skip to Main Content

Para Kazandıracak 10 Freelance Meslek

Freelance olarak çalışmak tam zamanlı çalışmaya göre daha caziptir. İstediğiniz zaman kendinize göre çalışma saatlerini belirleyebileceğiniz ve çalışma performansınıza göre gelir elde etmek bir çok kişiye çekici gelmektedir. Yapabileceğiniz freelance meslekleri aşağıda sıraladık. İstediğiniz meslek grubunda uzmanlaşarak freelance çalışmaya başlayabilirsiniz. Şimdiden belirtmek gerekiyor ki freelance çalışmak sanıldığı kadar kolay değildir.

freelance-işler

1- Herkesin Gözdesi: Yazılım

Yazılım mesleğini yapabilmek için iyi bir matematik, ingilizce ve uzun süre dikkatinizi toparlayarak çalışma kabiliyetine sahip olmanız gerekiyor. Uzmanlaştığınız yazılım alanlarında firma ve kişilere yazılım desteği verebilirsiniz. Yazılım tek bir uzmanlık alanına sahip değildir. Web, mobil, masaüstü ve sistem programcılığı gibi onlarca farklı alanı bulunmaktadır. Freelance olarak bütün alanlarda çalışabilirsiniz. Günümüzde en çok talep gören freelance yazılım alanlarında web ve mobil programlama yer almaktadır. Örneğin web tarafında içerik yönetim sistemlerinde wordpress geliştiriciliği bütün dünyada talep görebilmektedir.

2- Grafikerlik İle Sanatsal Yönünüzü Açığa Çıkartın

Grafiklerlik son yıllarda popüler serbest zamanlı çalışan meslek gruplarının başında gelmektedir. Photoshop, Illustrator, Freehand, Corel Draw gibi grafik programlarını çok iyi düzeyde bilmeniz gerekiyor. Web arayüzü tasarımları, mobil arayüz tasarımları, kartvizitler, banner, kataloglar ve logolar tasarlanmaktadır. Grafiker olarak freelance işler alabilmek ve gelir elde etmek istiyorsanız bol pratik yapmalısınız. Tasarım yapmak göründüğü kadar kolay değildir.

3- Hiç Ölmeyecek Meslek: Editörlük ve Yazarlık

Yapay zeka ile kısa bir süre sonra bütün mesleklerin elde gideceği korkusu internet aleminde gün geçtikçe daha fazla konuşulur hale gelmektedir. Editörlük ise uzun vade de hiç ölmeyecek meslek grupları arasında yerini korumaktadır. Uzun vade de yazarlıkta ölmeyecek mesleklerin başını çekmektedir. Fakat yapay zekalar yapay olmayı bırakıp insanı geçtiğinde yazarlıkta tarihin tozlu sayfalarında yerini kuşkusuz alacaktır.

4- Tercümanlık İle Gelir Elde Edin

Tercümanlık pek bilinmeyen fakat geliri yüksek freelance meslekler arasında yer almaktadır. Freelance olarak yapabileceğiniz tercümanlık iki bölüme ayrılmaktadır. Yazılı ve sözlü tercüme olarak çeviri işlelerini yapabilirsiniz. Genellikle tercümanlar yazılı alanda freelance çalışmaktadırlar. Piyasada çok fazla tercüman bulunuyor fakat nitelikli diye tabir edilen işinin erbabı tercüman sayısı oldukça azdır. Boğaziçi Tercüme Bürosu bazı tercümanların google translate’den daha kötü tercüme yaptığını her seferinde söylemektedir. https://www.bogazicitercume.com.tr/freelance-calisan-tercumanlara-oneriler.htmladresinden freelance tercüman olarak çalışmak isteyen kişiler için önemli bilgiler yer almaktadır.

5- Gezerek Para Kazandıran Meslek: Fotoğrafçılık

Gezerek para kazandıran mesleklerin en başında fotoğrafçılık gelmektedir. Eğer dünyayı gezmek gibi bir amacınız varsa fotoğraflarınızı satabilme yeteneğine sahipseniz fotoğrafçılık sizin hayalinizdeki meslek olabilir. Belirtmekte fayda var ki fotoğrafçılıkta yapay zekalar ile bir kenarda unutulacak meslekler arasında yerini alabilirmiş. Kısa süreç içerisinde ne yapılması gerekiyorsa elinizi çabuk tutmalısınız.

