skip to Main Content

Blog Yazarak Ayda Ne Kadar Para Kazanılır?

Kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderecek bir yazı yazma niyetiyle başlıyorum. Farkındayım; “blog yazarak ayda ne kadar para kazanılır?” Şeklinde bir soru, profesyonel bloggerlar için neredeyse mesleğe hakaret gibi ama merak edenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla olunca yazma ihtiyacı doğdu. Daha doğrusu, bu konuda detaylı açıklama yapmak zorunda bırakıldım diyebilirim 🙂

Şöyle:

Blog yazarlığından gelir elde etme hakkında yazdığım yazılara gelen yorumlarda ve bana özelden atılan mesajlarda çok sık sorulan bir soru bu: “Blog yazmaya başlasam ne kadar kazanırım?

Hem bu soruya cevap vermiş olalım, hem de bazı konularda neyin ne olduğunu & ne olmadığını da anlatalım istiyorum.

Bu Yazıda Şu Soruları Cevaplıyorum:

 • Ben de blog yazabilir miyim? Herkes blog yazabilir mi?
 • Blog yazmaya başlamak için ne yapmalıyım?
 • Blogger olduğumda nasıl ve nereden para kazanmaya başlarım?
 • Para kazanmayı başarırsam ne kadar kazanabilirim?
 • Diğer bloggerlar ne kadar kazanıyor? Bu işin ortalaması nedir?

Tüm bu sorulara karışık sıra ile cevap vereceğim.
Düzeltiyorum: Sırası geldikçe cevap vereceğim 😉 E hadi buyurun:

blog yazarak para kazanmak

Bloggerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Bloggerlar için gelir fırsatlarından bahsettiğim başka bir yazımda, blogger olarak aylık&yıllık kazanılan paranın bir üst limiti olmadığını ifade etmiştim. Evet arkadaşlar, blog yazarlığından kazanılabilecek paranın bir üst limiti yok!

Bunu söylediğimde abarttığımı düşünebiliyorlar ancak birazdan bana hak verecekler. İnanamayanlar için şu kadarını söyleyeyim: Tek işiniz blog yazmak olduğunda da hayatınızı idame ettirmeniz mümkün. Sanırım asıl sorunuza peşin peşin cevap verdim. Rakamsal olarak da ifade edeceğim, merak etmeyin. Öncesinde, kafanızdaki diğer soru işaretine gelelim: “Peki, ben nasıl kazanabilirim?

Şimdi, tatmin edici paralar kazanan bloggerların ortak özelliklerinden bahsedeyim. Bu sayede “ben nasıl kazanabilirim?” diyen arkadaşlar, bu tür özelliklerin kendilerinde olup olmadığını değerlendirsinler isterim.

Blog Sitelerinden Para Kazanan Bloggerların Ortak Özellikleri

 1. Şahsi gözlemlerime dayanarak söylüyorum, kazancı iyi olan bloggerların en önemli özelliği kendilerine has anlatım tarzlarının olması. Bu şimdilik cepte dursun. Bir sonraki maddede biraz daha genişletelim.
 2. Düşüncelerini yazı ile okuyucuya aktarma konusunda yetenekli olmaları. Yani, yazım yeteneklerinin iyi olması. Dikkat edin, bir önceki madde ile aynı şey değil bu!
 3. Muazzam bir yazım yeteneği yoksa bile düzgün cümleler kurabiliyor olmaları ve muhakkak okumaya değer bir şeyler paylaşıyor olmaları.
 4. İstikrarlı ve sabırlı olmaları. Blog yazarlığına uzun süre emek vermiş olmaları.
 5. İnsanların herhangi bir konudaki bilgi ihtiyaçlarını karşılıyor olmaları. Kısacası, fayda sağlıyor olmaları.
 6. Pazarlama hakkında en azından temel seviyede bilgi sahibi olmaları veya yetenekli olmaları.
 7. Herhangi bir konuda bilgili veya istediği bilgiye ulaşabilme konusunda yetenekli olmaları. Ki bu sayede yazılarını özgün ve faydalı bir şekilde yazabiliyorlar.
 8. Estetik görüntüden biraz da olsa anlıyor olmaları. Sayfalarındaki yazıların büyüklüğünden, renklere; menülerden, eklentilere kadar ziyaretçiyi rahatsız etmeyecek yapıyı öngörebiliyor olmaları.
 9. Yazmaktan keyif alıyor olmaları ve bu işi, her gün yataktan kalkıp 09:00-17:00 çalışmak zorunda kalınan bir iş gibi görmüyor olmaları.
 10. Blog yazarlığına para kazanmak üzere değil; sırf yazmayı seviyor olmaları nedeniyle başlamış olmaları. Elbette sırf para kazanmak için yazmaya başlayanlar da bir takım yeteneklerin sahibiyse kazanabilirler.

 

Yukarıdaki 10 maddeye dikkat edin. Başka bir işin, başka bir mesleğin gerekliliklerinden bahsediyor olsaydım belki de birkaç kelimeyi değiştirmem yeterli olurdu. Özellikle bold yazdığım kelime öbeklerine dikkat edin. O zaman göreceksiniz ki aslında blog yazarlığı kolay para kazanma yöntemlerinden biri değil; başlı başına bir meslek, başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Bakın yukarıdaki 10 maddeyi yeniden, hızla özetliyorum.

Bu maddeler, meslekleri her ne olursa olsun, iyi bir gelire sahip olanların ortak özellikleri değil mi zaten?

