skip to Main Content

Python bilginizi ölçmenin en eğlenceli yolu. Flatfy.com/play

Gayrimenkul ilanları aramada en kolay yolu sağlayan Flatfy sitesi, bir arama motoru olarak çok farklı bir alana da el attı.

Kendisi de son zamanların en popüler yazılım dili olan Python tabanlı yazılmış olan bir internet sitesi olan Flatfy, piyasadaki Python bilgisi yüksek olan yazılımcıların bu bilgilerini ölçmek amacıyla Python kodları ile yazılmış olan bir bulmaca yazılımını yayına verdi.

Flatfy şirketinin bu yazılımı yayınlamasındaki amaç aslında ilk olarak bu alanla ilgilenen üniversite öğrencilerinin ilgisini çekmek ve kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam sunmaktı. Ancak bu oyun beklenenin oldukça üstünde bir ilgi ile karşılandı.

flatfy.com/play linkinden erişilebilen oyunda temel mantık Python kodlama dili ile belli bir mantıkla yazılmış olan kodların devamını uygun bir şekilde getirmek.

Oyun, Flatfy şirketinin IT departmanı tarafından toplam 2 haftalık bir süre içerisinde geceli gündüzlü çalışılarak hazırlandı ve gerçekten Python’un uygulamadaki karşılığını gören bir ekip tarafından hazırlanan oyun, yazılım ile ilgilenen her kesimden kişinin ilgisini yoğun bir şekilde çekmeyi başardı.

Oyun ilk olarak Flatfy’ın merkezi olan Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yayınlandı. Bahsettiğimiz üzere oyunun yazılma amacı öncelikle bilgisayar mühendisliği bölümünde yazılım ile ilgilenen üniversite öğrencisi gençlerin ilgisini çekmekti. Ancak oyunun Kiev’deki yansımaları bunun çok daha ötesine geçti.

Dilerseniz oyunun Kiev serüveninden bahsetmeden önce kısaca flatfy.com/play’in kısaca özelliklerinden bahsedelim.

flatfy.com/play linkinde yer alan oyun, Python yazılım dilinde yazılmış olan kodlardan oluşan bir bulmaca serisidir. Oyunda 12 farklı seviyede ön uç geliştirme, algoritmalar ve ikili şifreleme gibi konularla ilgili sorular yer almaktadır.

Kolaydan zora doğru ilerleyen oyunun bu denli rağbet görmesinin en önemli sebepleri ise öncelikle oyunun son dönemlerin en popüler yazılım dili olan Python üzerine olması ve bu alandaki kaynak yetersizliğinden dolayı oluşan bilgi kirliliğini çözebilecek ve insanların bu alandaki seviyelerini test edebilecek bir platform ortaya koyabilmesidir.

Zira henüz oldukça yeni bir yazılım dili olan Python, günümüzde bilgisayar ve bilişim alanlarının en popüler konuları olan yapay zekâ ve machine learning alanlarında kullanılan yazılım dilidir. Hal böyle olunca özellikle teknolojinin güncel gidişatı da bu konulara yöneldiği için bu alanlarda çalışan pek çok kimse Python öğrenme gayreti içerisine girmiştir.

Halihazırda kendi internet sitesinde bu altyapıyı kullanan tr.flatfy.com sitesi de bu alanda kurmuş olduğu sitenin yüksek başarı grafiği ile birlikte Python uygulamasını başarılı bir şekilde hayata geçiren start-up örneklerinden biri olmuştur.

Bu nedenle, Python ile ilgilenen yetenekli insanlara bu bilgilerini deneyimlemelerini sağlamak ve bir noktada da bu alanda yetenekli olan insanları tespit edebilmek amacıyla bu oyun projesi gerçekleştirilmiştir.

Oyunun dikkat çekmesinin bir diğer önemli nedeni ise gerçekten alanında en zor sayılabilecek konumda olmasıdır. Zira Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ilk olarak uygulamasına başlanan oyunun her ne kadar hedef kitlesi ilk etapta öğrenciler olsa da kısa zaman içerisinde Kiev’in en büyük şirketlerinde çalışan yazılım uzmanlarının da ilgisi bu oyuna çekilmiştir.

Kısa bir süre içerisinde flatfy.com/play linkindeki yazılım oyunu 100.000’in üzerinde gösterim ve 800.000’in üzerinde erişim almıştır. Ayrıca şirketin Facebook sayfasında da oyunun yayınlanmasından sonra yapılan yorumlar oyunun görmüş olduğu ilgiyi ortaya koyan başka bir veridir. Hatta Kiev’in en büyük yazılım şirketlerinin CTO’ları dahi oyunla ilgili sosyal medya paylaşımlarında bulunmuş ve oyunun son bölümünü görmek istediklerine dair isteklerini dile getirmiş ve Flatfy’a tebriklerini iletmişlerdir.

