skip to Main Content

SPOR SALONU MU YOKSA EVDE SPOR YAPMAK MI DAHA İYİDİR?

Spor yapmak bir opsiyon mu sizce, yoksa gereklilik mi?

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki spor, vücuda pek çok faydası olan bir aktivitedir. Zira bedenimiz esasında İstanbul gibi bir şehirde sürdürdüğümüz statik hayatın durağanlığına değil, hareket edilen bir hayata programlıyız, genlerimiz bu şekilde modifiye olmuş durumda. Ve tabii kas ve eklemlerimiz de bu genetik özelliklerimiz gereği harekete ihtiyaç duyarlar. Son yıllarda, Fıtık ve benzeri sorunlarda anormal bir artış görülmektedir ki, bu kullanılmayan eklem ve kasların ani reaksiyonlar sonucu zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Yani spor bir opsiyon değildir.

spor salonu

Spor Doğru Biçimde Yapılmazsa Etkisiz ve Tehlikelidir!

Fakat, spor dikkatli yapılması gereken, kontrolsüzlük durumunda çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalma riskiniz bulunmaktadır. Ayrıca kadriyo kontrolü olmadan yapılacak eforlu egzersizler ciddi kalp problemlerine, hatta kalp krizine yol açabilir. Bu nedenle spor muhakkak bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. Spor salonu bu noktada önem kazanmaktadır. Zira spor salonu eğitmenler olduğu için ve bu kişiler zarar görmeden en efektif beden eğitimi egzersizlerini uygulamanızı sağlar. Spor salonunda çalışmanın pek çok avantajı söz konusudur.

 • Spor Salonlarında Deneyimli Eğitmenler Görev yapar

spor salonu

Spor salonlarında gerek sağlık gerekse, egzersizliğin efektifliği denetime tabidir. Size uygun program geliştirilir ve doğru çalışma takvimi hazırlanır. Çalışma temponuz, sağlığınıza zarar vermeyecek biçimde, en çok yağ yakmanızı ve/veya kas geliştirmenizi sağlayacak biçimde ayarlanır.

 • Bilinçsiz Spor Sakatlanmalara Sebep Olabilir

Spor salonlarında hem tesis yapılanması hem de eğitmenlerinizin sizin için uygulayacağı çalışma programı sakatlanma riskini en aza indirecek şekilde ayarlanır.

 • Motivasyonunuz en üst düzeyde olacak

Bilinen bir gerçektir ki, spor salonlarında yapılan egzersizler motivasyonunuzu en üst düzeyde tutar. Bunun pek çok nedeni vardır, her şeyden önce sizin için hazırlanmış olan programa uymak direkt bir motivasyon unsuruyken, salondaki diğer spor yapanları gözlemler, onlardan olumlu yönde etkilenebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak devam etmeniz durumunda kendinizdeki gelişimi de net biçimde göreceğinizden mutlak bir motivasyona kavuşacaksınız.

 • Komple Gelişeceksiniz

Dengesiz spor, belli kas gruplarının çalışıp, bazılarının hiç çalışmaması sonucunda dengesiz bir vücut gelişimine, hatta bazı bölgelerinizde spor yapmanıza rağmen hala gelişmemiş kasların ve yağların kalmasına neden olacaktır. Spor salonunda bulunan teçhizatlar, çalışmayan kas grubunuz kalmayacak biçimde tesis edilir. Pek çok farklı egzersiz aleti sayesinde her kas grubunuz çalışacaktır.

 • Doğru Sıralama, kesin sonuç

Egzersizlerinizi dilerseniz koşu bandı veya diğer kardiyo grubu aletlerde yapabilir, vücudunuzu ısıttıktan sonra ağırlık çalışmalarına geçebilirsiniz. Bu sayede soğuk kas egzersizleri yapmamış olursunuz, ayrıca gerekli olan kardiyo çalışmasını da etkili biçimde yapmış olursunuz.

 • Sosyal Etkileşim ve Eğlence

Spor salonlarında grup aktiviteleri mevcuttur. Dilerseniz Pilates, Yoga, Zumba gibi grup aktivitelerine katılabilir, egzersizlerinizi yaparken diğer katılımcılarla etkileşim kurabilir, eğlenirken, spor yapıp, sosyalleşebilirsiniz. Ayrıca Yoga, Pilates gibi çalışmalar, uzmanlar tarafından sunulur ve salonlar dışında bu çalışmaları yapabilme şansınız düşüktür. Bunun yanında bu egzersizlerin beden sağlığına sadece fiziksel değil, fizyolojik olarak da büyük etkileri vardır. Sadece bunlar için bile salona giden pek çok kişi vardır.

spor salonu

EVDE SPOR YAPSAM NE OLUR?