 1. Kendi tarzına sahip olmak.
 2. Meslekle ilgili temel yeteneğe sahip olmak.
 3. Tüketmeye değer bir şeyler üretiyor olmak.
 4. Emek vermek.
 5. Topluma fayda sağlıyor olmak.
 6. Pazarlamak (Yapılan her işin, her emeğin bir alıcısı vardır. Dolayısıyla, emek de pazarlanır, yemek de).
 7. Özgün olmak. Yani, taklit etmemek veya bir takım farklara sahip olmak.
 8. Öngörebiliyor olmak. (Beklentileri analiz edebiliyor olmak ve beklentilere uygun hamle yapmak).
 9. Son çare olarak değil; öncelikli tercih olarak yapıyor olmak.
 10. Sevmek. İşi sevmek…

Bu özelliklere sahip bir marangoz da güzel paralar kazanabilir değil mi? Bu örneği, marangozluğu küçümsediğimden değil, yazarlıkla çok uzak alanlar olmasından dolayı verdim. Sanırım vermek istediğim mesaj net! Bazı konularda baştan anlaşalım:

Mesela, ben bu saatten sonra ressam olamam. Ya da ressam olacaksam tıpkı diğer ressamlar gibi uzun bir süre bu işte dirsek çürütmem gerektiğini kabulleniyor olmam gerekir. Yarın fırçayı elime aldığım gibi ertesi gün ressamlık mesleğinden para kazanmayı hayal etmem çok ütopik olmaz mı? Eğer, blog yazarlığının kolay para kazanma yöntemlerinden biri olmadığına ikna olduysanız nasıl ve ne kadar kazanabileceğiniz konusuna geçelim.

Yukarıdaki 10 maddenin birkaç tanesini sağlayan arkadaşlar arasında benim bildiklerim, blog sitelerinden aylık 1.000 TL ile 10.000 TL arasında gelir sağlıyorlar. Bahsettiklerim, kişisel blog yazarlarıydı. Daha fazla kazananların da var olduğunu tahmin ediyorum ancak bu rakamlar bizzat tanıklık ettiğim kazançlardır. Mesela, onedio.com gibi kurumsal bir yapıya geçerseniz aylık 100.000 TL ve daha fazlasından bahsetmek mümkün olur. Durun durun! Hemen 10 adım sonrasını düşünmeyin 🙂 Şimdilik, kişisel blog yazarlığının gelir potansiyeliyle devam edelim konumuza.

Bir Blog Sitesinin Aylık Ziyaretçi Sayına Göre Ortalama Gelir Potansiyeli

 • Günde 500-1.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 400-800 TL arası gelir elde edebilir.
 • Günde 1.000-3.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 1.000-2.000 TL arasında gelir elde edebilir.
 • Günde  3.000-10.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 1.500-5.000 TL arasında gelir elde edebilir.
 • Günde 10.000-100.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 5.000-50.000 TL arasında gelir elde edebilir.

Blog yazarları bu rakamların hayal olmadığını biliyor. Henüz blog siteniz yoksa ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız blog oluşturma bağlantısına tıklayarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Hepsi bu!

Yukarıdaki rakamlar, net sınırları ifade etmiyor ve bu istatistikleri allak bullak edecek türden blog siteleri de var. Bu biraz da seçtiniğiniz gelir yöntemine ve işlediğiniz konulara göre değişiklik gösterir. Kazanmak için tek kriter ziyaretçi sayısı değildir. Ben, standart yapıda bir blog sitesinin, en bilindik gelir yöntemlerini uygulayarak, aşağı yukarı elde edebileceği kazancı, deneyimlerim doğrultusunda ifade etmeye çalıştım. Daha doğrusu, bu kriterleri sağlayan blogların ortalama gelir potansiyelinden bahsettim.

Blogger Olarak Nasıl Para Kazanırım?

Bu soruya da birçok farklı yazımda, birçok kez cevap vermeye çalıştım. O yazıları yeniden hatırlatmadan önce birkaç yeni öneriyi de hemen şuraya iliştireyim:

1- Her şeyden önce erteleme hastalığınıza son vermeniz gerekiyor. Aklınızda blog yazma düşüncesi varsa ilk adım ne olabilir? Elbette boş da olsa bir blog sitesi açmış olmak. Hemen blog sitenizi açın ama aşağıdaki soruların cevabını vererek açın.

Blog Sitesi Açmadan Önce Cevaplanması Gereken Sorular:

 • En iyi anladığım konular neler ve ben hangileri hakkında yazmak istiyorum? (Bu soruya vereceğiniz yanıt blog sitenizin adını da belirlemenizi sağlayacak)
 • Blog sitemin domain adresi ne olacak? Örnek: www.xbirkonudayaziyorum.com
 • İlk 5-10 makalem hangi konularda olacak. (Bu sorunun cevabı size adeta yol haritası olacak.

Örneğin ben, bu blogla yetinmedim, kişisel bir blog sitesi daha açtım. Adını da bu blog sitesinin tam zıttı olacak şekilde Miskin Adam verdim. Orada düşüncelerimi sansürlemeden özgürce yazıyorum. Miskin Adam‘ı da incelemeni öneririm.

2- Diğer bloggerların nasıl para kazandığını, gelir kaynaklarının neler olduğunu ve gelir elde etmek için ne kadar bir süre beklemek zorunda kaldıklarını araştırın. Araştırmanızı kolaylaştırmak için kendimden de örnek vereyim. www.hizliadam.com birinci yılını doldurduktan sonra para kazanmaya başladı.

3- Content Marketing (İçerik pazarlama) hakkında araştırma yapın.

4- Temel SEO teknikleri (SEO uyumlu içerik yazmak, SEO uyumlu sayfa yapısı) hakkında araştırma yapın.

5- Bu yazım, birçok soruya tek başına cevap veriyor olsa da, blog yazarlığından para kazanmak isteyip hiçbir fikri olmayanlar için yavan kalmış olabilir. Aşağıdaki yazılarımı da okuyanlar için geriye hiçbir soru işareti kalmayacaktır diye düşünüyorum.

