skip to Main Content

Kurumsal Markalar İçin İçerik Üretimi Tavsiyelerim

içerik üretimiİçerik üretimi denilmesinden pek hoşlanmıyorum. “Makale yazmak/makale yazarlığı” veya “metin yazmak/metin yazarlığı” gibi söylemler bana daha doğru geliyor.

Sözüm Yazarlara:
Kişisel alanlarınızda serbestçe döktürüp yeterince ilgi toplamış olsanız da kurumsal çalışmalar için aynı esnekliğe sahip olamayabilirsiniz. Kurumsal firmalar için bir şeyler yazıyorsanız marka ile bütünleşik metinler oluşturmalısınız. Yetenek gerektiren kısım da burası çünkü kendi tarzınızdan sıyrılıp markanın tarzına bürünmeniz ve marka sözcüsü gömleğini giymeniz gerekiyor.

İçerik Üretimi Nedir?

Şimdi google amcaya sorsanız birbirinden farklı bir sürü tanım sunabilir. Hepsini harmanlayıp şöyle bir sonuca varmanız gayet olasıdır:

İçerik üretimi: Metin, görsel veya video ile markanın mesaj vermek istediği alanı doldurmaya içerik üretimi denir. Bu alan bir dergi de olabilir; billboard veya blog sayfası da… Bunların hepsi bir arada kullanılabileceği gibi biz şuan metin yazma kısmını tartışıyor olacağız.

1- Kime Çalışıyorsunuz?

Doğrusu: kim için yazıyorsunuz? Marka veya markaya ait ürünler hakkında içerik oluşturacaksanız öncelikle kime çalıştığınızı iyi bilmeniz gerekmektedir. Sorulması gereken sorular:

 • Firmanın faaliyet alanı nedir?
 • Diğerlerinden farkı nedir?
 • Tarihçesi?
 • Pazar payı?
 • Misyonu ve vizyonu?
 • Hizmet anlayışı?
 • Müşteri sadakati veya müşteri memnuniyet oranı?
 • İş ortakları?
 • ve size kolaylık sağlayabilecek diğer bilgiler.

2- Sizden İstenen Nedir?

 • Hakkında yazmanız istenen marka mı yoksa markaya ait bir ürün mü? Ya da bambaşka bir şey mi?
 • Daha önce örnekleri var mı? Sorumluların, önceki çalışmalardan memnuniyet derecesi nedir?
 • Rakip firmaların benzer içerikleri-metinleri-yazıları (her neyse) ne şekilde?

Yukarıdaki başlıklar ve alt maddeler tek tek araştırılmalı, tartışılmalı ve markaya fayda sağlayıp sağlayamacağınızın muhakemesi tarafınızdan objektif olarak yapılmalıdır. Bakın bu kısmı çok önemli. Sırf iş kaçırmamak için “ne olsa yazarım” düşüncesinde olmak size uzun vadede zarar verecektir. Unutmayın, yazar olarak siz de bir markasınız ve kaliteli ürünler üretemezseniz kısa sürede marka bilinirliğiniz azalacaktır. Herkesin takdir ettiği, hakkında konuşarak WOM Etkisi yarattığı içerikler üretirseniz markanız (yazar kimliğiniz) pozitif yönde beslenecektir.

Şahsen, benden danışmanlık talep edildiğinde firmayı tanımadan vaatler vermem. Çok kısa ön bilgi talep eder ardından derhal bir toplantı organize ederim. -Basit bir yemek buluşması olabilir- İş veren ile bir araya gelir önce hakkında yazmamı istediği şeyin tam olarak ne olduğunu öğrenirim. Aşağı yukarı bilgi aldıktan sonra birkaç gün süre isterim. Süre isterken söylediğim cümleler şunlardır:

“Konuştuklarımızı derleyip araştırma yapacağım. Size bu konuda fayda sağlayabileceksem şartlarımı sunarım. Eğer size bir faydam olamayacak veya çok zayıf kalacaksa daha uygun bir yazar bulmanız için sizi yönlendiririm. Tanıştığımıza memnun oldum. Görüşmek üzere…”

Bahsettiğim düşünme süresinde tam da yukarıda yazmış olduğum maddeleri irdelerim. “Evet, bu işin üstesinden gelebilirim ve kaliteli içerik sağlarım” diyebiliyorsam süreci olumlu tamamlar ve çalışmalarıma başlarım.

