skip to Main Content

Blog Yazarak Para Kazanmak

Lafı hiç dolandırmadan blogdan para kazanmanın mümkün olduğunu müjdelemek istiyorum. Evet! siz de blog yazarak ciddi anlamda gelir sağlayabilirsiniz. Peki ama nasıl? Blog yazarak nasıl para kazanabilirim? Tüm bu sorularınızın cevabını kafanızı karıştıracak teknik terimler kullanmadan vereceğim. Bu yazımda HTML, CSS dersinden ziyade sıfır bilgisi olan bir yazarın para kazanabileceği bir bloğa sahip olmasını amaçlıyorum. Tek yapmanız gereken şuanda başlamış olmak için bu yazıyı sabırla okumak.

Blog-yazarak-para-kazan

Müjde! Ben de web tasarım veya grafik tasarımı bilmiyorum. Benim bilmiyor olmamın size müjdelenecek tarafı ise; bloğumdan para kazanıyor olmam. Eğer web tasarıma ilgi duymuyorsanız üzülmeyin. Bu konuda araştırma yapmanıza gerek yok. Blogdan para kazanmak için çok farklı görsellere sahip, sıradışı bir tasarıma da ihtiyacınız yok. Aksine basit bir tasarım size daha çok ziyaretçi ve daha çok para kazandıracaktır.

Henüz bir blog sahibi değilseniz aşağıdaki yeşil paragrafı okuyun. Hali hazırda bir bloğunuz varsa hemen para kazanmak için yeşil paragrafı okumadan atlayın.

Bu site (www.hizliadam.com) gibi özel alan adına sahip, wordpress tabanlı, profesyonel görünümde blog istiyorsanız gözünüz korkmasın. Bu çok basit!  Blogger olmak için nereden başlayacağım, nasıl yapacağım? gibi sorular yüzünden belki aylardır belki de yıllardır bloğunuzu açamadınız değil mi? Eminin, işlem sırasını biliyor olsaydınız hiç beklemez o blog sayfasını kurardınız. Öyleyse daha fazla kendinize mazeret üretmeyin. Sizle öyle bir kaynak paylaşacağım ki tek tek, adım adım, görsel anlatımlarla desteklenmiş bir şekilde, hızlıca bloğunuzu kurabileceksiniz. Buyurun: Blog Nasıl Açılır

Artık Blog Sayfanız Var. Para Kazanma Kısmına Geçelim

Adım 1

Bloğunuza spesifik bir konu belirleyin. Her telden blog hiçbir telden çalamaz. “Hayata dair herşey” sloganıyla yüzlerce blog çöp olup gitti. Bloğunuzun konusu varsa ziyaretçisi de olur. Ziyaretçisi varsa parayı ister istemez kazanır. Bu yüzden devamlı yazabileceğiniz bir konu belirleyin. Örneğin hizliadam.com pazarlama, satış, kariyer,kazanç ve iş dünyası hakkında blog yazıları paylaşır. Genel anlamıyla kişiye maddi gelir sağlayacak yöntem ve bilgileri konu alır. Siz otomobilleri seviyorsanız otomobil konulu blog yazın. Konular sınırsızca çoğaltılabilir. Fotoğrafcılık, gezi, moda, sağlık, eğitim, sosyalmedya, kişisel gelişim, ekonomi, kariyer vb. En iyi anladığınız konuyu seçin ve sürekli seçtiğiniz konuyla ilgili yazılar paylaşın.

“Körler çarşısında ayna satma; sağırlar çarşısında gazel atma” (Hz. Mevlana)

Adım 2

Bloğunuza kimlik kazandırın. Kimlik derken? Yani, size ait bir logo tasarlayın. Logo tasarlamak sandığınız gibi zor bir işlem değildir ve bunu kendiniz bile kolayca yapabilirsiniz. Benim tavsiyem: Logaster ‘ı kullanın. Logaster, logo ve kurumsal kimlik elemanları oluşturmak için çevrimiçi bir hizmettir ve birkaç dakika içinde kolayca profesyonel logo oluşturabilirsiniz. Logo oluşturma işlemi herhangi bir teknik beceri gerektirmez. Sadece blog site veya markanızın adını girin ve konusunu (ya da iş türünü) seçin; Logaster farklı logo seçenekleri de sunacaktır. Bu servisle web sitesi veya blog için ÜCRETSİZ olan küçük boyutlu logo indirebilirsiniz. Kesinlikle işinizi görür 😉 

online logo yapımı

Dikkat edin ünlü web sitelerine: Mesela, sahibinden.com’u düşünün. Sarı dikdörtgen içine sıradan puntolarla yazılmış sahibinden.com’dan başka birşey göremezsiniz. Yazımın başında belirttiğim gibi: Sıradışı tasarıma ihtiyacınız yok. Ne kadar basit tasarım o kadar kolay erişim demektir. Dünyanın en iyi arama motoru google’ın bile logosu 6 adet sıradan renkli puntodan oluşur. Önemli olan size özgü olması, sizi hatırlatmasıdır.

Adım 3

Üç-dört adet içerik yazın. Yazdığınız içerikler okuyucuya fayda sağlamayı amaçlasın. Mesela ben bu yazımda size para kazandırabilecek bir yöntemden bahsediyorum. Siz de iyi fotoğraf nasıl çekilir, hangi otomobili tercih etmeli, sağlıklı yaşam için prasanın önemi gibi ilgilendiğiniz konu her neyse fayda içeren birkaç blog yazısı oluşturun. Tabi üç-dört yazıyı başlangıç olarak söylüyorum. Temeli oturttuktan sonra asıl işimiz sadece blog yazmak olacak. Günde bir içerik, haftada iki üç içerik yazmak bile size ciddi gelir sağlayabilir. Acele etmeyin. Bu bir süreçtir. Bazen 2 ayda bazen 12 ayda kazanmaya başlarsınız. Eğer bugünden itibaren güzel paralar kazanacağım ümidiyle bir blog açarsanız muhtemelen hayal kırıklığı ile tüm şevkiniz kaçacaktır. Dolayısıyla kazanç kısmında biraz sabırlı olmalısınız.

İlk yazınız dahil olmak üzere yazarken bazı önemli konulara dikkat edin:

Doyurucu içerik nasıl yazılmalı? konusunda araştırma yapın. Bu konu ile ilgili sizin için bir içerik oluşturacağım. hizliadam.com’u takip edin. Şuan için kısaca bahsedeyim:

Her yazıda en az bir görsel olmalı. Yazılarınıza ekleyeceğiniz fotoğraf, resim kısacası görsel içerik okuyucunun ilgisini arttırır. Aynı zamanda google görsel aramalarda yer alarak ziyaretçi kazanırsınız.

Yazdığınız içerik okuyucuya fayda sağlasın. “Ben bunu da biliyorum değil, size bunu da öğretmek isterim” mantığında olun. Çünkü ziyaretçiler sizin egonuzla hiç ama hiç ilgilenmeyecektir. Şuan siz bu yazıyı aradığınız bilgiye ulaşmak için okuyorsanız diğer tüm internet kullanıcıları da aynı mantıkla blog okur unutmayın.

Yazdığınız içerikler özgün olmalı. Başka sitelerden kopyala yapıştır yaparsanız google amca kulağınızı çekiyor ve sizi aramalarda en son sayfalara atıyor. Google’ın bunu algılayabilen algoritması var. Duplicate Content (kopya içerik) Bundan hiç şüphe etmeyin. En güzeli de yazdığınız içerikler çalınacak korkusundan kurtulacak olmanızdır. Bırakın çalsınlar. Sizin içeriklerinizi kopyala yapıştır yapan kişiler arama sonuçlarında mevcut durumlarından daha geriye gidiyor. Bu da sizin daha ön sayfalara yerleşmenizi sağlıyor.

Uzun yazıları parçalara ayırmayı unutmayın. Paragraflar, ara başlıklar, maddeler vs yazınızın daha akıcı olmasını sağlar.

adım 4

Artık sade tasarıma sahip, kafa karıştırmayan bir bloğunuz var. Üstelik kendine ait bir de logosu var. Sıra geldi sosyal platformlara. Hemen bloğunuzun facebook sayfasını, twitter sayfasını ve googleplus sayfasını oluşturun. Sevdiğiniz başka sosyal platformlar varsa oralarda da sayfa oluşturun. Oluşturduğunuz sayfalarda sabahlara kadar birşeyler paylaşmak zorunda değilsiniz. Zamanla yayınladığınız içeriklerin başlığını, adresini paylaşmanız yeterli olacaktır.

adım 5

Yazılarınızın altına paylaş butonları ekleyin. Sosyal medyada paylaşımlar size yüksek ziyaretçi sağlar. Bugün büyük firmaların %90’ı sosyal medyanın desteğini arkasına almış durumda. Her markanın facebook, twitter vs sosyal paylaşım platformunda sayfası var. Sizin de olmalı. Sizin yazdığınız yazıların da sosyal medyada paylaşılabilir olması önemli tabi.

adım 6

Feedburner gibi eposta abone listesi oluşturabileceğiniz bir servise abone olun. Ziyaretçileriniz eposta adresini paylaştığında yeni yazdığınız yazılar kendilerine bildirim olarak gider. Bu eposta listesini ilerleyen zamanlarda farklı tanıtımlarınız için kullanabilirsiniz. Buradaki hassas nokta ziyaretçileri rahatsız etmeyecek sıklıkta eposta göndermektir. Haftada bir kez veya iki kez eposta gönderin. Ben genelde haftada bir kez veya iki haftada bir kez eposta gönderirim. Bu nedenle hiçbir ziyaretçim eposta adresini paylaştığına pişman olmaz. Aksine yeni yazdığım yazıya ilgi duyar ve tekrar ziyaret eder.

adım 7

bumerang.hurriyet.com.tr adresine giderek bumerang üyesi olun. Bumeranga üye olarak size verilen teklifleri değerlendirir ve bloğunuzda paylaştığınız tanıtımlardan para kazanırsınız. Bununla birlikte yazarkafe’de içerik paylaşma imkanınız olur.  YazarKafe’ye üye olun. Hürriyet’in yazarkafe servisi tüm blogları bir araya toplayan başarılı bir platformdur. Benim gibi bazı kullanıcılar tek tek bloglarda gezinmek yerine yazarkafede ilgilendiği kategorideki başlıklara bakar ve ilgilendiği başlığa tıklayıp içerik sahibi olan bloğa gider. Siz de yazdığınız içerikleri Yazarkafe’ye gönderin. Bu şekilde ben ve diğer yazarkafe ziyaretçileri sizi daha kolay bulsun.İçerikleriniz daha çok okunsun. Nekadar çok ziyaretçi; ilerleyen süreçte okadar çok kazanç demektir.

adım 8

Belirli bir düzen oturttunuz ve ondan fazla içerik yazdınız. Gidin şimdi google adsense hesabına kayıt olun. Google’ın tıklama bazlı reklam servisidir. Üstelik tamamen yazdığınız konularla alakalı reklamlar gösterilir. Bunun için ekstra birşey yapmanıza gerek yok. Google adsense kodunu bloğunuzun görünmesini istediğiniz yerlerine entegre ettikten sonra google tarafından reklamlar otomatik gösterilir. Ziyaretçinin ilgi alanına göre blog konunuza da bağlı olarak farklı farklı reklamların çıktığını göreceksiniz. Günlük belirli bir ziyaretçi sayısına ulaştıktan sonra her ay artan adsense gelirini keyifle takip edin. Tıklama başına 0.30 kuruş civarı bir para kazanacaksınız. Küçümsemeyin. Zira şuanda içinde bulunduğunuz bloğun en güçlü gelir kaynağı google adsense reklamlarıdır.