BUNLARI DA OKUYUN

 1. Blog Yazarak Para Kazanmak İçin 1.Adım
 2. Bir Blog Sitesine Marka İmajı/Marka Değeri Kazandırmak
 3. Bloggerlar İçin 10 Farklı Gelir Yöntemi
 4. Bu Hataları Yapan Bloggerlar Para Kazanamıyor
 5. Örnek Alınası En İyi Blog Siteleri

ÖZETLE:

Blog yazarlığı, pasif gelir yöntemi olabileceği gibi asıl gelir kaynağınız da olabilir. Böyle bir potansiyeli var.

“Blog yazarak ne kadar para kazanabilirim?” Sorusundan önce “blogger olmak benim için uygun bir seçim mi?” Sorusuna cevap vermek daha doğru olur.

Yazacak enerjimiz ve topluma fayda sağlayacak vasıflarımız varsa artık erteleme işine son verip derhal bir blog sitesi açmamız gerekir.

Blogger olmak, kolay para kazanma yöntemlerinden biri değildir.

Bu yazıyı okuyan profesyonel bloggerler, blog takipçileri, blog yazarlığından bihaber olanlar, blogger adayları… Hepiniz… Siz ne düşünüyorsunuz? Bence bu konu tartışmaya değer. Aşağıda kolayca yorum yapabilirsiniz.

HızlıAdam | Türkiye’nin En Hızlı Pazarlama Bloğu

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

118 Yorum
 1. Yine güzel bir yazı ile bizleri mest ettin.
  Blog yazarak aylık geçimini sağlayacak kadar para kazanmak mümkün. Blog Yazarak aylık geçimini sağlamak isteyenlerden çok mevcut işini sürdürürken ek gelir elde etmek için blog yazarlığı yapmak isteyen sayısı daha fazla. Belki de bu yüzden ülkemizden çok fazla kaliteli yazılar üreten bog yazarları çıkmıyor. Bir koltukta iki karpuz taşınmıyor maalesef.

  Ben sabah 08:00 akşam 17:00 özeel bbir şirkette çalışarak blog yazarlığını yürütmeye çalışıyorum. Ancak ben iş yerindeyken bile sürekli bilgisayar başında bir işte olduğum için herdaim blogumla ilgilenebiliyor her an işlerimi yönetebiliyorum.

  Yazına katkı sağlamak adına şunları söylemek istiyorum. Blog yazarlığı yapmaya başladığınız andan itibaren para kazanmaya başlayamazsınız. Belirli bir süre beleş çalışmanız gerekecektir. Ancak yeterli sayıda içeriğiniz ve ziyaretçiniz olduğunda reklam ve tanıtım verenlerin dikkatini çekmeye başlar dolayısıyla para kazandıracak teklifler almaya başlarsınız.

  Blog yazarlığı yaparak para kazanmaya başlamak ile birlikte dijital dünyanın nimetlerinin de faydalanmaya başlıyorsunuz. Yeni para kazanma yöntemleri keşfediyorsunuz. Blog yazmaya başlayın ama belirli bir plan ve program üzerine yazın. Yazmadan önce amaçlarınızı ve hedeflerinizi belirleyin. Çok kazanan blog yazarları olarak bizler bile birçok defa başarısız blog deneyimleri yaşadık. Pes etmeyin. Yazmaktan kim kaybetmiş…

  Tekrar teşekkürler bu güzel yazı için.

 2. Günde 500+ ziyaretçim var ancak adsense ile sadece 0,50 TL civarı para kazanabiliyorum.

  Ayda 17K ziyaretçi alıyor sitem. Ne gibi reklam yöntemleri önerebilirsiniz?

  1. Blog sitenize REKLAM aldığınızı belli eden ve bilgi veren sayfalar ekleyin. Bu sayfalara ANA SAYFA üzerinden erişim olmalı. Örnek: Hizliadam.com’da ana menüde Hakkımda-İletişim-Reklam sayfaları var. Bu sayede birileri sizden tanıtım yazısı, backlink-banner alabileceğini bilsinler.

   Onun dışında diğer yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim. Bu yazının alt kısmında bahsettim zaten BUNLARI DA OKUYUN dedim. Göz atmanızda fayda var

   1. Bende bir blogger adayıyım. Nasıl yapmalıyımla ilgili bir çok yazı okudum hiç biri sizinki kadar bilgilendirici değildi. Artık ne yapmam gerektiğini çok iyi biliyorum. Teşekkürler

 3. Merhabalar. Sitemi açalı 40 gün oldu. Alexa TR Sıralamam 20 binlerde. Günlük tekil ziyaretçim 2bin civarı, hit olarak 5binlerde. Sizce en iyi gelir çözümü adsense midir? Yoksa farklı bir arayış üzerine mi girmeliyim?

  1. 40 günde bu rakamları yakalamak pek sağlıklı bir veri gelmedi bana. Elbette imkansız değil ama ölçümlemeyi nasıl yaptığınız da önemli. Google Analytics kullanıyorsunuz değil mi? En iyi para kazanma yöntemi diye bir şey yok hocam. Bakın makalenin en altında BUNLARI DA OKUYUN dediğim bir liste var. Okumamınız öneririm. Bazı bloglar satış ortaklığından iyi kazanıyor; bazıları adsense’den, bazıları içerik pazarlamadan, bazıları forumlarda açtıkları banner-backlink ilanlarından… Hepsini deneyin, hangisinin size daha fazla kazandırdığını keşfedin. Naçizane önerimdir

 4. Harika bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Bende 8 aylık bir bloggerım, inanılmaz keyif alarak yapıyorum. Dediğiniz kriterlere sahip olmadan, sadece para kazanmak için başlanırsa, başarının yakalabileceğini düşünmüyorum bende. Henüz yolun başında olsam da yeterli emek ve zamanla başaracağıma inanıyorum 🙂

  1. Evet bence de bu kadar kısa sürede hemen tepeye çıkmak mümkü değil. Başka sitelere hacklink koyup ya da illegal olmayan yollarla çıkmak tamam ama Google da sevmiyo bir anda hit olan siteleri. Bana sa sağlıksız geldi

   1. Blogunuzu nerede yazıyorsunuz? Öneri alabilirmiyim ? Ben uzun süredir düşünüyorum ancak araştırma aşamasındayım.konumda belli ne üzerine yazacağım

    1. Gizem Selam,

     BEn bir site kurmayı düşünüyorum ama zamanım yok yonetecek domain ismim çok kaliteli ve jenerik bir isim. Benimle iletişime geçer bu işe yaparız dersen beraber parada kazanabiliriz.

