skip to Main Content

Hipnotik Metinler Yazarak Neler Yapabileceğinizi Biliyor musunuz?

Yıllar önce, hipnotik metin yazım sırlarını öğrendiğimde, gözüne fener tutulmuş tavşan gibi kalmıştım.

Sırlarımı sizinle paylaşacağım fakat buna hazır olduğunuzdan emin olmak istiyorum.

Daha öncesinde hiç hipnoz edildiniz mi?

Hipnoz: Transa girmek; uyku ile uyanık olma arasında kalarak bir konuya aşırı yoğunlaşmaktır. Diğer tanımıyla, içsel bir şekilde, farkında olmadan telkinde bulunmaktır.

Bu tanımın sizi tatmin etmediğini biliyorum! Bizzat hipnotize olmayı ve bunun size ne hissettireceğini merak ediyor olmalısınız. O halde okumaya devam edin.

Hipnoza başlamadan önce sizi daha iyi tanımam gerekiyor. Güzel kısmı ise bu sayfayı okumaya başladığınız andan itibaren sizi tanımaya başlamış olmam. Mesela hipnozun etkisini veya hipnotik metin yazabilmenin etkisini neden merak ettiğinizi açıklayabilirim:

İnsanları hipnoza sokabilecek yetenekleriniz olsaydı iş hayatınız kolaylaşırdı. Patronunuzu zam yapması konusunda ikna edebilir, müşterilerinizi sizinle çalışması için büyüleyebilirdiniz. Özellikle de ürün satışı yapıyorsanız müşterilerinizi çok ama çok kolay bir şekilde ikna edebilirdiniz. Bu da size maddi refah sağlardı. Sadece maddiyat değil. İstediğinizi kişiyi kendinize aşık edebilirdiniz. Tartışmalarda size hak verilmesini sağlayabilirdiniz. Sosyal sorumluluk projelerinde sesinizi çok daha geniş kitlelere duyurmakla kalmaz o kitlenin sesinize gelmesini de sağlayabilirdiniz. 

Aslında bunları tahmin etmek zor değil. Merak etmeyin, size hayal kırıklığı yaşatmayacağım. Yine de sizden onay almam gerekiyor. Yukarıdaki paragraf aslında yapmak istediklerinizin büyük bir bölümünü kapsıyor değil mi? Bu harika! Peki neden bu yazıyı okurken hipnoza girmek istiyorsunuz? İşte en önemli soru bu! Eğer bu makale sizi hipnotize etmeyi başarırsa –ki bundan şüphem yok– hipnozun gücüne inanmış olacaksınız. İnanmak istiyorsunuz çünkü hipnotize olursanız başka bir kanıta ihtiyacınız kalmayacak.

hipnotikSol görseldeki saati takip et. Uyuuu, uyuuu…

Tabi ki de şaka yapıyorum. Gözünüzün önünde sallanan köstekli saati takip ederek hipnoza giremezsiniz. En azından bu benim yöntemim değil. Şimdi bu kısmı iyi okumalısınız:

Aşağıdaki görselde 5 adet numaralandırılmış kutucuk var. Görsele 5 saniye gözünüzü kırpmadan baktıktan sonra maus imlecini sırasıyla 1-2-3-4-5 nolu kutucuklara tıklatın. Eğer mobil bir cihazdan okuyorsanız numaralara sırasıyla parmağınızla dokunun. Bunu bir kez yapmanız yeterli. Sonrasında makaleyi okumaya devam edin

hipnotik yazı

Şuan hipnoza girdiğinizi düşünüyor musunuz? Henüz değil! İçinizdeki akustik titreşimleri tahmin ediyorum. Buna hazırsınız. Aksi halde neden size söylediğim saçma hareketleri yapıyor olasınız ki? Evet, görseldeki numaralara tıklamak tamamen saçmalıktı. İşte bu yüzden uyanık transtasınız (hipnoz) – ÜSTELİK BU İTİRAFIMA RAĞMEN HİPNOZDASINIZ.

Neden mi?

Hipnozun tanımından ufak bir parçayı yeniden hatırlatmak istiyorum: “uyku ile uyanık olma arasında bir durum.” Yani hipnoza girmeyi bilincinizin kapatılması ve sonrasında hatırlamanızın mümkün olmadığı eylemler olarak düşünmeyin.

Tiesto'nun trans müzikleriDj Tiesto’nun sizi kımıl kımıl oynatan remix çalışması da hipnotiktir. Melodilerin içinde adeta dans edersiniz fakat bunun dışa vurumu beden dilinizin müziğe ritim tutması şeklinde görülür. Yani filmlerdeki hipnoz sahneleri gibi kendinizden geçip şuurunuzu kaybetmezsiniz. Sadece ayak parmaklarınızla bile ritim tutabilirsiniz. Tiesto bunu istiyor. Ona ritim tuttuğunuz için Tiesto şuan Dünya’nın en iyi DJ‘lerinden birisi. Bu yüzden trans müziklerin çoğu gizemli elektronik melodilerle süslenmiş gibidir.  Bugüne kadar birçok kez hipnoza girmiş olabilirsiniz fakat bundan ne hipnozcunun ne de sizin haberiniz olmadı.

