skip to Main Content

Blogdan Para Nasıl Kazanılır?

blog yazarak gelir“Bu başlığı google’da search ettiğinizde yüzbinlerce sonuç çıktığını biliyorum. Amacım: sayfalar arasında mekik dokumanızı engelleyip bildiğim ne varsa paylaşmak. Bu yazıda neden, nasıl gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Bol kazançlar”

Blogdan Para Kazanılır mı?

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi: “evet kazanılır.” Tabi bunun için iyi bir bloğa ve çok iyi içeriklere sahip olmak gerekir. Bununla birlikte bloğa misyon ve vizyon edinmek; kısa ve uzun vadede hedefleri belirlemek, dijital dünyada yer edinme çalışmaları da gerekir. Kısacası sahip olduğumuz bloğu markalaştırmamız gerektiğinden söz ediyorum. Blogdan para kazanabileceğiniz başlıkları hızla sıralayıp neden nasıllara geçelim.

Blogdan Para Kazanma (Gelir Elde Etme) Yöntemleri:

1- Content Marketing: Markaların, hazırlanan içerikler vasıtasıyla hedef kitleye ulaşması, dikkat çekmesi ve hedef kitle ile ürün/marka arasında bağ kurmasını amaç edinen yöntemin adıdır. Bu yöntem hiçbir yazı puntosu kullanılmadan da yapılabilir. Bazen bir görsel veya ses dosyası içerik pazarlama (content marketing) öğesi olabilir. Bu yöntem blogdan para kazanma yöntemlerinden sadece biridir.

Listenin devamında yer alan yöntemlerin bazıları aynı zamanda content marketing (içerik pazarlama) alt başlıkları olarak kabul edilebilir.

2- Satış Ortaklığı-Affiliate Marketing: Tanıtımını yaptığınız ürün veya içeriğin okuyucu tarafından tüketilmesinden prim alma yöntemidir. Yani hedef tamamlama üzerine kurulu bir sistemdir. Bu sistemde ürünü sadece tanıtmak yetmez. Satılmasını (tüketilmesini) sağlamak esastır. Bir sisteme üye kazandırmak da affiliate marketing yöntemidir. Zor olması bir yana; seçici olmayı da gerektirir. Blog konseptinize, konunuza uymayan ürünlerin tanıtımını tavsiye etmem.

3- Reklam Alanı Satmak – Kiralamak: Adından tahmin edebileceğiniz gibi bloğunuzun çeşitli yerlerine banner veya text link ekleyerek reklam verenden ücret alma yöntemidir. Bu yöntemde aylık veya yıllık (belirli bir süre) yayınlamaya karşılık olarak birim ücret tarifesi uygulanır. Yine seçici olmak gerektiği düşüncesindeyim.

4- Google Adsense – Reklam Ağı Ortaklığı: Prensip olarak reklam alanı kiralamak ile aynı yöntem olduğunu söylemek mümkün. Fakat farkları var. En önemli farkı aylık sabit ücret tarifesi olmaması. Yani, bloğunuza yerleştirdiğiniz reklamların kaç kez görüntülendiği ve kaç kez tıklandığına bağlı olarak gelir elde edersiniz. Dünyanın en büyük reklam ağı google’ın avantajları saymakla bitmez. Yine en önemli özelliğinden bahsetmek gerekirse: İnternet kullanıcılarının davranışlarını analiz edip onların ilgilenebileceği reklamları otomatik olarak bloğunuza gönderen sistem olduğunu belitmeliyim. Bu sayede hem blog konunuza uygun reklamlar ile kaliteden taviz vermez; hem de reklamların daha çok tıklanmasını sağlayabilirsiniz. Bu işi sizin yerinize google yapar zaten. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta reklam yerleşimidir. Bu konuda google’ın tavsiyelerini dikkate almanızı öneririm. Benzer mantıkla çalışan birçok reklam şirketi olsa da şuan için google dışında tavsiye edebileceğim bir firma ne yazık ki yok!

