skip to Main Content

Sosyal Medya Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya hesaplarının kullanımı gün geçtikçe artıyor ve bilinçsiz bir şekilde insanlar vakitlerini Facebook , Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesaplarında geçiriyor. Günlük yaşantımızda yapabileceğimiz bir çok etkinlik ve eğlenceli şeyler var iken insanlar bilgisayar ve internet üzerinde kurulu bir hayatı tercih ediyor. Bu tarz bir sosyal medya bağımlılığı sizde oluşmuşsa nasıl bırakacağınıza yönelik tavsiyelerimizi dikkate alabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk işlemlerden bir tanesi hesap silme işlemleri olacaktır. Eğer sosyal medyadan uzaklaşmanız gerekiyorsa tabi ki de öncelik bu hesaplardan kurtulmak olacak.

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmak

Sosyal medya bağımlılığını bırakmak için ilk öncelikle yapmanız gereken şey hesaplarınızdan kurtulmak olacak ancak yapacağınız şeyler tabi ki de bununla sınırlı kalmıyor. Sosyal medya da çok vakit geçiren kişilerin genellik günlük aktivitelerini doğru düzenleyemediği ve pasif bir hayat geçirildiği gözlemleniyor. Hesaplarınızı silmeden bile önce yapmanız gereken şeylerden bir tanesi günlük kendinize yeni aktiviteler bulmak olacaktır. Futbol oynayabilir , voleybol oynayabilir yada düzenli spor yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla dışarı çıkmayı , çevrenizde güzel yerler varsa gezmeyi deneyin. Bu tarz etkinlikleri yaptığınız sürece kendiniz herhangi bir şekilde sosyal medyaya girme ihtiyacı duymayacaksınız çünkü doyum konusunda bir sorununuz olmayacak. Bu tarz etkinliklerin haricinde evde ne yapacağım diyorsanız kitap okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Kitap okumak hem size bu konu da yardımcı olurken hem de kişisel gelişiminiz açısından mükemmel bir aşama kat etmenizi sağlayacaktır. Şimdi ise popüler olan şu sosyal medya hesaplarından nasıl kurtulabileceğimize bir göz atalım.

Instagram Hesap Silme

Instagram uygulaması yaptığı son zamandaki güncellemeler ile birlikte kullanıcıları ciddi anlamda kendine bağlamak istiyor ve bu isteğinde aslında başarılı oluyor. İnsanlar sürekli hikaye paylaşımları vs. yaparak Instagram uygulamasından ayrılmıyor diyebiliriz ancak artık Instagram hesap silme işlemini yapıp bu uygulamadan kurtulmanın vakti geldi diyebiliriz. Hesabınızı silmek için işte yapmanız gerekenler;

 1. İlk öncelikle verilen www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ linkten Instagram hesap silme linkine giriş yapıyoruz.
 2. Ardından hesabımıza giriş yapmadıysak giriş bilgileri ile giriş yapıyoruz.
 3. Hesap silme nedenimizi belirtiyoruz.
 4. Güvenlik amacı ile şifremizi girdikten sonra Hesabımı sil seçeneği ile hesabımızı kapatıyoruz.

Facebook Hesap Silme

Facebook sosyal paylaşım platformu zaten günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi. Günlük olarak artık bir iletişim kurma amacıyla olmasa bile haberleri bile buradan takip etme amacı ile kullanıcılar giriş yapabiliyor. Aslına bakarsanız buradan bulduğunuz haberlerin de ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır diyebiliriz. Bu nedenle yine Facebook hesap silme işlemi ile bu hesabımızdan kurtulalım.

 1. İlk öncelikle yine https://www.facebook.com/help/delete_account hesap silme linkine tıklayarak siteye gidiyoruz.
 2. Hesabımıza giriş bilgilerimiz ile kayıt oluyoruz.
 3. Gerekli formu doldurup hesabımızı silme nedenini belirtiyoruz.
 4. Hesabımı sil butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

Eğer 14 gün boyunca hesabınıza giriş yapmazsanız hesabınız tamamı ile silinecektir. Bundan dolayı bu süre içerisinde kesinlikle hesaba giriş yapmayın.

Twitter Hesap Silme

Twitter uygulaması popülerliğini son günlerde yitiriyor olsa da hala yoğun bir şekilde kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi. Eğer tamamı ile sosyam medya hesaplarından kurtulmak istiyorum diyorsanız bu uygulama içinde Twitter hesap silme işlemini uygulamanızı tavsiye ederiz. İşte silme işlemi için detaylar;

 1. www.twitter.com adresinden siteye giriş yapın.
 2. Giriş bilgileriniz ile Twitter hesabınıza girin.
 3. Sağ üst köşede yer alan profil resminize tıklayın.
 4. Açılan kısımdan Güvenlik ve Gizlilik sekmesine gidin.
 5. Hesabımı devre dışı bırak seçeneğine tıklayıp hesabınızı tamamı ile kapatın.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra günlük yaşantınızı da düzenleyip sosyal birisi olmayı gerçek hayatta denemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top