skip to Main Content

Blogdan Para Nasıl Kazanılır?

blog yazarak gelir“Bu başlığı google’da search ettiğinizde yüzbinlerce sonuç çıktığını biliyorum. Amacım: sayfalar arasında mekik dokumanızı engelleyip bildiğim ne varsa paylaşmak. Bu yazıda neden, nasıl gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Bol kazançlar”

Blogdan Para Kazanılır mı?

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi: “evet kazanılır.” Tabi bunun için iyi bir bloğa ve çok iyi içeriklere sahip olmak gerekir. Bununla birlikte bloğa misyon ve vizyon edinmek; kısa ve uzun vadede hedefleri belirlemek, dijital dünyada yer edinme çalışmaları da gerekir. Kısacası sahip olduğumuz bloğu markalaştırmamız gerektiğinden söz ediyorum. Blogdan para kazanabileceğiniz başlıkları hızla sıralayıp neden nasıllara geçelim.

Blogdan Para Kazanma (Gelir Elde Etme) Yöntemleri:

1- Content Marketing: Markaların, hazırlanan içerikler vasıtasıyla hedef kitleye ulaşması, dikkat çekmesi ve hedef kitle ile ürün/marka arasında bağ kurmasını amaç edinen yöntemin adıdır. Bu yöntem hiçbir yazı puntosu kullanılmadan da yapılabilir. Bazen bir görsel veya ses dosyası içerik pazarlama (content marketing) öğesi olabilir. Bu yöntem blogdan para kazanma yöntemlerinden sadece biridir.

Listenin devamında yer alan yöntemlerin bazıları aynı zamanda content marketing (içerik pazarlama) alt başlıkları olarak kabul edilebilir.

2- Satış Ortaklığı-Affiliate Marketing: Tanıtımını yaptığınız ürün veya içeriğin okuyucu tarafından tüketilmesinden prim alma yöntemidir. Yani hedef tamamlama üzerine kurulu bir sistemdir. Bu sistemde ürünü sadece tanıtmak yetmez. Satılmasını (tüketilmesini) sağlamak esastır. Bir sisteme üye kazandırmak da affiliate marketing yöntemidir. Zor olması bir yana; seçici olmayı da gerektirir. Blog konseptinize, konunuza uymayan ürünlerin tanıtımını tavsiye etmem.

3- Reklam Alanı Satmak – Kiralamak: Adından tahmin edebileceğiniz gibi bloğunuzun çeşitli yerlerine banner veya text link ekleyerek reklam verenden ücret alma yöntemidir. Bu yöntemde aylık veya yıllık (belirli bir süre) yayınlamaya karşılık olarak birim ücret tarifesi uygulanır. Yine seçici olmak gerektiği düşüncesindeyim.

4- Google Adsense – Reklam Ağı Ortaklığı: Prensip olarak reklam alanı kiralamak ile aynı yöntem olduğunu söylemek mümkün. Fakat farkları var. En önemli farkı aylık sabit ücret tarifesi olmaması. Yani, bloğunuza yerleştirdiğiniz reklamların kaç kez görüntülendiği ve kaç kez tıklandığına bağlı olarak gelir elde edersiniz. Dünyanın en büyük reklam ağı google’ın avantajları saymakla bitmez. Yine en önemli özelliğinden bahsetmek gerekirse: İnternet kullanıcılarının davranışlarını analiz edip onların ilgilenebileceği reklamları otomatik olarak bloğunuza gönderen sistem olduğunu belitmeliyim. Bu sayede hem blog konunuza uygun reklamlar ile kaliteden taviz vermez; hem de reklamların daha çok tıklanmasını sağlayabilirsiniz. Bu işi sizin yerinize google yapar zaten. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta reklam yerleşimidir. Bu konuda google’ın tavsiyelerini dikkate almanızı öneririm. Benzer mantıkla çalışan birçok reklam şirketi olsa da şuan için google dışında tavsiye edebileceğim bir firma ne yazık ki yok!

