aradığını görebilmektedirler. Bu özellikten faydalanmak için arayan kişinin isim bilgisinin paylaşılmasına izin vermiş olması gerekmektedir.
  2. Konu Ekleyerek Arama Yapılabilmesi: Aboneler aramalarına istedikleri konuyu ekleyerek, daha telefonu çalarken aradıkları kişiye neden aradıklarını iletebilmekte, aramalarının cevaplanmalarını sağlayabilmektedirler. Konulu arama özelliği hem aranan hem de arayan kullanıcıda Upcall uygulaması yüklü ise kullanılabilmektedir.
  3. Resim ve Emocan Ekleyerek Arama Yapılabilmesi: Kullanıcılar aramalarına istedikleri resimleri veya uygulama üzerinde hazır olarak yer alan Emocan çıkartmalarını ekleyerek aramalar yapabilmektedir. Resimli arama özelliği hem aranan hem de arayan kullanıcıda Upcall uygulaması yüklü ise kullanılabilmektedir.
  4. Grup Arama Yapılabilmesi: Upcall uygulaması üzerinden bir grup oluşturulabilmekte, tek bir tıkla gruptaki herkesin aynı anda aranması sağlanabilmektedir. Bu özelliği kullanabilmek için aranılan abonelerde Upcall uygulamasının yüklü olmasına gerek duyulmamaktadır.
  5. Rahatsızlık Duyulan Aramalardan Önceden Haberdar Olabilme: Aboneler, Upcall uygulaması sayesinde daha telefonları çalarken kendilerini rahatsız edebilecek numaralar ile ilgili çıkan uyarı sayesinde önceden haberdar olabilmektedir.
  6. Bilinmeyen Numaraların Sorgulanabilmesi ve Aranabilmesi: Upcall uygulaması sayesinde abone tanımadığı bir numarayı (Turkcell numarası, sabit hat veya tüm operatörler) arama ekranına yazabilir ve eğer hat sahibi izin veriyorsa ismini görüntüleyebilir, tıklayıp bu numarayı arayabilir.
  7. Rahatsız Etme Özelliği: Rahatsız etme özelliğini kullanan Upcall aboneleri, telefonları açıkken, kendilerini arayanlar ulaşılamıyor anonsunu duymakta, kendileri ise hangi numara ne zaman aramış takip edebilmektedir.
  8. Tüm Aramaların Tek Ekran Üzerinden Yönetilebilmesi: Upcall kullanıcıları tek ekran üzerinden, sadece başarılı ve cevapsız çağrıları değil, telefonları kapalıyken veya meşgulken arayan kişileri de görebilmektedir ve ulaşmak istedikleri kişiler telefonlarını açtığında veya görüşmelerini bitirdiğinde yine aynı şekilde arama kayıtlarından haberdar olabilmektedir. Ek olarak, abonelerin telefonları kapalı ya da meşgulken arayanları bildiren ya da abonelerin aradıkları kişi meşgulse ya da ulaşılamıyorsa telefonunu açtığını ya da konuşmasını bitirdiğini haber veren Turkcell çağrı servislerinin bildirimlerini, uygulama bildirimleri olarak tek bir ekran üzerinden takip edebilmektedir.
  9. Mekan Arama Özelliği: Aboneler gitmek istedikleri mekanların isim bilgilerini “Arama” ekranı üzerinden aratabilmekte, harita üzerinde yerini görüntüleyip, rota oluşturabilmektedir.
  10. En Yakın Eczane ve Acil Numaralara Kolay Ulaşım: Upcall kullanılacıları, en çok ihtiyacı olabilecek acil numaralara tek bir ekrandan kolayca ulaşabilmekte ve tek tıkla arayabilmektedir. Ek olarak, kendilerine en yakın eczaneleri sorgulayıp yine tek tıkla arayabilmekte, harita üzerinde yerlerini ve gidiş rotalarını oluşturabilmektedir.

