skip to Main Content

Blog Yazarak Ayda Ne Kadar Para Kazanılır?

Kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderecek bir yazı yazma niyetiyle başlıyorum. Farkındayım; “blog yazarak ayda ne kadar para kazanılır?” Şeklinde bir soru, profesyonel bloggerlar için neredeyse mesleğe hakaret gibi ama merak edenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla olunca yazma ihtiyacı doğdu. Daha doğrusu, bu konuda detaylı açıklama yapmak zorunda bırakıldım diyebilirim 🙂

Şöyle:

Blog yazarlığından gelir elde etme hakkında yazdığım yazılara gelen yorumlarda ve bana özelden atılan mesajlarda çok sık sorulan bir soru bu: “Blog yazmaya başlasam ne kadar kazanırım?

Hem bu soruya cevap vermiş olalım, hem de bazı konularda neyin ne olduğunu & ne olmadığını da anlatalım istiyorum.

Bu Yazıda Şu Soruları Cevaplıyorum:

 • Ben de blog yazabilir miyim? Herkes blog yazabilir mi?
 • Blog yazmaya başlamak için ne yapmalıyım?
 • Blogger olduğumda nasıl ve nereden para kazanmaya başlarım?
 • Para kazanmayı başarırsam ne kadar kazanabilirim?
 • Diğer bloggerlar ne kadar kazanıyor? Bu işin ortalaması nedir?

Tüm bu sorulara karışık sıra ile cevap vereceğim.
Düzeltiyorum: Sırası geldikçe cevap vereceğim 😉 E hadi buyurun:

blog yazarak para kazanmak

Bloggerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Bloggerlar için gelir fırsatlarından bahsettiğim başka bir yazımda, blogger olarak aylık&yıllık kazanılan paranın bir üst limiti olmadığını ifade etmiştim. Evet arkadaşlar, blog yazarlığından kazanılabilecek paranın bir üst limiti yok!

Bunu söylediğimde abarttığımı düşünebiliyorlar ancak birazdan bana hak verecekler. İnanamayanlar için şu kadarını söyleyeyim: Tek işiniz blog yazmak olduğunda da hayatınızı idame ettirmeniz mümkün. Sanırım asıl sorunuza peşin peşin cevap verdim. Rakamsal olarak da ifade edeceğim, merak etmeyin. Öncesinde, kafanızdaki diğer soru işaretine gelelim: “Peki, ben nasıl kazanabilirim?

Şimdi, tatmin edici paralar kazanan bloggerların ortak özelliklerinden bahsedeyim. Bu sayede “ben nasıl kazanabilirim?” diyen arkadaşlar, bu tür özelliklerin kendilerinde olup olmadığını değerlendirsinler isterim.

Blog Sitelerinden Para Kazanan Bloggerların Ortak Özellikleri

 1. Şahsi gözlemlerime dayanarak söylüyorum, kazancı iyi olan bloggerların en önemli özelliği kendilerine has anlatım tarzlarının olması. Bu şimdilik cepte dursun. Bir sonraki maddede biraz daha genişletelim.
 2. Düşüncelerini yazı ile okuyucuya aktarma konusunda yetenekli olmaları. Yani, yazım yeteneklerinin iyi olması. Dikkat edin, bir önceki madde ile aynı şey değil bu!
 3. Muazzam bir yazım yeteneği yoksa bile düzgün cümleler kurabiliyor olmaları ve muhakkak okumaya değer bir şeyler paylaşıyor olmaları.
 4. İstikrarlı ve sabırlı olmaları. Blog yazarlığına uzun süre emek vermiş olmaları.
 5. İnsanların herhangi bir konudaki bilgi ihtiyaçlarını karşılıyor olmaları. Kısacası, fayda sağlıyor olmaları.
 6. Pazarlama hakkında en azından temel seviyede bilgi sahibi olmaları veya yetenekli olmaları.
 7. Herhangi bir konuda bilgili veya istediği bilgiye ulaşabilme konusunda yetenekli olmaları. Ki bu sayede yazılarını özgün ve faydalı bir şekilde yazabiliyorlar.
 8. Estetik görüntüden biraz da olsa anlıyor olmaları. Sayfalarındaki yazıların büyüklüğünden, renklere; menülerden, eklentilere kadar ziyaretçiyi rahatsız etmeyecek yapıyı öngörebiliyor olmaları.
 9. Yazmaktan keyif alıyor olmaları ve bu işi, her gün yataktan kalkıp 09:00-17:00 çalışmak zorunda kalınan bir iş gibi görmüyor olmaları.
 10. Blog yazarlığına para kazanmak üzere değil; sırf yazmayı seviyor olmaları nedeniyle başlamış olmaları. Elbette sırf para kazanmak için yazmaya başlayanlar da bir takım yeteneklerin sahibiyse kazanabilirler.