5- Advertorial İçerikler: Özellikle backlink çalışmaları için diğer site sahiplerinin çok sık tercih ettiği bir yöntemdir. Backlink çalışmaları ise SEO (Arama motoru optimizasyonu) için yapılır. Bu yöntem şunu sağlar: Bloğunuzda bir yazı yayınlarsınız ve içerisinde başka siteye yönlendirme yapan linkler mevcuttur. Bu linklerin tıklanma olasılığı düşük olsa da arama motorları tarafından link verilen siteye artı puan verilmesi amaçlanır. Mantık ise başka sitelerin ilgili konuda yönlendirilen siteye referans olmasındadır. Yani arama motorları şunu analiz eder:

Örneğin: Otomobillerle ilgili bir yazı paylaştınız ve içinde bir adet link var. Bu linke tıklandığında x bir araç bakım servisinin web sitesi açılıyor. Demek ki açılan sayfa gerçekten arabalarla ilgili bir site olmalı. Bu yüzden başka sitelerden referans verilmiş. Öyleyse arama çubuğuna “araba” yazıldığında bu siteyi daha ön sıralarda göstermek gerekir 😉

6- Çekiliş veya Promosyonlar: x bir firmanın tanıtmak istediği ürünü bloğunuzda çekiliş konusu yaparak, üretici yada satıcı firmadan kendinize de bir adet ürün talep edebilirsiniz. Tabi bunun yerine para da talep edilebilir. Kısacası sponsorlu çekilişler düzenleyerek hem ziyaretçilerinize hem de kendinize kazanç fırsatı yaratabilirsiniz.

7- İçerik Yazarlığı: Eğer özgün içerikleriniz dikkat çekiyor ve belirli bir kitleyi bloğunuza çekebiliyorsa yazarlık konusunda iyi olduğunuzun başka bir kanıta ihtiyacı yoktur. Kendi web site veya ürünleri için içerik oluşturamayan, zamanı yada tecrübesi olmayan kişiler sizi fark ettiğinde kapınıza tekliflerle gelebilirler. Ki iyi bir yazar olursanız şüphesiz bu teklifler sizi bulacaktır. Ya da hiç teklif beklemeyip www.yazparakazan.com ‘u ziyaret edebilir hemen yazarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

8- Blog Mentörlüğü – Kişisel Yetenek Sergisi: Uzman olduğunuz alanda içerik üretiyorsanız yeni iş teklifleri almaya hazır olun. Yazdığınız özgün yazılar ve yapmış olduğunuz işleri blog üzerinden sergilemek ilgili alanda otorite imajı vermenizi sağlar. İşverenler, ajanslar veya spesifik teklif yapmak isteyenler sizi muhakkak bulacaktır. Örneğin: fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve çektiğiniz fotoğrafları bloğunuzda paylaşıyorsunuz. Çeşitli kanallar vasıtasıyla bloğunuzu ziyaret eden kişiler sizden düğün fotoğraflarını çekmenizi isteyebilir. Doğum fotoğrafı, belgesel vs şeklinde teklifleri kafanızda çoğaltabilirsiniz.

9- Data Toplamak – Data Kullanmak: Aslında bu başlığa, belirli bir kitleye ulaşmak da diyebiliriz. Zamanla bloğunuza mail yoluyla abone olan, sosyal medya hesaplarında sizi takip eden kişiler sizin için birer reklam datası niteliğindedir. Buradaki en hassas konu ise dataların asla reklam şirketleriyle (3. şahıslarla) paylaşılmaması gerektiğidir. ASLA! 

Peki zaman içinde oluşan data ne için kullanılabilir: Unutmayın ki mail adresini sizlerle paylaşan kişiler bizzat sizin yayınlarınızla ilgileniyordur. Dolayısıyla onlara kendi ürünlerinizi (kitabınız, projeniz, çalışmanız vs) tanıtmanın ötesine geçmeyin. Satmak üzere iyi bir e-kitap yazmış olabilirsiniz mesela. Çekinmeden paylaşın. Ürün sizin olduğu için ziyaretçileriniz bundan rahatsız olmayacaktır. Aksine ilgilerini çekecek ve satın alıp almama konusunda zaten özgür olacaklardır. Tabi hangi sıklıkla bildirim attığınız da önemli. Ziyaretçilerinizi sık sık tekrar eden kampanyalarınızla yormanızı tavsiye etmem.