Upcall ürünü hizmete açıldığı ilk tarih olan 12 Ekim 2016’dan bugüne kadar uygulamayı telefonuna yükleyenlerin sayısı 5M+ dır.

Store verilerine göre Müşteri Memnuniyet Verileri ise aşağıdaki gibidir;

App Store Puanı: 4,3

Google Play Puanı: 3,9

App Store Oy Sayısı: 15.451

Google Play Oy Sayısı: 21.727

Dünyada ve Türkiye’de Rehberlik Hizmeti Sunan Benzer Uygulamalar

Aranan numaraların kime ait olduğunun bilinmesi veya numaradan isim sorgulanabilmesi gibi ihtiyaçlar sebebiyle Android ve iOS cihazlar için dünya genelinde çok fazla uygulama geliştirilmiştir. Bu tarz rehberlik hizmeti sunan uygulamalar genelde kullanıcıların telefonlarındaki rehber bilgileri, fotoğraflar, konum bilgileri, SMS’ler, sosyal medya hesaplarındaki fotoğraflar, mikrofon, takvim, kamera gibi bilgilerine erişerek bu hizmeti sağlamaktadır. Ancak bu tarz ücretsiz uygulamaların kurulumu esnasında müşteriye bu dizinlere erişim sağlanacağı bilgisi verilmediğinden “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”na aykırı bir durum oluşmaktadır. 2018 Mart ayında, kişilerin başkaları tarafından onların telefon rehberlerine hangi isimle kayıtlı olduklarına görebildikleri “Get Contact” isimli uygulamanın bir anda yaygınlaşması ve kişisel bilgileri izinsiz olarak aldığının tespiti sonucunda BTK tarafından bu ve benzeri toplam 70 uygulama yasaklanmıştır. Turkcell-UpCall “isim çözme” hizmetini, operatör şirketi olması sebebiyle sahip olduğu şebeke teknolojilerini ve yeteneklerini kullanarak sağladığı için ve uygulamanın kullandırılmaya başlamadan önce kişisel verilerin paylaşımı iznini zorunlu olarak uygulama üzerinden aldığı için pazardaki rakiplerine göre öne çıkmaktadır.

Bunlar da dünya genelinde kullanılan bilinmeyen numaralar servisleri

GetContact Uygulaması: Kullanıcıların başka kişilerin telefonunda nasıl kayıtlı olduklarını gösteren uygulamadır. Uygulama bunu yapabilmek için yüklü olduğu telefondaki bütün rehber bilgilerine erişmektedir. 2018 Mart ayında bir anda popüler olan bu uygulamayı Google Play market üzerinden 10 milyona yakın kişinin indirdiği ve bu uygulamayla yaklaşık 4,5 milyar telefon sorgulaması yapıldığı bilinmektedir. Uygulama kişisel verilerin gizliliği ihlali yaptığı için Google Play ve Apple marketlerden kaldırılmıştır.

CIA Uygulaması: Android ve iOS işletim sistemlerine sahip telefonlarda bilinmeyen numaraların öğrenilmesi, numara engelleme gibi özellikleri gerçekleştiren ve bu anlamda piyasaya sürülen ilk uygulamalardan biridir. Uygulama bunu yapabilmek için kişinin numara bilgisini kendi uygulama veritabanına kaydetmektedir.

Truecaller Uygulaması:
Arayan numaranın kimliğinin öğrenilmesi ve spam (istenmeyen) numaraların aramasını engellemek amacıyla kullanılan bir uygulamadır. Spam numaraların belirlenmesi 250 milyon kullanıcının spam numara olarak işaretlemesi sonucu yapılmaktadır. Uygulama kişisel verilerin gizliliği ihlali yaptığı için Google Play ve Apple marketlerden kaldırılmıştır.

