skip to Main Content

Okuyanların Saplanıp Kaldığı Hipnotik Metin Nasıl Yazılır?

Sizi hipnoza sokmayı başardığım bir önceki makalemde hipnotik metin yazma tekniklerimden hatta sırlarımdan bahsedeceğimi söylemiştim. (Önceki yazıma gelen yorumlara göre, yorum yazanların büyük bir bölümü hipnoz etkisine girdi)

hipnotik makaleHedefinizdeki Kitlenin Zihninde Taht Kuracak Hipnotik Metin Yazma Teknikleri

 1. Merak ettirmek, merak edilenlerden bahsetmek ve merak gidermeye yönelik yazılar hipnotiktir.
 2. Okuyucu yerine hayal kurmak, betimleme yapmak ve okuyucudan hayal etmesini istemek hipnotiktir.
 3. “Öykü” kelimesi tek başına hipnotiktir ve “size bir öykümü anlatayım” ile başlayan paragraflar genellikle okunur

Şimdi size bu sihirli üçlünün (Merak, hayal, öykü) nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğim.

Merak, Hayal ve Öykü Tekniği

Buraya kadar okuduğunuz yöntemleri zaten yazılarınızda kullandığınızı tahmin edebiliyorum. Belki farkındalıkla belki de farkında olmadan insanları adeta hipnotize eden makaleler yazmış olabilirsiniz.

Hatırlayın: Genelde adına “ilham perisi” dediğimiz o güçlü motivasyon size uğradığı bir gecede klavyenizden kum gibi şıkır şıkır dökülen harfler eşsiz makalelere dönüşmedi mi? Kendinizi dahi şaşırtacak güçte bir çalışma sergileyip övgüler almadınız mı? Okurlarımın arasında benzer deneyimleri olanlar vardır. Eğer o kişi sen isen bizi daha fazla meraklandırmadan yorum panelinde başarı öykünü paylaş lütfen.hipnotik makale yazmak

İşte yapmanız gereken bu kadar basit! Yukarıdaki örnek paragrafa “hatırlayın” kelimesi ile başladım. Bu kelime “hayal ettirmek” ile benzer etkiye sahiptir ve hipnotiktir.  Son cümlede kırmızı ile işaretlediğim kelimeleri de güzelce paragrafa giydirince ortaya hipnotik bir metin çıktı değil mi? “Eğer o kişi sen isen bizi daha fazla meraklandırmadan yorum panelinde başarı öykünü paylaş lütfen.” 

Öyleyse MERAK-HAYAL-ÖYKÜ tekniğinden daha fazla bahsetmeme gerek yok sanırım. Şimdi sizi teknik açıdan bombardımana tutup ateşlediğim topların zihninize düşmesini ve orada iz bırakmasını sağlayacağım.

Özellikle:

 1. Reklam metin yazarları
 2. Pazarlamacılar
 3. Satış danışmanları
 4. Sosyal medya uzmanları
 5. ve dijital medyacılar

bu tekniğe bayılacak!

Temel ihtiyaçların eksikliğindeki acıya odaklanarak veya ihtiyaç yaratarak yazmak. Bu hipnotiktir.

ACI ve ZEVK Yöntemi ile Hipnotik Metin Yazmak

İnsanlara eksik oldukları veya acı çektikleri durumları hatırlatın. Bunun üstesinden gelebilmeleri için bir vaat verin. İşe yaradığını kanıtlayın ve rahatlıkla fiyatı sunun. Bu yönteme ACI YÖNTEMİ diyoruz. (Reklam yazarları bu yöntemi sıklıkla kullanır)

ACI-SORUN YÖNTEMİ

Örnek:

Yazdıklarınızı kimse okumuyor mu? (Sorun – Acı)
Hipnotik başlıklarla okurların ilgisini çekebilirsiniz (Vaat)
HızlıAdam’ı takip eden her 10 kişiden 8’i sonuna kadar okunan içerikler üretmeyi başardı (kanıt)
HızlıAdam’ın mail bültenine abone olmak ÜCRETSİZDİR! (Fiyat)

Yukarıdaki 4 maddeli metni örnek olması açısından özet şeklinde oluşturdum. Derdinizi birer cümle ile anlatmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz her bir maddeyi birer paragraf halinde yazabilir veya uzun bir makaleye dönüştürebilirsiniz. Güzel olur. Çok güzel olur 😉

SORUN YARATMADAN İLGİ ÇEKMEK

Örnek:

Karanlıkta bile mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz! (Vaat)
Yeni teknoloji x lensin x özelliği bütün ışığı objektifinize çeker (Kanıt)
Üstelik daha uygun fiyatlarla. Sadece 800 TL (Fiyat)

Bu örnekte gördüğünüz gibi tek fark ACI-SORUN maddesini ortadan kaldırmış olmamız. Eğer insanların eksiklikleri üzerinden ikna girişimlerinde bulunmak istemiyorsanız sorun yaratmadan ilgi çekme yöntemini tercih edebilirsiniz. Reklam şirketleri bu yöntemi de sıklıkla kullanır.