Evde spor yapmayı deneyebilirsiniz elbette. Ancak evde spor, hem alan hacmi açısından, hem techizat hem de bir uzman denetimi olmamasından dolayı, kontrol imkansızlığından dolayı pek olumlu sonuçlar vermez. Ayrıca evde disipline olabilmek hayli zordur. Konsantrasyonunuz hızla bozulur ve düzenli bir çalışma yapamazsınız. Evde spor bazı riskler taşımaktadır.

 • Yanlış uygulamalar ağır sonuçlar doğurur

Çeşitli kaynaklardan kendinizce edineceğiniz bilgi ile uygulayacağını egzersiz hareketleri size uygun olmayabilir veya hareketi tam olarak anlayamayacağınız için hatalı yapabilirsiniz. Hatalı yapacağınız egzersizler ciddi sakatlanma riskleri barındırır.

 • Program yok, Koltuk ve Tv varsa, Spor olmaz

Eviniz en rahat ortamınız. Her şeyden önce spor yapmanız konusunda sizi uyarak hiçbir şey yok, aksine yapmamanız için her türlü uyarıcı var etrafınızda. Neden motive olasınız ki? Ayrıca sizi disipline edecek ve uymak zorunda hissedeceğiniz bir program da yoksa motive olamaz, kısa süre sonra başladığınız işi bırakırsınız.

 • Boşa kürek çekmeyin

Bir egzersizi yanlış yapmak, tam anlamıyla boşa kürek çekmektir. Hangi kasın, hangi hareket ne şekilde yapılırsa kasılacağını bilemezsiniz. Bir eğitmeniniz de yoksa bunu size tarif edecek kimse yoktur. Bir eğitim videosu izliyor olsanız bile, o video size hareketi nasıl yaptığınızı, doğruyu yanlışı anlatamaz. Boşuna çalışır ve sakatlanmazsanız, hiç fayda göremezsiniz.

Spor Salonu, Spor Yapmak İçin En Doğru Yerdir…

Spor yapmak için spor salonu tercih etmek doğru bir yaklaşımdır. Ayrıca artık İstanbul bu konuda çok fazla seçeneğe de sahiptir. Spor salonlarında ihtiyaç duyduğunuz her ekipman mevcuttur, eğitmenler spor sağlığı konusunda uzmandır ve gerek kas ve eklem sakatlanmaları gerekse kardiyovasküler problemlere karşı zarar görmenize engel olacaklardır. Ayrıca spor salonu size Yoga, pilates, zumba ve benzeri eğlenceli grup aktiviteleri sunabilir, İstanbul hayatının anti-sosyal zincirinden burada spor yaparken bir nebze sıyrılmış olursunuz.

Sonuç olarak spor modern insan için bir zorunluluktur. Sağlıklı ve güçlü bir beden için spor gereklidir. Ve spor yapma eylemini spor salonu ortamında yapmanız size bir çok avantajı sağlamakla birlikte, çeşitli sağlık risklerine karşı da korur.

spor salonu

3 Yorum
 1. Yukarıdaki bilgiler sadece Personal Trainer salonları için geçerlidir. Onuharicinde hiçbir zaman hoca eşliğinde çalışmazsınız. Belki ilk gittiğinizde hareketleri bir kereye mahsus olmak üzere gösterir o kadar, zaten ondan sonra da doğru yapmışsın, yanlış yapmışsın kimsenin de umrunda olmaz. Gelin görün ki, salonlara yıllık üyelikler yapıp binlerce lirayı heba edeceğinize, temel ekipmanlarla, bir odayı spor odasına dönüştürebilirsiniz. Zaten kendi kendini kısa bir sürede amorti eder. Ne pis ekipmanlara mahkum kalırsınız, hem de başkalarının kullandığını ekipmanlar için sıra beklersiniz. Hareketlerin doğrusu, güzeli araştırılarak öğrenilir. Yukarıdaki makale hayal ürünüdür

 2. Bence spor için salon şart değil ..1.5 yıldır aksatmadan disiplinli şekilde evde ağırlık antrenmanı yapıyorum ,buna barfiks ve şınavda dahil. Hareketleri araştırarak nasıl doğru yapılır öğrenebiliyorsunuz ve uygulamada bunu zaten hissediyorsunuz. Motivasyon için müzik yetiyor bana 🙂 Çokta iyi oluyor tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top