Whoscall Uygulaması:
Benzer şekilde arayan numaranın kimliğinin öğrenilmesi ve spam (istenmeyen) numaraların aramasını engellemek amacıyla kullanılan bir uygulamadır. Truecaller uygulaması ile benzer mantıkta çalışmaktadır. Kullanıcılar kendi kara listelerini oluşturup arama engelleme gerçekleştirebilirler. Tayvan merkezli Gogolook firmasının uygulaması olan Whoscall’un veritabanında 700 milyonu aşkın telefon numarası bulunmaktadır.

Caller ID for Real Uygulaması:
Bilinmeyen numaraları gösteren ve istenmeyen aramaları engellemeyi sağlayan uygulamadır. Caller ID For REAL, sahip olduğu spam numaraları veritabanı sayesinde telefonla satış, sahtekarlık ve IRS dolandırıcılık amaçlı aramalar, yasa dışı kumar tanıtımları, kredi teklifleri, sigorta reklamları, telefon hırsızlığı, robot aramalar, anketler, müşteri hizmetleri aramaları gibi istenmeyen aramaların yapılmasını engellemektedir.

Procaller Uygulaması:
ProCaller telefon numarasına dayalı bir sosyal ağ uygulamasıdır. Bu uygulama ile kişiler kendilerine yakın konumlardaki kişilerin numara ve isim bilgilerini görerek sosyal ağlarına ekleme yapabilmektedir.

Caller ID True Name Search Uygulaması:
Arayan numaranın kimliğinin öğrenilmesi ve spam (istenmeyen) numaraların arama esnasında “spam” olarak gözükmesini sağlayan bir uygulamadır.

Sync.ME – Caller ID & Block Uygulaması:
Arayan numaranın bilinmesini sağlayan ve arama engelleme özellikleri olan bir uygulamadır. Kullanıcıların rehberinde bulunan kişilerin fotoğraflarını sosyal ağlardan alarak, rehberlerinde fotoğraflı olarak kaydedilmesini sağlamaktadır.

Number Tracker Uygulaması:
Bilinmeyen arayan bir numaranın hangi lokasyonda olduğu bilgisini veren uygulama aynı zamanda istenmeyen çağrıların kara listeye eklenip engellenmesi amacı ile de kullanılabilmektedir.

Kim Arıyor? Uygulaması:
Bu uygulama Türkiye’de kullanılan bir uygulama olup, uygulamanın kendi veritabanında bulunan 1400 adet numara sayesinde, kullanıcının bu numaralar tarafından aranması durumunda arayan kişinin bilgisini kullanıcıya göstermektedir. Numara bilgilerini kendi veritabanından aldığı için kullanıcıların rehber bilgilerine erişim izni istememektedir.

Rehber Sorgula Uygulaması:
Bu uygulama Türkiye’de kullanılan bir uygulama olup, Getcontact uygulamasına benzer şekilde kullanıcıların başka kişilerin telefonunda nasıl kayıtlı olduklarını gösteren uygulamadır. Uygulama bunu yapabilmek için yüklü olduğu telefondaki bütün rehber bilgilerine erişmektedir.

11833 Uygulaması:
Türkiye’de numaradan isim sorgulama, isimden numara sorgulama, fatura sorgulama gibi hizmetleri sunan “Bilinmeyen Numaralar” uygulamasıdır. Uygulama üzerinden yapılan sorgu başına ücret alınmaktadır.

GTP Numara Sorgulama:
Türkiye’de bilinmeyen numaralar için sorgulanma hizmeti sağlayan ve kullanıcıların başka kişilerin telefonunda nasıl kayıtlı olduklarını gösteren uygulamadır.

Türkiye’deki mobil operatör şirketlerinin Upcall muadili bir ürünü olup olmadığı sorgulandığında ,Vodafone ve Türk Telekom bünyesinde benzer bir ürün ile hizmet verilmediği, Turkcell’in Upcall ürünü ile bu anlamda rakiplerinden bir adım öne çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top