Adsense reklamlarını yerleştirirken google’ın tavsiyelerine kulak verin. Sayfayı reklama boğmayın. Ziyaretçiye fayda sağlamak birinci önceliğiniz olduğu için gelen ziyaretçi kendini ticarethanede hissetmemeli. Ki böyle bir durumda zaten google adsense iş birliğinizi onaylamayacaktır.

adım 9

Yazılarınıza yorum yapılmasına müsade edin. Basit bir yorum paneliniz olursa daha fazla yorum alırsınız. Herhangi bir yazınıza yapılan her yorum sayfanızın güncellendiği anlamına gelir ve google tarafından yeniden indexlenir. Aynı zamanda her yorum içeriğinize ek bir bilgi kazandırmış olur ki google aramalarında sırf yorumdaki bir kelime tespit edilerek sayfanız gösterilebilir. Kısacası her yorum peşinden yeni ziyaretçileri sürükler.

adım 10

Son adım ise beklemek. Bekleyin teklif gelsin. Bekleyin ziyaretçi gelsin. Bekleyin reklamlara tıklansın. Kaliteli bir blog oluşturabildiyseniz bekleyin birileri sizi fark etsin.

Bloğunuza “Hakkında” ve “İletişim” sayfası eklemeyi unutmayın. Sizi tanımak isteyen ve sizinle iletişim kurmak isteyen kişi/kurumlar olacaktır. Size gelecek iş ortaklığı tekliflerini değerlendirmek istiyorsanız “Hakkında” ve “İletişim” sayfasına ihtiyacınız var. Yine en yakın örnek hizliadam.com’u vermek durumundayım. Daha birkaç gün önce x ajanstan yazarlık teklifi aldım. Önce bloğumu ziyaret ettiler sonra birkaç yazımı okudular ve kim olduğumu merak ettiler. “Hakkında” sayfasını ziyaret edip bu işi yapıp yapamayacağım konusunda netleştikten sonra “İletişim” sayfasından teklif gönderdiler. Ben de değerlendirdim.

Dikkat!

Buraya kadar sade tasarımlı, kimliği olan ve özgün makalaler paylaşan bir blog profili oluşturduk. Sosyal medya entegrasyonunu sağladık. İnsanlara yorum yapma özgürlüğünü verdik. Eposta abone listesi oluşturduk. Yazarkafe vb platformlara üye olduk. Google reklamlarımızı yerleştirdik. Herşey güzel ve olması gerektiği gibi. Aslında bukadarı yeterli. Bundan sonra sadece içerik yazın ve paylaşın.

Blog yazarak kazanılan paranın miktarını merak ediyorsanız şu yazımı okuyabilirsiniz: Blog Yazarak Ayda Ne Kadar Para Kazanılır?

ŞİMDİ İSE BİRÇOK BLOG YAZARININ YAPTIĞI BASİT HATALAR KONUSUNDA SİZİ UYARMAK İSTİYORUM.

Yazılarınıza eklediğiniz görseller MB’lar seviyesinde olmasın. Yüksek kalitede resim paylaşacağım derken 10 saniyede yüklenebilen bir blog sahibi olabilirsiniz. 3 saniyeden geç sürede yüklenen web sayfaları genelde yüklenmesi beklenmeden terk edilir.

Bloğunuzu java saat, takvim gibi anlamsız eklentilerle süslemeye kalkmayın. Hiç kimse saate bakmak için ya da takvimi görmek için bloğunuzu kullanmayacaktır. Her bilgisayarın sağ alt köşesinde bu imkan var zaten.

Okuyucuların gözüne sokarcasına büyük puntolar kullanmayın. Rengarenk yazılar yazmayın. Tercihinizi sade olmaktan yana kullanın.

İlle de içerik yazmalıyım. Kaç gün oldu yeni bir konu bulamadım düşüncesiyle gelişi güzel bir içerik yazmayın. Haftada bir yazabiliyorsanız birtane olsun. Fakat kaliteli olsun. Bloğunuzu içerik çöplüğüne çevirmeyin.

“Bu yazı da çok uzunmuş, kim uğraşacak bunlarla” demeyin. Yazı uzun olsa da uygulaması kendiliğinden gelişen kısa bir süreçtir. Hepsini bir güne sığdırmak zorunda değilsiniz.

“Kazanan kazanıyor. Adamlar piyasanın kurdu olmuş” demeyin. Dijital Medya büyük bir pasta ve herkese yetecek kadar dilimi var. Siz de kazanabilirsiniz.

 

Bünyamin Kapıcıoğlu

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

328 Yorum
 1. doğru. asıl olması gereken iyi makaleler yazmak. sayfanın görünümü sade olsun daha iyi. elinize sağlık

 2. bu sitenin adı hızlı adam değil “fayda adam” olmalı 🙂 uzun uzun yazan, üşenmeyen elinize kolunuza sağlık. çok faydalı bir yazı bence

 3. Üşendim valla 🙁 birisi bunların hepsini yapıp bana anahtar teslim etse ben sadece yazı yazsam olmaz mı. Bloğun her yerinde terim olması şartmı yahu:)

  1. Görsel anlamda anahtar teslim alabilirsin. Uygun fiyata iyi görünüme sahip blog tasarlayan birsürü web tasarımcı var. Fakat içerik üretme konusunda aynı şeyi söyleyemem. Terlemek zorundasın. Bedava peynir sadece fare kapanında olur. Eğer para kazanacağım diyorsan tıpkı sabah kalkıp işe gider gibi disiplinli bir şekilde içerik üretmek zorundasın. Üşheniyorsan başka işler denemelisin

 4. Blogumun değerlendirirseniz sevinirim. Bumerang konusunda sizinle çok da hemfikir değilim. Çok da nasıl işlediğini anlamadım, ama normalde yazarkafe de çoktan adımın geçmesi gerekirdi. Saygılarımla.

  1. Bahçe Perim isimli bloğunu ziyaret ettim. İnceledim. Bence çok başarılı, güzel bir bloğun var. Şablon ve yerleşim çok iyi. Fakat nacizanedir: blog çok renkli. Beni yoran tek şey kontrastı yüksek renkler oldu.

   Bumerang konusuna gelince: bu aralar boomads reklam alamıyor olacak ki kimseye adam akıllı teklif göndermiyor. Önceden bana ayda en az 10 adet teklif gönderirdi şimdi ise 2 ayda 1 kez gönderiyor. Nedenini sorduğumda ise “sadece içeriğinize uygun reklam teklifleri gönderilir” diyorlar. Saçma: Benim gayet popüler bir içeriğim var ve özellikle banka, kredi, para ile ilgili reklamlar için iyi bir zemin. Tabi “reklam veren bağlayamıyoruz” diyemezler o yüzden herkese aynı açıklamayı yapıyorlar:) Fakat yazarkafe bana çok ziyaretçi gönderiyor. Eğer yazarkafeden istediğin verimi alamıyorsan “Okuyucunun İlgisini Çeken Başlıklar” konusunda araştırma yapmalısın. İyi bir başlık sana yazarkafeden 1 günde 1000 ziyaretçi gönderebilir. Tecrübeyle sabit.

   Bloğunuzda adsense reklamları göremedim. Bumerang’ı bozuk para kumbarası gibi düşünün. Google adsense’i ise para kasası olarak düşünebilirsiniz. Eğer gelir elde etmek istiyorsanız google’dan reklam almayı deneyin. Google adsense politikalarını ve reklam şartlarını inceleyin ve onlara uyun. Güzel paralar kazanacağınıza inanıyorum

   1. Yazarkafeye platin üyeleri alıyorlar. Benim blogumu neden platin üye yapmadılar, anlamadım?
    Google adsense bir daha deneyeyim. Orada da uygun değilsiniz, diye bir bildirim gelsi. :S
    Bu arada teşekkür ederim.

 5. Merhabalar .Bu yazınızı sanırım bloghocam üzerinde de paylaşmıştınız. Benim size sormak istediğim bir konu var. Özellikle spesifik bir konu seç kısmında kişisel bloglar zorda kalıyor. Bundan dolayı da ziyaretçi sayıları diğer bloglara göre oldukça yetersiz oluyor. Şu anda kendi blogumun tekil hit’i 100’ü geçmez. Hal böyle olunca az ziyaretçiyle az yada hiç kazanç oluyor. Sizden ricam blogum hakkında tavsiye verebilirmisiniz. Genel hatlarıyla yol gösterici bir kaç cümle çok işime yarardı. Teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Öncelikle düzeltme yapmak istiyorum Bu yazıyı bloghocam’da paylaşmadım. Benzer bir yazıyı bloghocam’da paylaştım. Bloğunuzu ziyaret ettim. Mesai saatimde olduğum için çok fazla inceleyemedim ama ilk bakışta KUSURSUZ bir şablonunuz olduğunu söyleyebilirim. Görsel anlamda tam tavsiye ettiğim gibi ve hatta daha fazlası. Yazılarınıza baktım özgün ve içten. Aslında günlük 100 hit’e anlam veremedim. Bukadar emek dolu bir bloğun daha fazla ziyaretçisi olması lazım. Zannedersem teknik anlamda eksiklikler var. Bu konuda da ben yardımcı olamıyorum.
   Nacizane tavsiyem kategorilerinizi azaltmanız yönündedir. Aynı konularda yazmaya devam etseniz bile birbirinden bağımsız bir çok kategoriye ortak bir isim bulmaya çalışın. YAŞAM-KİTAP-SİNEMA-MÜZİK yerine tek isim KÜLTÜR/SANAT da olabilir mesela. bu daha spesifik bir imaj olacaktır. Ayrıca e-mail aboneniz olmak istersem nasıl olacağım? feedburner gibi eposta abone havuzu oluşturabileceğiniz bir servise üye olun bence. Ziyaretçi sadakati çok önemli. Ara sıra hatırlatmazsanız kendinizi unutulabilirsiniz:)

   “e-posta abone ol” kutucuğunu ekledikten sonra insanları “aksiyona davet” etmeyi unutmayın. Şuan bloğun bir köşesine “abone olmak için mail adresini gir” yazan kutucuk koysanız çok az kişinin ilgisini çeker. Fakat makalenizin altına aynı kutuyu koyar ve makaleyi okuyan kişiden abone olmasını isterseniz %500 olumlu ivme alırsınız.

