skip to Main Content

Blog Yazarak Ayda Ne Kadar Para Kazanılır?

Kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderecek bir yazı yazma niyetiyle başlıyorum. Farkındayım; “blog yazarak ayda ne kadar para kazanılır?” Şeklinde bir soru, profesyonel bloggerlar için neredeyse mesleğe hakaret gibi ama merak edenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla olunca yazma ihtiyacı doğdu. Daha doğrusu, bu konuda detaylı açıklama yapmak zorunda bırakıldım diyebilirim 🙂

Şöyle:

Blog yazarlığından gelir elde etme hakkında yazdığım yazılara gelen yorumlarda ve bana özelden atılan mesajlarda çok sık sorulan bir soru bu: “Blog yazmaya başlasam ne kadar kazanırım?

Hem bu soruya cevap vermiş olalım, hem de bazı konularda neyin ne olduğunu & ne olmadığını da anlatalım istiyorum.

Bu Yazıda Şu Soruları Cevaplıyorum:

 • Ben de blog yazabilir miyim? Herkes blog yazabilir mi?
 • Blog yazmaya başlamak için ne yapmalıyım?
 • Blogger olduğumda nasıl ve nereden para kazanmaya başlarım?
 • Para kazanmayı başarırsam ne kadar kazanabilirim?
 • Diğer bloggerlar ne kadar kazanıyor? Bu işin ortalaması nedir?

Tüm bu sorulara karışık sıra ile cevap vereceğim.
Düzeltiyorum: Sırası geldikçe cevap vereceğim 😉 E hadi buyurun:

blog yazarak para kazanmak

Bloggerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Bloggerlar için gelir fırsatlarından bahsettiğim başka bir yazımda, blogger olarak aylık&yıllık kazanılan paranın bir üst limiti olmadığını ifade etmiştim. Evet arkadaşlar, blog yazarlığından kazanılabilecek paranın bir üst limiti yok!

Bunu söylediğimde abarttığımı düşünebiliyorlar ancak birazdan bana hak verecekler. İnanamayanlar için şu kadarını söyleyeyim: Tek işiniz blog yazmak olduğunda da hayatınızı idame ettirmeniz mümkün. Sanırım asıl sorunuza peşin peşin cevap verdim. Rakamsal olarak da ifade edeceğim, merak etmeyin. Öncesinde, kafanızdaki diğer soru işaretine gelelim: “Peki, ben nasıl kazanabilirim?

Şimdi, tatmin edici paralar kazanan bloggerların ortak özelliklerinden bahsedeyim. Bu sayede “ben nasıl kazanabilirim?” diyen arkadaşlar, bu tür özelliklerin kendilerinde olup olmadığını değerlendirsinler isterim.

Blog Sitelerinden Para Kazanan Bloggerların Ortak Özellikleri

 1. Şahsi gözlemlerime dayanarak söylüyorum, kazancı iyi olan bloggerların en önemli özelliği kendilerine has anlatım tarzlarının olması. Bu şimdilik cepte dursun. Bir sonraki maddede biraz daha genişletelim.
 2. Düşüncelerini yazı ile okuyucuya aktarma konusunda yetenekli olmaları. Yani, yazım yeteneklerinin iyi olması. Dikkat edin, bir önceki madde ile aynı şey değil bu!
 3. Muazzam bir yazım yeteneği yoksa bile düzgün cümleler kurabiliyor olmaları ve muhakkak okumaya değer bir şeyler paylaşıyor olmaları.
 4. İstikrarlı ve sabırlı olmaları. Blog yazarlığına uzun süre emek vermiş olmaları.
 5. İnsanların herhangi bir konudaki bilgi ihtiyaçlarını karşılıyor olmaları. Kısacası, fayda sağlıyor olmaları.
 6. Pazarlama hakkında en azından temel seviyede bilgi sahibi olmaları veya yetenekli olmaları.
 7. Herhangi bir konuda bilgili veya istediği bilgiye ulaşabilme konusunda yetenekli olmaları. Ki bu sayede yazılarını özgün ve faydalı bir şekilde yazabiliyorlar.
 8. Estetik görüntüden biraz da olsa anlıyor olmaları. Sayfalarındaki yazıların büyüklüğünden, renklere; menülerden, eklentilere kadar ziyaretçiyi rahatsız etmeyecek yapıyı öngörebiliyor olmaları.
 9. Yazmaktan keyif alıyor olmaları ve bu işi, her gün yataktan kalkıp 09:00-17:00 çalışmak zorunda kalınan bir iş gibi görmüyor olmaları.
 10. Blog yazarlığına para kazanmak üzere değil; sırf yazmayı seviyor olmaları nedeniyle başlamış olmaları. Elbette sırf para kazanmak için yazmaya başlayanlar da bir takım yeteneklerin sahibiyse kazanabilirler.

