skip to Main Content

Nimet Abla Kimdir? Nimet Abla Efsanesi

nimet abla büfesi

Nimet Abla Milli Piyango Bayi

Bu zamana kadar 40 kişiyi zengin eden Nimet abla, Milli Piyango denilince akla ilk gelen isim. 27 yaşındayken Eminönü’nde tütüncülük ve sarraflık yapan İsmail Bey ile evlenmişti. İsmail bey 1928 yılında, dükkanda Türk Tayyare Cemiyeti’nin çıkardığı piyango biletlerini de satmaya başlamıştı. Biletleri esnafa veresiye dağıtıp paraları toplayamayan İsmaiş Bey iflasın eşiğine gelmişti ki Nimet Abla dümenin başına geçti.

Tütün, kırtasiye ve bilet satışına başlayınca baş bayiler durumdan rahatsız oldu ve küçük işletmelerin müşterileri ellerinden almalarını engellemek için rekabete girerek Nimet Ablaya da bilet vermemişti. Nimet Abla “bilet vermezseniz Ankara’ya gideceğim” deyince  10.000 adet bilet vermeye mecbur kaldılar.

İyi bir satıcı olan Nimet Abla elindeki biletleri satabilmek için küçük şeker kutularını biletle birlikte promosyon olarak verme kararı aldı. Bu şekilde 10.000 adet bileti kısa zamanda sattı. Yüksek sayıda bilet satmasına karşılık aynı oranda talihliye satış yapma ihtimalide artmış oldu. 1931 yılında 100.000 liralık büyük ikramiye biletini o satınca önü açıldı ve satışlarındaki rakamı hızla katlamaya başladı. Nimet Abla süreklikazandıran piyango bileti yenilik peşindeydi, reklam ve promosyona önem veriyordu. Sattığı biletlerin kaybolmaması için ön yüzünde kendi resminin olduğu zarflar bastırıyor, Anadoludaki müşterileriyle mektuplaşıyor, ödeme zorluğu olanlar için taksitle bilet satıyordu. Milli Piyango Efsanesi olan Nimet Abla, bugüne kadar tam 40 kişiyi zengin etti. Günümüzde Nimet Abla’nın bayisini artık kendi adını taşıyan yeğeni, Nimet Özden işletiyor.

Buradan da anlıyoruzki; iyi bir satış yöntemi ve yenilikçi düşünce, başarıyıda peşinden sürüklüyor. Satışta reklam, promosyon ve inovasyon çok önemlidir. Nimet abla her yıl diğer bayilere oranla çok daha fazla bilet satabildiği için, talihli kişinin kendisinden bilet alma olasılığı da artıyor.

2 Yorum
 1. Meraba,
  Sayısal oyunlar blog sitesi yazarıyım.

  Milli Piyango biletleri hariç 4 tane sayısal oyunlar için yazılar yazıyorum.

  Sitede bir kaç yazınızı okudum. Şimdi kendi alanımla ilgili yazınıza denk gelince yorum yazmak istedim.
  Ürün pazarlama işi gerçekten maharet isteyen bir iştir.

  Yaptığım işi 2 yıldır blogumda anlatıyorum. Bütün deneyimlerimi blogda yazmaya çalışıyorum. Esas çalışma alanım sayısal oyunlar…

  Yaptığım çalışmaları pazarlamam insanlara sunmam gerektiğini düşündüm. Nasıl yapacağım üzerine araştırmalar yaptım. Konu hakkında kitap yazmak statik olacağı için ondan vazgeçtim.
  Kitap yazma işi daha rafine bir iş olsa gerek sizinde bahsettiğiniz gibi vizyon tamamlama işi olsa gerek.

  Blogda yaptığım iş zor başarılması neredeyse imkansız bir iştir. Bu çalışmayı nasıl pazarlamam gerektiği konusunda araştırmalar yaptım.
  Blog yazmak, kurmak vs. konularında hiçbirşey bilmediğim halde bir yerlerden başlamam gerektiğine karar verdim.

  Sayısal ürün pazarlama işi.
  Çalışmalarım sayısal bir ürün niteliğindeydi.
  Bu ürünlerin pazarlamasını anlatımını blog aracılığı ile yapmaya karar verdim.

  Nimet ablanın satış stratejisi o zamana göre çok az kişinin akıl edebileceği bir yol olmuş. Türkiye’de iş yapan azdır iş yapanın işine taş koyan çoktur.
  Blog yazma işini bu nedenle daha çok sevdim. İnternet alemi öyle herkesin istediği zaman burnunu sokacağı bir mecra değil.
  Çok çok beğenmediğim bir yorum yazar siler geçerim ötesi olmaz. İnternetin gücü bu yönden inkar edilemez.

  Pazarlama konularında blog yazılarınızı çalışmalarınızı tebrik ederim.
  Sayısal ürün pazarlama konusunda çalışma yapmak isterseniz her zaman beklerim.

  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top