KURUMSAL İÇERİK ÜRETİMİ İÇİN YAZARDAN NELER BEKLENİR

hipnotik metin yazarı

Genellikle content marketing için teklifler alsam da bazen “sosyal medya paylaşımlarımızda hangi ortak dili kullanalım, reklam metinlerimiz nasıl olsun, sitemizin call to action butonlarına ne yazalım, bu ürünün sloganı ne olsun, kapı-pencere-dış cepheye ne yazalım?” gibi sorular da gelebiliyor. Pazarlama uzmanı bir metin yazarı olarak tüm bu sorulara cevap verebiliyorum. Eğer pazarlama konusunda kendinize güvenmiyorsanız sizden talep edilebilecek konuları net bir şekilde belirtmelisiniz.

YAZMAYA BAŞLAYIN:

Kurumsal bir markaya içerik ürettiğiniz için diken üstünde çalışmanıza gerek yok. Gerekli araştırmaları yaptıysanız her zamanki rahat oturma şeklinizi alın ve kontrolden çıkmışcasına yazmaya başlayın.

SİLMEYE BAŞLAYIN:

Sonrasında yazdıklarınızı silmeye başlayın. Bu bilinen en iyi yöntemlerden biridir. Aklınıza gelen her şeyi yazar sonra gereksiz gördüğünüz satırları silerek güzel bir heykel oluşturabilirsiniz. Tıpkı ham maddenin büyük bir kısmını hiç eden heykeltıraş sanatçısı gibi.

“Kusursuz yazma yoktur; kusursuz silme vardır”

DAHA ÖNCE YAZDIKLARINIZDAN İLHAM ALIN

Eğer kurumsal firmalardan iş alabilecek kadar iyi bir yazar olabilmişseniz yazım konusunda tecrübeniz vardır diye tahmin ediyorum. Daha önceden çok beğenilen yazılarınızı açın ve tekrar okuyun. En beğenilen yazılarınızın ortak özelliklerini belirleyin. İlgi görmeyen yazılarınızda ise ortak olan yönler(eksiklikler) nelerdi diye düşünün. Elde ettiğiniz verileri şuan içerik sağladığınız firma için kullanın ve asla “idare eder” bir iş çıkarmayın. Mükemmel iş çıkarın.

OKUR KİŞİ GÖZÜYLE DEĞERLENDİRİN

Firmadan bahsettiğimize göre sesini müşterilerine veya iş ortaklarına (ticari ilişkileri olan birilerine) duyurmaya çalışan bir varlıktan bahsediyoruz demektir. O halde siz de bir an için müşteri gözüyle değerlendirin. Sıkıcı bir marka metnini okumak ister miydiniz? O halde bu işi sıradanlıktan kurtarmanız gerektiğini fark etmiş olmalısınız. Önce başlıkla vurun! Öyle bir başlık atmalısınız ki hedef kitlenin anında ilgisini çekmeli. Çölde su arayana suyun tabelasını gösterin. Sonrasında öyle bir giriş yapmalısınız ki hedef kitlenin dikkat dağıtıcı faktörlere karşı sağırlaşması sağlanmalı. Güneş, kum bir hiç artık. Suya giden yolu işaret edin. O kadar akıcı yazmalısınız ki metne odaklanmış kişi tümseklerde zıplayıp uyanmamalı. Okurun uyanma vakti makaledeki son nokta olmalıdır. (uyutmaktan kastım kandırmak değil; yeterince dikkat çekebilmektir)

“Peki bunu nasıl yapabilirim?” derseniz, hipnotik metin yazma teknikleri hakkındaki yazılarımı okuyun 😉

Nokta(.) 

Bünyamin Kapıcıoğlu | Marka Pazarlama Danışmanı, Hipnotik Metin Yazarı
Bu da son nokta (.)

