skip to Main Content

✔️ Instagram İGTV Nedir?

Instagram çok fazla kişi tarafından kullanılan ve içerisine sürekli yenilikler eklenen bir uygulamadır. İGTV de bu yeniliklere dahildir. Instagram kullanıcıları uzun içerikler yerine kısa içerikleri story şeklinde sunmayı tercih etmektedir. Story anlık durumları ifade eder. İGTV ise, Instagram kullanıcılarına 15 saniyeden 1 saate kadar video paylaşma imkanı sunmaktadır. Böylece yeteneklerinin başka kullanıcılar tarafından görülmesini sağlayabilmektedirler. İGTV sayesinde daha fazla video içeriği paylaşılmaktadır. Bu da kullanıcıların hayatı hakkında daha fazla bilgiye sahip olunmasını sağlamaktadır. Yeni güncellemenin ana sayfaya eklenmesiyle birlikte, İGTV’de beklenen ilgiye cevap verebilmiştir. Instagram takipçi satın almak için buraya bakabilirsiniz.

instagram-igtv-nedir

İGTV Nasıl Kullanılır?

İGTV’yi kullanmayı bilmeyen kişiler nasıl kullanıldığı hakkında çok sık soru sormaktadır. Çok kısa videolardan sıkılan ve daha uzun videolar görmek isteyenler İGTV ile bunu elde edebilmektedir. Uzun videoların yer aldığı bir İGTV kanalı oluşturabilmek için, ilk olarak İGTV uygulamasının indirilmesi gerekmektedir. Daha sonra uzun video paylaşımlarına bu uygulama aracılığıyla ulaşılabilmektedir. Uygulama açıldıktan sonra kullanıcı kendi Instagram hesabıyla ya da başka hesapla girebilmektedir. Kendi hesabınızı tercih ederseniz artık bir kanal kullanıcısı olursunuz. Beğenebileceğin videolar senin için kısmında yer almaktadır. Buradan ilgini çekebilecek özellikteki videolara ulaşabilirsin. Takip edilenler kısmında ise, kullanıcının Instagram hesabındaki kişilerin paylaşımları yer almaktadır. Popüler alanı ise keşfet alanıyla aynı mantıkla ilerlemektedir. İzlemeye devam et bölümünden daha önce izlenmiş ve yarım kalmış videolara ulaşabilirsiniz.

Instagram İGTV Kanalı Nasıl Oluşturulur?

İGTV kanalı oluşturmak isteyenlerin takip etmesi gereken çok kısa yollar bulunmaktadır. Video izleme alanının en altında yer alan kısımdan profil resmi bulunmaktadır. Buradan profil resmine tıklayarak İGTV’ye girilebilmektedir. Daha sonra ileri ile kanal oluştur seçeneğiyle kolayca kanal oluşturulabilmektedir. + kısmına basarak buraya istediğiniz videoları eklemeye başlayabilirsiniz. Fakat videolarınızın dikey konumda olması gerekmektedir. Uygulama üzerinde direk kayıt yapılamamaktadır. Videonun önceden kaydedilmiş olması gerekmektedir. Bu alana montajlanmış içeriklerde eklenebilmektedir. İGTV buna da izin vermektedir. Videoları istediğiniz bilgileri de ekleyebilirsiniz. İGTV videolarının izlenebilmesi için, uygulamanın indirilmesine gerek yoktur. Instagram uygulaması üzerinden de İGTV videoları izlenebilmektedir.

İGTV Nasıl İndirilir?

Tıpkı Instagram ya da diğer uygulamaların telefona yüklendiği gibi, İGTV kullanımı içinde uygulamanın indirilmesi gerekmektedir. Android ya da İOS işletim sistemleri için, uygulamayı indirmek çok pratiktir. Uygulama hem bilgisayarda hem de bilgisayarlarda kullanılabilmektedir. İnsanlar günlük hayatlarında telefonla daha fazla vakit geçirdikleri için buraya indirmeyi tercih etmektedir. Kullanmış olduğunuz telefonun market uygulamasına girdikten sonra arama butonuna İGTV yazmalısınız. Aramalarda çıkan uygulamaya basarak indirme işlemine başlayabilirsiniz. Aynı işlem İOS içinde yapılabilmektedir. Ayrıca uygulama mobil veri ile de indirilebilmektedir. İndirme işleminden sonra giriş yapılarak kullanımına başlanabilmektedir.

İGTV’nin Özellikleri Nelerdir?

İGTV Instagram’a yeni gelen bir özellik olsa da büyük bir ilgi ile karşılanmıştır. Özellikle videolarla kendileri ifade edenler için çok ideal bir uygulamadır.

İGTV’nin özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Yüklenen videolar kanal kullanıcısı silmediği sürece kalmaktadır. İzlenmesi de sınırsız olarak kullanılabilmektedir.
  • Dikey olarak çekilen videolar 1 saate kadar çekilebilmektedir. Yatay olarak çekilmemesi gerekmektedir.
  • Youtube kullanan kişiler gibi, İGTV kullanan kişilerinde kanal aboneleri bulunmaktadır. Buradan paylaşılan videolar istenilen zaman istenilen yerde izlenebilmektedir.
  • İGTV’ye girildikten sonra videolar otomatik olarak oynamaya başlamaktadır. Farklı videolara geçiş yapılabilir ya da aranılan videolara ulaşabilmektedirler.
  • Uzun, bilgi verici ve daha kaliteli içerik paylaşımları yapılabilmektedir. Buradan istenilen kişilerin kanallarına abone olabilme imkanı olduğu için, istenmeyenler izlenmek zorunda değildir.
  • Günlük kullanım düşünülerek oluşturan İGTV, özellikle dik konumda hareket etmektedir. İsteyen kişiler indirerek kullanmaya başlayabilmektedir.

İçeriğe baktığınız için teşekkür ederiz, ayrıca ‘Sosyal Medyada Dönüşüm Odaklı Paylaşım Nasıl Yapılır?’ Başlıklı içeriğe de bakmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top