skip to Main Content

✔️ CRM Nedir? Ne İşe Yarar?

Gelişen teknoloji ile adını sıklıkla duymaya başladığımız CRM kavramı, Customer Relationship Management kelimelerinin baş harfleri alınarak oluşturulmuştur. Türkçe ’ye Müşteri İlişkileri Yönetimi olarak çevrilen CRM, bilgi teknolojileri tabanlıdır ve büyümeyi hedefler. Önceden yalnızca büyük çaplı firmalar tarafından kullanılan bir teknolojiyken, şimdilerde satış yapmayı hedefleyen tüm firmalar için vazgeçilmez bir teknoloji halini almıştır. Peki CRM Nedir?

CRM Nedir?

CRM, müşterilerle olan ilişkilerin yönetiminde kullanılan bir yazılım sistemidir. Daha satış işlemi başlamadan, potansiyel müşteriyle ilk karşılaşmadan itibaren işlemeye başlayan bir süreçtir. Birçok farklı unsuru bünyesinde barındırır ve tüm bu farklılıklara rağmen bütün verilere tek bir arayüzden ulaşma imkânı tanır.

CRM Müşteri ilişkileri yönetiminde kullanmak üzere, müşteri verilerini düzenli olarak toplar ve analiz eder. Müşteri memnuniyeti odaklı şekilde gelişme sağlanması, istikrarın korunması ve uzun vadede kazancın arttırılması hedeflerini gerçekleştirmeye olanak tanır. CRM müşteri deneyimini iyileştirme hedefine ek olarak potansiyel müşterileri kazanmayı da hedefler.

CRM Yazılımı Nedir?

Müşteriyle olan ilişkilerin yönetilmesinde CRM yazılımları büyük kolaylık sağlayan bilişim teknolojileri arasında yer alır. “CRM programı nedir?” sorusu, pazarlama faaliyetlerini geliştirmede ve satışların arttırılmasında şirketlerin yararlandığı yazılımlardır şeklinde cevap verilebilir. İyi bir CRM yazılım geliştirmesi ancak güçlü bir teknik altyapı sayesinde mümkündür.

CRM yazılımlarının temel amacı firmanın karlılığını artırmaktır. Markanın alt yapısına ve hedeflerine uygun bir CRM yazılım programına sahip olması, markanın başarıyı yakalamasında en önemli etkenlerden biridir. CRM yazılımı kullanmanın şirkete olan faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • CRM programı kullanmak ekip koordinasyonunu arttırır. Çalışan performansını denetlemede oldukça etkili bir araçtır.
  • Müşteri analizine olanak sağlayarak müşteri ile ilgili detaylara inmeyi ve bu detayları satış işleminde kullanmayı mümkün kılar.
  • Gerekli olan tüm verileri tek bir noktada birleştirerek şirket içinde kurumsal bir hafıza oluşturmayı sağlar.
  • Verilerin girileceği bir ortam oluşturması sayesinde verilerin sonradan birleştirilmesi gibi zorlukların oluşmasını engeller. Dosyaların tümü için güvenli bir ortam sağlar.
  • Verimliliğin ve motivasyonun artmasında önemli bir araçtır.
  • Müşterileri kategorize ederek takip edilmelerini kolaylaştırır. Müşterilerle olan ilişkilerde hangi aşamada olunduğunun bilinmesi, müşteriye özel teklif ve çalışmaların sunulmasını kolay hale getirir.
  • Müşteri ile olan iletişim verimliliğini ve müşteri memnuniyetini arttırır.
  • Karar alma sürecini kolaylaştırdığından bir nevi Karar Destek Sistemi görevi görür.

Müşteri Verileri Neden Toplanır?

Rekabetin günden güne arttığı dijital mecralarda en önemli yapıtaşı şüphesiz veridir. Ulaşılabilen kişi sayısının arttırılması ancak müşteri verilerinin toplanmasıyla mümkün olur. Şirketlerin en doğru kararı verebilmesi, müşteri verilerinin ne kadar doğru işlenebildiği ile doğru orantılıdır.

CRM Sistemi her bir müşteriye ait tüm bilgileri, satın alımları, şirket temsilcileriyle etkileşimleri ve hizmet taleplerini toplar, kaydeder ve analizini gerçekleştirir. Bu sistem verileri kullanıcıların erişimine açık ve anlaşılması kolay bir arayüzle sunar.

CRM Müşteri Deneyimine Nasıl Katkıda Bulunur?

CRM stratejisi bir bütündür. İçerisinde Müşteri Yönetimi, Teklif Yönetimi, Sipariş Yönetimi, Sözleşme Yönetimi ve İnsan Kaynakları gibi yeri doldurulamaz CRM modülleri barındırır. Bu kadar geniş kapsamlı olması sayesinde tüm pazarlama faaliyetlerinin organize edilmesine olanak tanır.

Müşteri ilişkilerini yönetmenin amacı, müşteriye kusursuz deneyimler sunmak ve müşteri sadakatini sağlamaktır. Aynı zamandan müşteri etkileşimlerini kişiselleştirmeye yarar. Çünkü müşteri ilişkilerinin kişiselleştirilmesi, müşterinin ihtiyaçlarının tam manasıyla karşılanabilmesi açısından büyük önem taşır. CRM uygulama örnekleri ve çok daha fazlasını CRM Uzmanı soluto.com.tr adresi üzerinden görüntüleyebilir, çalışanlarınızın hiçbir eğitime ihtiyaç duymadan kolaylıkla kullanabileceği CRM yazılımlarına sahip olabilirsiniz.

https://www.soluto.com.tr/crm-yazilimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top