     İletişim Tel 0 530 555 70 55

  1. Avını ayağına çağıran kurnaz avcı mı demek istiyorsun bana 🙂 Burak, bu soru mail kutuma neredeyse her gün düşüyordu. Yazmak zorunda kaldım bile diyebilirim. Potansiyeli görelim, üzerine konuşuruz 😉

 5. Merhaba, 2006 yılından beri hem yazan hemde sıkı bir blog okuyucusu olarak şunu söyleyebilirim ki bloggerlık yani blog yazma işi göründüğünden çok daha zor.

  Geçiminizi blogunuzdan sağlamak için uzun bir süre yazmanız gerekiyor. İlk 1-2 yıl kazanmak neredeyse imkansız. Hele bir de blog yazma işini hobi olarak yapıyorsanız bu çok daha zor ve uzun sürüyor.

  Size katılmadığım nokta şu ki; blogları değerli yapan şey ziyaretçileri değil, takipçileri ve aboneleridir. 500 değil 1000 tekil ziyaretçiniz olsa kazanacağınız rakam aylık 50 lirayı geçmez.
  Kendimden örnek vereyim; sosyal medya veya arama motoru ile bir siteye girdiğimde reklamlara tıklamıyorum ki zaten çoğunluk (bende dahil) adblock gibi uygulamalar kullanarak reklamları engelliyor. (Takip ettiğim ve sevdiğim blogları beyaz listeye alıyorum.) Satış ortaklığına gelecek olursam; bu tip linkleri anlamak hiçte zor değil yine arama motoru ve sosyal medya ile gittiğim sitelerde hiçbir güç beni o linke tıklatamaz ancak sevdiğim ve takip ettiğim blogcular bir yazısından bir ürüne link çıktıysa ve ilgimi çeken bir ürünse hiç düşünmeden satın alıyorum. Çünkü severek takip ettiğim ve güvendiğim bir yazar tavsiye etti o ürünü. Uzun lafın kısası ziyaretçi değil, takipçi ve abone önemlidir.

  Ancak 500 abonesi olan bir blog aşağı yukarı dediğiniz parayı kazanabilir. Ziyaretçi kısımlarını takipçi/abone şeklinde değiştirirseniz daha doğru olacağını düşünüyorum. Kazanç konusu birazda alanınızdaki rekabete ve otoriter blogların var olup olmamasına göre değişiyor.

  İnternette kolay yoldan para kazanmak için blog kurun tipinde sayısız içerik var ve hepsi gerçek blog yazarlarına bir hakaret niteliği taşıyor ama neyse şimdi konu bu değil.

  1. Merhaba Muhammet,

   Tüm değerlendirmeyi kişisel deneyimlerine ve kişisel tercihlerine göre yaptığını düşünüyorum. Hangi bağlantının sponsorlu olduğunu anlayabiliyor olman ve sadece sana samimi gelen bağlantılara tıklıyor olman yalnızca senin tercihindir. Aynı zamanda bilmeni isterim ki ben de senin gibi davranıyorum.

   -Fakat sen veya ben gibi davranmayan binlerce/milyonlarca insan var.
   -Abone sayısı elbette çok önemli ve bunu Content Marketing Öyle Olmaz, Böyle Olur! başlıklı yazımda belirttim. Fakat, atladığın bir detay var bence. Günlük 500 kişinin ziyaret ettiği bir blog sitesi abone toplama konusunda da iyi bir kaynağa sahip demektir. Tek yapması gereken güzel bir call to action metni hazırlamak. Onu da bu yazımda anlatıyorum:

   Bir de günlük 500-1000 ziyaretçisi olan bir blogger’ın ayda en fazla 50 TL kazanabileceğini düşünmene de katılmıyorum. Eğer tek kazanç yöntemi olarak google adsense’i görüyorsan haklısın fakat 6.madde olan “PAZARLAMA” başlığını atlıyorsun. İnsan yaptığı işi pazarlayabildiği ölçüde kazanır.

   Deneyimlerini paylaşman çok iyi oldu en azından cevap verme şansım oldu çünkü benim deneyimlerim ve iyi pazarlama yapan bloggerlar üzerindeki gözlemlerim çok daha farklı.
   -Ve dikkat edersen günlük 1000 ziyaretçiyi gören herkes bu parayı kazanır demiyorum. Tam olarak dediğim şu:
   -Günlük xxx miktarda ziyaretçisi olan bir blog sitesinin aylık xxx miktarda gelir üretme potansiyeli vardır. Bu potansiyeli değerlendirmek ise blogger arkadaşa kalmış bir iş 😉

   NOT: Blogger olman nedeniyle mesafeleri otomatik kaldırıp senli-benli yazdım. Samimiyetimi, saygısızlık olarak yansıtmak istemem 🙂 Yorum için teşekkür ederim

   1. Yazılarınızın bir kaçını okudum güzel konular seçtiğinize inanıyorum iş ilanlarından buraya kadar geldim

    1. Aslında hepimizin hayatında içeriğe dönüştürecek bolca malzeme var. Çoğu kez farkında olmasak da yazılarım çoğu yaşanmışlıklarımın birer parçası. Yorumun, daha fazla yazmaya teşvik edici. Teşekkür ederim.

