skip to Main Content

İnsan Kaynakları Alanında Türkiye ve Dünyanın Lider Şirketlerinden: “Adecco Group”

İş bulmanın giderek zorlaştığı ekonomimizde, rekabet ortamı da kızışmış durumda. İş arayan kişiler, online ortamları kullanarak başvurdukları çoğu pozisyonda, olumlu veya olumsuz bir yanıt alamazken, yönetici kadrosundaki iş ilanlarında durum biraz daha farklı. Ülkemizde çok fazla kariyer sitesi varken, bunların büyük çoğunluğu her pozisyon için ilan bulundurabiliyor. Ancak Adecco firmasının başını çektiği, genellikle yeni mezun ve orta kademe aday ilanlarının bulunduğu insan kaynakları firmaları, sektörlerin nitelikli çalışan açığını giderme konusunda öncü durumda yer alıyor.

Adecco Hakkında

1957 yılında Adia ismiyle, Henri Lavanchy tarafından İsviçre’nin Lozan kentinde kurulan firma, kısa süre sonra farklı bölgelere yayılmıştır. 1964 yılında ise Philippe Foriel-Destezet tarafından Fransa Lyon’da kurulan Ecco firması da Fransa pazarında önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. 1980’li yıllarda Adia, dünyada tanınır bir hale gelirken, Ecco, Fransa pazarının önemli bir markası olmuştur. 80’li yıllarda geçici personel alımı, dünyanın en hızlı büyüyen sektörü olmayı başarmıştır. 80’lerin sonunda değeri 1 milyar doları aşan Adia, insan kaynakları çözümleri konusunda Avrupa lideri olmayı başarmıştır. 1990’lara gelindiğinde ise Adia ve Ecco, dünyada en iyi üç insan kaynakları hizmetleri şirketi arasındayken, birleşme kararı alarak Adecco markasını oluşturarak tüm dünyada büyük başarılara imza atmıştır. Öyle ki Amerika pazarında New York Olsten Staffing‘i satın alarak elde ettiği gelirle ABD’de en iyi işe alım şirketi olmayı başarmıştır.

Genel merkezi İsviçre’de olan firma, 1994 yılında Türkiye pazarına giriş yaparak yeni bir atılım gerçekleştirmiştir. Ortak olarak girdiği Türkiye pazarında, 2008 yılında ortak firmanın tüm hisselerini satın alarak gelişimini sürdürmüştür.

Adecco Hizmetleri

  • Değerlendirme Hizmetleri
  • Dönemsel ve Daimi İstihdam Hizmetleri
  • Küresel Mobilite
  • Eğitim Hizmetleri
  • Toplu İşe Alım Hizmetleri
  • Aday Kaynak Departmanı

60 Ülke ve Dünya Çapında Bir Gelişim

Büyük bir başarı örneği gösteren Adecco Group, uygulamış olduğu gelişimci politika ile bugün dünyada 60 ülkede, 6700 şubesi ve 35 bini aşkın çalışanıyla operasyonlarını sürdürüyor. Bu bakımdan da dünyanın en büyük ve lider İnsan Kaynakları Danışmanlık firması olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal Sorumluluk: “Win4Youth”

Adecco Group, sosyal sorumluluk projeleri alanında bilinçli bir şirket. 10. yılını kutlayan Win4Youth isimli projesi koşu, bisiklet ve yüzme branşlarını merkezine alarak tüm spor aktivitelerinizi saat veya KM şeklinde girebileceğiniz bir uygulama ile tüm çalışanlarını, adaylarını ve müşterilerini spora teşvik ediyor. Kaydedilen saat ve kilometreler yıl sonunda hesaplanarak bağışa dönüşüyor. Bu program sayesinde elde edilen gelir, gençlere kariyer yolculukları için ihtiyaç duyabilecekleri finansal desteği sağlayan Sivil Toplum Kuruluşlarına bağışlanıyor.

Adecco Türkiye ve Katkıları

Adecco Türkiye, Özel İstihdam Bürosu ve Özel İstihdam Ajansları Birliği’nin kurucusu olarak önemli bir adım atmıştır. Bugün Türkiye’de 14 şubesiyle hizmet verirken, işveren ve iş arayanları bir araya getiren önemli bir marka konumunda yer almayı başarmıştır.

2014 yılında Adecco Türkiye, “Badenoch+Clark Türkiye”, 2015 yılında “Adecco Saha Pazarlama Hizmetleri Türkiye” ve 2016 yılında “Spring Professional Türkiye” temsilciliklerini kurarak önemli bir adım daha atmayı başarmıştır.

Adecco Türkiye Şirketler Grubu, Mayıs 2017’de gerçekleştirilen Great Place to Work tarafından gerçekleştirilen En İyi İşveren Şirketleri araştırmasına göre 7. olmuştur. 2019 yılında gerçekleşen Great Place to Work (GPTW)’de ise Avrupa’nın en iyi 2. işvereni seçilerek başarısını sürdürmüştür.

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top