skip to Main Content

Teraryum

Teraryum; şehir hayatının tekdüzeliğinden sıkılan, hayatında yeni bir renk arayan insanlar için harika bir kaçış fırsatı. Üstelik bu fırsat hiç de uzakta değil. Teraryum yeri geldiğinde evimizin herhangi bir köşesinde ister canlı, rengarenk, mis kokulu çiçeklerle; istersek de birbirinden ilginç oyuncaklarla, süslemelerle oluşturabileceğimiz kendimize ait bir dünyadır.

Kendiniz veya sevdikleriniz için dinlendirici, eğlenceli, huzur verici bir hediye almak isterseniz veya kendiniz tasarlamak isterseniz https://yoyomoyo.com/ adresinde kendi zevkinize uygun teraryumlar ve teraryum malzemeleri bulabileceğinizden eminiz. Teraryumların sahip olduğu farklı tasarımlar sayesinde kendinizi bazen bir sahil yolunda, bazen bir orman koşusunda, bazense bir çocuk parkında hissedebilirsiniz. Hayallerini kurduğunuz şeyleri küçük bir teraryuma sığdırıp evinizin bir köşesinde saklayabilirsiniz.

Teraryumun içinde bazen uzaklardan gelen bir gemi olur, bazen hep hayalini kurduğumuz o iki katlı küçük bahçeli ev, bazense içinde çocuklarını hayal ettiğin sevimli bir parka bakar hayaller kurarız. Teraryum hayallerimizi gerçekleştirebileceğimiz sihirli bir dünya aslında. Bu hayallere ulaşmak ise artık çok kolay. https://yoyomoyo.com/ uzak hayalleri sizin için yakın hale getiriyor. Hayallerinizdeki teraryuma ulaşmak için ihtiyacınız olan malzemeler bir tık uzağınızda.

TERARYUM NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR

                1830’lu yıllarda Londra’da yaşamış olan Dr. Nathaniel Word, botanik tutkunu olduğu ve Londra’nın kirli havası böyle çalışmalar için elverişli olmadığından bir çözüm arayışındaydı. Bir gün tesadüfen içlerinde torak kalıntısı kalmış kavanozların içerisinde bitkilerin daha rahat yetiştiğini ve geliştiğini gözlemledi o an aklında bazı fikirler gelişti. Zaman içinde onun geliştirdiği bu yöntem sayesinde, iç mekanlarda bakmanın güç olduğu bitkileri koruma altına alıp yaşatılırken minyatür bir doğal alan oluşturulmaya başlandı.

TERARYUM MALZEMELERİ

Türkiye’nin en büyük teraryum ve teraryum malzemesi sitesi https://yoyomoyo.com/ sizlere 500’ü aşkın teraryum malzemesini toptan veya perakende şekilde sunmaktadır. Ayrıca birbirinden güzel ve kaliteli bu malzemeler her hafta yenilenmekte, bu sayede sizlere daima güncel modeller ve güncel stoklar ile hizmet vermektedir.

Kendiniz bir teraryum tasarlamak ya da özel tasarım bir teraryum yaptırmak isterseniz öncelikle elma, armut, balkabağı, silindir, yumurta gibi çeşitli şekillerde, renk ve boyutlarda teraryum fanuslarından ya da teraryum saksılarından seçebilirsiniz. Sonrasında ister kaktüs, sukulent, kara yosunu, renkli spagnum yosunu, şoklanmış turba yosunu, air plant (Yaşamak için toprağa ihtiyaç duymayan bu şaşırtıcı bitkiler teraryum bitkisi olarak kullanılmaya en elverişli bitkilerdendir.) gibi canlı teraryum bitkilerinden; isterseniz de minyatür objeler, insan ve hayvan figürleri, çeşitli su efektleri, ilginç tarihi yapılar kullanabilirsiniz. Ayrıca https://yoyomoyo.com/ adresinde teraryumlarınızı süslemek için yüzlerce çeşit aksesuar bulabilirsiniz. Kurutulmuş çiçekler ve meyveler, rengarenk çakıl taşları, deniz yıldızları, ahşap süslemeler, renkli kumlar, minyatür köprüler, minik hayvan figürleri, çiftlik evleri, kulübeler teraryumlarınızı süslemek için sizleri bekliyor.

KENDİ TERARYUMUNU KENDİN YAP

                https://yoyomoyo.com/  size yalnızca küçük güzel dünyalar sunmuyor, aynı zamanda kendi küçük hayal dünyanızı oluşturmanız için gerekli olan malzemelere de kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlıyor. Hayalinizdeki her şeyi size ait olan teraryuma hiçbir kısıtlama olmadan koyabilirsiniz. İster kendinize bir hayal dünyası kurun, ister hayatınızdaki özel insanlara içinde kendinizden bir parça barındıran, tasarımı tamamen size ait olan teraryumlar hediye edin. Böyle bir hediyenin manevi değeri kesinlikle paha biçilmezdir. Teraryumun ideal bir hediye olmasının esas nedeni bize kişiye özel tasarımlar yapma imkanı sunmasıdır. Mesela öğretmenler günü için hazırlayacağınız istediğiniz figürleri, bitkileri kullanarak bir okul veya sınıf inşa edebilirsiniz; ya da anneler günü için anne-çocuk figürleri kullanarak annenize çok özel bir hediye tasarlayabilirsiniz veya doğum günü kutlamaları için günün anlam ve önemine uygun çeşitli figürler kullanarak harika tasarımlar hazırlayabilirsiniz.

TERARYUM BAKIMI

                Teraryum bakımı oldukça kolaydır. Dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası vardır. Teraryum bitkiler için oluşturulan bir ekosistemdir; kirli havadan etkilenmeyi azaltan çok keyifli, görsel zevki yüksek olan bir hobidir. Ayrıca teraryum sukulent ve kaktüs gibi nem ihtiyacı yüksek bitkiler için uygundur. Teraryumun;

  • Işık alması gerekir, doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır,
  • Toprağı hafif kumlu olmalıdır,
  • Rüzgardan uzak tutulması gerekir, kapı ve pencere ağızlarına koyulmamalıdır,

Nemi sever, ancak fazla sulama durumunda çürüyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top