     1. Merabalar ya ben de blog yazicam ama acaba adsense te mi yazsam yoksa başka bi blog sayfasına mi kaydolsam ..siz hangi blog sayfasına kayitlisnz

  2. selamın aleyküm bi abi başarılarının devamını diliyorum blog hesabı açtım bir türlü adanse hesabıyla eşleştiremiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 6. haha çok iyi yazmışsın ya 🙂 Artık bidaha sormamaları lazım bence. Blog yazarlığı bir meslek ve bu mesleği seçenler de hayatını idame ettirebilir. yada ek iş olarak yapar yani

   1. Merhaba bende çok yeniyim hatta tabiri caizse çömezim ama o kadar keyif alıyorum ki yazmaktan özel sektörde finansa bakıyorum inanın imkanlar el verse sadece bu işle ilgilenicem ve okuyup ta anladığım merakla bir sonra ki yazınıza geçtiğim faydalı bilgilerinizle ilk kez blog yazarlığının nasıl olması gerektiğini daha da iyi anladığımı söyleyebilirim bilgilerinizi aktarmanız dileğiyle

 7. Çok güzel bir yazı olmuş.Önceden bşr blog açar her şey hakkında yazardım.Ama bunun pek faydalı bir işlem olmadığını gördüm.Daha sonra en iyi bildiğim şey üzerine yazmaya karar verdim ve mühendislik üzerine blog açtım.En önemli etmenlerden biri ne yazacağını,konunu belirlemen.

 8. Güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş fikirler için de teşekkürler bu fikirleri bir çk blog yazarının okuyup uygulaması lazım 🙂

 9. Yazınızı severek okudum emeğinize sağlık. Gerçekten para kazanan çok insan tanıyorum. Hakkını vererek para kazananlar bir hayli çok. Dedim ya emek emeğinde karşılığı yemektir. Bu arada bende sizleri bloğuma beklerim gelin. Nuri ÖZKAN Blog yazın Google yeterli. Gayet güzel yazılar da yazdım beklerim hocam emeğinize sağlık. Bu konu hakkında gördüğüm en kaliteli yazıdır

 10. Ellerine sağlık Bünyamin Ağabey, 6 yıldır blog yazıyorum, ömrümü çürüttüler resmen, blog da para var mı, ne kadar kazanıyorsun vs vallahi eline koluna sağlık derdimize derman olacak yazıyı yazmışsın 🙂

  1. Blogdan nasıl para kazanılacağı ile ilgili yazılarımda bu soruya cevap verdim. Yazının alt kısımlarında paylaştığım başlıklar listesini inceleyebilirsiniz.

 11. 2011’den bu yana yürüttüğüm blogumdan yola çıkarak söylemem gerekir ki iyi bir blog için sağlam bir ekip gerekiyor. Tek başınıza olduğunuz zaman bir süre sonra yetişemiyor ve yalnız hissediyorsunuz. Eğer sağlam bir ekiple azimle çalışılırsa aylık iyi bir kazanç elde edilebilir. Günümüzde artık blogdan ziyade Youtuber olmak daha avantajlı. Artık markalar Youtube’u daha fazla ön planda tutuyor.

  1. Her iki kanalın da (blog – vlog) potansiyeli ayrı. Hangisi daha kazançlı kısmına şuan bir şey diyemem ama vlog’un popüler olması blogların gücünü azaltmaz bence. Hatta bloggerların, youtube kanalı oluşturarak her iki pazarı da senkonize kullanması daha güzel bir hamle olur. Her şeyden önce okuelara ulaşmayı hedefleyen içerik pazarlaması çalışmaları için bloglara her zaman ihtiyaç olacağından emin olabilirsiniz. Yorum için teşekkür ederim.

 12. Çok yararlı olduğu kadar teknik açıdan göz korkutan bir meslek sanırım bloggerlık ya da bana öyle geldiği için bilemiyorum 🙂 Ama nerdeyse hergün bu siteyi dolaşıp cesaretimi toplamaya çalışıyorum o ayrı 😀 Sırf heves için yapmamak gerek onu anladım yazılarınızdan herkes gibi bende teşekkür ederim .

 13. Yazınız gerçekten çok başarılı ve açıklayıcı olmuş. Diğer konularda da bahsettiğiniz gibi sadece yazmakta değil marifet. Yaptığınız blogtan nasıl para kazanabilirsiniz bunu ayrıntılı ve geniş olarak araştırmalısınız. ” Bazı bloglar satış ortaklığından iyi kazanıyor; bazıları adsense’den, bazıları içerik pazarlamadan, bazıları forumlarda açtıkları banner-backlink ilanlarından… Hepsini deneyin, hangisinin size daha fazla kazandırdığını keşfedin. ” burada dediğiniz çok doğru..

 14. Kesinlikle çok açıklayıcı ve motive edici bir yazı olmuş. Elinize, aklınıza sağlık.

  Biz üç kişilik bir blog olmamıza ve kesinlikle hobi olarak değil, çok ciddiye aldığımız bir iş olarak yapmamıza ragmen sürekli üretmek ve siteni pazarlamak zor ve bir çok yetkinlikler istiyor. Daha bir yıl olmadık ve gelen yorumlar çok motive edici. İşimizi ve blogumuzu çok seviyoruz. Ancak kesinlikle kolay bir iş değil blog yazmak ve bununla hayatını idame ettirmek.

  Biz de bir gün bu konuda yazacak kadar deneyim sahibi oluruz ve yolun başında olanlara yardımcı olabiliriz.

  Bu arada vaktiniz olursa eleştirilerinizi almayı çok isteriz.

  Herkese sevgiler 🙂

  1. Merhaba, blog siteniz harika görünüyor fakat sloganı görmeseydim sitenin konusunu anlamakta güçlük çekebilirdim. Kategoriler birbirinden bağımsız görünüyor. Eğer juri bensem sadece bu konudan puan kırıyorum 🙂 Başarılar dilerim.

  1. Beğenmiş olmanıza sevindim. Bu blogda gördüğünüz tüm kategorilerde, bildiğim ne varsa (meslek sırları dedikleri konular dahil) paylaşıyor olacağım. Hızlı Adam’ı takip edin

 15. Merhabalar şimdiye kadar okuduğum en yalın dille anlatılmış sade içeriğiyle göz yormayan bilgileriniz doğrultusunda ilerleyebilceğime inandıran muhteşem bir yazı olmuş size sonsuz teşekkür ediyorum. Sayenizde kendimi birçok konuda sorgulamış ve değerlendirmiş oldum. Sadece ufak birkaç düsüncenize izninizle danışmak istiyorum . İletişim bilgilerinizden size ulaşmam mumkunmudur. Tekrardan cok tesekkur ediyorum basarilarinizin devamini diliyorum.

  1. Yorumunuzla yeniden motive oldum. Teşekkür ederim. Bana İLETİŞİM sayfasındaki mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Gün içerisinde çok fazla soru cevaplıyorum. Bazen cevaplayamadıklarım da oluyor. Olabilecek gecikme ve aksaklıklar için şimdiden mazur görmenizi rica ediyorum.

 16. Önce yazınızı sonra yorumları tek tek okudum… benim bloğum henüz 1 günlük:)) 260 kişi gördü ilk gün için iyi bir rakammı bilmiyorum. Yıllardır yazıyorum bir süredirde bir gazatede köşe yazarlığı yapıyorum umarım doğru yoldayımdır… şimdilik blog açtım yolunda giderse kişisel site alıp ikisinide aktif tutarım diye düşünüyorum fikrinizi alabilirmiyim

  1. 1. gün 260 görüntüleme çok iyi bir rakam ancak organik trafik olmasına ihtimal yok. Bu durum sosyal medyayı güzel kullandığınızı düşündürttü bana. Eğer organik trafikte de aynı başarıyı yakalarsanız bence çok iyi noktalara gelebilir bloğunuz. Naçizane

 17. Bünyamin bey öncelikle yazınız çok anlaşılır olmuş. Şunu sormak istiyorum blok yazılarını İngilizce mi yoksa Türkçe yazmak daha fazla ziyaretçi getirir yada blok sitesine 2 dil seçeneği koymak daha kazançlı olur mu sonuçta Türkçeyi 80,100 milyon insan bilirken İngilizceyi 2 ,3 milyar insan biliyor. Sizce ne yapılmalı?

  1. İngilizce yazabiliyorsanız 1 saniye bile düşünmeyin diyorum 🙂 Ben, upper-intermediate seviyesinde yazamayacağım için yazılarımı tercüme ettirmeyi planlıyorum. Aynı blogda değil; 2 farklı blogda yazmanızı tavsiye ederim. Türkçe bloğunuzu, Türkiye hosting firmalarında; İngilizce bloğunuzu ise en çok trafik almayı hedeflediğiniz ülkelerdeki hosting firmalarında barındırın derim. Amerika’da blog yazarları zengin statüsünde hayat yaşıyorlar.

 18. Ben İstanbul Üniversitesinden mezun oldum fakat şuanda kızıma kendım bakıyorum ve evde paradan çok kendime hobi için blog açmak istiyorum yazmayı çok seviyorum hangi alanda yazabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz?

 19. Bende kendimce bir şeyler yazıyorum bloğumda. Bloğumu inceleyip bana da tavsiye verir misiniz. Teşekkürler

  1. Önemli olan topluluk oluşturabilmektir. Topluluk oluşturmayı başarırsanız blogspot veya başka bir uzantı fark etmez, elbette kazanırsınız. Yine de benim önerim özel alan adına sahip olmanız yönündedir. Bu hamle marka değerinizi artıracak küçük bir kestirme gibi düşünülebilir 😉

 20. Başarılı ve emek verilmiş bir yazı teşekkürler fakat dikkatimi çeken bir değerlendirmeyi belirtmek istedim 🙂

  Günde 500-1.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 400-800 TL arası gelir elde edebilir.
  Günde 1.000-3.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 1.000-2.000 TL arasında gelir elde edebilir.
  Günde 3.000-10.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 1.500-5.000 TL arasında gelir elde edebilir.
  Günde 10.000-100.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 5.000-50.000 TL arasında gelir elde edebilir.

  Bu oranlar adsense içinde geçerlimi ? 🙂

  1. Hayır, sadece adsense’i baz alarak yazmadım. Trafiğe oranla ortalama gelebilecek reklam tekliflerini (backlink, banner, tanıtım yazısı vs) değerlendirerek rakam verdim. Bu rakamlar asla kesin sınırları ifade etmez. Gözlemlediğim ve tecrübe edindiğim bloglar üzerinden değerlendirme yaptım. Elbette, bloggerın da kendi bloğunu iyi pazarlayabiliyor olması önemli.

 21. Her ne kadar rakamlar biraz afaki olsa da gerçekten mükemmel bir kılavuz olmuş. Günümüzün iş modelleri arasında bence üst sıralara oturtulması gereken bir iştir blog yazarlığı. Aslında işten ziyade hobi olarak yaklaşınca daha da keyifli hale geliyor.

 22. henüz para kazanmaya başlamamış olan bir bloga sahibim ancak bu kazanamayacağım anlamına gelmiyor. Açılalı daha 1 yıl olmasına karşın iyi bir istatistik verisine sahip olmayı başardım. Zamanla para kazanmayı da başarırız belki.

