Sayfalar

Nimet Abla Kimdir? Nimet Abla Efsanesi

nimet abla büfesi

Nimet Abla Milli Piyango Bayi

Bu zamana kadar 40 kişiyi zengin eden Nimet abla, Milli Piyango denilince akla ilk gelen isim. 27 yaşındayken Eminönü’nde tütüncülük ve sarraflık yapan İsmail Bey ile evlenmişti. İsmail bey 1928 yılında, dükkanda Türk Tayyare Cemiyeti’nin çıkardığı piyango biletlerini de satmaya başlamıştı. Biletleri esnafa veresiye dağıtıp paraları toplayamayan İsmaiş Bey iflasın eşiğine gelmişti ki Nimet Abla dümenin başına geçti.

Tütün, kırtasiye ve bilet satışına başlayınca baş bayiler durumdan rahatsız oldu ve küçük işletmelerin müşterileri ellerinden almalarını engellemek için rekabete girerek Nimet Ablaya da bilet vermemişti. Nimet Abla “bilet vermezseniz Ankara’ya gideceğim” deyince  10.000 adet bilet vermeye mecbur kaldılar.

İyi bir satıcı olan Nimet Abla elindeki biletleri satabilmek için küçük şeker kutularını biletle birlikte promosyon olarak verme kararı aldı. Bu şekilde 10.000 adet bileti kısa zamanda sattı. Yüksek sayıda bilet satmasına karşılık aynı oranda talihliye satış yapma ihtimalide artmış oldu. 1931 yılında 100.000 liralık büyük ikramiye biletini o satınca önü açıldı ve satışlarındaki rakamı hızla katlamaya başladı. Nimet Abla süreklikazandıran piyango bileti yenilik peşindeydi, reklam ve promosyona önem veriyordu. Sattığı biletlerin kaybolmaması için ön yüzünde kendi resminin olduğu zarflar bastırıyor, Anadoludaki müşterileriyle mektuplaşıyor, ödeme zorluğu olanlar için taksitle bilet satıyordu. Milli Piyango Efsanesi olan Nimet Abla, bugüne kadar tam 40 kişiyi zengin etti. Günümüzde Nimet Abla’nın bayisini artık kendi adını taşıyan yeğeni, Nimet Özden işletiyor.

Buradan da anlıyoruzki; iyi bir satış yöntemi ve yenilikçi düşünce, başarıyıda peşinden sürüklüyor. Satışta reklam, promosyon ve inovasyon çok önemlidir. Nimet abla her yıl diğer bayilere oranla çok daha fazla bilet satabildiği için, talihli kişinin kendisinden bilet alma olasılığı da artıyor.


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , ,

1 Yorum = Nimet Abla Kimdir? Nimet Abla Efsanesi

  1. Elvan 9 Aralık 2015 at 17:22 #

    Piyango insani zengin etmez,etse de O zenginliyin zarari hayrindan cok olur

Bir Cevap Yazın


Bölüyorum ama…

2 dk’dan uzun süredir buradasın. Öyleyse bir beğeniyi hak ettik 😉