Oyunun ara yüzü her ne kadar basit gibi görünse de oyun yazılırken 12 seviyede sorulan 12 sorunun tamamı için yeni bir ara yüz kurulmuş ve bu ara yüzler kurulurken tabi ki oyunun bir Python uygulaması olmasından dolayı Python kullanılmıştır. Python ile birlikte kullanılan React.js temelinde son yönelimli mimari (end oriented architecture) yöntemleri de ara yüz tasarımlarında kullanılmıştır.

flatfy.com/play’in önemli bir iddiası da güvenliği noktasındadır. Oyunun Kiev deneyiminde oyuna dışarıdan kod enjekte etmeye çalışan pek çok kişi olduğu görülmüş; ancak bu denemelerin hiçbiri başarılı olamamıştır. Bu nedenle özellikle oyunun yazımı aşamasında ayrı bir özen gösterilen güvenlik noktasında da flatfy.com/play oldukça iddialıdır.

flatfy.com/play’i bu denli iddialı bir şekilde yazan Flatfy’ın yazılım geliştirme ekibi bu oyun ile yeteneklerini gösterme fırsatı bulmuşlardır. Aslında ilk etapta sadece minik bir eğlence niyetiyle yayınlanan uygulama, kısa süre içerisinde adeta bir virale dönüşmüş ve yoğun ilgi görmüştür.

Şimdi, uygulamanın Ukrayna’daki deneyimine bir bakalım.

flatfy.com/play’in Kiev macerası

Flatfy, 2015 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev merkezli kurulan bir gayrimenkul arama motoru start-up’ıdır. Kısa süre içerisinde yoğun ilgi gören Flatfy halihazırda dünyanın 30 farklı ülkesinde yayın yapan uluslararası bir şirket statüsüne yükselmeyi başarmıştır.

Yukarıda da belirttiğimiz amaçlar doğrultusunda şirketin yazılım geliştirme ekibi flatfy.com/play Python yazılım diline hâkim olan kişilerin çözebileceği bir bulmaca oyunu hazırlamışlardır.

Bu oyun Kiev’in en işlek metro istasyonlarından 3’ünde “Python ile ilgili bir bölümde okuyorsanız şimdi size yolda düşünmek için bir soru soruyoruz.” sloganı ile reklam panolarında tanıtım amaçlı oyunun ilk sorusu sergilenmiş ve ilk olarak oyunun hedef kitlesi olan Python ile ilgili bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin ilgisini çekmeyi amaçlamıştır.

Ancak zaman içerisinde alınan sonuçlarda oyunun sadece üniversite öğrencilerini değil Kiev’de yazılım ile ilgilenen ve yazılım şirketlerinde çalışmakta olan kişilerin de ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Oyunun zorluk seviyesinin yüksek olmasından dolayı Flatfy’ın istatistiklerine göre bu oyuna başlayan 6000 kişinin sadece 1000 tanesi oyunu tamamlayabilmiştir.

Flatfy, oyunu çözen kitlelerin istatistiki bilgilerini kendi bünyesinde daima barındırmaktadır. Bu doğrultuda, oyunda en hızlı sona ulaşan kişilere ulaşmak ve onları şirketin Kiev’deki ofisinde ağırlama şeklinde bir uygulama Flatfy tarafından Python meraklılarına bir ödül olarak sunulmaktadır.

Siz de Python’a ilgiliyseniz ve Python bilgisi seviyenizi yeterli görüyorsanız belki de hayatınızın bundan sonrasını değiştirecek bir teklif ile karşılaşabilir, hiç olmazsa Python bilginizi flatfy.com/play ile test edebilirsiniz.

Flatfy nedir?

Flatfy, bünyesinde 1189 farklı emlak ilan sitesinin gayrimenkul ilanlarını barındıran bir emlak ilanı arama motorudur.

2015 yılında kurulan site emlak sektörünün Google’ı olmak gibi bir hedef ile yola çıkmış ve bugüne gelindiğinde bu noktada ciddi bir aşama kaydetmeyi başarmıştır.

Aylık ilan sayısı 900 bine ulaşan şirketin aylık görüntülenme sayısı ise 1,3 milyon seviyesini bulmuştur. 3-4 yıl gibi kısa bir zamanda bu rakamlara ulaşan sitenin bu denli rağbet görmesinin sebebi bu alana olan talebin yanı sıra sitenin sürekli kendini geliştiren ve her geçen gün başka bir özelliği bünyesine eklemeyi başaran dinamik yapısıdır.

Flatfy ile ev araması yapmak ve aradığınız evi bulmak artık çok kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top