   ÖZETLE:
   Abone ol kutucuğu
   Kategorileri birleştirme
   Teknik anlamda bilen birine HTML kodlarınızı kontrol ettirme dışında başka birşey gelmiyor aklıma.

   1. Teşekkür ediyorum. Söylediklerinizi uygulamaya alacağım. Html incelemesini kendimde halledebilirim o konuda bilgim var ama tema yeni olduğundan pek inceleme fırsatım olmadı. Kolay gelsin Takip listeme ekledim bu arada.

 6. İçerik tasarımın önünde olmalıdır. İnsanlar sitenizin tasarımına değil içeriğine bakarak sizinle iş yapmak isterler. Bundan salaş bir blog tasarımı manası çıkaranlar oluyor. Sade ve düzenli bir blog olması halinde içerik kalitesine göre geri dönüşler alacaktır. Bir süre sonra ücretli makale yazdırmak isteyenler olacak, reklam vermek isteyenler olacak, tanıtım makaleleri yayınlatmak isteyenler olacaktır.

  Sabır ve içerik para kazandırıyor…

 7. Hocam merhaba,
  Alan adını 10 dolar karşılığında com uzantılı yapın demişsiniz ama ben ayarlarda böyle bir özellik bulamadım. Bildiğim kadarıyla kaldırılmış olması lazım. Var mı hala. Varsa nasıl alıyoruz blogger üzerinden alan adını teşekkürler.

  1. Ben artık Blogger kullanmıyorum. WP’e geçtim ama az önce girip Blogger menüsüne baktım. Özel alan adı duruyor halen daha. Ayarlar Sekmesinde > Yayıncılık ALT başlığında > “+ Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın” yazılı linke tıklayarak devam edebilirsiniz.

 8. bir yerlerden destek alarak daha kısa sürede işi kavrayabilirsiniz.. Benim size tavsiyem;

  [link silindi]

  bir bakın derim, belki işinize yarar..

 9. İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili Ortak Sağlık Güvenlik Birimi OSGB Hizmetleri için [Yönlendirmeler Admin Tarafından Kaldırılmıştır]

  1. Merhaba Ferhat bey,

   Önce emeğe saygı duyup teşekkür ederseniz insanlar da sizin yaptığınız işe saygı duyacak ve tercihlerinde size öncelik verecektir.

   Reklam vermek istiyorsanız iletişim sayfasından teklifinizi veya talebinizi iletebilirsiniz.

  1. Eğer sorunuzu doğru anladıysam “Alçalır” şıkkını seçiyorum 🙂

   Şöyle ki:
   Daha önce herhangi bir web sitesinde yayınlanmış ve google tarafından indexlenmiş bir makaleyi kopyalayıp kopyalayıp başka bir web sitesine atarsanız google tarafından kopya içerik olarak algılanır ve eksi puan alırsınız. Kopyaladığınız site zarar görmez; yapıştırdığınız site zarar görür. (web sitenin kimin olduğunun bir önemi yok)

   Eğer içeriklerinizi taşımak istiyorsanız önce ilk web sitenizin taşınmasını istediğiniz içeriğe ait url adreslerini google webmaster tools ile dizinden kaldırmanız ve 1 hafta sonra taşıma işlemini gerçekleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır. (Kopyaladığınız siteden tamamen yayını silmeniz de gerekiyor)

   He bu kanun mudur? Değildir 🙂 Kopyala yapıştır yaparak da hit alınabiliyor. Google kopya içerik algoritmasını nasıl, neye göre işletiyor bilinmez.

 10. yazı için tşkler güzel olmuş. sana oyda verdim bu arada 🙂 bir makalede bana yollarsın artık :):):):):

  ty

  1. Merhaba Soner bey,

   Makaleyi beğenmiş olmanıza sevindim. Blogunuzu inceledikten sonra, konseptinize uygun olabileceğini düşündüğüm bir makale olursa (üretebilirsem) yazmak isterim. Yorum ve destek için teşekkür ederim. İyi bloglar

 11. henüz yeni bir blog yazarıyım, ellerinize sağlık çok güzel ve faydalı bilgiler var. şuan bloğunuzu nasıl takip edebilirim onu arıyorum (acemi blogger) 🙂

  1. Merhaba Anonim:)

   HızlıAdam’ı takip etmek için çok fazla alternatifiniz var aslında. Facebook, googleplus, twitter, LinkedIn, Pinterest hesaplarından herhangi biriyle beğen, takip et seçeneğini kullanabilirsiniz. Onun dışında arasıra mail alıp HızlıAdam’ı hatırlamak isterseniz her makalenin altında yer alan: “Kazançlarınızı arttıracak makalelerin mail adresinize gelmesini ister misiniz?” başlıklı forma mail adresinizi girip gönderebilirsiniz.

   İyi bloglar dilerim

 12. blogdan sadece reklam tıklamasından mı para kazanılıyor yoksa site tıklandığındada para kazanılıyor mu

  1. Merhaba Murat bey

   Bir blogdan gelir elde etmenin birçok yöntemi vardır. Google reklamlarında hem tıklamadan hemde görüntülemeden kazanırsınız. Özel teklif banner reklamlarında genellikle aylık bir bütçe karşılığında anlaşılır.

   Bir bloğun asıl gelir kaynağı reklam alanları değildir (Bence)

   Bilgi becerilerinizi sergilediğiniz alanlardan iş teklifi alabilmeniz ve içerik pazarlama gibi yöntemlerle gelir elde etmeniz blogdan gerçekten para kazanabildiğiniz anlamına gelir.

 13. merhaba, değerli paylaşım için teşekkür ederim. ben de bir blog sayfası oluşturdum, yazılarımı paylaşmak sonucunda da google adsense e kaydolmak istiyorum. Tecrübeli olduğunuz için sizin yorumunuza ihtiyacım var. rica etsem yardımcı olurmusunuz?
  http://www.koseyeyazilar.blogspot.com finans firmasında çalışıyorum, genel ağırlık finans olacak ancak kesin bildiğim tüm konularda yazmak istiyorum.
  teşekkürler

  1. Merhaba,

   Bloğa hızlıca bir göz attığımda logosunun olmadığını ve tema seçiminin ziyaretçiye bırakıldığını görüyorum. (Katlamalı kart – dergi – mozaik vs)
   Kategoriler ve bar yok (sağ, sol veya üst sidebar)

   Güzel konulara değiniyorsunuz fakat bu makalede bahsi geçen birçok konuda eksiğiniz var gibi.

   Benim tavsiyem:
   -Kendinize logo edinin.
   -Tema seçimini ziyaretçiye bırakmayın derim. (yormayın ziyaretçiyi. En uygun temayı siz sabitleyin)
   -favicon’da standart blogspot logosunu kendi faviconunuz ile değiştirin
   -Dolaşım kolaylığı için sağa, sola veya üste uygun bir yere sidebar ekleyin.
   -Kategorilerinizi oluşturup ana sayfada görünebilecek şekilde sergileyin.
   -Sosyal medya sayfalarınız yoksa oluşturun ve yazılarınızı paylaşın.

   Sanırım yeni başladınız. Şuan biraz çıplak. Zamanla daha güzel olacağına inanıyorum. İyi bloglar

 14. Hızlıadam,

  Öncelikle açıklayıcı bilgilerin için teşekkürler Hızlıadam, Bende Blogger kullanıyorumama yazdığım makalede paylaştığım link aktif değil yani üzerine tıklayınca açılmıyor ancak kopyala yapıştır yapıp adres çubuğuna yapıştırıldığında açılıyor bu sorunu nasıl çözebilirim, şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   PARAMI NEREYE YATIRMALIYIM ? başlıklı makalenizi incelediğimde linklerin tıklanabilir olduğunu gördüm. Sizin tarayıcınızda bir problem olabilir. Başka bir bilgisayarda denediniz mi?

   Veya;

   Linki direk kopyala yapıştır yaparak kullanabildiğinize göre muhtemelen “köprü ekle” butonu kullanmadan doğrudan url adresini yazıyor olabilirsiniz. Link vermek istediğiniz kelimeleri seçerek yazı editörünüzdeki “köprü” butonuna basarak açılan pencereye gidilmesini istediğiniz adresi ekleyebilirsiniz.

   Sorunun cevabının çok basit olması, doğru mu anladım kısmında soru işareti bıraktı ama aklıma başka birşey gelmiyor. ??

 15. Merhabalar,
  Bu faydalı yazı için çok teşekkürler…
  4 aydır http://kimyatuneli.blogspot.com.tr/ adresinde düzenli olarak, üniversite sınavına hazırlanan adaylar için kendi yazdığım kimya sorularını ve hazırladığım detaylı cevapları paylaşıyorum. Google adsense başvurusu yaptığımda ‘yetersiz içerik’ nedeniyle onaylanmadı. Yazınızı okuduğumda bir logo hazırlamam gerektiğini fark ettim. Fakat bunun dışında bana her şey düzgün görünüyor. Ayrıca bir facebook sayfası oluşturup, blogumun bilinirliğini arttırmak için facebook reklamı da yapmıştım. Kısaca bakarak bana blogumda eksik ya da yanlış gördüğünüz şeyleri söyleyebilirseniz çok sevinirim.
  İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Burcu hanım,

   Bloğunuzu incelediğimde anadan doğma bir yapı ile karşılaştığımı belirtmek isterim. Google Adsense tam olarak neyi baz alıyor bilmiyorum ama bazı tavsiyelerde bulunmak siterim:

   -Logo konusunu zaten siz de fark ettiniz.
   -KATEGORİ oluşturun. Bloğunuzun sağ köşesindeki ARŞİV yeterli bir dolaşım aracı değildir. Örneğin 9.Sınıf – 10.Sınıf -11.Sınıf – 12.Sınıf şeklinde kategoriler oluşturulabilir. Tavsiyemle sınırlı kalmayın. İçeriğinizi gruplara ayırabilecek kategoriler türetin ve bloğunuza ekleyin.
   -Kullanışlı bir yorum paneli göremedim. Ziyaretçinin fark edebileceği bir yorum paneli eklerseniz daha çok yorum (etkileşim) alırsınız. Google etkileşimi sever 😉
   -Blogspot’un sunmuş olduğu orijinal sosyal medya paylaş-beğen butonlarının yerine daha büyük ve fark edilir sosyal medya butonlarını ekleyin.
   -Yazılarınıza belirli bir karakterden sonra [Devamını Oku] butonu ekleyin. Bu şekilde bir başlık altında uzun uzuna yazı görüntülemek yerine tek sayfada birçok başlığı görüntülemiş olursunuz.
   -Yine sağ bara “En çok okunanlar” vb eklentiler koyabilirsiniz.
   -Makalelerin altına “Benzer yazılar” öneri eklentisi koyabilirsiniz.