8 Yorum
 1. İşte biz bir kurumsal metin/bülten/tanıtım hazırlarken bu kadar profesyonel hazırlanıyor ve çalışıyoruz. Sonra da kazandığımız paralara hayret ediyorlar. Emek verdiğiniz her işten kazanç sağlarsınız burada dikkat edilmesi gereken ne kadar emek harcadığımızdır.

  Kurumsal metinler hazırlarken muadil markaların veya muadil ürünlerin benzer içeriklerini okurum. Bu onları taklit etmek için değil o metinlerde yapılmış hatalar varsa yazacağımız metinde o hatalara yer vermemek içindir.

  Yine enfes bir yazı okuttun bizlere. Teşekkür ederim üstad…

  1. Doğru bir yorum ama bir kısmına paragraf açmak istiyorum. “Sonra da kazandığımız paralara hayret ediyorlar” demişsin. Aslında ben ne demek istediğini anladım ama konuyu bilmeyen arkadaşlar yanlış anlayabilir o yüzden açıklamasını yapıyorum:

   Forum sitelerinde veya içerik satışı yapan platformlara makale hazırlayan, 100 kelime başına 1 TL gibi komik hesaplama veya komik rakamlara iş yapan çok sayıda insan var. Bu da yazar piyasasına ÇOK KÜÇÜK BİR zarar veriyor. (Büyük zarar veremez çünkü bu tip yazarları ciddiye alanlar da onlar kadar amatör insanlar) Bazıları piyasayı böyle zannediyor. İşte piyasayı böyle zannedenler “hocam makale için ne kadar ücret alıyorsun?” sorusunun cevabını duyunca gerçekten hayret edebiliyorlar. (Bize göre tam hakkı olmasa da)

 2. İçerik üretimi yada senin isteğinle “metin yazarlığı” yapmanın zorlukları çok fazla. Kurumsal bir firma ile çalışmıştım birkaç kez ve öncesi, yazım sırası ve sonrasında çok büyük bir stres yükü altında kalıyorsunuz. Bu gerçekten zor bir süreç.

  Ayrıca kurumsal bir firmaya içerik üretmenin en başlı faktörü, bu işi severek yapmak olacaktır. Eğer yazı yazmaktan sıkılırsanız, süreç çok zora giriyor. Sonrasında baş edebilene aşk olsun ^^

  1. E tabi, iş hobi olmaktan çıkıp profesyonelliğe dönüştüğünde belirli kuralları, kalıpları oluyor. Bu da yazarı zaman içinde yorabiliyor. Dediğiniz gibi kurumsal firma ile çalışmak zor çünkü KUSURSUZ iş çıkarmak zorundasınız. Teknik olarak kusursuz olması da yetmez; beğenilen iş çıkarmak zorundasınız. Bunun stresi yazım yeteneğinizi törpülüyor. Peki bu baskıyı azaltmak ve üretkenliği artırarak strese girmeden, keyifle makale üretmek mümkün mü? %90 mümkün. Nasıl mı? Onu da ilerleyen dönemlerde anlatayım (Çoğumuzun bildiği şeyler ama kendi yorumumla anlatayım)

 3. Çok yararlı ve önemli bir makale daha okudum gerçekten. Bu arada ilk Hızlı Adam ile haberdar olduğum hipnotik metin konusunun da ne kadar değerli ve önemli bir konu olduğunu bir kez daha anladım. Başarılı bir içerik için her yolun sonu neredeyse hipnotik metinlere çıkıyor.
  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Kesinlikle! Nasıl ki her işin sonu satışa çıkıyorsa her başarılı metnin temeli de hipnotik kelimelere dayanıyor. Bazıları bu ismi değiştirebilir. İlgi çeken metin, güzel metin, kaliteli metin gibi gibi isimler kullanılabilir ama okuyucunun dikkatini fazlasıyla çekebilen metinlere ben ve bir grup yazar hipnotik metin diyoruz.

 4. Güzel bir derleme olmuş, elinize sağlık.

  “Kusursuz yazma yoktur; kusursuz silme vardır” sözünü çok beğendim 🙂

  Aynen bu şekilde ne var ne yok yazıp sonra kontrol edenlerdenim 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top