skip to Main Content

TÜKETİLEN ENERJİ HESAPLAMALARI

Yorucu bir iş günü sonunda eve gittiğinizde yapacaklarınız hakkında beyniniz hızlı bir şekilde çalışmaya başlar. Çamaşır yıkanacak, ütü yapılacak, hazırladığınız proje için sunum hazırlanacak sonra günün yorgunluğundan arınmak için demini alan çay ve televizyon karşısında dinlenme düşünceleri ile evinizin kapısını açtığınızda, koyu bir karanlık sizi karşılar. Elektrikler yok. Enerji olmayınca o an hayat sizin için durmuştur.

Enerji şu an hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. Enerji olmadığında yaşam durur. İlerleyen teknoloji sayesinde hayatın her saniyesinde enerjiye ihtiyaç vardır. Bir evde bulunan elektronik eşyalar düşünüldüğünde ilk akla gelenler elektrik süpürgesi, ütü, fırın, bulaşık, çamaşır, tost, çay-kahve makinaları, televizyon, bilgisayar ve küçük ev aletlerinin çalışabilmesi için enerjiye ihtiyaç vardır. Kullanırken yorulmadan işlerinizi yaptığınız ve rahatlığından faydalandığınız elektronik eşyalarınız, fatura ödeme döneminde ekonomik olarak sizi zor durumda bırakabilir. Daha tasarruflu davranmadığınız ve enerji tüketimi hesaplama araştırmalarını düşünmediğiniz için kendinizi sorgulayabilirsiniz.

Sadece evlerde ihtiyaç hissedilen enerjiye bu kadar bağımlı iken iş yerleri ve ülkenin enerji ihtiyacı düşünüldüğünde elektrik, petrol ve doğal gaz talepleri de fazlalaşmıştır. Ekonomiyi ve artan enerji talep nedenlerini araştırıyoruz fakat şunu bilmeliyiz ki dengeyi öncelikle evde sağlamalıyız. Enerji tüketimi hesaplama işlemlerini öncelikle yaşadığımız çevreye uygulamalıyız. Evde tükettiğimiz enerjiyi nasıl dengeler, nasıl düzenleriz planlamalıyız. Günlük yaptığımız enerji tüketimi genelde elektrik üzerine olduğu için ilk düşünülmesi gereken elektriktir. Öncelikle aklınıza takılan faturalarınız ile ilgili soruların cevaplarını Enerjisa web sitesinden bulabilirsiniz. enerji tüketimi hesaplama sayfasından giriş yaptığınızda evlerde enerji tasarrufu, abonelik durumlarını içeren genel bilgiler ve verilen hizmetler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir, enerji tüketimi hesaplama planlamanızı yapabilirsiniz. Günlük

yaşantınızda gerekli olan ve atalet duygusu ile fazladan tükettiğiniz enerji karşılaştırmasını yapmaya başladığınızda ilk adımı atmış olursunuz. Gelecek nesillere yaşanılacak güzel bir çevre ve kullanabilecekleri enerji kaynakları miras bırakmanın görevimiz olduğunu bilmeliyiz.

Enerji, günümüzün öncelikli konuları arasında yer almaktadır. Enerji kaynaklarının, rezervlerin sınırlı düzeyde olmasına karşılık nüfus ve sanayileşmeye bağlı olarak tüketim seviyesinin fazlalığı düşünüldüğünde tasarruf için evlerde yapılması gerekenler uygulandığında hem ekonomik açıdan hem de enerji hesaplamaları açısından büyük faydaları olacaktır. Ayrıca büyüyen sanayi ve teknoloji ile birlikte artış gösteren enerji talebinin, istenilen zamanda ve miktarda temin edilmesi için yenilenebilir enerji kaynakları gibi faktörlerin araştırılması ve uygulanması çalışmaları devam ederken bizler de enerji tüketimi hesaplama planlarımızı uygulamaya başlamalıyız. Yine de gelecekte yapılacak tüketim hesaplamaları açısından mevcut enerji kaynaklarının da etkin ve verimli şekilde kullanılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top