   Kısacası ziyaretçinin sitenizde daha kolay dolaşımını sağlayacak ve etkileşimi arttıracak uygulamalara önem vermeniz gerektiğini düşünüyorum.

   Nasıl yaparım konusunda Google aramaları ile sınırsız dökümana ulaşabilirsiniz. Çünkü bahsettiğim yöntemler bir çok blogcu tarafından bilinen ve kullanılan yöntemlerdir. Serdar Bey’in bloğunu da inceleyip kendi blog sitenizi geliştirebilirsiniz -> http://bloghocam.blogspot.com

   1. Zaman ayırdığınız ve yaptığınız detaylı değerlendirme için çok teşekkür ederim.
    İyi çalışmalar dilerim.

  2. sitenizde adsense almak için hakkımızda yazısı, iletişim , webmastertool kaydı olması cok önemli ve site ana sayfasında siteyi tanıtan bir yazı içersinde link olmayan bir yazı olması gerekir diye düşünüyorum . buarada söylemeden olmaz sayın admin makaleniz çok güzel konuyu çok güzel anlatmışsınız. Yazılarınızı takip ediyorum iyi çalışmalar…

 16. Blog yazarak para kazanmak artık çok zorlaştı.

  Ya ingilizce içerik ile devam edeceksin yada makale yazıp satacaksın.

  Bunlar daha kazançlı.

 17. Gerçekten çok başarılı bir yazı benim sormak istediğim site tıklama başına mı kazanıyoruz yoksa reklam tıklama başına mı?Kolay gelsin..

  1. Merhaba Haydo

   Google reklamlarından bahsediyorsanız reklama tıklandıkça kazanırsınız. Site tıklanmasından kazanç derken tam olarak neyi kast ettiğinizi anlayamadım? Sitenizin görüntülenmesinden bahsediyorsanız eğer açılan sayfada google reklamı görünüyorsa, gösterimden de kazanırsınız. Fakat çok cüzi bir rakamdır.

   Yorum için teşekkür ederim. İyi bloglar

 18. Kesinlikle katılıyorum. Kaliteli bir bloğu da kaliteli yapan güncel olmasıdır. Örneğin sineklik sektöründen reklam almak isteyen bir blog site bu konuyla ilgili de bünyesinde birkaç makale yayınlayarak reklam verenin ilgisini çekebilir. Ayrıca Adsense reklamları da blog siteler için en ideal gelir kanalıdır.

 19. Bünyamin bey merhaba tekrar,
  Blog sayfa mi üç aşağı beş yukarı duzenledim. Adsense e başvuru da yaptım eksik olanları ordanda teyit etmek için eksiklerimle alakalı bilgiler verdiler. Sizden ricam son kez bakabilirmisiniz? Adsense e kabul edilmesi için gerekeni yapmak istiyorum.teşekkür ederim

 20. Merhaba,

  Sıkılmadan okuyabildiğim, faydalı bir içerik bulduğuma sevindim. bende yeni bir bloger olmak istiyorum. Yazmaktan çok keyif alıyorum. Size kısaca kafama takılan konuyu açıklamak isterim. Vaktiniz olursa cevaplandırırsanız çok mutlu olurum.

  Ben çalışma ekonomistiyim ve yüksek lisans tez aşamasındayım. Aynı zamanda özel ders veriyorum. Günlük hayatta bir çok öğrenci profili ve aile profili ile karşı karşıyayım ve hep eğitimin içindeyim. Açıkçası eğitim konusunda yazmak istiyorum fakat yararlı bulduğum farklı konularda da paylaşımda bulunmak istiyorum.

  Sizin her konuda blog yazmayın tavsiyeniz biraz kafamı karıştırdı ve oturtamadım kafamda. Açıkçası bloğuma bir kimlik ve tarz bulamadım. Ama bir çok konuda bilgi birikimine sahibim. Kısaca NASIL YAPSAM? 🙂

  1. Merhaba Özlem hanım.

   Benim tavsiyem ağırlıklı konuyu tespit edin. En çok hangi konuda içerik üretebileceğinizi netleştirdikten sonra tüm kurguyu o konu üzerinden yapın. Örneğin bloğunuzun konusu “eğitim” olsun. Bununla birlikte otomobillere de ilgi duyuyorsanız eğer “direksiyon eğitimleri” hakkında yazılar yazmak çok isabetli olur. Veya balık tutmayı seviyorsanız: balık tutma tekniklerini de paylaşabilirsiniz. Yani ana konuya yakın diğer alanlarda içerik üretmenizde hiçbir sakınca yok bence. Lakin, siyaset konulu blogda futbol haberleri paylaşmayın. Naçizanedir.

   Umarım kafanızdaki soru işaretine cevap olabilmişimdir.

   İyi bloglar dilerim

   1. Cevapladığınız için teşekkür ederim.

    Direksiyon eğitimi inanılmaz nokta atışı oldu. 🙂

    İyi çalışmalar.

 21. Buypasa sitesinde çok büyük indirimler bulunmaktadır. Bu siteyi iyi takip etmeniz halinde bu indirimlerden faydalanabilirsiniz.

  1. Aycan bey deneyimini paylaşmış. Goomass hakkında bilgi sahibi değilim. Dolayısıyla yazıyı okuyup kararı sizlerin vermesi daha doğru olur. Şuan için bu konuda yorumsuzum.

   İyi bloglar

  1. Merhaba Elifozcc;

   Bloğunuzu incelediğimde gayet başarılı buldum. İçerik olarak da özgün ötesi zaten. Bilgiye dayalı dolu dolu bir blog gördüm. Bence hiçbir eksiği yok (ufak tefek göz zevkine göre yapılabilecek değişiklikler olabilir belki)

   Bumerang ekibini ben anlamıyorum zaten. Bildiğim çok iyi bir bloğu halen daha platin üye yapmadıklarını bilirim. Bloğa yeniden el attık, tam da onların istediği bütün kriterleri sağladık, içerik deseniz %100 özgün, arşiv geniş vs vs. Fakat gel de bumeranga beğendir. Seçim yapan arkadaşların eksikliği olarak düşünüyorum. Sizin ya da diğer blog yazarı arkadaşımın eksikliği değil. (BENCE)

 22. Aydınlatıcı makaleniz için çok teşekkürler sonuna kadar okudum. Yazdıklarınıza birebir uygulamalı olarak katılıyorum. 2007 yılında yazmaya başladığım blogumda kopukluklar olması üzerine iyi düşüş oldu. Düzenli bir yazının önemini öğretti. Daha sonra adsense reklamları için uyulması gereken kuralları öğrendim kötü bir şekilde. (blogunda adsense reklamı verenler kuralları mutlaka okumalı) Adsense abi önce bazı yazılarımın kaldırılmasını istedi ama bloguma iyi bir ziyaretci kitlesi getirdiği için kaldırmak istemedim ama daha sonra reklamları kaldırdılar bana bir süre verdiler blogumu düzenlemem için üzülerek ve istemeyerek blogumdan 20/25 arası konuyu kaldırdım blog ziyaretcilerinimin %50 gibi ciddi bir oranda düşme oldu yeni konularla kalkındırmaya çalıştım ama daha sonra iş güç derken blog suan çökmüş halde onu hayata döndürmek istiyorum ama nereden başlamalıyım bilemiyorum yeni şablonlar deniyorum yeni konular giriyorum ama sıkıntı devam ediyorum bir oneriniz var ise bana çok sevinirim.

  1. Merhaba twohaf

   Bloğunuz gayet iyi görünüyor fakat sıkı bir SEO çalışmasına ihtiyacı var. Sayfa başlıkları, kategori sıralaması, kategoriler için doğru isimlendirmeler, url yapıları vs hepsini elden geçirmek lazım. İlk bakışta bu eksiklik gözüme çarptı. SEO konusunda araştırma yapıp bloğunuzu revize ederseniz iyi bir fark göreceğinizden eminim.

   İyi bloglar

 23. Merhabalar,
  Blogcu.com uzantılı birr blogum var yaklaşık 4 yıldır devam eden.
  adsense hesabı almaya calıştım ancak başarılı olamadım
  ne yapmamı tavsiye edersiniz?

  1. Merhaba Hilal hanım.

   blogcu.com uzantılı blog adresi için adsense almak çok zordur. blogcu.com benim 10 yıl önce kullandığım bir servistir ve 2010’lu yıllarda iyice suyunu çıkarttıkları için birdaha asla geri dönmemek üzere terk ettiğim bir platformdur. blogcu.com’da sizin izniniz olmadan servis sağlayıcısının reklamları görüntülenir, açılış sayfanıza otomatik pop-up gelir ve bloğunuzu adeta çöplüğe çevirir. Dört yıl hiç kısa bir süre değil ama zararın neresinden dönülürse kardır düşüncesiyle size blogspot.com kullanmayı öneriyorum. Google’ın blog servisi ve blogcu.com’a göre 4-5 gömlek üstün bir servis. Ayrıca adsense alması çok daha kolaydır. Geçis süreci zor olabilir ama sizin emeğinizden başkalarının para kazanmasına müsaade etmeyin. (Naçizanedir)

   1. Anlıyorum :/

    Teşekkür ederim cevabınız için.