 

Yukarıdaki 10 maddeye dikkat edin. Başka bir işin, başka bir mesleğin gerekliliklerinden bahsediyor olsaydım belki de birkaç kelimeyi değiştirmem yeterli olurdu. Özellikle bold yazdığım kelime öbeklerine dikkat edin. O zaman göreceksiniz ki aslında blog yazarlığı kolay para kazanma yöntemlerinden biri değil; başlı başına bir meslek, başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Bakın yukarıdaki 10 maddeyi yeniden, hızla özetliyorum.

Bu maddeler, meslekleri her ne olursa olsun, iyi bir gelire sahip olanların ortak özellikleri değil mi zaten?

 1. Kendi tarzına sahip olmak.
 2. Meslekle ilgili temel yeteneğe sahip olmak.
 3. Tüketmeye değer bir şeyler üretiyor olmak.
 4. Emek vermek.
 5. Topluma fayda sağlıyor olmak.
 6. Pazarlamak (Yapılan her işin, her emeğin bir alıcısı vardır. Dolayısıyla, emek de pazarlanır, yemek de).
 7. Özgün olmak. Yani, taklit etmemek veya bir takım farklara sahip olmak.
 8. Öngörebiliyor olmak. (Beklentileri analiz edebiliyor olmak ve beklentilere uygun hamle yapmak).
 9. Son çare olarak değil; öncelikli tercih olarak yapıyor olmak.
 10. Sevmek. İşi sevmek…

Bu özelliklere sahip bir marangoz da güzel paralar kazanabilir değil mi? Bu örneği, marangozluğu küçümsediğimden değil, yazarlıkla çok uzak alanlar olmasından dolayı verdim. Sanırım vermek istediğim mesaj net! Bazı konularda baştan anlaşalım:

Mesela, ben bu saatten sonra ressam olamam. Ya da ressam olacaksam tıpkı diğer ressamlar gibi uzun bir süre bu işte dirsek çürütmem gerektiğini kabulleniyor olmam gerekir. Yarın fırçayı elime aldığım gibi ertesi gün ressamlık mesleğinden para kazanmayı hayal etmem çok ütopik olmaz mı? Eğer, blog yazarlığının kolay para kazanma yöntemlerinden biri olmadığına ikna olduysanız nasıl ve ne kadar kazanabileceğiniz konusuna geçelim.

Yukarıdaki 10 maddenin birkaç tanesini sağlayan arkadaşlar arasında benim bildiklerim, blog sitelerinden aylık 1.000 TL ile 10.000 TL arasında gelir sağlıyorlar. Bahsettiklerim, kişisel blog yazarlarıydı. Daha fazla kazananların da var olduğunu tahmin ediyorum ancak bu rakamlar bizzat tanıklık ettiğim kazançlardır. Mesela, onedio.com gibi kurumsal bir yapıya geçerseniz aylık 100.000 TL ve daha fazlasından bahsetmek mümkün olur. Durun durun! Hemen 10 adım sonrasını düşünmeyin 🙂 Şimdilik, kişisel blog yazarlığının gelir potansiyeliyle devam edelim konumuza.

Bir Blog Sitesinin Aylık Ziyaretçi Sayına Göre Ortalama Gelir Potansiyeli

 • Günde 500-1.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 400-800 TL arası gelir elde edebilir.
 • Günde 1.000-3.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 1.000-2.000 TL arasında gelir elde edebilir.
 • Günde  3.000-10.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 1.500-5.000 TL arasında gelir elde edebilir.
 • Günde 10.000-100.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 5.000-50.000 TL arasında gelir elde edebilir.