 

Yukarıdaki 10 maddeye dikkat edin. Başka bir işin, başka bir mesleğin gerekliliklerinden bahsediyor olsaydım belki de birkaç kelimeyi değiştirmem yeterli olurdu. Özellikle bold yazdığım kelime öbeklerine dikkat edin. O zaman göreceksiniz ki aslında blog yazarlığı kolay para kazanma yöntemlerinden biri değil; başlı başına bir meslek, başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Bakın yukarıdaki 10 maddeyi yeniden, hızla özetliyorum.

Bu maddeler, meslekleri her ne olursa olsun, iyi bir gelire sahip olanların ortak özellikleri değil mi zaten?

 1. Kendi tarzına sahip olmak.
 2. Meslekle ilgili temel yeteneğe sahip olmak.
 3. Tüketmeye değer bir şeyler üretiyor olmak.
 4. Emek vermek.
 5. Topluma fayda sağlıyor olmak.
 6. Pazarlamak (Yapılan her işin, her emeğin bir alıcısı vardır. Dolayısıyla, emek de pazarlanır, yemek de).
 7. Özgün olmak. Yani, taklit etmemek veya bir takım farklara sahip olmak.
 8. Öngörebiliyor olmak. (Beklentileri analiz edebiliyor olmak ve beklentilere uygun hamle yapmak).
 9. Son çare olarak değil; öncelikli tercih olarak yapıyor olmak.
 10. Sevmek. İşi sevmek…

Bu özelliklere sahip bir marangoz da güzel paralar kazanabilir değil mi? Bu örneği, marangozluğu küçümsediğimden değil, yazarlıkla çok uzak alanlar olmasından dolayı verdim. Sanırım vermek istediğim mesaj net! Bazı konularda baştan anlaşalım:

Mesela, ben bu saatten sonra ressam olamam. Ya da ressam olacaksam tıpkı diğer ressamlar gibi uzun bir süre bu işte dirsek çürütmem gerektiğini kabulleniyor olmam gerekir. Yarın fırçayı elime aldığım gibi ertesi gün ressamlık mesleğinden para kazanmayı hayal etmem çok ütopik olmaz mı? Eğer, blog yazarlığının kolay para kazanma yöntemlerinden biri olmadığına ikna olduysanız nasıl ve ne kadar kazanabileceğiniz konusuna geçelim.

Yukarıdaki 10 maddenin birkaç tanesini sağlayan arkadaşlar arasında benim bildiklerim, blog sitelerinden aylık 1.000 TL ile 10.000 TL arasında gelir sağlıyorlar. Bahsettiklerim, kişisel blog yazarlarıydı. Daha fazla kazananların da var olduğunu tahmin ediyorum ancak bu rakamlar bizzat tanıklık ettiğim kazançlardır. Mesela, onedio.com gibi kurumsal bir yapıya geçerseniz aylık 100.000 TL ve daha fazlasından bahsetmek mümkün olur. Durun durun! Hemen 10 adım sonrasını düşünmeyin 🙂 Şimdilik, kişisel blog yazarlığının gelir potansiyeliyle devam edelim konumuza.

Bir Blog Sitesinin Aylık Ziyaretçi Sayına Göre Ortalama Gelir Potansiyeli

 • Günde 500-1.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 400-800 TL arası gelir elde edebilir.
 • Günde 1.000-3.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 1.000-2.000 TL arasında gelir elde edebilir.
 • Günde  3.000-10.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 1.500-5.000 TL arasında gelir elde edebilir.
 • Günde 10.000-100.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 5.000-50.000 TL arasında gelir elde edebilir.

Blog yazarları bu rakamların hayal olmadığını biliyor. Henüz blog siteniz yoksa ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız blog oluşturma bağlantısına tıklayarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Hepsi bu!

Yukarıdaki rakamlar, net sınırları ifade etmiyor ve bu istatistikleri allak bullak edecek türden blog siteleri de var. Bu biraz da seçtiniğiniz gelir yöntemine ve işlediğiniz konulara göre değişiklik gösterir. Kazanmak için tek kriter ziyaretçi sayısı değildir. Ben, standart yapıda bir blog sitesinin, en bilindik gelir yöntemlerini uygulayarak, aşağı yukarı elde edebileceği kazancı, deneyimlerim doğrultusunda ifade etmeye çalıştım. Daha doğrusu, bu kriterleri sağlayan blogların ortalama gelir potansiyelinden bahsettim.