    Peki herhangi bir şahsi domain adresi alıp bütün içeriği ona aktarmak gibi bir lüksüm var mı yoksa bu bir ütopya mı? 🙂

    1. Google webmastertools kullanarak şuanki bloğunda indekslenmiş tüm makale linklerini silersen ve aynı makalaleri kopyalayıp yeni web sitende 15 gün sonra yayınlarsan bu iş olur. Daha önceden denediğim bir yöntemdir ve aynı makale şuan google’da 1. sırada çıkıyor. Örnek: “misyon ve vizyon nedir” başlığını aratırsanız ilk sayfada olduğumu göreceksiniz. Aynı makale eski bloğumda daha öncesinde yayınlanmıştı. Size bahsettiğim yöntemi uyguladım ve google bunu kopya içerik olarak algılamadan baş tacı yaptı 🙂

 24. Yaziniz cok yararli emeginize saglik bnm bir sorum olacakti bnm yeni bir blog actim hiçbir sey paylasmadim daha tasarim indirdim wordpress ten ama kuramadim yardimci olur musunuz 🙂 ftp ile denedim ama sunucu baglanamiyor surekli. 20 seconds yazi geliyor baglnmiyor neden olabilir sizce

  1. Merhaba Murt,

   Teknik konularda uzaktan destek sağlayamadığımı üzülerek belirtmek isterim. HTML, Php, FTP, Server vs benim uzmanlık alanım değil. Dijital medya uzmanıyım ve strateji üretirim. Yardımcı olamadığım için özür dilerim.

   İyi bloglar

 25. Merhaba hizli adam. Yaziniz harika. Dört dörtlük derler ya o türden. Bende yedi aylık bir bloggerim. Google Adsense basvurumu onaylamadi. Yapim asamasinda site diyor. Sitemi inceleyip neyi yanlış yaptigim konusunda beni uyarir misiniz? Onerilerinize gercekten ihtiyacim var. Iyi bloglamalar

  1. Merhaba Cem bey,

   Öncelikle teşekkür ederim.

   Sitenizde şuan için çok fazla eksik var ama ilk bakışta gözden kaçmayanları belirteyim:

   -Favicon yok
   -Logo yok
   -İçerik komple Türkçe ama temanız halen daha ingilizce (çelişki var)
   -Bazı yazılarınızda görsel yok, bazılarında görüntülenemiyor(kırık link) bazılarında ise başka url adresinden görüntüleniyor. Görselleri bilgisayarınıza kayıt edip, blog panelinize yükleyerek kendi hostunuzdan yayın yapın. Gerekirse alt açıklamalarında görsel kaynağını belirtebilirsiniz.
   -Kategoriler yok (oluşturun ve sitenin görünen yerinde kategorilerinizi sergileyin)

   Bunlar acil müdahale edilmesi gereken durumlardır. İyi bloglar dilerim

 26. Blog yazmaya başlamadan önce ‘hakkımda’ kısmına ne yazılmalı veya yazılmamalıdır sizce?
  Mesela “selaam, ben de artık blog yazarıyım…:)” gibi bir kendini tanıtma saçma olurdu sanırım..
  Hem profesyonel iş yaşamı ile bağlantılı olabilecek, hem de samimi bir bilgi paylaşımı sizce ne şekilde olabilir?
  Ve en önemlisi.. Bir blogun ilk yazısının, ilk cümleleri nasıl olmalı-olmamalı?
  Paylaşırsanız sevinirim.. Teşekkürler..

  1. Merhaba Pınar hanım,
   Bireyler artık sosyal medyanın veya geniş anlamıyla dijital mecraların ortak mizah anlayışını benimsemiş durumda. Bu yüzden “selaaaam” ile de giriş yapılır, resmi konuşup araya bir iki argo da sıkıştırılabilir. Bence hiç mahsuru yok. Tarzınızı doğru yansıtabilmek adına içinizden geldiğince yazmanızı öneririm. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus: imla kurallarıdır. Bazı özel sesleri ifade edebilmek için harfleri uzatmak veya Türkçe’de olmayan sesleri yazıyla ifade etmek artık olası bir durum(anı yaşatabilmek için) Fakat noktalama işaretlerini kullanmamak, hatalı kullanmak, karmaşık konuşmak, komplike cümleler kurmak, sürekli cümle öğelerini hatalı sıralamak vb yanlışlıklar tarz değil bariz HATADIR. Toparlamak gerekirse, edebiyat kitabı yazar gibi özenle fakat edebiyat kitabı gibi klişe/sıkıcı olmadan yazmaya çalışın 🙂 (Naçizanedir)

 27. Gerçekten çok yararlı bir yazı, teşekkürler. Makalenizde hemen hemen her şeye değinmişsiniz. Aklında soru olan varsa sorularını cevaplandırmıştır, sayenizde. Dediğiniz gibi, blogu günceller ve sabredersek az da olsa çok da olsa bu pastadan bir dilim biz de alabiliriz. Keza, ben de yeni yeni reklam teklifleri almaya başladım. Henüz çok kazanmasam da başlangıç için iyi. Size de başarılar dilerim. Ayrıca blogum hakkında yorum yaparsanız minnettar olurum. https://musaozsari.wordpress.com/

  1. Merhaba Musa bey,

   Bloğunuz kusursuz görünüyor. Bence eleştiriye ihtiyacı yok. Tek tavsiyem özel alan adı kullanılması ve ücretli WP’ye geçiş yapmanız yönünde olur. İşleriniz çok daha hızlı gelişir diye düşünüyorum. İyi bloglar

   1. Teşekkür ederim yorumunuz için. Dediğiniz gibi en kısa sürede domain alacağım, lakin hosting işinden pek anlamadığım için, daha detaylı bilgi elde ettikten sonra ücretliye geçmeyi düşünüyorum. İyi bloglamalar:)

 28. Yeni başlayan bloggerlar için eksiksiz faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık. Blogda yapılan yorumların faydasını öğrenmiş oldum sayenizde. Yorum paneli sayesinde okuyucular arasında sıcak bir bağ kurarak bloğumuza hoş bir hava katabiliriz. İlk defa bir yazının tüm yorumlarını okudum 🙂

  kendi bloğum : http://www.mustafaturkoz.tk/

 29. Özellikle son cümle teşvik anlamında çok çok önemli. Çok teşekkür ederim bu anlamda. Ben de ilaveten şunu vurgulayabilirim; adsense hesabı aldıktan sonra bir an evvel para kazanayım diye eş,dost,akraba vs vs çevrenize, rekalmları tıklama konusunda teşvikte bulunmayın asla. Bir daha adsense hesabı alamamak üzere veya hesap almak için çırpınmak üzere banlanırsınız.

  Ayrıca hızlıadam’ın dediği gibi her daldan bilgi diye blog açmak çok da doğru değil. 2-3 ana kategoride devam etmek daha doğru olacaktır.

  http://www.bakalimbilelim.com

 30. Bu güne kadar çeşitli forumlarda yüzlerce sayfayı bulan yazılarım oldu. Bunları derleyip bir blog sayfası oluşturursam google beni cezalandırır mı? Yani bir forumda 4-5 bin kelimelik üzerinde günlerce uğraştığım bir makalem yayınlanmıştı. Bunu alıp kendi bloğuma koyarsam google bu alıntıdır deyip beni alta atar mı? Zaten bu yazıyı aylar önce ben yazmıştım.

  1. İlgili makaleyi forumdan kaldırmak veya forumdaki ilgili url’yi google webmaster tools ile google dizininden kaldırmak gerekir. Veya kendi sitene kopyalayacağın makalenin altında ilgili forum sayfasını kaynak olarak göstermen gerekir (link şeklinde)

   Google makale sahibinin kim olduğuna bakmaz arkadaşım 🙂 İlk önce hangi sitede indexlenmişse sahibi odur.

   1. Peki aynı makaleyi farklı kelimeler kullanarak yazsam. İçerik aynı kalmak şartıyla yeniden düzenlesem yakalanır mıyım. Neticede ben o makaleyi 12 yıllık meslek tecrübemi, okuduğum en az 20 mesleki kitabı, aldığım 4 tane kurs sertifikasını ortaya koyarak yazdım. Yazarken en az bir hafta uğraştım ve 15-20 saat kadar zaman harcadım. Bu şekilde bırakıp gitmek içime sinmiyor.

    Bir de şunu soracağım. Yabancı dergilerde yayınlanan ingilizce makaleleri ve yabancı bloglardaki yazıları Türkçe’ye tercüme edip yayınlarsam bunun hükmü nedir? Neticede ben tercüme işlemi için bir emek ortaya koyacağım. Yazının sahibine ödeme yapmam gerekir mi? Ne kadar vermem lazım? Google beni cezalandırır mı?

    1. Aynı makaleyi yeni ve özgün cümlelerde baştan yazarsan problem olmaz. Bu durumda zaten aynı makaleyi değil; aynı konuda yeni bir makale yazmış olursun. Ayrıca bizzat aynı makaleyi alıp kendi sitende yayınlasan google seni cezalandırmaz 🙂 Sadece o makaleni arama sonuçlarında göremezsin. Çok geri sayfalara gider. Tüm içeriklerin kopyala-yapıştır şeklinde olursa eğer problem yaşarsın. Bir ya da birkaç makaleden sorun çıkmaz. Yabancı sitelerden okuduklarını tükçeye çevirip yayınlayabilirsin. Bu yıllardır yapılan bir uygulama. Özellikle teknoloji blog yazarları bunu çok sık yapıyor 😉

     1. Blogger.com da bir blog oluşturduğumuzda değişiklik yapabiliyor muyuz? Mesela blogumun arka plan rengini yazı büyüklüğünü aylar yıllar sonra değiştirebiliyor muyum?

 31. Blog sahibi değilim ama kullanıcı olarak şu tavsiyeyi verebilirim Blogunuzu tasarlarken akıllı telefonda ve tablette nasıl görüneceğini önceden hesaplayın. Ben dahil pek çok insan internet erişimi için akıllı telefon kullanıyor. Eğer bilgisayarda süper gözüken ama telefondan bakınca içinden çıkılamayan bir site yaparsanız beni ve benim gibi bir sürü insanı kaybedersiniz.

  Haddimi aşarak verdiğim bu tavsiye için sayfa sahibinden özür dilerim.

  1. Merhaba Mehmet;

   Tavsiyen için teşekkür ederim. Bloğum responsive design özelliğine sahip olduğu için yorumunuz üzerime alınmıyorum 🙂 Mobil uyumluluk önemli tabi

 32. Merhabalar,

  blog kurma olarak aratıp buldugum ilk site sonuna kadar yorumlarıyla dahi okudum çok başarılı,
  bir blog kurmayı dusunuyordum kişisel kendi şiirlerimi iç dökümlerimi paylaşacağım,
  fakat yazılarınızdan anladığım sanırım bununla kimse ilgilenmez konu hakkında düşüneceğim anlaşılan.
  ellerinize emeklerinize sağlık başarılarınızın devamını dilerim..

  1. “Kişisel bloglarla kimse ilgilenmez” şeklinde bir algı oluşturduysam düzeltiyorum Kübra hanım. “Kişisel blogların da çok ciddi bir kitlesi vardır fakat profesyonel konuları işleyen bloglara göre çok daha sancılı süreçlerden geçerler”

 33. Merhaba, bir süredir takip etmeye çalışıyorum sitenizi. Güncelliğini koruyor olması, soru sormam için teşvik etti beni.

  http://www.dongusel.net

  Birkaç makale daha ekleyip adsense başvuru yapacağım önümüzdeki hafta. Sizce uygun mudur, eksiklikleri nelerdir, bakar mısınız?

  1. Merhaba;

   İlk dikkatimi çeken eksiklikler:

   Size özgü bir logonuz olmadığını görüyorum. Sitenize logo edinmenizde fayda var.
   Bazı makalelerde görsel kullanmamışsınız. Her makalede en az 1 adet görsel kullanmaya özen göstermelisiniz.
   Başka bir eksiklik dikkatimi çekmedi. Zamanla daha da iyi olacaktır.

   İyi bloglar

  1. Tarif Kumbarası’nda:

   Blog sitenin arkaplan görseli ile menü yazı renkleri birbirine çok yakın olduğu için yazıları okuması güç. Makalede içinde kullandığınız elyazısı puntosu güzel görünüyor ama okumayı zorlaştırıyor. Ziyaretçinin ilk önem vereceği konu sitenizin kullanıcı dostu olup olmadığıdır. Bu yüzden bu konulara dikkat etmenizde fayda var.

   Sitenizde kategoriler yok. Örneğin: Tatlılar, tuzlular, sıcak, soğuk vs vs şeklinde alternetifler olmalıdır. İçerik arşiviniz genişlediğinde kategorilerin faydası daha da ön plana çıkacaktır.

 34. Merhaba ,
  İçeriğiniz çok çok faydalı , öncelikle çok teşekkür ederim. Yorumlardan okuduğum ve anladığım konusunda oldukça yardım seversiniz ..Sizden ricam benim de bloğuma göz gezdirmeniz ve değerli görüşlerinizi paylaşmanız…
  Adsense reklamlarımı yeni yerleştirdim , yeni onay aldım.. Bu konuda da yardımınız olabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
  http://www.grilady.blogspot.com.tr

  1. Merhaba Gri Lady,

   Makalede sürekli üzerinde durduğum konu “niş blog” kavramını sizin bloğunuzda göremedim. Bence kategorileri değiştirmeli ve birbiri ile bağlantılı konuları işlemelisiniz. Onun dışında sağ barda genişlikleri birbirinden farklı olan alt alta dizilmiş eklentiler simetrik olmayışlarıyla göze batıyor. Blog şablonunuz konusunda biraz yoğun mesai harcamanız gerekebilir. Bir adet de favicon a ihtiyacınız var. Bunlar dışında bir eksiklik dikkatimi çekmedi. Güzel konular, değerli paylaşımlar gördüm. Elinize sağlık.

   Zamanla daha iyi olacaktır. İyi bloglar

 35. hızlı adam çok acil benimle iletişime geçebilirseniz çok sevinirim.sağlık alanında çalışıyorum 0532******* ismim kutay

 36. Merhaba, yazınız kadar yorumlara verdiğiniz cevaplarda da blogumun eksikliklerini gördüm…paylaşım için teşekkürler…

 37. izmit’ten yazıyorum. düzgünce yazılmış cinsel içerikli sitelere (fetişist içerikli site mesela) google reklam veriyor mu kazandırıyor mu? yoksa sen bizden değilsin mi diyor -)
  güzel çalışmalar hızlı adam.

 38. Gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş tebrikler sıfır bir bilgisi olan için güzel bir yönlendir en azından bir fikir sahibi olmuştur makaleyi okuyan biri için başarılarınız devamını bekleriz hızlı adam 😀

 39. soledikllerinizin hepsini neredeyse yapdim ama hala ilerleme yok google adsense de kayit oldum gadget eklemesine adsense yi ekliyorum ama reklam cikmiyor kod fln da yok :((

 40. “Hayata dair herşey” sloganıyla yüzlerce blog çöp olup gitti.

  Tam da bloğumun sloganı buydu : )) Yazınızı okuduktan sonra derhal değiştirdim. Niş alan bulup o alanda kullanıcıya faydalı bilgiler sağlamak lazım haklısınız.

 41. merhaba benim bu adsense hesabı bağlama ile ilgili sıkıntım var bana yardımcı olabilir misiniz acaba. youtube ve blog adreslerim farklı mail adreslerine bağlı. adsense hesabımı youtube adresi,m üzerinden açmıştım. ancak şimdi blog adresimi ona ekleyemiyorum. blogger uzantısı ortağımız değildir gibisinden hatayla karşılaşıyorum. ikimnci bir adsense hesabı da açamıyorum tek bir tane oluyormuş

 42. Çok faydalı bilgiler buldum. Uzun demeden sıkılmadan bütün sayfayı okudum ve tek bir kelimesi bile boşa yazılmamış. Teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

 43. Hocam çok güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık. İnsan bunu yaparken yeni birşey yapabildiği için egosu tatmin oluyor en güzel tarafı bu zannediyorum. Bende bu yazınızı okuduktan sonra websitem.com daki hesabımı yok edip bloggerdan kendi sayfamı doldurmaya başladım. Bildiklerimi yazmak kolay oldu ama artık yavaş yavaş tıkandım.
  Sayfaya bakıp eksiğimi söyleyebilir misiniz google adsense için onay verdi ama ben yer kaplamasın diye koymadm reklamı koyacağım zaman kaça kaçlık tabelalar kullanmalıyım reklamlar için en fazla gelenler neler?

  Aşağıda kendi sayfamın linkini paylaşıyorum önerileriniz olursa paylaşırsanız sevinirim.

  http://saglikekonomisti.blogspot.com.tr/

  1. Yorum için teşekkür ederim. Sayfanızı incelemek istiyorum ama şu sıra biraz zaman problemim var. İletişim sayfasından bana konuyu hatırlatırsanız tekrar bir göz atmak ve yorum yapmak isterim. Görüşmek dileğiyle

 44. blog ta ders notları paylaşabilir miyim örneğin biyoloji canlılarda sınıflandırma ders notları tarzında

 45. bilgilendirme için çok teşekkür ederim ve bu yorumu da sayfanız güncellensin google tarafından yeniden indexlennsin dileğiyle yazıyorum 🙂

 46. Blogtan para kazanmak sabır ve çalışma isteyen bir iş. Eğer böyle birşey yapmayı düşünen bir kişi var ise, ona tavsiyem yazı yazmayı, araştırmayı ve okumayı sevip sevmediğini kendisine sormasıdır. Bir hevesle blog açıp, 2 ay sonra hevesiniz geçecekse bu işten para kazanamazsınız. Adam gibi günde 3-4 saatinizi bu işe ayırabilirseniz, güzel paralar kazanmak olası. Webrazzi, shiftdelete gibi siteler bunun örneğidir. 3-4 Sıkı arkadaşın bir araya gelip, bir teknoloji blogundan sadece içerik üreterek aylık 10 bin tlden fazla rakamlar kazanması hayal değil. Neyse hepinize iyi günler.

  1. Çok doğru. Bu yorumu makalenin devamı olarak düşünebilirsiniz 🙂 Teşekkür ederim. Bu arada SitemKacPara’da hizliadam.com’un değerini hesapladım 33 TL dedi. 🙂

 47. Merhaba,

  Drivetime . tv adresindeki blogu incelermisiniz? Sizce nasıl ? Öneriler için şimdiden teşekkürler

 48. Çok teşekkür ederim, böyle güzel bir yazıyı paylaştığınız için. Ben de bir blog açtım ve hedefim insanların doğru akıllı tercihler yapabilmeleridir. Blogum için belirlediğim konu hakkında yaklaşık 10 senedir tecrübe sahibiyim. Bu yüzden daha da ileri götürebileceğimi düşünüyorum. Sizin gibi yazarlarla da fikir alışverişi yapmak beni her zaman mutlu etmiştir. Kaleminize sağlık.

 49. Google adsense’e katılmak için en az 6 ay üyelik istiyor.Ben blogumu yeni kurdum, sosyal medya sayesinde ziyaretçimde arttı, bir an önce başlamak istiyorum ancak beklemek zorunlu sanırım.
  Başka nasıl blogtan para kazanabiliriz?
  http://forexipucu.blogspot.com forex’ten para kazanmak isteyenleri beklerim.

 50. Öncelikle teşekkür ediyorum gayet güzel detaylı ve faydalı bir yazı olmuş. Blog’dan para kazanmak için hem kaliteli bir bloga sahip olmak, hem de belli bir ziyaretçi kitlesine ulaşabilmek gerekiyor. Sanırım işin en zor kısmı da bu. Sabretmek, düzenli ve kaliteli bir şekilde insanlara faydalı içerikler üretmek ve tanıtım çalışmaları yapmak gerekiyor. Tüm bunlar gerçekleştiğinde ise geriye reklam tekliflerini okumak kalıyor. 🙂

 51. Ben böyle bir yazıyı nasıl daha önce görmedim.. Muhteşem bir anlatım ellerinize sağlık. İnanılmaz faydalı oldu, blogun aldığı yorumlarla ilgili kısım özellikle. Hemen koşup eksiklerim nelermiş bir bakmam lazım…
  Sayfa favorilere eklendi 😉

   1. Merhaba, başlangıç olarak kötü olmamış. Hatta ilk deneyim olarak gayet iyi olmuş. Zamanla daha kurumsal bir görünüm kazandıracağınızdan eminim. Hayırlı olsun

 52. size zahmet sayfama bir daha bakabilr misiz. Gadget’leri(iletişim,öne çıkan yayınlar…) sayfada istediğim yerlere nasıl yerleştireceğim bilmiyorum. Eskiden hemen yazının yanıda (sağ veya sol) çıkıyordu. Birşeyler yaptım ama ne yaptım bilmiyorum şimdi sayfanın en altında çıkıyor. Eski haline nasıl döndürebilirim. yerleşimden ayarlamaya çalışıyorum. Sayfa yapısı değişiyor ama gadgetler hala aşağıda duruyor. 2-3 saattir düzeltmeye çalışıyorum bir türlü beceremedim.

  1. Ben blog tasarımı konusunda iyi değilim. Hele ki blogspot konusunda çok zayıfım. Genellikle taleplerimi belirleyip web tasarımcıma yaptırıyorum. Dolayısıyla teknik konularda destek olamıyorum maalesef

 53. Gerçekten hepimizin bu zorlu süreçlerde sabretmesi ve hemen bırakmaması gerektiğini vurgulayan harika bir paylaşım olmuş. Ellerinize sağlık.

 54. iyi hoş güzel anlatıyorsunda peki hadi diyelim reklamı aldık.. nasıl para kazanacağız..bu para nereye yatacak, nasıl alacağız, hesap numarası falan mı vereceğiz.. efsanevifilmizle.blogspot.com

   1. gerçekten bilmiyorum.. belki komik ama söylesende öğrensek yani.. ben blogda sadece paylaşım yaparım.. eğer çok zorsa böyle anlatılması makale yazarsanda dört gözle o makaleyi beklerim.. çünkü merak ediyorum 😉

 55. Merhabalar. Çok fazla bir bilgi birikiminiz var. Bende isterim ki benim bloğumuda inceleyin. Bloğum daha 2 aylık ve google ads. başvurumu kabul etmiyor. Bana eksiklerimi bir uzman gözüyle bildirirmisiniz

  1. Merhaba Rabia;

   Önceden herkesin bloğunu inceliyor ve yorumlarımı belirtiyordum ancak bu talepler o kadar arttı ki artık uzun bir süre ayırmam gerekiyor. Birinin isteğini yap diğerinin yapma, o da olmuyor… O yüzden artık blog inceleyemiyorum. Lütfen mazur gör

 56. Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş
  Yalnız ben işin teknik kısımlarını bilmiyorum
  Yorum bölümü eklemedir vs gibi
  Ayrıca kitaplar ve psikoloji hakkında yazmak istiyorum nasıl ilgi çekecek şekilde yazabilirim
  Bu konular hakkında faydalı şeyler nasıl yazabilirim

  1. Teknik kısımları bilmiyorsanız cüzi bir ücret karşılığında bilen birine bloğunuzu yaptırıp siz sadece yazdıklarınızı yayınlamaya devam edebilirsiniz. İlgi çekici içerik üretme konusunda bloğumdaki diğer yazıları takip edebilirsiniz.

 57. 2-3 yıl önce yazdığınız yazınız hala kaynak olarak okunuyor, bravo size. Benim de teknik bir sorunum oluştu kime danışacağımı bilemiyorum. Blogu güzelleştireyim derken, kodları hunharca kurcaladım ve şimdi sayfam düzgün çalışsa da facebook ta g+’da yazımı paylaşmak istediğimde “moved permanently” şeklinde hata mesajı alıyorum 🙁

 58. Bloğunuza gerçekten hayran kaldım . Müthiş. Birçok blogdaki gibi boş boş bilgiler yok oldukça özgün ve kaliteli içerikler var . Sizden üstad bir Blogger , olarak istediğim blogumu incelemeniz dır sizin önerilerinize yeterince kulak aşmaya calistim . Değerli yorumlarınız için simdiden teşekkürler. İyi günler .

 59. Merhaba. Güzel bir paylaşım olmuş ancak Yazarkafe’nin sistemini anlayabilmiş değilim. Sitenizi inceleyip incelemedikleri, üyeliğinizi nasıl değiştirdikleri vs bana kalırsa muamma (kendileri ne kadar sitelerinde her türlü açıklama olduğunu iddia etse de)
  Belki onunla ilgili de bir yazı paylaşsanız, like’a like demezsiniz 🙂

 60. Blog yazarak gelir elde etmek oldukça kolay ve etkili bir yöntem. Evden bilgisayar ve internetle kazanmak mümkün. Hem Google reklamları hem de gelir ortaklığı ile kazanç sağlanabiliyor. Yeni başlayanlar ve öğrenmek isteyenler için güzel bir kaynak var, tavsiye ederim

 61. Blog yazmak artık bir yaşam tarzı. Kişisel deneyimleri okuyacağımız en iyi mecralar bloglar. Bloglar olmadan hakikaten internette bilgi kaynağı sadece ekşi sözlük ve wikipedia idi. Şimdi ise onlara artık bakmıyorum.

 62. Bir konu hakkında Google da arama yaptım ve karşıma siz çıktınız. Yaklaşık 1 saat oldu hala makalelerinizi okuyorum.
  Belki ben de bir gün blog yazarı olurum 🙂
  Teşekkürler !
  İyi ki karşılaştık !!!

 63. çok güzel anlatmışsınız adım adım çok güzel çok bilgilendim saolun başka konularınızıda takip etmek isterim

  1. Merhaba Ferhat bey,

   Adsense kriterleri çok değişti ve şahsen adsense uzmanı olmadığım için yanıltıcı yorumlar yapmak istemem.

   Bu konuda bilgili arkadaşlar varsa Ferhat beyin yorumuna cevap olarak yardımcı olsun lütfen.

   Teşekkürler

 64. Bende makale yazıyorum. Uzun bir süre oldu başlayalı. Ben www[ENGELLENEN REKLAM]net üzerinden yazıyorum 200 TL olunca hesabınıza çekebiliyorsunuz. 2 kere ödeme aldım.

 65. Makale Yazarak Para Kazanabileceğimiz Bir Site Yada Bir Ye Varsa Ev Hanımları Öğrenciler Gibi Bir Çok Kesim Bu İşten Para Kazanabilir Ek Gelir Elde Edebilir Bence Harika Bişe Fatmanur Genç Hangi Siteden 200 TL aldın Banada Yazarmısın Lütfen Siteyi Örenelim Bu Arada Makaleniz Çok Hoş ve Bilgilendirici Olmuş Elinize Sağlık .

  1. İnanın kendi fiyatınızı kendiniz belirliyorsunuz. R10 gibi forumlarda ergenlerle iş yaparsanız kazanacağınız paralar tabi ki sizi tatmin etmeyecektir. Kurumsal firmalardan veya piyasayı bilen gerçek ajansardan teklif bekleyin. 3-5 kuruşluk tanıtım yazıları ile blog sitenizi çöplüğe çevirmeyin. Benim gelirim hedefimin üzerinde oldu. Şimdi daha kurumsal prensiplerle yola devam ediyorum ve sponsorlu tekliflerde seçici davranıyorum. Umarım siz de hedeflerinize ulaşırsınız

 66. Bilgilendirme için teşekkürler. Tecrübelerinze göre yeni blog açan birisi için için bunu gelir elde edecek seviyeye getirmesi için gereken süre sizce ne kadardır ?

  1. Bu sizin çalışma prensibinize bağlı aslında. 3 ayda siteyi gelir elde edebilir düzeye getirmek mümkün ancak tıpkı bir firmada mesai yapar gibi sitenize mesai harcamanız gerekir. Haftada 2-3 blog post girerek ortalama kaç ayda derseniz, 1 yıl gibi bir süreyi öngörmekteyim. En azından bende bu şekilde oldu.

 67. Sanırım bu makale blog yazarak para kazanma konusunda ilk makalelerden biri. 10 adımdan oluşan ve insanları sıkmayan bir yazı olmuş.

  Fırsat buldukça hizliadam.com’u takip etmeye çalışıyorum. Ayrıca bu blogun tasarımı da oldukça güzel göze hoş geliyor. E-bülten aboneliği olması da ayrı bi güzellik katıyor.

  Teşekkürler hızlıadam! 😉

 68. Merhaba. Logo haricinde dediklerinizi uyguladım. Ama ziyaretçi sayısi düşük. Adsense hesabı da açtım. Bumerang beni nicedir dikkate almıyir zaten. Bloğuma bakabilir misiniz? Eksiklikleeim nelerdir?

 69. Merhaba. Merak ettiğim bir şey var. Bu konu hakkında makaleniz var mı diye kontrol ettim ama bulamadım. Blogtan veya youtube kanalından veya web üzerinden herhangi bir kaynaktan bir şekilde para kazanmaya başladık diyelim. Nereden sonra vergilendiriliyoruz? Kurumsallaşmaya başlayınca mı dikkat çekiyoruz? Şimdiden teşekkürler

 70. Özellikle blogger blog sayfa açımından sonra bu sayfalarda Adsens yayınları yapılabiliyormu bu konudada bilgi verebilirmisiniz. Gittigidiyor yada sahibinden sitelerinde reklam gelirleri çok kazanç sağlamıyor google reklamları rahatlıkla verilebiliyormu.

  1. Google adsense hesabı alıp onaylatabilmeniz için özgün ve gelişmiş içeriğe ihtiyacınız var. Kolaylıkla alınmadığını biliyorum fakat net bir kriteri yok. Özetle kaliteli bir siteye sahip olmak gerekiyor.

 71. çok faydalandım yazınızdan öncelikle teşekkürler .Şu reklam alma işleri nasıl yürüyor bir türlü aklım ermese de sabırla yazılarımı yazmaya devam ediyorum 🙂 birilerine faydalı bilgiler ulaştırmak amacı ile başlamıştım ki insanların bu yolla para kazandığını gördüm .sizden ricam siteme gözatıp öneri ve eleştirilerinizi paylaşabilir misiniz ? iyi çalışmalr dilerim .

 72. Merhaba,
  Bu faydalı bilgiler ve düzgün anlatım için teşekkürler. Bloguma 2008 yılından beri yazı ekliyorum. Birkaç yıl önce Google Adsense’e başvurdum ama onay vermedi. Sonraki denemelerimde de başka hesapla girmemi istedi. Bu bir daha aynı hesabı onaylamayacağı anlamına mı gelir? Ayrıca boomerang platin üyesiyim ve çok az da olsa reklam geliyor.

 73. Çok faydalı bir konu işlemişsiniz hocam. Bu yola çıkmayı düşünen keza benim gibi kişiler için çok değerli bir yazı olmuş. Teşekkürler. Sağlıcakla kalın.

 74. Muhteşem yayınlarınız için teşekkürler! Okumayı çok beğendim, harika bir yazar olabilirsiniz. Blogunuzu yer imi koymayı tercih ederim ve yola geri dönebilirim. Harika işinize devam etmek, güzel akşamlar geçirmeyi teşvik etmek istiyorum!