5- Advertorial İçerikler: Özellikle backlink çalışmaları için diğer site sahiplerinin çok sık tercih ettiği bir yöntemdir. Backlink çalışmaları ise SEO (Arama motoru optimizasyonu) için yapılır. Bu yöntem şunu sağlar: Bloğunuzda bir yazı yayınlarsınız ve içerisinde başka siteye yönlendirme yapan linkler mevcuttur. Bu linklerin tıklanma olasılığı düşük olsa da arama motorları tarafından link verilen siteye artı puan verilmesi amaçlanır. Mantık ise başka sitelerin ilgili konuda yönlendirilen siteye referans olmasındadır. Yani arama motorları şunu analiz eder:

Örneğin: Otomobillerle ilgili bir yazı paylaştınız ve içinde bir adet link var. Bu linke tıklandığında x bir araç bakım servisinin web sitesi açılıyor. Demek ki açılan sayfa gerçekten arabalarla ilgili bir site olmalı. Bu yüzden başka sitelerden referans verilmiş. Öyleyse arama çubuğuna “araba” yazıldığında bu siteyi daha ön sıralarda göstermek gerekir 😉

6- Çekiliş veya Promosyonlar: x bir firmanın tanıtmak istediği ürünü bloğunuzda çekiliş konusu yaparak, üretici yada satıcı firmadan kendinize de bir adet ürün talep edebilirsiniz. Tabi bunun yerine para da talep edilebilir. Kısacası sponsorlu çekilişler düzenleyerek hem ziyaretçilerinize hem de kendinize kazanç fırsatı yaratabilirsiniz.

7- İçerik Yazarlığı: Eğer özgün içerikleriniz dikkat çekiyor ve belirli bir kitleyi bloğunuza çekebiliyorsa yazarlık konusunda iyi olduğunuzun başka bir kanıta ihtiyacı yoktur. Kendi web site veya ürünleri için içerik oluşturamayan, zamanı yada tecrübesi olmayan kişiler sizi fark ettiğinde kapınıza tekliflerle gelebilirler. Ki iyi bir yazar olursanız şüphesiz bu teklifler sizi bulacaktır. Ya da hiç teklif beklemeyip www.yazparakazan.com ‘u ziyaret edebilir hemen yazarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

8- Blog Mentörlüğü – Kişisel Yetenek Sergisi: Uzman olduğunuz alanda içerik üretiyorsanız yeni iş teklifleri almaya hazır olun. Yazdığınız özgün yazılar ve yapmış olduğunuz işleri blog üzerinden sergilemek ilgili alanda otorite imajı vermenizi sağlar. İşverenler, ajanslar veya spesifik teklif yapmak isteyenler sizi muhakkak bulacaktır. Örneğin: fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve çektiğiniz fotoğrafları bloğunuzda paylaşıyorsunuz. Çeşitli kanallar vasıtasıyla bloğunuzu ziyaret eden kişiler sizden düğün fotoğraflarını çekmenizi isteyebilir. Doğum fotoğrafı, belgesel vs şeklinde teklifleri kafanızda çoğaltabilirsiniz.

9- Data Toplamak – Data Kullanmak: Aslında bu başlığa, belirli bir kitleye ulaşmak da diyebiliriz. Zamanla bloğunuza mail yoluyla abone olan, sosyal medya hesaplarında sizi takip eden kişiler sizin için birer reklam datası niteliğindedir. Buradaki en hassas konu ise dataların asla reklam şirketleriyle (3. şahıslarla) paylaşılmaması gerektiğidir. ASLA! 

Peki zaman içinde oluşan data ne için kullanılabilir: Unutmayın ki mail adresini sizlerle paylaşan kişiler bizzat sizin yayınlarınızla ilgileniyordur. Dolayısıyla onlara kendi ürünlerinizi (kitabınız, projeniz, çalışmanız vs) tanıtmanın ötesine geçmeyin. Satmak üzere iyi bir e-kitap yazmış olabilirsiniz mesela. Çekinmeden paylaşın. Ürün sizin olduğu için ziyaretçileriniz bundan rahatsız olmayacaktır. Aksine ilgilerini çekecek ve satın alıp almama konusunda zaten özgür olacaklardır. Tabi hangi sıklıkla bildirim attığınız da önemli. Ziyaretçilerinizi sık sık tekrar eden kampanyalarınızla yormanızı tavsiye etmem.