10- Hürriyet Bumerang Aboneliği: Hürriyet ile boomads ortaklığı olan bu sitemde belirli aralıklarla bloğunuz için teklifler alırsınız. Yayınlamanız beklenen içeriği copy-paste eder bloğunuzda yayına alırsınız ve belirli bir süre yayında kalması gerekir. Yayın süresi dolar ve içeriği kaldırma konusunda özgür olursunuz. Bununla birlikte bazen yazarlık teklifleri gelir. X bir marka için içerik oluşturmanız; bloğunuzda yayınlamanız veya başka bloglarda yayınlanması amaçlanır. Bazen de bloğunuza ait (Bumerang’a tanımladığınız) sosyal medya hesaplarında paylaşmanız için kısa bir içerik verilir. Paylaşır ve ücretini alırsınız. Detaylı bilgi için -> Hürriyet Bumerang

Yukarıda bahsettiğim yöntemlerden bazılarını uyguluyorum. Fakat bloğunuzu yeni oluşturduysanız bu yöntemlerin neredeyse hiçbiri size gelir sağlamaz.

Para Kazanmaya Başlamak İçin

blogdan ne zaman kazanmaya başlarımSosyal medya hesaplarınızda hali hazırda milyonlarca kişi bile olsa size asıl ziyaretçiyi sağlayacak araç şüphesiz arama motorlarıdır. Sosyal medya araçlarının gücünü hafife aldığımı düşünmeyin. Birazdan o konuya da değineceğim.

Bloğunuz yeniyse veya yeni içerik girmeye başladıysanız ortalama 6 ay boyunca arama motorlarının sizi üst sıralara çıkarmasını beklemeniz gerekebilir. Bu süreçte sıkılıp vazgeçmeden içerik girmeye devam etmelisiniz. Haftada 1 kez içerik girmek de yeterli olabilir. Önemli olan bunu mümkün olduğunca periyodik olarak gerçekleştirebilmektir. (Tavsiyem)

Bu arada yazmaya başlamadan önce SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yapmayı unutmayın. Bu konuda google sınırsız döküman sunmaktadır. Search edin ve nasıl yapmanız gerektiğini öğrenin. Yine de desteğe ihtiyacınız olursa wordpress tabanlı bloglarda benden destek alabilirsiniz. (Not: Bu hizmeti artık ücretli veriyorum) Reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek devam edelim 🙂

Sosyal Medya Hesaplarınızı Oluşturun:

Güzel bir domaine sahip olabilirsiniz. Birileri sizin isminizi kapmadan hemen sosyal medya hesaplarınızı alın. Facebook, twitter, googleplus, pinterest, Instagram bunlardan bazıları ve şuan için en önemlileri. Blog konunuza göre LinkedIn hesabı oluşturmanızı da tavsiye edebilirim. Sevdiğiniz ve popüler olan başka sosyal medya platformları varsa onları da kullanın. Üşenmeyin 🙂 Hemen her biri ile ilgilenmek zorunda değilsiniz. Zamanla ilgilenecek vakit buldukça kullanırsınız. Yine de belirtmeliyim ki blog yazmaya başladığınız andan itibaren en az 2 adet sosyal medya hesabını aktif bir şekilde kullanın. Çünkü: arama motorlarının gelişen algoritmaları bloğunuzun sosyal medyadaki etkileşimlerini de takip ediyor. Özellikle gplus olmazsa olmazlardandır.

NOT: Yayına aldığınız içeriği otomatik olarak sosyal medya hesaplarınıza gönderen birçok uygulama mevcut. Tek tek uğraşmak istemezseniz bu uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Bloğunuz İçin Kimlik Oluşturmaya Başlayın:

Bu konuda birçok yazım var. Çok kısa başlıklar halinde paylaşacağım.

 1. Blog/Siteniz için özgün bir logo edinin
 2. Blog/Sitenize slogan belirleyin ve görünen bir yerinde paylaşın
 3. Spesifik bir konu belirleyip hep aynı (benzer) konularda içerik paylaşın. “Hayata dair herşey” mantığıyla asla ve asla blog açmayın (Benim Fikrim)
 4. Sade olmaya çalışın. Gereksiz eklenti ve görsellerden kaçının
 5. Yazılarınızın altında paylaş-beğen butonları olsun
 6. Yazılara yorum yapılmasına müsade edin
 7. Yazarkafe ve benzeri platformlara üye olup içerik paylaşın.
 8. Hakkımda ve İletişim sayfaları oluşturarak teklif almayı kolaylaştırın

Bu maddeleri daha detaylı incelemek isterseniz aşağıdaki yazılarımı okuyabilirsiniz:

1- Kaliteli Bloglar Para Kazanmaya Mahkumdur
2- Her Blog Bir Markadır. Markanızı Yönetin

Bu yöntemlere kulak vererek;

Blogdan Ne Zaman Para Kazanmaya Başlarım

internetten para kazanmakBahsettiğim adımlar uygulandığında genellikle 6 ay sonra kazanmaya başlarsınız. Fakat ilk bir yıl ciddi gelirler hayal etmeyin. İstisna bloglar anında kazanmaya başlayabilir. Şuan için Polyannacılık oynamama taraftarıyım;)

Zaten belirttiğim gibi; size en çok ziyaretçiyi sağlayacak olan arama motorlarının blog-sitenizi dikkate alması ortalama 6 ay sürmektedir.