Blog yazarları bu rakamların hayal olmadığını biliyor. Henüz blog siteniz yoksa ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız blog oluşturma bağlantısına tıklayarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Hepsi bu!

Yukarıdaki rakamlar, net sınırları ifade etmiyor ve bu istatistikleri allak bullak edecek türden blog siteleri de var. Bu biraz da seçtiniğiniz gelir yöntemine ve işlediğiniz konulara göre değişiklik gösterir. Kazanmak için tek kriter ziyaretçi sayısı değildir. Ben, standart yapıda bir blog sitesinin, en bilindik gelir yöntemlerini uygulayarak, aşağı yukarı elde edebileceği kazancı, deneyimlerim doğrultusunda ifade etmeye çalıştım. Daha doğrusu, bu kriterleri sağlayan blogların ortalama gelir potansiyelinden bahsettim.

Blogger Olarak Nasıl Para Kazanırım?

Bu soruya da birçok farklı yazımda, birçok kez cevap vermeye çalıştım. O yazıları yeniden hatırlatmadan önce birkaç yeni öneriyi de hemen şuraya iliştireyim:

1- Her şeyden önce erteleme hastalığınıza son vermeniz gerekiyor. Aklınızda blog yazma düşüncesi varsa ilk adım ne olabilir? Elbette boş da olsa bir blog sitesi açmış olmak. Hemen blog sitenizi açın ama aşağıdaki soruların cevabını vererek açın.

Blog Sitesi Açmadan Önce Cevaplanması Gereken Sorular:

 • En iyi anladığım konular neler ve ben hangileri hakkında yazmak istiyorum? (Bu soruya vereceğiniz yanıt blog sitenizin adını da belirlemenizi sağlayacak)
 • Blog sitemin domain adresi ne olacak? Örnek: www.xbirkonudayaziyorum.com
 • İlk 5-10 makalem hangi konularda olacak. (Bu sorunun cevabı size adeta yol haritası olacak.

Örneğin ben, bu blogla yetinmedim, kişisel bir blog sitesi daha açtım. Adını da bu blog sitesinin tam zıttı olacak şekilde Miskin Adam verdim. Orada düşüncelerimi sansürlemeden özgürce yazıyorum. Miskin Adam‘ı da incelemeni öneririm.

2- Diğer bloggerların nasıl para kazandığını, gelir kaynaklarının neler olduğunu ve gelir elde etmek için ne kadar bir süre beklemek zorunda kaldıklarını araştırın. Araştırmanızı kolaylaştırmak için kendimden de örnek vereyim. www.hizliadam.com birinci yılını doldurduktan sonra para kazanmaya başladı.

3- Content Marketing (İçerik pazarlama) hakkında araştırma yapın.

4- Temel SEO teknikleri (SEO uyumlu içerik yazmak, SEO uyumlu sayfa yapısı) hakkında araştırma yapın.

5- Bu yazım, birçok soruya tek başına cevap veriyor olsa da, blog yazarlığından para kazanmak isteyip hiçbir fikri olmayanlar için yavan kalmış olabilir. Aşağıdaki yazılarımı da okuyanlar için geriye hiçbir soru işareti kalmayacaktır diye düşünüyorum.

BUNLARI DA OKUYUN

 1. Blog Yazarak Para Kazanmak İçin 1.Adım
 2. Bir Blog Sitesine Marka İmajı/Marka Değeri Kazandırmak
 3. Bloggerlar İçin 10 Farklı Gelir Yöntemi
 4. Bu Hataları Yapan Bloggerlar Para Kazanamıyor
 5. Örnek Alınası En İyi Blog Siteleri

ÖZETLE:

Blog yazarlığı, pasif gelir yöntemi olabileceği gibi asıl gelir kaynağınız da olabilir. Böyle bir potansiyeli var.

“Blog yazarak ne kadar para kazanabilirim?” Sorusundan önce “blogger olmak benim için uygun bir seçim mi?” Sorusuna cevap vermek daha doğru olur.

Yazacak enerjimiz ve topluma fayda sağlayacak vasıflarımız varsa artık erteleme işine son verip derhal bir blog sitesi açmamız gerekir.