KENDİNİZE SINIRLAR ÇİZMEYİN

Bahsettiğim yöntemler, hipnotik metin yazma tekniklerinden sadece bazılarıdır.

Her ne kadar verdiğim örnekler bir ürünü tanıtmaya veya satışını gerçekleştirmeye yönelik olsa da hipnotik metinlerin sadece pazarlama alanında kullanıldığını düşünmeyin. Sadece yazılı olarak kullanıldığını da düşünmeyin! Hipnotik metin yazmayı öğrenmek aynı zamanda ikna edici konuşmayı da destekler. Sunumlarınızda, sohbetlerinizde ve yazdığınız metinlerde fark yaratmak için HızlıAdam’ı takip edin. Hipnotik metin yazma tekniklerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Son Olarak:

Bu makale hipnotik metin yazma teknikleri ile oluşturulmuştur. Örnekleri değil de makalenin tümünü değerlendirdiğinizde size bir ürün satmaya çalışmadığımı, sadece bu makaleyi sonuna kadar okutmak istediğimi fark etmiş olmalısınız. Peki, size bu makaleyi sonuna kadar okuma isteği veren satırlar hangileriydi? Yorumlarınız benim için çok değerli.

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hipnotik Metin Yazarı

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

50 Yorum
 1. Şimdi size Bu sihirli Üçlünün nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğim cümlesi Zaten Sihirli üçlüden bir tanesi olan merak maddesini yeterince karşılıyor. Bu yüzden yazı sonuna kadar okunabilecek bir yazı bence. Elinize sağlık

 2. Özellikle:
  1.Reklam metin yazarları
  2.Pazarlamacılar
  3.Satış danışmanları
  4.Sosyal medya uzmanları
  5.ve dijital medyacılar

  bu tekniğe bayılacak!

  Bu kısım, 5 meslekten okurları aldı zaten. Hipnotik satırlardan bir kısmı burası

  1. Doğru. Başlıklarda veya konuya girmeden hedef kitleye doğrudan seslenmek hipnotiktir. Mesela “Doktorlar dikka!” veya “Anne babalar incelesin!” şeklinde başlıklar ilgili kişilerce doğrudan dikkate alınır

 3. Mükemmel bir yazı olmuş bence çok beğendim Hızlı Adam. Zaten şu blog aleminde adam akıllı içerik üreten nadir insanlardansın.

  Ben de öykü tarzında yazıyorum genellikle. Ziyaret edip bir kaçını okursan da memnun olurum. Önerin olursa da mutlaka dikkate alırım.

  3-4 yıllık bir blog yazarlığı geçmişim var. Bir çok şeyi ben de tecrübe ettim ve yaşadım. Bu yazı ya da ek olarak şunları eklemek isterim. Çünkü başımdan geçtiği için biliyorum.

  Yazarken özellikle öykü yazarken. İnsan sınır tanımamalı (aman insanlar yanlış düşünür mü? beni yanlış anlar mı? sert eleştiriler alır mıyım? şöyle yazsam daha mı iyi gibi? ) bir sürü soruyla boğuşuyor çoğu yazar.

  Ama bizi biz yapan kendi düşüncelerimiz iyisiyle kötüsüyle.
  Kısaca demek istediğim kitle yazarı değil, yazar kitleyi yaratmalı.

  Sevgi ve selamla.

  1. Şımartılıyorum sanırım 🙂 Eksik olma kardeşim. Elimizden geldiğince işin hakkını vermeye çalışıyoruz. Daha öğreneceğimiz çok şey olmalı

 4. Yazının okunmasıyla ilgili hipnotik cümlelerin birçoğu aktarılmış, ancak benim dikkatımi, okuyanlara yazyı yorumlatmak üzerine olan şu cümle çekti: Peki, size bu makaleyi sonuna kadar okuma isteği veren satırlar hangileriydi?

  Elinize ve düşüncelerinize sağlık yeni yazıyı sabırla bekliyorum 🙂

  1. Evet, okuyucuyu etkileşime davet eden cümleler de makaleyi hipnotik kılan diğer detaylar. Bu yorumları istememin sebebi hem etkileşimi arttırmak, hem de nasıl yapılabildiğini ziyaretçilerimle birlikte bizzat sergilemekti. Yorumunuzla katkıda bulunmuş oldunuz. Teşekkür ederim

 5. YAZILARINIZ DA YORUMLARINIZ DA TARAFIMDAN ZEVKLE OKUNUYOR BLESİNİZ .BLOĞUMDA KLLANMAK İSTERDİM .AMA BLOĞUMU KAYBETTİM .

