Sayfalar

Pazarlamada Estetik Model Faktörü

yağ aldırma

Etkili beden dili kullanımı, kişinin kendini daha iyi ifade edebilmesi için yüksek önem arz eder. Kelimelerden daha fazlasını anlatan ve iletişimde %60 rol sahibi olan beden dilimizi nasıl yönetiyoruz? Beden dili nedir ve iş görüşmesinde beden dili kullanımı hakkında yazdığım içeriklere ek olarak, iyi bir beden dilinde güzel bir fiziğe / fiziksel duruşa sahip olmanın; dahası güzel yüz hatlarına sahip olmanın önemini anlatacağım. Çünkü satış/pazarlamada güzel mankenler, ünlüler, yakışıklı modeller etkin rol oynamaktadır. Beden dili ile birlikte diğer dış görünüm unsurlarını da irdelemiş olacağız.

Reklam kliplerinde veya görsel reklam araçlarında güzel yüzlü ve güzel fiziğe sahip modelleri sık sık görürüz. Tanıtımı yapılan ürün ne olursa olsun istisna reklam çalışmaları dışında her reklamda güzel buruna sahip, güzel dudakları olan, vücudunun bir takım yerleri silikon ve mükemmel göğüs hatlarına sahip, ince belli, fazla yağlarından arınmış, tabiri caizse “kalem gibi” mankenleri sık sık görmemiz bu mesleği seçenlerin tesadüfen de hep güzel mankenlerden oluştuğunu mu gösteriyor? Asla! Bunun sebebi: Mesleğe (özellikle ajanslara) seçilen kişilerin güzel ve seksi insanlardan oluşuyor olmasıdır.

Düşünsenize, dondurma ve cips reklamında neden zayıf, seksi fiziğe sahip, adeta estetik cerrahi tasarımı gibi duran mankenler oynatılır. Cips yağlı bir yiyecektir ve fiziksel görünüm hakkında kaygıları olmayan kişiler tarafından daha çok tercih edilemez mi? Neden olmasın? Fakat popüler bir cips reklamında gömleğinin düğmeleri patlayan seksi göğüslere sahip güzel yüzlü bir bayan oynatılıyor.

Parfüm, sadece adaleli vücuda sahip, baklava dilimli karın kasları olan, istenmeyen kıllarını lazer epilasyon yaptırarak yok etmiş erkekler tarafından mı kullanılır? Fazla yağları olan, göbekli erkekler parfüm kullanmaz mı? (Mesela godamanlar 🙂 )

Daha da ilginç olanı: Estetik cerrahi / plastik cerrahi > burun estetiği, meme estetiği, liposuction, botoks, lazer epilasyon gibi operasyonlara alternatif olarak satılan bazı krem, ilaç, alet (cihaz)ların reklamlarıdır: Göbek eritme, kalça eritme, istenmeyen kıllardan kurtulma, tüy dökücü, epilasyon aleti gibi araçların tanıtımını dahi kusursuz görünüme sahip modellerin yapıyor olması sizce de ilginç değil mi? Halbu ki bu araçların hedef kitlesi; fiziksel görünümünden rahatsız olan kişiler değil midir?

Ya da traş bıçağı reklamında yüzünde leke olmayan, kırışıksız ve pürüzsüz yüze sahip erkeklerin oynatılıyor olması tesadüf olabilir mi? Üstelik bu erkeklerin traş sonrası yanına gelip yüzüne dokunan bayanların seksi beden diline sahip olması?

Güzel/Yakışıklı Mankenlerin Reklam Kampanyalarında Kullanılma Nedeni:

Hedef kitlenin (potansiyel müşteri) reklamlarda güzel fiziğe sahip, yakışıklı veya güzel insanları görmesi; ürünü satın aldığında aynı etkiyi kendilerinde görebileceği hissi verir. İnsan ne kadar realist olursa olsun bu etki bilinç altında kendini hissettirir. Özellikle subliminal pazarlama teknikleri seksi modeller üzerinden kurgulanır.

Aynı şekilde reklamda verilmek istenen duygu, ürün kullanımıyla birlikte tüketiciyi aynı duyguya sokacakmış gibi lanse edilir. Magnum reklamının başarısı bu hissiyatta gizlidir. Güzel bir bayan, dolgun dudaklarıyla ve yarı kısık gözleriyle seksi bir ısırık alır. Hem erkekler hem de bayanlar bu ısırıktan etkilenir ve aynı duyguyu yaşayabileceğini hayal eder.

Seksi kadınlar, çekici erkekler, kısacası kusursuz görünüme sahip reklam oyuncuları, temsil edilen markanın hafızalara kazınmasında önemli rol oynar. Markanın pazarlama stratejilerinden biri olan reklamlarda ünlü ve güzel görünüme sahip insanlar oynatıldığında:. marka imajı, satışı ve hatırlanabilirlik olumlu yönde ivme alır.

Tüm bu nedenlerden dolayı özellikle reklam yıldızları ve diğer ünlüler, güzellik İçin estetik cerrahi, ameliyat ve ameliyatsız İşlemlerle fiziksel görünümlerine müdahale ederler.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , , , , , ,

10 Yorum = Pazarlamada Estetik Model Faktörü

 1. Ali A. Yaman 26 Ekim 2014 at 00:47 #

  Beden dili önemli ama estetik cerrahi müdahaleler ne derece doğru acaba. Mesleği modellik olanlar dışında

  • hızlı adam 26 Ekim 2014 at 01:10 #

   Merhaba Ali bey,
   Bazen zorunlu olabiliyor (sağlık problemlerinde)
   Onun dışında insan kendisiyle barışıksa eğer gerek duymayabilir. Fakat “ben kendimle barışığım” diyerek her ayna karşısında üzülecekse insan bence yaptırabilir.

   Veya yazıda belirttiğim gibi kişi fiziksel görüntüsüyle gelir elde edebiliyorsa neden olmasın.

   Yorum için teşekkür ederim.

 2. Murat Özüsu 26 Ekim 2014 at 00:48 #

  burun ameliyatı fiyatlarına bakarken nereye geldik yaa:) değişik

  • hızlı adam 26 Ekim 2014 at 01:08 #

   Estetik cerrahi ve ameliyatları konu alabilecek bir makale benim için de değişik bir deneyim oldu. Yorum için teşekkür ederim

 3. Ayşe Tongul 26 Ekim 2014 at 00:50 #

  acaba diyorum. bende mi yaptırsam bişiler 😛

  [url adresi Admin tarafından kaldırıldı]

 4. Sinan 10 Ağustos 2015 at 22:42 #

  Günümüz dünyasında kural bu galiba 🙂

 5. Chat 23 Ekim 2015 at 12:45 #

  burnu uzun yamuk olan hemen yaptırsın akcırmasın 😛

 6. Elvan 7 Aralık 2015 at 19:42 #

  Kim ne derse desin,gercekde insan fiziyi ile deyil akli,imani,bilgisi ile kazanmali

 7. ilan ver 5 Eylül 2016 at 18:28 #

  fizikte gider birgün elbet aklı kullanmak lazım herzaman akıl en kıymetlisidir

  • Hızlı Adam 6 Eylül 2016 at 15:12 #

   Siz olayı yanlış anladınız sanırım 🙂 Pazarlamacılar veya ürün sahipleri reklamlarda kendilerini oynatmıyorlar. Eli yüzü düzgün birileri her zaman vardır değil mi?

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum.