skip to Main Content

Blog Yazarak Hayatımı İdame Ettirmem Mümkün mü?

blog-yazarak-hayatı-idame-ettirmek

Ne zamandır blog yazarak (blog yazarlığı ile) para kazanma konusunda makale yazmıyordum. Bloğumdan sağladığım kazançların desteğiyle yarın tatile çıkacağım ve tam da bunun hazzını yaşarken size de nasip olmasını arzu ediyorum. Daha öncesinde “blog yazarak ek gelir sağlamak” temalı makaleler paylaşmıştım. Bu defa “blog yazarak hayatımı idame ettirmem mümkün mü?” konulu bir yazı hazırlamak istedim. Yani, ek iş olarak değil; ana iş olarak blog yazarlığı yapmak ne kadar doğru bir tercih olur sorusuna yanıt vereceğim. Bunun mümkün olup olmadığı konusunda tecrübelerimi paylaşacağım da diyebiliriz.

Blog Yazarak Geçiminizi Sürdürebilir – Yeterli Gelir Sağlayabilirsiniz

Hayır, abartmıyorum! Yaptığınız iş her ne olursa olsun işi layıkıyla yapmanın getirisi yüksektir. Blog yazarlığı için de bu durum geçerli. Üstelik sırf blog yazarlığı ile hayatını idame ettiren (geçimini sürdüren) arkadaşlarımın var olması bu makaleyi desteklemektedir. Peki blog yazarak tatmin edici oranlarda para kazanan insanlar bunu nasıl başarıyor?

Ben de dahil olmak üzere bloğundan kazanç sağlama konusunda başkalarına ilham verebilecek potansiyele ulaşmış blog yazarlarının hayatını incelediğimde bu işe para kazanma arzusu ile başlamadıklarını görüyorum. Bakın bu kısmı çok önemli. Para kazanma arzusu ile başlamak farklı; ilgi çekici bulup hobi olarak başlamak farklıdır. Blog yazmaya hobi gözüyle bakıp bu işi geliştiren yazarların başarısı işlerine olan tutkularında gizli. İşte başarıyı peşinden sürükleyecek kavram bu: işe sevgi katmak. Bu her sektör için geçerlidir. Severek yapılan işler daima başarılı sonuçlar doğurur. Tabi ki profesyonel düşüncelerle sıfırdan ve para kazanma arzusu ile blog yazmaya başlayanlar da hedeflerine ulaşabilir ancak kısa sürede sıkılıp pes edenlerin oluşturduğu blog çöplükleri de bu konuda en olumsuz örnekleri oluşturmaktadır. Öyleyse birinci adımın “yazmayı sevmek” olduğunu kabullenmiş olalım. -ve devam edelim. En sonunda ise ne kadar para kazanılabileceğini, ana iş olarak blog yazarlığı yapmanın getirilerini ve merak ettiğiniz diğer konuları da açıklayalım.

1.adım

Blog Yazarlığında İstikrarlı Olmak

Yeni açtığınız bir bloğun bir kaç ay içerisinde hayatınızı değiştirmesini beklerseniz kısa sürede pes etmeniz olasıdır. İçerik arşiviniz (toplam makale sayınız) gelişmeden maddi beklentiler içinde olmamalı ve yazmaya devam etmelisiniz. Yazılarınızı günde 10 kişi okuyor diye üretimi durdurup yazarlığa küserseniz engellerin arkasındaki fırsatları hiçbir zaman göremezsiniz. Benim tavsiyem en az 1 yıl boyunca usanmadan yazmanız yönündedir. 1 yıl sonra istatistiklerdeki değişim (olumlu yükseliş) yüzünüzü güldürecektir.

2.adım

Blog Yazarlığında Disiplinli Olmak

Yeni başlayanlar için blog yazarlığı henüz ana iş potansiyeline yükselmemiştir. Dolayısıyla blog yazmaya baladığınız ilk dönemlerde geçiminizi sürdürebilmeniz için başka bir işle meşgul olduğunuzu/olacağınızı tahmin ediyorum. Bakın bu çok hassas bir denge. Tüm enerjinizi bloğunuza verip ana işinizi savsaklamanız durumunda mevcut kariyeriniz olumsuz etkilenebilir. Bununla birlikte tüm enerjinizi ana işinize verip bloğunuzu boşlarsanız hedeflerinize ulaşma konusunda güçlük çekebilirsiniz. İki işi bir arada yürüttüğünüz bu yoğun dönemde disiplinli olmak, iş planı oluşturmak ve plana uymak önemlidir. Belirli aralıklarla içerik üretmeyi unutmayın.

Örneğin haftada 3 makale yazabilirsiniz. Bu 3 makaleyi de hangi zaman aralıklarında yazacağınızı az çok netleştirin. Mesela ben yazılarımı gece yazarım. Siz de en uygun zamanınızı belirleyin ve uygun zamanlarınızda kendinizi yazmaya hazır hissederseniz yazın. Burası önemli: “kendinizi hazır hissederseniz yazın” yani sırf “içerik oluşturmalıyım” düşüncesiyle yazmayın. Yazdığınız her makaleye özenin ve en iyisi olması için onu sevin 🙂 Yazdığınız yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı ve bunu uygun vakitte yapmayı unutmayın. Bu davranışı düzenli ve disiplinli şekilde tekrar etmenin meyvelerini yiyeceğinizden şüphem yok.

3.adım

Pazarlama Derslerine Çalışmak

Üretilenlerin maddi bir karşılığı olabilmesi için yapılan işin pazarlanabilir olması gerekir. Satış veya pazarlama konusunda iş tecrübeniz olmayabilir. Bu bir dezavantaj değil. Her zaman söylediğim gibi: Her insan doğuştan pazarlamacıdır. Yazdıklarınızı okutabilmek bir pazarlamadır. Yaptığınız iş ne kadar ilgi görürse o kadar fırsat doğuracaktır. Yazdıklarınızın insanlar arasında paylaşılıyor olması bir pazarlamadır. Birilerinin sizden bahsetmesi de bir pazarlamadır. İşiniz yazmaksa, yazılanları pazarlamak da görevinizdir. Bunu nasıl başarabileceğinizi anlatan makalelerimi bu kategoride inceleyebilirsiniz > Blog Pazarlama

Ne Tür Fırsatlar Var?

Blog yazarak herhangi bir alanda uzmanlığınızı sergileyebilirsiniz. Bu sayede ilgili ticari kuruluşlar tarafından çeşitli yardım talepleri (fırsatlar) sizi bulabilir. Siz de bu sorulara planlı ve faydalı çözümler üretmek için danışmanlık ücreti alabilirsiniz. Bloğunuza tanıtım yazısı, banner gibi sponsorlu bağlantılar alarak gelir elde edebilirsiniz (Müşteri arayışına girmeden bile onlar sizi bulacaktır). Google adsense gibi gösterim+tıklama bazlı reklam mecralarından gelir elde edebilirsiniz. Yazım tarzınızı beğenen firmalar kendi ürünleri için çeşitli mecralarda yayınlanacak içerikleri sizin oluşturmanızı isteyebilir. Dolayısıyla dışarıya yazarlık yaparak da gelir elde edebilirsiniz. İşte tüm bu firsatları size çekecek araç bloğunuzdur. Blog yazarak para kazanmak kesinlikle hayal değil!

Blog Yazarak Ne Kadar Kazanabilirim?

blog yazarakİnanın blog yazarlığından kazanılan miktarın asla üst limiti yoktur. Yüzbinler de kazanabilirsiniz. Biz yine de şahit olduğumuz veya yaşadığımız süreçleri baz alarak değerlendirme yapalım. Prensip olarak kazancımı net rakamlarla belirtmeyeceğim ancak daha önceki makalelerimde olduğu gibi çeşitli tahminler yapabilmeniz için bir takım bilgiler paylaşacağım. An itibariyle bloğumdan sağladığım kazançlar ana işimden sağladığım kazancı geçmiş durumda. Yani şuan sigortalı olarak çalışmakta olduğum kurumdan istifa etsem 1-2 yıl önceki geçim standartlarımı koruyarak hayatımı idame ettirebilirim (Kiramı, faturalarımı ödeyebilir, mutfak harcamalarımı yapabilir ve sosyal yaşantıma bütçe ayırabilirim). Buna ramak kalmış olsa da henüz faaliyete geçirmedim. İnşallah kısa süre sonra sadece yazarlık yaparak hayatımı idame ettirme düşüncemi hayata geçireceğim. Üstelik bunu başarabilmiş arkadaşlarımın olması da beni daha çok heyecanlandırıyor

Tabi ki beklentileriniz ve yaşam standartlarınız da önemli. “Hayatı idame ettirmek” ucu açık bir kavram. Benim önceliğim sevdiklerime ve sosyal yaşantıma daha fazla zaman ayırıp vasıflarımdan sağlanan gelire firma sahiplerini ortak etmeden kendi yağımda kavrulmaktır.

Yaklaşık 10 yıldır blog yazdığımı ve son 4 yılında profesyonel anlamda emek verdiğimi hatırlatmak isterim. Bu süreçte çeşitli planlamalar yapıp yeni aksiyonlar aldım. Çok yakında yeni bloglarımı ve yeni projelerimi de paylaşacağım.

Tabi ki konu ben değilim 🙂 Amacım en yakın örnekleri verebilmek. HızlıAdam’da sağdan soldan derlenen bilgilerden ziyade bizzat tecrübe ürünü olan makaleleri okumaya devam etmek için bültene abone olmayı unutmayın. Aşağıda mail adresinizi girerek yazılarımı takibe alabileceğiniz kutucuk mevcut. Binlerce kişi arasına katılmak için hemen mail adresinizi girin.

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hipnotik Metin Yazarı

64 Yorum
 1. Bence insan ne iş yaparsa yapsın ama iyi yapsın para kazanır. İyi bir garson bile 4-5 bin para kazanabiliyor sonuçta.

 2. Blog işi sabır işidir. Bu nedenle blog yazarlığı için öncelikli olarak kendimizi buna hazır hissetmemiz gerekmekte ve kaliteli, güçlü ve kullanıcıya fayda sağlayacak yazılar yazmamız gerekir. Bu sayede kullanıcıların blog sayfanıza geri dönüşü yüksek olacağından daha fazla fayda sağlamış olacaktır. Yani kısacası benim kişisel fikrim “blog yazın ve bekleyin” prensibini benimsemek gerekecektir.

 3. Hocam o kadar güzel anlatmışsınız ki okumaktan büyük zevk aldım. Doğru bir anlatım ile anlatmanız ve büyük motivasyon kaynağı olmanız bu siteyi takip etmemin sebeplerindendir. Sizin tecrübelerinize güveniyor ve gönül rahatlığı ile uyguluyorum. Canı gönülden tebrik ederim teşekkürler.

 4. hocam çok sabır gerekiyor. en iyilere sahip olmak google’ın gözünde çok önemli değil. hakikaten seo’ya büyük yatırım gerekli. başka türlü bu kadar çöp kaynağın arasından yükselmek çok zor.

 5. Blog yazmak güzel ama gerçekten disiplin istiyor. Ben alanımda yazıyorum bir doktora öğrencisi olarak ama ne kadar böyle gider bilmiyorum.

 6. İşin gelir kısmını bir kenara bırakalım, benim merak ettiğim nokta şu; bunca sosyal mecra varken kişisel bloglar okunuyor mu sizce?

 7. blog yazarak para kazanmak tamda dediğiniz gibi sabır ve emek işidir. Daha önce kişisel blogum sayesinde adsenseden ayda 400-500 TL arası kazanıyordum. Ne yazık ki tecrübesizliğim ve kararsızlığım sebebiyle blogumu sattım. 2-3 kere farklı projelere girdim. Denedim olmadı. Bu işi seviyor olmamdan dolayı hiç yılmadım. Şimdi tekrar bir deneme içerisindeyim. Kararlıyım, azimliyim. Kendime hedef koydum 6 ay sonunda ayda en az 500 TL kazanma hedefim var. Umarım başarılı olurum.