   1. ÖDEME GEÇ YAPILMIŞ BLOĞ YOKOLMUŞ .GERİ DÖNÜŞ MÜMKÜN MÜDÜR ?BİR HAYLI YAZIM VE PAYLAŞIMIM VARDI .ÜZÜLDÜM DOĞRUSU ..ÖDEMEYİ YAPIT AMA GECİKMİŞ.ALAN SMİ VE BİR ÖDEME DAHA …

    1. Yedek almamıştınız sanırım. Sunucu hizmeti aldığınız firmaya mail attınız mı? Onlar muhtemelen haftalık yedek alıyordur. Eğer silmediyseler kurtarabilirsiniz.

 6. Öncelikle merhabalar, sitenizi yeni keşif ettim. Çeşitli organizasyonlar için firmalara mail atıyorum ilk mailleri attım geri dönüş yapan oldu dönmeyen de oldu elbet, bu dönüş yapmayanları kazanmak için bu hipnotik yazı tekniğini kullanmak ne kadar doğru ? Yoksa bu konuda başka bir yazınız var mı ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Hipnotik metin tekniklerini özellikle de pazarlama maillerinde kullanabilirsiniz. Ne tür mailler attığınızı bilmiyorum ama bir değer sunum geri bildirim almak istiyorsanız hipnotik metin yazarak ikna ediciliği arttırabilirsiniz

 7. Organizasyon için talepte bulunuyorum şirketlere şu anlık başlangıç aşamasındayım bu yüzden danışmak istedim

 8. Yazınız için teşekkürler. Blogumda Hipnotik metin yöntemlerinizi kullanarak bir deneme yazısı yazacağım , bakalım nasıl bir etkisi olacak

 9. Güzel ve faydalı bir yazı hocam. İşte bir blog yazısında yazıyı yazarken aslında bir tüccar gibi davranmak gerekir. Çünkü sizden beklenen bir bilgiyi vs sizden bunu talep edenlere satmaya çalışıyorsunuz. İşte tam da bu noktada hem işin psikolojisini hem de okurların konunuz hakkındaki psikolojisini bilmek yazarlara olayı 1-0 önde başlatacaktır.
  Hocam, ben bir esnafım aslında, gsm sektörü üzerine iştigalim. Bu konu üzerine blog yazıyorum. İlk önce esnaf olarak daha sonra da blog yazıları için psikoloji her zaman önemlidir. Siz de öyle görüyorum ki bu işe önem vererek yazılarınızı yazıyorsunuz. Başarılarınızın devamını dilerim, takipteyim…

 10. Merhabalar , Bu yorumu işine yarayacağını umarak yazıyorum 🙂

  KENDİNİZE SINIRLAR ÇİZMEYİN kısmında tam çıkacakken tekrar metne bağlandım yeni bir paragraf ve yeni bir konu ilgimi çekti çünkü en başta merak uyandıran bi uygulamaya tabi tutuldum sonrada merak ögeleri daha çok dikkatimi çekmeye başladı.

  Bahsettiğim yöntemler, hipnotik metin yazma tekniklerinden sadece bazılarıdır.

  Bazılarıdır dediğinizde buraya kadar olan kısmın görünen kısım olduğunun ve geriyekalan kısmın bana vaad edildiğini anlayarak bu yeni paragrafa olan bağlılığım arttı ve bu vaatleri karşılamanı bekleyerek tüm metni bitirdim.

 11. Bana tüm yazıyı okutturan şey; başlığın ilgi çekiciliği ve de tümden düz bir yazı olmayıp içinde çeşitli başlıklar barındırmasıydı.

 12. Yazınız amacına ulaşmış.
  Yorum yazdık. 😁😉

  Çok güzel.
  Tebrikler.

  👍

 13. 😁 = Bu gülen yüz telefonumda…

  Burada böyle oldu…

  😊☺😀😂😃😄😅😉

 14. Bence tamamen başlık.Neden derseniz başlığınızı görmesem ben bu yazıyı okuyacak kadar sabırlı biri değilim.Hımmm bunları biliyorum diyip çıkardım 😃

  Ama başlığa girdim ve içeriğinde genel konudan ziyade kisiye özel birseyler beklediğim için sonuna kadar okudum.Acaba burayami yazdı yoksa şuradamı hahh şimdi görücem derken bitti.

  Yani bazen okuyucunun beklentisi doğrultusundada gelişebiliyor olaylar 😃 ama tabi sihirli cümleleriniz kişiye özel olmasada genele hitap ediyor bunuda tasdikliyorum.Büyülü bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top