 23. Açık söyleyeyim eğer blogu sırf para kazanmak için açacaksanız hiç bulaşmayın derim. Ben başlarda bu işe meraktan girdim ve para kazanmayı hiç düşünmemiştim. 1 yılın sonunda güzel rakamlar kazanmaya başladım. Ama sırf para kazanmak için blog açanlar belli bir süre sonra sıkılıyorlar.

 24. adsense tam olarak nedır kardesım adsense den zıyaretcı sayısına goremı para kazanıyoruz ve reklam zıyaretcı bunların hepsı bır arada oluyormu. arastırdım ama bısey anlamadım 🙂 bır blog sıtem olsun ıstıyorum ;))

 25. adsense para kazanma bulunduğumuz günlerde çok zorlaştı büyük çaplı siteler neredeyse her konuda yazı paylaşımı yapıyorlar ve bu sitelerin üzerine çıkamadıkça adsenseden para kazanmak imkansız. Bunun için profesyonel düzeyde bir seo bilgisine ihtiyaç var.

 26. Faydalı yazınız için tebrik ederim.
  Blog Açmak isteyen arkadaşlarımıza WordPress Konusunda yardımcı olabilirim. Hosting Domain ve WordPress ihtiyaçlarınız karşılanır. Web Sitesi üzerinden kazanç sağlamanız için gerekli kolaylıklar sağlanarak ilk müşteriniz de olurum. Dilerseniz açacağınız web sitelerine sponsor da olabilirim. Daha fazla bilgi için web sayfamdan irtibat kurabilirsiniz.

 27. Çok kaliteli ve bilgilendirici olan bu yazınız için teşekkür ederim.Ben de çok yeni bir sayfa açtım ve sizin bu bilgilendirilmelerinizden yararlanacağım

 28. Birkaç blog denemesi yapmış biri olarak blogla para kazanmanın oldukça zor bir uğraşı olduğunu söyliyebilirim, bence bir bloga bir konuyu doğru düzgün aktarabilmek için bile insanın belli bir eğitimi alması şartdır, kısaca herkes nasıl resim yapamaz veya şarkı söyliyemezse herkes blogda yazamaz ,blogunuzu oldukça faydalı ve ifadeleriniz çok samimi buldum, başarılar diliyorum.

 29. Şahsen bende zor bir meslek olduğunu düşünüyorum. Sadece yazı yazmak değil aynı zamanda yazının akıcı olması okuyanı devamlı konu içerisinde tutması gerekiyor. Kitap yazmakla blog yazmak arasında fark yok zannımca. Tesadüfle olacak iş değil bu ve kesinlikle eğitimini almak şart. güzel paylaşımınız için tebrik ederim.

 30. Çok güzel bir yazı. Eve bu işi düzgün yapanlar bu işle aslında zengin bile olunabileceğini keşfetmişler. Ben de 1 web sitesi yaptım önce günde 2 lira getirdi “bu ne ya ben bunun için mi uğraştım” demiştim ama sonra insan bişeyi çakıyo. Bu işte gerçekten üst limit yok. 78 konulu bir siteyi bitirince günde 10liraya çıktı kazancım. Günde 5 bin tık alan bi site. Sonra insan diyo günde 5 binle bu kadar kazanıyosam demek günde 500 bin tıklanırsam günde 1000 lira yani ayda 30 bin kazanıcam. Şaka gibi geliyo insana ama değil. Günde 500 bin tıklanmak zor diyenler de var ama aslında değil. Çok fazla konuyu kapsayan ve her yazdığında tepeye çıkan insan bunu başarır.

 31. Yeni başlayanlar için aylık max 30-40 tl yi geçmez. O yüzden çok para kazanıcam diye hevesle girip hayal kırıklığı yaşamayın. Tabi başlıklarda herkes aylık 1000 tl falan sallamış o siteler 5 yıldır aktif ve googleda ilk sayfada yer alıyorlar. Uzun lafin kisasi emek ve sabır istiyor. Yazmayı sevmiyorsanız vakit kaybı olacaktır. Başlıklara aldanmayın.
  Yayınlarsan sevinirim admin.

 32. Bu işlerde sabır önemli
  1 aydır bi işe kalkıştık uğraşıyoz bakalım
  marshayati.blogspot.com ya adam edicem ya edicem

 33. hocam harika bir yazi olmus emeginize saglik. Bunyamin hicam benim blogum var ama resim paylasmakta zorlaniyorum telifsiz resim nasil yapabilirim. . bloguma telif hakkı olmayan SEO uyumlu resim nasil ekleyebilirim. Veya gezi sitelerinden indirdiğim resimleri nasıl seo uyumlu yapar ve yuklerim.

 34. Sizinki gibi dolu dolu ve okurken sıkılamadığımız bir blog yazısı yazıyorsak zamanla bizde parayı kazanırız demektir yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim

 35. merhaba öncelikle blog sayfanızı severek takip ediyorum ve sayenizde bir blogum var yalnız anlamadığım şey kazanmaya başladığımızda para nereye yatacak ve bu banka hesabını nereye yazıyoruz şimdiden teşekkürler

 36. merhaba
  yazı için elleriniz dert görmesin
  benimde nacizane fikirlerim var bu konuda
  sırf keyif için yıllar önce açtığım blogum var ama düzenli yazı girmedim. dedimya keyfi olarak ilgilendim.
  bazı bloggerların ciddi şekkilde kazandığını görünce hadi bende yaparım belki dedim ama işin içine girince hiçde kolay olmadığını gördüm hele ki iki çocuklu bir anne olarak…
  bir kere artık yazmak yetmiyor sosyal medyayı çok aktif kullanmak gerekiyor. facebook,instagram,linkedin,pinterest,youtube vs…
  youtube artık çok revaçta ama aynı zamandada para kazanmak için şartları biraz zorlaştırmış durumda.
  sosyal medya denilen şey bütün vakktini alıyor ama benim gibi olaya düz bakanlar için ekmek yok. takipçi satın almalar falan bir sürü illegal yollar var.
  özetle benim bu işten anladığım şu; blog işi ekip işi. birisi güzel içerikler hazırlıyorsa diğer kişide sosyal medya seo çalışmaları forum siteleri falan uğraşacak.
  ben bu işi sevdim ve uğraşmayı istiyorum bu yüzdende kendime yol arkadaşı arıyorum. eğer doğru insanlarla çalışırsam güzel kazanabileceğime inanıyorum.

