skip to Main Content

Findeks İle Finansal İtibarınızı Yönetebilirsiniz

Hepimiz zaman zaman kredi kullanma ihtiyacı duyabiliyoruz. Özellikle ev, araba ve acil nakit ihtiyacımız belirdiğinde alternatiflerimizi değerlendirmek için birçok banka ile irtibata geçip saatlerce telefonun başında, çağrı merkezinin klişe melodilerini dinlemek zorunda kalabiliyoruz.

Birden çok kredili ürün (kredi kartı, esnek mevduat hesabı vs) kullanan biri olarak kendime dönük tüm kritiklere ulaşabileceğim bir platform arayışı içindeyken Findeks (www.findeks.com) ile tanışmış oldum. Şiddetle tavsiye ediyorum. Daha öncesinde “Dijital Medyada İtibar Yönetimi” konusunda paylaştığım yazılara benzer bir şekilde, “Finansal İtibar Yönetimi” konusunun da son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

finansal itibarFinansal İtibar Nedir? Neden Findeks Kullanıyorum?

Bankalar veya diğer benzeri kurumlarda bıraktığınız itibara finansal itibar diyebiliriz. Bu incelemeyi ve daha fazlasını da Findeks aracılığı ile yapmak mümkün.

Findeks sayesinde herhangi bir online muhattap gerekmeksizin kendi risk raporunuzu ve kredi notunuzu görüntüleyebiliyorsunuz. Örneğin ben kendi profilime girdiğimde; kredi puanımı, kredi limitimi, bütün bankalardaki kredili işlemlerime ait toplam borcumu ve totalde kaç adet kredili ürün kullandığımı tek sayfada, anında görüntüledim. Rakamların çok net ve güncel olması beni gerçekten şaşırttı. İşin en güzel yanı ise: bir haftadır “şu bankaları arayıp toplam ne kadar borcumuz kaldığını öğrenir misin?” diyen eşime aradığı cevabı 5 dk içinde verebilmiş olmamdı 🙂 5 Bankayı tek tek aramama gerek kalmadı.

Bu güzel desteğin ardından Findeks daha da merak verici hale geldi ve tüm menüyü incelemeye başladım. Erişebildiğim bilgilerin kolay erişilebilir olmasının yanında; sistemin gerçekten çok fazla faydaya sahip olduğunu fark etmiş oldum. Mesela:

Risk Raporu Görüntüleyebiliyorum:

Son 5 yıl içinde kapanmış ve halen aktif olan kredilerinize ilişkin ödeme alışkanlıklarınızı içeren rapordur. Findeks bu raporu görüntüleyebilmenizi sağlıyor.  Üstelik TC Kimlik numarasını belirttiğiniz kişilerin; onay vermesi durumunda, risk raporunu görüntüleyebiliyor veya kendi raporunuzu onayınızla kolayca paylaşabiliyorsunuz. Bu da benim için şunu ifade ediyor: Herhangi bir kurumdan kredi almak istediğimde, kendi risk raporumu paylaşarak ne denli bilinçli bir tüketici olduğumu sergileyebilirim. Dahası kredi puanımı ve risk durumunu kendim takip edebilir, gerektiği yerlerde aksi durumlara müdahale edebilirim. Hatta birinden borç sermaye isterken bile karakterime ayna tutacak bu raporu gösterebilirim.

Uyarı Hizmeti:

Bir sürü kartım olduğu için bazen içlerinden birinin ödemesini unuttuğum da oluyor. Findeks uyarı sistemi de benim gibiler için tasarlanmış sanırım. Ödemelerinizden doğan bir olumsuzluk olması durumunda sms veya mail atıyor. Örneğin: “Kredi notunuz 1500’den 1300’e düşmüştür” şeklinde bir mesaj alabilirsiniz. İstediğiniz otomasyon kurgusunu siz belirliyorsunuz. Bu uygulama bana lazım olacak gibi. Şimdiden uyarılarımı kurguladım

Not Danışmanım:

Bazen bankaların bana verdiği toplam krediyi yeterli bulmuyorum. Bilirsiniz, kredi notu bir sürü etkenden olumlu yada olumsuz etkilenebiliyor. “Kredi notumu nasıl yükseltebilirim?” diye düşündüğüm anlarda Not Danışmanım vasıtasıyla bizzat bana özel öneriler ve yönlendirmeler alabiliyorum.

Takipçi:

Siz de benim gibi internet üzerinde sık sık alışveriş yapıyorsanız bu uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederim. Uygulama sayesinde, iznininiz dışında herhangi bir mecrada kimlik bilgileriniz, kredi kartı bilgileriniz veya iletişim bilgilerinizin kullanılması durumunda size uyarı mesajı geliyor. Dolayısıyla anında aksiyon alabilirsiniz. Çok şükür bugüne kadar mağdur edilmedim. Yine de takipçi uygulamam devrede. Otomobilde güvenliğe önem verdiğim kadar kesemin güvenliği konusunda da hassasım 🙂

kkb risk raporu

Özetle: Birileriyle iş yapmadan önce veya finansal bir kaynak aradığınızda Findeks raporlarını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu sistem, borcuna sadık, bilinçli tüketici ile borcuna sadık olmayan, bilinçsiz tüketiciyi ayırt etmenizi sağlayan son derece pratik bir zemin. Findeks ile artık finansal itibarınızı kontrol altında tutabilir-yönetebilirsiniz.

Not: Bu hizmet, Türkiye’nin ilk ve tek Kredi Bürosu (KKB) tarafından uygulamaya konulan, güvenilir bir hizmettir. Daha detaylı bilgi için www.findeks.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top