skip to Main Content

✔️ Kedi Maması Nasıl Seçilir, Hangi Kedi Maması Kullanılmalı?

Kediler nadiren hastalanan, dayanıklı hayvanlardır. Ama kedilerin mideleri ve gözleri çok hassastır. Dolayısıyla kedilerin beslenmesine çok dikkat etmek ve kedi maması seçerken özenli olmak gerekir. Her canlı gibi kedilerin de sağlıklı kalmalarını ve ömürlerinin uzamasını belirleyen asal faktör beslenmedir. Organlarının sağlığı, tüylerinin parlaklığı, bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesi kısacası sağlıklı yaşamaları için kedilerinize doğru mamayı seçmeniz elzemdir.

Kediler, her ne kadar obur ve yemeye meraklı hayvanlar gibi gözükseler de yemek konusunda çok seçicidirler. Günü geçmiş gıdaları yemedikleri gibi her mamayı da beğenmezler. Kedilere seçeceğiniz mamalar kaliteli ve kedinizin ihtiyaçlarına göre olmalıdır. Mamalar bazı kedi ırklarına özel olarak üretilmelerinin yanında kedinizin yaşına ve hassasiyetlerine göre de sınıflara ayrılırlar. Dolayısıyla tüm kriterleri göz önünde bulundurarak kediniz için bir mama seçmeniz ve onun mamayı sevip sevmediğini gözlemlemeniz gerekir. Bu şekilde ona seçeceğiniz mamaları belirlemeniz daha kolay olacaktır.

Kedinizin Yaşı Seçeceğiniz Mamayı Belirler

Kedinizin yaşı onun için tercih edeceğiniz mamayı belirler. Her yaş grubunda kedi maması içeriği değişir. Junior kedi maması, sadece yavru kediler için uygunken kediniz büyüdükçe yetişkin mamaya, kısırlaştırma sonrası da kısır mamaya geçmeniz gerekir. Yavru kedi mamaları daha çok protein ve kalori içerdiğinden yetişkin kediler için uygun değildirler. Yavru kedilerin ihtiyaç duydukları kalori ve protein miktarına cevap veren kaliteli bir mama olan Pro Plan Original Kitten Tavuklu Ve Pirinçli Yavru Kedi Maması ya da Felicia Az Tahıllı Kuzulu Yavru Kedi Maması ile minik dostunuzun beslenme ihtiyaçlarına cevap verebilirsiniz. Yetişkinliğe adım atan kediniz, yavru mamalardan farklı içerik ve değerlere sahip yetişkin mamalarına geçiş yapmalıdır. Bunun için Pet İhtiyaç’tan uygun fiyatlı alabileceğiniz Hills Adult Lamb Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması veya Acana Bountiful Catch Yetişkin Kedi Maması ideal birer seçim olacaktır. Eğer kediniz kısırlık ameliyatı geçirdiyse hemen kısır mamalara geçmek gerekir. Çünkü kediler kısırlaştırıldıktan sonra çok daha fazla mama yemeye başlar ve artık cinsiyet hormonlarını salgılamadıkları için kilo almaya çok meyilli hale gelirler. Kedilerin kilo almasını kontrol altına almak için mutlaka kısır mamalar kullanılmalıdır. Bunun için de N&D Ocean Ringa Balık&Portakal Tahılsız Kısırlaştırılmış Kedi Maması ile Brit Care Sensitive Tahılsız Tavşanlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması arasında tercih yapabilirsiniz. Kilo alma riski kısır olmayan ama belli yaş üzeri kediler için de geçerlidir. Yaş almasıyla birlikte daha az hareket eden kedinizi mutlaka kilo kontrolü sağlayan mamalarla beslemeniz gerekir. Yoksa karaciğer yağlanması ve bunun gibi çok ciddi sorunlarla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Cinslere Göre Kedi Mamaları

Kediniz için hangi mama seçimi yapmanız gerektiğini belirleyen bir diğer faktör de kedinin cinsidir. Mama üretici firmalar belirli ırk kediler için özel mamalar tasarlamışlardır. Örneğin sadece British Shortair kedi ırklarına özel üretilmiş Royal Canin British Shorthair Yetişkin Kedi Maması. Veyahut da yavru bir İran kediniz varsa kedinizi beslerken Royal Canin Persian İran Yavru Kuru Kedi Maması kullanabilirsiniz. Belli ırk kedilerin dışında belli özellikleri bulunan kediler için de özel mamalar üretilmektedir. Örneğin uzun tüylü kedi ırkları için tüy bakımına yardımcı olan mamalar bulunurken, çok tüy yutan kedilerin sindirimine iyi gelen ve onları sindirim sistemi rahatsızlıklarından koruyan mamalar piyasada bulunmaktadır. Birçok kaliteli ve özel kedi maması çeşitlerini Petihtiyac.com sitesinden indirimli olarak edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top