 37. Maşallah hocam, ellerine sağlık, herkes kendince yorumlar yapmış, gayet güzel yanıtlamışsınız kendinizce. Yanlış hatırlamıyorsam 2004 yılı gibi bir blog açmıştım keşke o zaman daha ayrıntılı sizin gibi blog yazarları ile karşılaşsaymışım. Olsun yeniden bu işe gönül vermeye karar verdim. Şu an ön hazırlık yapıyorum umarım zamanla ektiğimi biçerim. Bu makalede ki bütün yazıyı ve yorumları tek tek okdudum, ayrıca yazının sonundaki bağlantıları da yarın tek tek inceliyeceğim. Emeğinize Sağlık.

 38. Öncelikle blog yazmak maddi kazanç sağlamak adına yapılan bir iş olmamalı. Ya da maddi gelir için açılan siteler blog siteler olarak adlandırılmamalı. Blog yazmanın temelinde günlük defterleri mantığı vardır. Site tasarımları açısından zamanla maddi gelir elde edilen site türleri arasına girdi ve öyle de devam ediyor. Eğer bir blog yazarıysanız öncelikli bilmemiz gereken şey, interneti bilgi çöplüğü haline getirmememiz gerektiğidir. Özgün içerikler katmak gerekli…
  Yazı için teşekkürler. Selamlarımla.

 39. Selamlar.
  Bende bir blog sitesi açmaya karar verdim şahsi olarak blogger kullanıyorum ama galiba wordpress ile bu işi daha sağlıklı yapacağız . Biraz göz gezdirdim kafadan yıllık 300 TL ile giriş yapıyorsun satın alıyorsun bu ilk etap için yüksek bir bedel bence .

  Ben şunu merak etmekteyim ve çözemedim .

  Ben bloglarımı yazdığım zaman hedef kitle nerede olacak. kim okuyacak sosyal medya arkadaşlarım mı ? Blogların reklamı mı oluyor ? Nerede yazıyorsun kim nerede görüpte okuyor. Beynim sulandı artık çok baktım ama göremedim ama belki de bakar kör oldum . Yardımcı olursan sevinirim kardeşim .

 40. Yazılarınızı hem keyifle okuyorum hem de yeni bir şeyler öğreniyorum hep. Dijital medyanın en güçlü ayaklarından biri belki de bloglar, ancak özgün, emek verilmiş içerikler şart. Emek kısmı blog yazarını donanım anlamında sürekli arttırıyor ki bu en keyifli ve kazançlı tarafı. Öyle ki sadece yazmak değil, niş bir blog ise danışmanlık, pazarlama bile iş kapısı açabilir. Hatta blog yazarlığının oluşturduğu birikimle konu odaklı ya da içerik/ marketing üzerine kendini işinizi bile kurabilirsiniz.
  Teşekkür ediyorum bu faydalı yazınız için:)

  1. Evet öyle de oldu zaten. Blog yazarlığı sayesinde mesleki hayatıma önce bir firmada içerik yazarı olarak devam ettim, ardından aynı firmanın içerik yöneticisi oldum. Birçok freelance teklif aldım. Bir kısmını değerlendirdim. Şimdilik kariyerime “İçerik yazarı, reklam yazarı, içerik yöneticisi” titlelarını ekledim. Çok doğru bir noktaya parmak bastınız.

 41. merhabalar, sen sitemi 16 mart itibariyle kurdum. kişisel gelişim ve girişimcilik üzerine, 50 tane ye yakın özgün makale var. daha doğrusu hepsi özgün makale. yukarıda arkadaş 40 günde 2 bin ziyaretçi felan yaptım diyor. benim ise herşey orjinal olmak kaydı ile günde max 25 kisi bile gelmiyor. hemen hemen hergun bir tane özgün makale yazıyorum. anahtar kelimelerde en fazla kullananlara yer vermeye çalışıyorum. seo çalışmasının %80 iyi yaptığıma inanıyorum. bu hit oranı nasıl. çok mu kötü.
  umutsuzluğa kapandım desem yeridir.

  34 günlük bir sen site için hergun özgün makale yazmama rağmen, minimum veya maksimum hangi seviyede olmam gerek. güzel yazın içinde tskler.
  iyi calismalar

  1. Bir aylık bir blog sitesi için konuşmak erken olur. Neticede profesyonel olmadığınızı, amatör bir şekilde başladığınızı düşünüyorum. Keyif alıyorsanız zaten yazmaya devam edersiniz. Bir süre sonra yazılarınız performans etmeye başlayabilir. Keyif almıyorsanız, yalnızca trafik çekmek istiyorsanız muhtemelen sancılı bir süreciniz olacak.

 42. bu işlerden para kazanabilmek için uzun sürelerde çalışma yapmak, kullanıcı dostu içerik oluşturmak gerekiyor. Eğer blog yazarak para kazandığınızı arkadaşlarınız, çevreniz biliyorsa size “ohh kebap iş, yattığınız yerden para kazanıyorsunuz” gibi şeyler diyebilirler 🙂 İnsanlar dışarıdan böyle yorumluyor işte bu işi, çok kolaymış gibi. Oturduğumuz yerden tomar tomar para kazanıyoruz sanıyorlar.

 43. bu açıklamalı yazı için çok teşekkür ederim. Beni az birşey dahi olsa aydınlattığınız için teşekkür ederim. Böyle yazılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top