İpin ucunu kaçırmadan blog yazmaya devam ettiğiniz birinci yılı tamamlarsanız gelir elde etmeye başladığınızı fark edeceksiniz. İlk bir yıldan sonra ne kadar kazanacığınız kısmı da ne kadar çalıştığınız; ne kadar içerik girdiğinizle alakalı olabilir. Tabi blog konusu ve rakipleriniz de kazancınızı etkileyecektir.

Ne kadar Para Kazanabilirim

Ne kadar para kazanacağınız kısmına net birşey söylemek mümkün değil. Sahip olduğunuz ziyaretçi sayısı, tekliflere hızlı cevap vermek, teklif beklemeden kendi teklifinizle kapıları tıklatmak da kazanacağınız paranın önemli aşamalarından biridir.

Ben Ne Kazanıyorum

Bu soruya cevap vermek çok profesyonelce olmayabilir. Fakat yazıyı buraya kadar sabırla okuduğunuz için bazı sırlarımdan bahsedeyim:

>Google reklamlarından aman aman bir gelir elde etmiyorum. Bir yıllık kazancım, aşağı yukarı domain ve hostumun 10 yıllık kira bedeline denk geliyor.

>Yazarlık tekliflerinden çok kazanıyorum. Bazen bir ayda elde ettiğim reklam gelirinin 2 katını sadece bir yazıdan kazanabiliyorum. Bazı aylar 4-5 farklı firma adına içerik yazdığımı düşünürseniz yazarlıktan iyi para kazanıldığını söylemek mümkün. [Tekrar hatırlatıyorum: forum sitelerinde içerik satan, karın tokluğuna içerik üreten yazarlardan olursanız iyi kazançları unutun gitsin]

>Link satışı konusunda oldukça seçici davransam da değerlendirdiğim birkaç teklif var. İki adet link satışından ortalama bir yıllık host+domain ücretini karşılayabiliyorum.

Pazarlama adına farklı farklı teklifler alıyorum. Yani blog mentörlüğünden de kazanıyorum.

Özetle: Ben haftada en fazla iki adet içerik üreten, bazen 10 günde 1 içerik yazan bir blogger olarak kazanç sağlayabiliyorum. Üstelik hiçbir forum sitesinde ilan vermeden. İnsanlar beni kendi kendine bulup teklif atıyorlar. Şunu görebiliyorum: İşimi bırakıp full-time blogger olsam evimi çok rahat geçindirecek parayı kazanabilirim. Fakat kariyer hedefim farklı. O yüzden bloğuma yeterince zaman ayıramıyorum. Siz daha çok zaman ayırırsanız daha çok kazanırsınız.

İyi içerik + Özgün içerik + Disiplin + Zaman = PARA 😉

Para kazanmak, kariyer edinmek ve daha iyi bir ekonomi kurmak adına bildiklerimle birlikte sırlarımı da paylaşmaya devam edeceğim. HızlıAdam’ı takip edin.

Bünyamin Kapıcıoğlu | HızlıAdam | İş Konolu Niş Blog

50 Yorum
 1. merhaba yeni bir blog sitesi kurmayı düşünüyorum. Açmak için tahmini olarak ne kadar ücret ödemem gerekiyor rakam verebilir misiniz? Bir de içerik girmek yazmışsınız ne demek oluyor bu bilgilendirebilir misiniz ?

  1. Blog sitesini başkasına yaptıracaksanız, örneğin, bir wordpress site olsun bu. Teması, kurulumu, hostingi, domaini derken 500-1000 TL arasında bir masrafınız olur. Her şeyini kendiniz yaparsanız ve ücretsiz tema kullanırsanız sadece hosting + domain ücreti ödersiniz. Yaklaşık 250-300 TL.

   İçerik girmek = Yeni bir blog yazısı yayınlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top