 75. Ellerine sağlık güzel güzel anlatmışsın bir de video ya çekseymişsin seni takip ederik bizde devam edebilirdik böylece bizde hızlı bir şekilde işlemlere başlayabilirdik yine de çok saol ellerine sağlık iyi günler 🙂

 76. Merhaba,

  Gerçekten çok güzel anlatmışsınız. Bu bilgilerle yürüyebilirim sanırım. Başka bir bilgi ararken sizin bu makalenizle karşılaştım. . Netten araştırdım fakat çok karışık bilgiler verilmiş anlayamadım. Adsense bağlı bir youtube kanalım var. Bir süredirde bloggerda yazıyorum. Bloggerıda adsense bağlayıp youtube ile birlikte kullanabiliyormuyum ve nasıl yapılıyor sade anlaşılır bir bilgi bulamadım. Sizin bilginiz varmı acaba.. Sevgiler

  1. Adsense panelinden bloğunuz için reklam birimleri oluşturup, kodları siteye yerleştirdiniz mi hem youtube, hem de blogdan elde ettiğiniz kazançlar ortak hesapta toplanacaktır.

 77. Öncelikle makale için teşekkürler. Bu makalenin insanlara çok faydalı olacağını düşünüyorum, gerçekten de söylenen teknikler hem somut hem de başarılı olmak isteyen herkese büyük oranda yardımcı olacaktır.

 78. Güzel Bir Konuya Değindiniz. Benimde http://www.hizlikazanc.org Adlı Sitem Mevcut Fakat Su Yazida Sunu Eklemek İsterim ki Aslinda İçerikten Sonra Gelen En Önemli Şey Seo Ve Reklamdır Sadece İçerikle İlerlemek Elde Etmek İstediğiniz Gelir Sürecini Kat Ve kat Uzatır. Bu nedenle Bu Her İş İcin Olsun Eger Seo Ve Reklam Tecrubeniz Zayifsa Basarili Olmanim Cok Zor Olacagini Soylemeliyim. Saygilar

 79. Merhaba
  Yaklaşık dört aydır blogum üzerinde çalışıyorum.
  Bilen birilerinin görüşlerine ve tavsiyelerine ihtiyacım var
  Yardımcı olur musunuz

 80. Uzun zamandır bu kadar kaliteli ve düzgün anlatımlı püf noktalar belirten bir yazı okumamıştım tebrik ederim.

 81. İnanılmaz sürükleyici bir üslubunuz olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu kadar beni ekrana bağlayan ve okudukça okutan blog hatırlamıyorum. Belki sık sık kullandığınız motivasyonel kelimelerdendir, nedendir bilmem ama oldukça ilham verici bir blog. Elinize sağlık.

 82. blog sayfası acmayı dusundugum su gunlerde yazınız dahada bır tesvık ettı benı faydalı bılgılerı bızımle paylastıgınız ıcın tskler

 83. Merhaba. Ben sınıf öğretmeniyim. Aslında uzun süredir kitap hazırlığı içerisindeyim. Ama bir süredir kitap yazmak yerine öncelikli olarak acaba çalışmalarımı internette tanıtıp, bu yolla da para kazanabilir miyim diye düşünüyorum. Yazınızı okuyunca birden heyecanlandım. Ben de blog açarak etkinliklerimi tanıyabilir miyim acaba diye düşünmeye başladım. Sizin fikrinizi almak isterim.

 84. Merhaba,bu faydalı ve yönlendirici yazınız sayesinde şu an kendi wordpress bloguma sahibim.Tabi daha çok eksiğim var ve her sorunda yine buradayım 🙂 inceleme fırsatı bulabilirseniz eleştirilerinizi almak isterim.
  http://www.markaask.wordpres.com/ eksiklerim tamamlanır tamamlanmaz wordpress kalkacak tabi 🙂 size bir sorum olacak,siteme ziyaretçi olarak girdim ve bir firmanın reklamlarını görüyorum.Firmalar benim onayım olmadan reklam verebiliyor mu? Bunu nasıl yönetebilirim? Reklam gelirlerimi nasıl takip ederim.? çok çok teşekkür ediyorum şimdiden.

  1. Şöyle hızlıca bir göz attım, tasarım olarak gayet hoş görünüyor. Konular da birbirine yakın. Ben beğendim 🙂 Blog sitenizde reklam göremedim. Siz bir reklam kodu yerleştirmeden herhangi bir reklamın görünmemesi gerekir. Temayı nereden edindiniz? Temanızın içerisine gizlenmiş kodlar olabilir. Bilemedim.

 85. Merhaba,
  Sizi ilgiyle takip ediyorum. Hem zevk aldığınız hem insanlara oldukça fayda sağlayan hem de size para kazandıran bir iş yapıyorsunuz. Ne güzel!
  Ve görüyorum ki size yazanları büyük bir nezaketle cevapsız bırakmıyorsunuz, üstelik detaylı bilgi de veriyorsunuz.
  Ben de bu sıraladığım hususları dikkate alarak bir blog açtım. Yaklaşık bir yıldır sadece buna kilitlendim.
  Tecrübeli birinin gözünden blogumun değerlendirilmesini isteyebilir miyim sizden?
  Teşekkürler 🙂

  kitablogum.com

  1. Merhaba Gülsüm hanım.

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Blog sitenizi inceledim. Tam da benim sevdiğim türden (ki benim sevip-sevmemem değil önemli olan ama kişisel yorumumu yapıyorum) spesifik alanda içerikler üretiyorsunuz. Naçizane önerim: Kategorileriniz arasında “kitap okumanın önemi” isimli kategorinin adını değiştirmeniz veya kaldırmanızdır. Bu bir yazı başlığı olabilir ama kategori ismi olarak pek hoş durmamış sanki.

   1. Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim.🙂

    Bahsettiğiniz kategori benim çömezlik zamanıma ait.😥 Değiştirilmesi gerektiğini biliyor ancak hep öteliyordum. Tavsiyeniz, benim için itici güç oldu.

    Teşekkür ederim. 🙂

 86. Blog yazma fikrini son zamanlarda düşünmeye başladım fakat bazı konularda tedirginliğim var islami yazılar paylaşmak istiyorum fakat reklam değerlenmesinde uygunsuz içeriklerin çıkmasını istemiyorum. Bir konu yazdığımda o konuda güvendiğim kuruluşların reklamlarını almak istiyorum. Bu kuruluşlardan bazıları ise çok reklam veren ünlü kuruluşlar değiller yinede reklam alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim

 87. Merhabalar ,
  Şu sıralar blog yazarak para kazanmayı düşünüyorum , elbette bunun tüm gerekliliklerini farklı bloglardan defalarca detaylıca okudum , tüm önerilere hakimim , sadece kafamı karıştıran bir konu var..
  Okuduğum bloglarda tarihler 2014-2015 i gösteriyor.
  Blog devri artık son mu buluyor , insanlar sosyal medyaya yönelmekte ve iyi bir blog sahibi olsan dahi geçimini belli bir süre sonra sağlayabilir misin ?
  Bugün bir blog açıp bir yıl sonra geçimini sağlamak mümkün mü , yoksa blog gelirleri zaman geçtikçe düşüyor mu ? Yıllardır bu işin içinde olduğunuz için size sormakta sakınca duymadım son zamanlarda bir düşüş var mı ?

  1. Ne kadar mesai ayırdığınıza bağlı. Tam zamanlı blogger olur ve her gün içerik üretirseniz, başka bir iş yapmak zorunda kalmadan hayatınızı idame ettirebileceğinizi düşünüyorum. Elbette diğer unsurları da eksiksiz yerine getirdiğinizi varsayarak söylüyorum. Temel seo kuralları, trend takibi vs vs..

 88. internetten para kazanmak gerçekten görüldüğü gibi zor bir iş değil fakat kolayda değil elbette ama aklınıza ne iş geliyorsa illaki dükkan kirası işçi masrafı araç masrafı mazot masrafı vs vs ama internette harcadığınız kuruş tabi dikkatli harcanırsa çok daha verimli olur diye düşünüyorum

 89. Bloğu açarken para konusunu hiç düşünmedim yıllık çok ufak bir bedel ödüyorum fakat az önce hali hazırda olan adsense hesabından reklam kodunu alıp gömdüm anasayfaya. Merak ediyorum yıllık getirisini. Sanırım biraz da Yahudilik var. Makale harika.

 90. Ben yazınızdan çok yorumlara verdiğiniz cevapları beğendim. Herkesin sorununa yardım etmeye çalışmışsınız bu da işinizi ne kadar ciddiye aldığınızı gösteriyor. Benim de sormak istediğim bir soru var. Henüz 1 haftalık bile blogger değilim, 2 gün açtım. Psikoloji okuyorun va bunun üzerine yazılar yazmak istiyorum tabi bunun yanında da bir gelirim olursa ne iyi olur. Fakat domain almadım. Bu şekilde reklam alabilir miyim ya da almak için ne yapmam gerekir. Bunun üzerine çok araştırdım ama tam olarak aradığımı bulamadım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum 🙂

  1. Merhaba, güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Her zaman yetişemiyorum ve bazen cevapsız bırakıyorum maalesef. Bu arada ek gelir elde etme işini şimdi değil, en az bir sene sonra düşünün. Dolayısıyla şimdi kafa yormayın derim. Öte yandan reklam almak için bir yerlerde ilan yazmanıza bile gerek kalmayabilir. İlgi çekici bir blogger olmayı başarırsanız onlar sizi bulacak merak etmeyin 😉

  1. Esasen “makale” demek doğru değil. “İçerik” veya “yazı” diyelim. Buradaki sorun şu: Herkes yazı yazmayı bildiği için yazarlığa soyunabiliyor. Yazı yazabilmek (ilkokul çocuğu da yapabilir) yazar olmak anlamına gelmiyor. İşte öyle yazar olmayan yazarlar ölü fiyatlara çalışmaya mahkumlar zaten. Sesi kötü olan birinin albüm yapması gibi bir şey bu. Şayet ben, istediğim bütçelere çalışabiliyorum.

 91. Alexada çok hızlı yükselmek için bir ipucunuz var mı? 1 hafta gibi bir süre uğraşsak mesela ya da backlink alabileceğimiz aşırı hızlı yükselten siteler var mı?

  1. Facebook sayfanızda yazılarınızı paylaşıp 15-20 TL gibi bir bütçeyle boost edin, mutlaka alexa sıralamanız artacaktır. Başka blog sitem için denedim oldu. Bir de günde en az 5-10 tıklama alabileceğiniz bir blog sitesinden backlink edinebilirsiniz.

 92. İnternetten para kazanmak herkesin hayali ancak yol gösteren çok az site var. çünkü insanlar baskasının bu bilgilere ulaşmasını istemiyorlar. hep ben hep ben mantıgı oldugu içinde sıkıntılı durumlar oluşuyor.
  o yüzden bu bilgileri verdiğiniz için öncelikle sizi tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum. Takip et, etkileşimde kalalım.

Bünyamin Kapıcıoğlu Instagram

Back To Top