skip to Main Content

Google Ads Nedir?

Eski adıyla Google AdWords, yani Google Ads işletmenizin sanal dünyada varlığınızın görülmesini sağlayan reklam aracıdır. En çok kullanılan pay per click PPC diğer bir değişle ödemeli reklamcılık kanallarından birisidir. Örneğin fiziksel bir mağazaya sahipsiniz. Satış yapmanız ve para kazanmanız için ise insanların sizden haberdar olmaları gerekir. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için afişler hazırlarsınız. İndirimlerinizi duyurmak için geleneksel reklamlara yönelirsiniz. Ancak günümüzde geleneksel reklamların yeri hala önemli olmasına rağmen gerçek potansiyele ulaşmakta zorluk çekersiniz. Sizin sattığınız ürünler ile alakası olmayan kişilere de reklamlarınız görünür. Bu durum da reklam kampanyalarınıza daha çok para harcamanıza sebep olur. Bunun yanında çok özel ürünler olmadığı sürece insanlar fiziksel mağazalardan alışveriş yapmayı azaltmış durumdadırlar. Teknoloji çağında olmamız ve insanların yoğun olarak iş hayatlarında geçirdikleri süre internet alışverişine yönelmelerine sebep olmaktadır. Bu noktada da Google AdWords kendini gösterir. Aklında belli bir marka yer almadığında genel arama terimleri ile araştırmaya başlarlar. Sizin de varlığınızı göstermeniz ve satış yapmanız için çıkan reklamlar arasında yer almanız gerekmektedir. Potansiyel müşteriye odaklı çalışmasından kaynaklı da geleneksel reklamlara harcadığınızdan çok daha az ücret ile bunu başarmanızı sağlar. Kazancınızı arttırmaya yönelik geliştireceğiniz stratejiler sayesinde cüzi ücretlerle kâr elde edersiniz. Unutmamalısınız ki internette görünmüyorsanız yoksunuzdur.

Google AdWords Nasıl Çalışır?

Google Ads nedir sorusunu cevapladıktan sonra nasıl çalıştığına değinelim. Google AdWords, tıklama başına ödeme üzerinden çalışan bir reklam platformudur. İnsanlara arama ağı üzerinden ve görüntülü reklam ağı üzerinden ulaşır. Reklamlar, hedeflenen kitleye gösterilmek üzere kurulmuştur. Bu kitlenize anahtar kelimeler üzerinden olduğu gibi ilgi alanları ve demografik hedeflemeler gibi satışını yaptığınız ürünün özelliğine göre oluşturduğunuz stratejiniz üzerinden siz belirlersiniz.

Arama ağı reklamlarınız anahtar kelimeler üzerinden çalışmaktadır. Elbise satıyorsanız “çiçekli elbise” araması yapan potansiyel müşterilerinize karşı görünmenizi sağlamaktadır. Tıklama başına ödeme yöntemi sayesinde de reklamınız gösterildiğinde değil, reklamınıza tıklandığı zaman sizden ücret alınır.

Görüntülü reklam ağı ise arama ağına göre daha farklı şekilde çalışmaktadır. Çevrimiçi olarak bir ürün ve hizmet satıyorsanız kullanıcılar arama yaptığında reklam göstermek yerine hedeflediğiniz yerlerde reklamlarınız görünür. Potansiyel müşterilerinizin ziyaret ettiğini düşündüğünüz web sitelerinde görüntülü reklamlar (display) ya da afiş reklamları (banner) yer alır.

İnsanlar sattığınız şeyleri aktif olarak o sırada aramadıkları için görüntülü reklamlarınıza tıklama olasılıkları da daha düşük olmaktadır. Fakat burada önemli olan nokta insanların ne kadar çok tıkladıkları değil sizin reklamlarınızı ne kadar gördüğüdür. Bu sayede kişilerde marka bilinci yaratırsınız. Varlığınızı belli edersiniz ve satışını yaptığınız ürün ya da hizmete ihtiyaç duydukları zaman akıllarına sizin markanız da gelir. Bundan dolayı görüntülü reklamlar anlık satış için değildir. Satış analizi yaptığınız zaman sizi aylık olarak değil yıllık olarak yukarıya tırmanan bir grafik ile karşılaştırır.

Yeniden Hedefleme

Görüntülü reklamlar sayesinde sizden vazgeçmiş ya da sizi unutmuş potansiyel müşterilerinize de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sitenizi ziyaret etmiş  fakat alışveriş gerçekleştirmemiş  kişileri geri çağırabileceğiniz gibi alışverişlerini tamamlamış müşterilerinizin de tekrar karşısına çıkarak “ben hala buradayım!” diyebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizi farklı birçok yolla ayırabilirsiniz.

  • Sepete ürün eklemiş ve satın almamış
  • Ödeme sayfasında siteyi terk etmiş
  • Sadece ayakkabı kategorisini gezmiş

gibi, örneklerini çok fazla uzatabilirsiniz.

AdWords Düşük Bütçe ile Kazanç Elde Etmenizi Sağlar

AdWords alıştığımız reklamların aksine daha yatırım olarak daha az bütçeye sahipken bulunduğunuz sektöre göre de harcamanız gereken miktarın farklı olduğu bir platformdur. Çekişmeli bir sektör içerisinde yer alıyorsanız ve sizin satışını yaptığınız ürün ve hizmete sahip çok fazla şirket varsa kazanç sağlamak için optimizesi iyi yapılmış ve yatırımına özen gösterilmiş  AdWords hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

AdWords, kampanyalar oluşturulduktan sonra kendi haline bırakılması gerekilen bir yer değildir. Her zaman optimize edilmeli ve doğru analizler ile kişilerin hareketleri gözlemlenmelidir. Eğer yanlış optimize edilmiş bir hesaba sahipseniz sadece getirisi olmayan yatırım yapmış olursunuz. Bir şeylerin yanlış gittiğini ise çok tıklamaya sahip olmanıza rağmen dönüşüm elde edememenizden anlayabilirsiniz. Bu durumda neleri yanlış yaptığınızı çözümleyip düzeltmeniz gerekmektedir. İyi hedeflenmiş  ve doğru optimize edilmiş hesaba sahip olduğunuz zaman ise olumlu bir yatırım gelirine sahip olmaya başlarsınız.  Google Ads reklamları eğer biraz da olsun dikkatinizi çekmeyi başardıysa Metehan Yılmaz tarafından hazırlanmış Google reklam verme rehberini incelemek isteyebilirsiniz. Bu içerikte özellikle reklam vermeye başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç şeye değinilmiştir. Aynı zamanda en temel yapılan hatalar da yazıda yer almaktadır. Şimdiden hepinize iyi optimizasyonlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top