Blogger Olarak Nasıl Para Kazanırım?

Bu soruya da birçok farklı yazımda, birçok kez cevap vermeye çalıştım. O yazıları yeniden hatırlatmadan önce birkaç yeni öneriyi de hemen şuraya iliştireyim:

1- Her şeyden önce erteleme hastalığınıza son vermeniz gerekiyor. Aklınızda blog yazma düşüncesi varsa ilk adım ne olabilir? Elbette boş da olsa bir blog sitesi açmış olmak. Hemen blog sitenizi açın ama aşağıdaki soruların cevabını vererek açın.

Blog Sitesi Açmadan Önce Cevaplanması Gereken Sorular:

 • En iyi anladığım konular neler ve ben hangileri hakkında yazmak istiyorum? (Bu soruya vereceğiniz yanıt blog sitenizin adını da belirlemenizi sağlayacak)
 • Blog sitemin domain adresi ne olacak? Örnek: www.xbirkonudayaziyorum.com
 • İlk 5-10 makalem hangi konularda olacak. (Bu sorunun cevabı size adeta yol haritası olacak.

Örneğin ben, bu blogla yetinmedim, kişisel bir blog sitesi daha açtım. Adını da bu blog sitesinin tam zıttı olacak şekilde Miskin Adam verdim. Orada düşüncelerimi sansürlemeden özgürce yazıyorum. Miskin Adam‘ı da incelemeni öneririm.

2- Diğer bloggerların nasıl para kazandığını, gelir kaynaklarının neler olduğunu ve gelir elde etmek için ne kadar bir süre beklemek zorunda kaldıklarını araştırın. Araştırmanızı kolaylaştırmak için kendimden de örnek vereyim. www.hizliadam.com birinci yılını doldurduktan sonra para kazanmaya başladı.

3- Content Marketing (İçerik pazarlama) hakkında araştırma yapın.

4- Temel SEO teknikleri (SEO uyumlu içerik yazmak, SEO uyumlu sayfa yapısı) hakkında araştırma yapın.

5- Bu yazım, birçok soruya tek başına cevap veriyor olsa da, blog yazarlığından para kazanmak isteyip hiçbir fikri olmayanlar için yavan kalmış olabilir. Aşağıdaki yazılarımı da okuyanlar için geriye hiçbir soru işareti kalmayacaktır diye düşünüyorum.

BUNLARI DA OKUYUN

 1. Blog Yazarak Para Kazanmak İçin 1.Adım
 2. Bir Blog Sitesine Marka İmajı/Marka Değeri Kazandırmak
 3. Bloggerlar İçin 10 Farklı Gelir Yöntemi
 4. Bu Hataları Yapan Bloggerlar Para Kazanamıyor
 5. Örnek Alınası En İyi Blog Siteleri

ÖZETLE:

Blog yazarlığı, pasif gelir yöntemi olabileceği gibi asıl gelir kaynağınız da olabilir. Böyle bir potansiyeli var.

“Blog yazarak ne kadar para kazanabilirim?” Sorusundan önce “blogger olmak benim için uygun bir seçim mi?” Sorusuna cevap vermek daha doğru olur.

Yazacak enerjimiz ve topluma fayda sağlayacak vasıflarımız varsa artık erteleme işine son verip derhal bir blog sitesi açmamız gerekir.

Blogger olmak, kolay para kazanma yöntemlerinden biri değildir.

Bu yazıyı okuyan profesyonel bloggerler, blog takipçileri, blog yazarlığından bihaber olanlar, blogger adayları… Hepiniz… Siz ne düşünüyorsunuz? Bence bu konu tartışmaya değer. Aşağıda kolayca yorum yapabilirsiniz.

HızlıAdam | Türkiye’nin En Hızlı Pazarlama Bloğu

141 Yorum
 1. Merhabalar acaba .com uzantısı mı daha iyi yoksa blogspot olarak yapsak fark eder mi .com un daha fazla artı yönü var mıdır?

 2. blogspotlardan da para kazanılır. Hatta blogger’in google’ın bir alt ürünü olarak gördüğümüzde diğer sayfalara göre mesela wordpress’e göre daha öncelik tanıdığını düşünüyorum ki bunu birçok yazar belirtti. yani illa .com .net gibi url’lere ihtiyaç yok bence 🙂 teşekkür ederim hızlıadam yazını çok beğendim bu arada

 3. Merhabalar. Bir solukta okunan bilgilendirici yazınız için teşekkürler.
  Wordpress ücretsiz bir sitem var. Google adsense e kayıt olmak için premium üyelik gerekiyor diyor. Ücretsiz versiyonuyla adsense kayıt olamam mı?
  Ücretli versiyonu 300 tl ve site ayda 3500 görüntüleme alıyor.
  Bu görüntülemeye göre ayda tahmini ne kadar kazanırım sizce?