Reklam metinleri, satış mektupları, aşk mesajları, siyasi mesajlar veya diğer yazılı olan her şeyin tek bir amacı vardır; okunmak. Eğer bir yazı ilk kelimesinden son kelimesine kadar okunuyorsa harfler-sözcükler amacına ulaşmış demektir. Dolayısıyla metnin okuyucuyu ikna etme olasılığı da bir o kadar artmış olur.

 • Yazılı reklamların, müşterileri ikna etmeye çalışmaktan başka ne amacı olabilir ki?
 • İnsanlara fayda sağlamaya ve bir şeyler öğretmeye odaklanmış bir yazarın, makalesini son satırına kadar okutmaktan daha kutsal nasıl bir amacı olabilir ki?

Okuduğunuz makale hipnotiktir.

Bu makalede amacım: hipnotik metinler hakkında bilgi vermek, hipnotik metin yazmanın gerçekten işe yarar bir yöntem olduğunu ıspatlamaktı. Hipnotik metin yazma tekniklerini paylaşmadan önce sizi ikna etmem gerekiyordu. İlerleyen süreçte hipnotik metin yazma tekniklerimi de paylaşacağım. Bu konuda yorumlarınızı çok merak ettiğimi ve yazdığınız yorumların içimde akustik titreşimlere yol açtığını itiraf etmeliyim:) Diğer bir itiraf: bu makaleyi -uzun olmasına rağmen- son kelimesine kadar okutmak istiyordum. Görüyorum ki bunu başardım.

Öyleyse bu yazı hipnotik midir?

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hızlı Adam
Türkiye’nin En Hızlı Pazarlama Bloğu

94 Yorum
 1. Hocam yazınızı okudum gayet akıcı ve güzel. Fakat ne zaman yazdığınız belli değil. sonraki yazılarımı takip edin demişsiniz ama hangisi önce hangisi sonra belli değil. çünkü tarih yok burada.
  sadece ilkyorum yapana bakarak bir tarih tahmin edebiliyorum.

  1. Hipnotik metin yazım teknikleri ve diğer konuların hipnotik bir şekilde kaleme alındığı yeni yazılarımı okumaya devam edeceksiniz. Söz 🙂

 2. Merhaba sevgili Hızlı Adam (:

  Öncelikle ‘bu yazı hipnotik midir?’ sorunuzu cevaplayayım; vallahi bilmiyorum. (: Gerçekten bilmiyorum çünkü ben takıntılı bir bibliyofilim sevmediğim sıkıcı bulduğum romanları dahi sonuna kadar okurum sizin yazınızı da okudum. Yooo haşa, yazınız sıkıcı değil bilakis akıcı maşallah, bununla ilgili kötü bir lâf edersem taş olurum mazallah(kafiyeye dikkat) (Bu kendiliğinden oluyor kafiye şeysinden bahsediyorum İngilizce dahi kafiyeli yazabilyorum. /: Çnceki yaşamımda ozandım zaar.) Velhasılıkelam yine de o yuvarlaklı fare tıklatmalı kısmı atladım çünkü gözlerimi alıyor ve o şekli hiç sevmem hep içimi karartır burada da görünce yalan yok ‘Anacığım isterse hipnozun tillahını olayım ben bu meymenetsiz, tipsiz şekile hayatta dıkıldatmam!’ dedim. Ki sizin yazınızla ilgili değil nerede görsem bu muameley yapıyorum hiç yıldızımız barışmadı kendisiyle. ((: Ama işte hâlâ sorunuzun cevabını verebilmiş değilim. Aman olsun canım; geldim, okudum, yorum yaptım, iki güldük, güzel enerji değiş tokuşu yaptık falan… Güzel oldu be. (: Vesile olduğunuz için teşekkürler. Bu yazı burada bitmez de maalesef işim var şirkette, birazdan Houstan’a bağlanıp dünyayı kurtaracağım da üstünüze afiyet. (: Görüşmek üzere. Not: Yazınız değil ‘yazılarınız’ davetkâr. E bi’daha maşallah. Hoşçakalın. (:

  1. Bir an “hrkronikleri” isimli bloğun yazarı yorum yaptı zannettim. Yazım tarzınız çok benziyor. Güzel bir yorum okumuş olduk. Bence sizin de blog yazmanız gerekiyor. Yazarsanız okurum 🙂

   Tekrar görüşmek üzere sevgili Luki

  2. Yazı da fena değildi ama yorumunuzu okumak daha çok keyif verdi . Genelde yorumlar daha eğlenceli oluyor yazı sahibine ayıp olsun istemem 🙂