Blogger olmak, kolay para kazanma yöntemlerinden biri değildir.

Bu yazıyı okuyan profesyonel bloggerler, blog takipçileri, blog yazarlığından bihaber olanlar, blogger adayları… Hepiniz… Siz ne düşünüyorsunuz? Bence bu konu tartışmaya değer. Aşağıda kolayca yorum yapabilirsiniz.

HızlıAdam | Türkiye’nin En Hızlı Pazarlama Bloğu

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

120 Yorum
 1. Bu işlerde sabır önemli
  1 aydır bi işe kalkıştık uğraşıyoz bakalım
  marshayati.blogspot.com ya adam edicem ya edicem

 2. hocam harika bir yazi olmus emeginize saglik. Bunyamin hicam benim blogum var ama resim paylasmakta zorlaniyorum telifsiz resim nasil yapabilirim. . bloguma telif hakkı olmayan SEO uyumlu resim nasil ekleyebilirim. Veya gezi sitelerinden indirdiğim resimleri nasıl seo uyumlu yapar ve yuklerim.

 3. Sizinki gibi dolu dolu ve okurken sıkılamadığımız bir blog yazısı yazıyorsak zamanla bizde parayı kazanırız demektir yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim

 4. merhaba öncelikle blog sayfanızı severek takip ediyorum ve sayenizde bir blogum var yalnız anlamadığım şey kazanmaya başladığımızda para nereye yatacak ve bu banka hesabını nereye yazıyoruz şimdiden teşekkürler

 5. merhaba
  yazı için elleriniz dert görmesin
  benimde nacizane fikirlerim var bu konuda
  sırf keyif için yıllar önce açtığım blogum var ama düzenli yazı girmedim. dedimya keyfi olarak ilgilendim.
  bazı bloggerların ciddi şekkilde kazandığını görünce hadi bende yaparım belki dedim ama işin içine girince hiçde kolay olmadığını gördüm hele ki iki çocuklu bir anne olarak…
  bir kere artık yazmak yetmiyor sosyal medyayı çok aktif kullanmak gerekiyor. facebook,instagram,linkedin,pinterest,youtube vs…
  youtube artık çok revaçta ama aynı zamandada para kazanmak için şartları biraz zorlaştırmış durumda.
  sosyal medya denilen şey bütün vakktini alıyor ama benim gibi olaya düz bakanlar için ekmek yok. takipçi satın almalar falan bir sürü illegal yollar var.
  özetle benim bu işten anladığım şu; blog işi ekip işi. birisi güzel içerikler hazırlıyorsa diğer kişide sosyal medya seo çalışmaları forum siteleri falan uğraşacak.
  ben bu işi sevdim ve uğraşmayı istiyorum bu yüzdende kendime yol arkadaşı arıyorum. eğer doğru insanlarla çalışırsam güzel kazanabileceğime inanıyorum.

 6. Maşallah hocam, ellerine sağlık, herkes kendince yorumlar yapmış, gayet güzel yanıtlamışsınız kendinizce. Yanlış hatırlamıyorsam 2004 yılı gibi bir blog açmıştım keşke o zaman daha ayrıntılı sizin gibi blog yazarları ile karşılaşsaymışım. Olsun yeniden bu işe gönül vermeye karar verdim. Şu an ön hazırlık yapıyorum umarım zamanla ektiğimi biçerim. Bu makalede ki bütün yazıyı ve yorumları tek tek okdudum, ayrıca yazının sonundaki bağlantıları da yarın tek tek inceliyeceğim. Emeğinize Sağlık.

 7. Öncelikle blog yazmak maddi kazanç sağlamak adına yapılan bir iş olmamalı. Ya da maddi gelir için açılan siteler blog siteler olarak adlandırılmamalı. Blog yazmanın temelinde günlük defterleri mantığı vardır. Site tasarımları açısından zamanla maddi gelir elde edilen site türleri arasına girdi ve öyle de devam ediyor. Eğer bir blog yazarıysanız öncelikli bilmemiz gereken şey, interneti bilgi çöplüğü haline getirmememiz gerektiğidir. Özgün içerikler katmak gerekli…
  Yazı için teşekkürler. Selamlarımla.

 8. Selamlar.
  Bende bir blog sitesi açmaya karar verdim şahsi olarak blogger kullanıyorum ama galiba wordpress ile bu işi daha sağlıklı yapacağız . Biraz göz gezdirdim kafadan yıllık 300 TL ile giriş yapıyorsun satın alıyorsun bu ilk etap için yüksek bir bedel bence .

  Ben şunu merak etmekteyim ve çözemedim .

  Ben bloglarımı yazdığım zaman hedef kitle nerede olacak. kim okuyacak sosyal medya arkadaşlarım mı ? Blogların reklamı mı oluyor ? Nerede yazıyorsun kim nerede görüpte okuyor. Beynim sulandı artık çok baktım ama göremedim ama belki de bakar kör oldum . Yardımcı olursan sevinirim kardeşim .

 9. Yazılarınızı hem keyifle okuyorum hem de yeni bir şeyler öğreniyorum hep. Dijital medyanın en güçlü ayaklarından biri belki de bloglar, ancak özgün, emek verilmiş içerikler şart. Emek kısmı blog yazarını donanım anlamında sürekli arttırıyor ki bu en keyifli ve kazançlı tarafı. Öyle ki sadece yazmak değil, niş bir blog ise danışmanlık, pazarlama bile iş kapısı açabilir. Hatta blog yazarlığının oluşturduğu birikimle konu odaklı ya da içerik/ marketing üzerine kendini işinizi bile kurabilirsiniz.
  Teşekkür ediyorum bu faydalı yazınız için:)

  1. Evet öyle de oldu zaten. Blog yazarlığı sayesinde mesleki hayatıma önce bir firmada içerik yazarı olarak devam ettim, ardından aynı firmanın içerik yöneticisi oldum. Birçok freelance teklif aldım. Bir kısmını değerlendirdim. Şimdilik kariyerime “İçerik yazarı, reklam yazarı, içerik yöneticisi” titlelarını ekledim. Çok doğru bir noktaya parmak bastınız.

 10. merhabalar, sen sitemi 16 mart itibariyle kurdum. kişisel gelişim ve girişimcilik üzerine, 50 tane ye yakın özgün makale var. daha doğrusu hepsi özgün makale. yukarıda arkadaş 40 günde 2 bin ziyaretçi felan yaptım diyor. benim ise herşey orjinal olmak kaydı ile günde max 25 kisi bile gelmiyor. hemen hemen hergun bir tane özgün makale yazıyorum. anahtar kelimelerde en fazla kullananlara yer vermeye çalışıyorum. seo çalışmasının %80 iyi yaptığıma inanıyorum. bu hit oranı nasıl. çok mu kötü.
  umutsuzluğa kapandım desem yeridir.

  34 günlük bir sen site için hergun özgün makale yazmama rağmen, minimum veya maksimum hangi seviyede olmam gerek. güzel yazın içinde tskler.
  iyi calismalar

  1. Bir aylık bir blog sitesi için konuşmak erken olur. Neticede profesyonel olmadığınızı, amatör bir şekilde başladığınızı düşünüyorum. Keyif alıyorsanız zaten yazmaya devam edersiniz. Bir süre sonra yazılarınız performans etmeye başlayabilir. Keyif almıyorsanız, yalnızca trafik çekmek istiyorsanız muhtemelen sancılı bir süreciniz olacak.

 11. bu işlerden para kazanabilmek için uzun sürelerde çalışma yapmak, kullanıcı dostu içerik oluşturmak gerekiyor. Eğer blog yazarak para kazandığınızı arkadaşlarınız, çevreniz biliyorsa size “ohh kebap iş, yattığınız yerden para kazanıyorsunuz” gibi şeyler diyebilirler 🙂 İnsanlar dışarıdan böyle yorumluyor işte bu işi, çok kolaymış gibi. Oturduğumuz yerden tomar tomar para kazanıyoruz sanıyorlar.

 12. bu açıklamalı yazı için çok teşekkür ederim. Beni az birşey dahi olsa aydınlattığınız için teşekkür ederim. Böyle yazılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top