  1. Web sitenin konusuna bağlı olarak değişir ama aylık 3500 ziyaret ile Adsense’den çok az para kazanırsınız. Ayda 3-5 doları geçmez diye tahmin ediyorum.

   1. Aga en az kaç görülme alması gerekiyor benimki ayda ortalama 10.000 – 15.000 geliyor

 4. Merhabalar , benim anlayamadığım olay siteyi diyelim ki ayda 3000 kişi ziyaret ediyor ben parayı nerden ne şekilde kazanıyorum bunu çözemedim siteme reklam mı almam lazım veya ne bileyim google adsens ile mi kazanırım bunu söyler misiniz. Teşekkür ederim.

  1. Aslında bu soruları, yazıda yanıtladığımı düşünüyorum ama kısaca tekrar edeyim:

   1) Ziyaretçisi veya takipçisi olan her türlü mecrayı birer TV kanalı gibi düşünebilirsiniz. Eğer ziyaretçiniz varsa sponsorlar size ulaşıp reklam vermek isteyecektir. Bu reklamlar; tanıtım yazısı, banner, ürün yerleştirme vb içerikler olabilir.
   2) Google Adsense gibi tıklama ve görüntüleme başına kazanç sağlayan display reklamlar yayınlayabilirsiniz.
   3) Kendiniz, herhangi bir ürün pazarlayabilirsiniz.

   Genellikle yukarıdaki 3 yöntem kullanılıyor ancak gelir modelleri bunlarla sınırlı değil. Siz yeter ki belirli bir kitleye ulaşın, para kazanma kısmı en kolayı 🙂

 5. ağustosun ortalarından beridir özgün içerik giriyorum . Genellikler güncel konularda giriyorum ama organik ziyaretçi gelmiyor. Aslında hiç ziyaretçi gelmiyor Twitter hesabından paylaşım yapmazsam

 6. Örneğin başladık, yazdık ve gayet iyi gidiyoruz, kazancımızı nasıl elimize geçireceğiz? Bir kredi kartı ile mi? Teşekkür ederim.

 7. Merhaba 15 günlük trafik oranım yükselerek devam etmekte şuan kazanım için bir düşüncem yok pek birşey kazanabileceğimide düşünmüyorum ama merak ettiğim bir konu var 15 günlük süreçte 4 bin görüntüleme aldım ve 2 bin küsur ziyaretçi oranına yükseldim 2-3 gündür de günlük 500 gösterimden aşağı düşmüyor grafiklerim eğer böyle gitmeye devam ederse ne kadar kazanç elde edebilirim ?

  1. Hangi araçla ölçümlüyorsunuz? Veriler gerçekçi gelmedi bana. Tabii ki imkansız değil ama pek gerçekleşen bir durum değil. Şayet doğruysa adsense reklamlarından aylık 150 TL. Diğer sponsorlu anlaşmalardan aylık 500-1500 TL arası kazanç elde edilebilir gibi duruyor.

 8. Merhaba,blog sitesi açmak ücretli mi yada ilerleyen zamanlarda herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

 9. Merhaba, bir sorum olacak. Bir websitesi sahibi olduğumu ve reklamlar ile aylık 3-5 dolar kazandığımı düşünelim. Sitemin yalnızca ana sayfasına gelen aylık kullanıcı sayısı bir anda doğal yollardan 5 katına çıksa ama reklamlara tıklanmasa gelirim değişir mi? Yoksa reklamlara tıklamaları mı gerekir? Veya yazılan yazıların içeriğine tıklamaları mı gerekiyor? Aynı durum için farklı bir sorum daha var. Şayet gelirim değişmese bile google sıralamam yükselir mi? Aynı yazılar için google beni ön sıraya koyar mı? Bu sorulara birer cümlelik bile olsa basit cevaplarınız beni çok mutlu eder. İyi günler.

 10. merhaba siz adsense ye geçmeden önce adsense gelirlerinin ğeleceği banka hesabını nasıl açtırdınız bana vergi mükellefi olmam ve şirket açmam falan söylendi nasıl banka hesabı açabilirim siz nasıl yaptınız açıklarsanız sevinirim

  1. Bir banka hesabım vardı zaten ve kişisel hesaptı. Adsense hesabına sahip olmak için vergi mükellefi olmaya gerek yok diye biliyorum. Yanlış kaynaktan bilgi almış olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top