6- Muhabirlik İle Gelir Elde Etmek

Serbest zamanlı muhabirlik yaparak gelir etme şansınız yüksektir. Özellikle bir kaç tane iyi düzeyde dil biliyorsanız muhabirlik işini garantiye alabilirsiniz. Gündemin yoğun olduğu ülkelerde şansınız yüksektir. Mesela Avrupa ve Amerikan kökenli yayın kuruluşları Arapça, Türkçe, Kürtçe, İngilizce bilen muhabirliklerle yoğun olarak dolgun ücretlere çalışabilmektedir. Uluslararası haber ajanslarıyla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

7- Online Öğretmenlik İle Para Kazanmak

Teknolojinin değiştirdiği alanların biride eğitimdir. Bütün dünyada eğitim kurumları örgün eğitimlerine alternatif uzaktan eğitim programları sunabilmektedir. Kolay bir şekilde dil yeterliliğiniz bulunuyorsa Amerikan Üniversitelerinin açık üniversite programlarına kayıt olabilirsiniz. Benzer olarak youtube.com, udemy.com gibi sitelerden eğitim alabilirsiniz. Eğitim faaliyetlerinin yoğu olduğu internet ortamında uzmanlık alanınız bulunuyorsa online öğretmenlik yaparak para kazabiliyorsunuz. İlan sitelerine bolca ilan vermeli, adınızı sosyal medya ve diğer kanallardan duyurmalı, referanslar sunmalısınız.

8- El İşleri İle Evden Para Kazanma

El işleri ile serbest zamanlı çalışarak para kazanmayı evde kadınlar ve öğrenciler tercih etmektedir. Örgü örme, ürün parçaları birleştirme gibi bir çok farklı alan bulunmaktadır. El beceri isteyen bu işlerde bol sabırlı olmalısınız. Ücretleri düşük olabilmektedir.

9- Makale Yazarak Gelir Elde Etmek

Makale yazarak gelir elde etmek henüz Türkiyede tam anlamıyla oturmuş sektör değildir. Lise öğrencileri ve ev hanımlarının bari para kazanalım aklımıza ne geliyorsa yazarız gerisi önemli değildir dediği alandır. Komik fiyatlara makaleler yazarlar fakat içerikleri boştur. Eğer işini yapabileceğiniz kaliteli firma ve sahışlara ulaşırsanız makale yazarak gelir elde edebilirsiniz. Onun haricinde içerik oluşturma sitelerinin makale yazarlarına ve içerik sattıkları kişilere kazık atmak amacıyla kurulduğunu söyleyebiliriz. Sizlerden 1-2 tl gibi fiyatlara akademik düzeyde makale yazmanızı talep ederken makaleyi alacak kişiden uçuk ücretler isterler. 10 tane makale için 1000 tl fiyat verdikleri olabiliyor. Sizin kazancınız ise 20 tl’yi geçmeyebilir.

10 -Sanatsal İşlerden Gelir Oluşturmak

Sanatsal yönünüz varsa bunu kullanarak freelance çalışıp gelir elde edebilirsiniz. Çok çalışmalısınız ve nitelikli müşteriler bulmalısınız.

Sonuç;

Freelancer olarak çalışmak çoğu kişi tarafından günü kurtarmak olarak düşünülmektedir. Freelance meslekleri durumu kurtarmak olarak düşünmek büyük yanılgıdır. Kişisel gelişiminize önem veriyorsanız ve kendinizi geliştirdiyseniz freelance olarak bir çok meslek grubunu yapabilirsiniz. Tam zamanlı çalışmaktan daha yüksek gelir elde edebilirsiniz. Freelance işinizden daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız internette görünür olmalısınız. Gerekirse bütün dijital pazarlama kanallarını aktif şekilde kullanmalısınız. Böylece alanınızla alakalı araştırma yapan kişiler sizlere ulaşacaktır.

10 Yorum
  1. Tercumanligin ilerisini cok düşünemiyorum. Google translate ingilizce turkcede artik mukemmel sonuclar veriyor

  2. Birbirinden farklı meslek gruplarından freelance iş yapılabilir, bireyin yapabileceği mesleği iyi seçmesi gerektiğini ve bu konuda verimli bir çalışma planını hayata koyması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle daha düzenli bir çalışma stratejisinin benimsenmesi önemli gibi duruyor.

  3. Bilgileriniz için teşekkürler,Türkiye de freelance sitelerini bilmeyenlere uzmankirala.com , sanalisci.com ,projekurdu.com bu alanda yardımcı olabilir. ..

  4. İnsanlığın yapay zekaya tamamen yenik düşeceğini kim söylerse kesin yalancıdır. Hiçbir robot %100 insan yerini tutamaz. Yazarlık ve editörlük için gereken düşünce yeteneği ise hiç şüphesiz ki insana mahsustur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top