  Merak ettiğim siz kazanabiliyor musunuz? Sadece adsense üzerinden kazanç sağlayabiliyor musunuz?

 8. Merhaba. Blog yayını zaman içerisinde üst seviyelere çıktı. Bir çok blog beklentisini karşılayamazken bazıları yerinde saydı. Fakat gelişen teknoloji ile blog yazarları da çoğalmış olsada bu çoğunluk okuyuculara bazı zararlarda vermiyor değl. Yani doğru adres çok önemli.

 9. Özellikle genç kardeşlerimin en sık yaptığı hatalardan biri, elbette sizi tenzih ediyorum; tam zamanlı maaşlı bordrolu işlerini bırakmak hevesi oluyor. En kötü senaryoyla ilerleyelim; Google ve benzer altyapılar TR’den çekilme kararı alabilir, hesaplarınızı kapatabilir, ceza alabilir, ülkede manevi yıkımlar getirebilecek ekonomik bir buhran yaşanabilir ve tüm bunlara tanık olmasak dahi kıskanç, eş dost, akraba ve takipçilerinizin sinsi ataklarına maruz kalabilirsiniz. Bu işlere gönül verip dalgalanmalara yakalanmayan yok gibidir. Çoğu arkadaşım bir ay 4 kazansa bile bir sonraki ay 3’e düşebileceğini hep söyler.

  Heyecanınızı kabul etmekle birlikte; dediğim gibi “eğer” halihazırda konforlu bir çalışma ortamınız var ve bir yandan da daralmadan yazabiliyorsanız şu aşamada kesinlikle işinizi “bırakmayın” derim! Sigortamı da yüksekten öderim, ekstra mali senaryolara karşı da hazırlıklıyım bir B hatta C planım dahi var, halim vaktim yerinde, ailem de yine maddi ve manevi yanımda diyorsanız “tebrikler” derim. İmrenmek “bence” çok daha güzel bir kavram. Gençler size imrensin.

  A plus gelir elde eden arkadaşlarımın vergi avantajıyla Karadağ’a yerleştiğine tanık oldum. Bu tip yani “seninkine benzer” planları olan kardeşlerime şunu sormak isterim. Türkiye’de olası bir dalgalanma olsa “hopp” diye kaçabilecek ikinci bir ülke ve pasaporta sahip misin? Planların neler? Ben biraz Dünyaya da güvensizim lütefn yanlış anlamayın.

  Yaşım 41 ve mesleğim gazetecilik, kendimi bildim bileli yazarak çizerek karalayarak hayatımı kazandım. Ailem pek yanımda olmadı durumları da yoktu. Evet bin şükür bu işten ekmek yiyorum ancak “bir sayfiye kasabasına yerleşebilirim” ruh haline şu an ulaşamadım.

  1. Deneyimlerinizle aydınlattığınız için teşekkür ederim. Haklısınız. Türkiye’de yazarak para kazanmak gerçekten çok zor. Benim, burada söylediklerim, özellikle de bedel ödemeden rahatlığa kavuşmak isteyen genç kardeşlerim için büyülü gerçeklik tadında olmuş olabilir. Elbette yanıltıcı olmak istemem. Yapılan her iş gibi, blog yazarlığında da marka olmayı başarmadan mevcut düzenlerini bozmalarını tavsiye etmem. Hatta şunu da belirtmeliyim: Sadece blog yazarı değil; birçok alanda içerik üretebilen, işlevsel bir yazara dönüşmeden düzeninizi bozmayın. Türkiye, fırsat ekonomisidir. Bugün kazanır, yarın batabilirsiniz. O yüzden sermayeniz web siteniz değil; entelektüel birikiminiz olmalıdır.

 10. Yazmayı sevmiyor ve sıkılıyoruz. Bu konuda istikrarlı olmak şart. Elbette Youtube ve Instagram’ın da bunda katkısı oldu. Gidip seyrediyoruz okumuyoruz. İlk zamanlarda çok bir para kazanamasanız da zamanla artacaktır emin olun. Kesinlikle ne parayı küçümseyin ne de internetten para kazanan kişileri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top