 3. Reel olarak hipnoz deneyimi yaşayan bir insan olarak, okuduklarımla nasıl hipnoz olacağımı başta merak ettim doğrusu.
  “Sırlarımı sizinle paylaşacağım fakat buna hazır olduğunuzdan emin olmak istiyorum” satırlarınızı okuduğumda da yazının içine girmiş sizin deyiminizle zaten hipnotik bir metni sonuna kadar okumaya kararlıydım.
  işimizin yoğunluğu ve yaşattığı stress yüzünden bazen böyle şeylerin işlerimizi daha kolay yapmamızı sağlayacağını düşünmemiz gayet doğal oluyor malesef…
  Eğer ki deneyimlerinizi paylaşırsanız, uygulamacılarınız olacağından şüpheniz olmasın 😉

  1. Bildiğim, toparlayabildiğim, deneyim edindiğim, işe yaradığına inandığım her türlü mesleki bilgiyi paylaştığımdan emin olabilirsiniz. HızlıAdam’ı takip edin. Yorum için teşekkür ederim

 4. Evet sonuna kadar ben de okudum 🙂 Ayrıca bloğunuz son zamanlarda gördüğüm en güzel bloglardan biri, tasarımı çok güzel, keyifle okunuyor. Takibime aldığım bir blog oldu. Elinize, yüreğinize sağlık, kutluyorum.. 🙂

  1. Hülya hanım, yakın zamanda tasarımı değiştirmeyi düşünüyordum. Bu yorum şimdi kafamı karıştırdı 🙂 Aslında tasarımı değiştirmek demeyelim, aynı yapıda daha modern bir tasarıma geçmeyi düşünüyorum. Yorum için teşekkür ederim

 5. kendınden emın bır sekılde konusup bır baqdas kurdun ve Sonucu baqlıyamadın yavaş adam 😀

  1. Yine de sonuna kadar okuyup yorum yaptınız değil mi? Makaleden daha fazla aksiyon beklemiyordum zaten. Elbette olumsuz geribildirimler de olacaktır. Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

 6. Selam, hipnotik metinlerle alakalı devamlı yazacağım demiştiniz gerisi bir türlü gelmedi 🙂

 7. Bir seocu olarak , kelimelerinin akışı ve kişiyi yazının devamında ne var diye merak ettirip, okutabilmeniz güzeldi.Ancak en sonda kandırıldım hissine kapıldım, Hipnotik metin nasıl yazılır’ın cevabını tam olarak alamadım:)

  Ama kelimelerin seçimi güzel.

 8. Bazı arkadaşlar yazıyı merak ettiğimizden okuduk, hipnotiklik ile alakası yok. Ancak neredeyse tüm dikkatle izlenen sihirbazlık gösterilerinde amaç zaten merak uyandırarak dikkati toplayıp, farklı şeylere odaklanmayı engellemektir. Güzel kurgulanmış ve okuyucuyu okudukça okuma isteği uyandıran yazılar her zaman daha fazla süre okunma ve tepki alıyor. Bu yazı da gerçekten güzel bir örnek olmuş.

 9. “Kelimelerle İknanın Psikolojisi” olarak basılmış kitap sanırım. Yoksa ben başka kitap mı buldum (!).

  Yazılarınız çok faydalı. Belgesel, reklam, kamu spotu tarzı metinler yazan biri olarak dikkatle okuyorum, notlar alıyorum.

  1. “İknanın Psikolojisi” ayrı bir kitap. Onu da mutlaka okumanızı tavsiye ederim ancak bu yazıda bahsettiğim kitap “kelimelerle ikna etmenin yolları” Yazarı: Joe Vitale.

   Geri bildirim için ayrıca teşekkür ederim.

 10. Merhaba,
  Zero Limit kitabından hipnotik yazı aramasında sizi keşfettim. Merak ettiğim ve belki de gerçekten hipnoz edildiğim için yazıyı sonuna kadar okudum hatta tüm yorumları ve cevaplarınızı da okudum şimdi sitenizi ziyaret edeceğim, iyi çalışmalar ve kolaylıklar diliyorum.

 11. Yazıyı şaşırmayacağınız üzere son cümlesine kadar okudum ancak daha detaylı bir içerik umuyordum.Neyse ki yorum yanıtlarınızda konuya eğilmeyi sürdüreceğinizi belirtmişsiniz. Harika! İncelemeye devam ediyorum 🙂

 12. nasıl old bilmiyorum. Ama hipnoz oldum galiba sanırım. Hocam bir sey soracam da nereden geldim buraya neden okudum bu kadar seyi. Neden bunları yazıyorum hipnoz mu oldum.Cüle tamamen kontrolümden çıktı. Bura da amaç nedir? Saygılarımla 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top