10- Hürriyet Bumerang Aboneliği: Hürriyet ile boomads ortaklığı olan bu sitemde belirli aralıklarla bloğunuz için teklifler alırsınız. Yayınlamanız beklenen içeriği copy-paste eder bloğunuzda yayına alırsınız ve belirli bir süre yayında kalması gerekir. Yayın süresi dolar ve içeriği kaldırma konusunda özgür olursunuz. Bununla birlikte bazen yazarlık teklifleri gelir. X bir marka için içerik oluşturmanız; bloğunuzda yayınlamanız veya başka bloglarda yayınlanması amaçlanır. Bazen de bloğunuza ait (Bumerang’a tanımladığınız) sosyal medya hesaplarında paylaşmanız için kısa bir içerik verilir. Paylaşır ve ücretini alırsınız. Detaylı bilgi için -> Hürriyet Bumerang

Yukarıda bahsettiğim yöntemlerden bazılarını uyguluyorum. Fakat bloğunuzu yeni oluşturduysanız bu yöntemlerin neredeyse hiçbiri size gelir sağlamaz.

Para Kazanmaya Başlamak İçin

blogdan ne zaman kazanmaya başlarımSosyal medya hesaplarınızda hali hazırda milyonlarca kişi bile olsa size asıl ziyaretçiyi sağlayacak araç şüphesiz arama motorlarıdır. Sosyal medya araçlarının gücünü hafife aldığımı düşünmeyin. Birazdan o konuya da değineceğim.

Bloğunuz yeniyse veya yeni içerik girmeye başladıysanız ortalama 6 ay boyunca arama motorlarının sizi üst sıralara çıkarmasını beklemeniz gerekebilir. Bu süreçte sıkılıp vazgeçmeden içerik girmeye devam etmelisiniz. Haftada 1 kez içerik girmek de yeterli olabilir. Önemli olan bunu mümkün olduğunca periyodik olarak gerçekleştirebilmektir. (Tavsiyem)

Bu arada yazmaya başlamadan önce SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yapmayı unutmayın. Bu konuda google sınırsız döküman sunmaktadır. Search edin ve nasıl yapmanız gerektiğini öğrenin. Yine de desteğe ihtiyacınız olursa wordpress tabanlı bloglarda benden destek alabilirsiniz. (Not: Bu hizmeti artık ücretli veriyorum) Reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek devam edelim 🙂

Sosyal Medya Hesaplarınızı Oluşturun:

Güzel bir domaine sahip olabilirsiniz. Birileri sizin isminizi kapmadan hemen sosyal medya hesaplarınızı alın. Facebook, twitter, googleplus, pinterest, Instagram bunlardan bazıları ve şuan için en önemlileri. Blog konunuza göre LinkedIn hesabı oluşturmanızı da tavsiye edebilirim. Sevdiğiniz ve popüler olan başka sosyal medya platformları varsa onları da kullanın. Üşenmeyin 🙂 Hemen her biri ile ilgilenmek zorunda değilsiniz. Zamanla ilgilenecek vakit buldukça kullanırsınız. Yine de belirtmeliyim ki blog yazmaya başladığınız andan itibaren en az 2 adet sosyal medya hesabını aktif bir şekilde kullanın. Çünkü: arama motorlarının gelişen algoritmaları bloğunuzun sosyal medyadaki etkileşimlerini de takip ediyor. Özellikle gplus olmazsa olmazlardandır.

NOT: Yayına aldığınız içeriği otomatik olarak sosyal medya hesaplarınıza gönderen birçok uygulama mevcut. Tek tek uğraşmak istemezseniz bu uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Bloğunuz İçin Kimlik Oluşturmaya Başlayın:

Bu konuda birçok yazım var. Çok kısa başlıklar halinde paylaşacağım.

 1. Blog/Siteniz için özgün bir logo edinin
 2. Blog/Sitenize slogan belirleyin ve görünen bir yerinde paylaşın
 3. Spesifik bir konu belirleyip hep aynı (benzer) konularda içerik paylaşın. “Hayata dair herşey” mantığıyla asla ve asla blog açmayın (Benim Fikrim)
 4. Sade olmaya çalışın. Gereksiz eklenti ve görsellerden kaçının
 5. Yazılarınızın altında paylaş-beğen butonları olsun
 6. Yazılara yorum yapılmasına müsade edin
 7. Yazarkafe ve benzeri platformlara üye olup içerik paylaşın.
 8. Hakkımda ve İletişim sayfaları oluşturarak teklif almayı kolaylaştırın

Bu maddeleri daha detaylı incelemek isterseniz aşağıdaki yazılarımı okuyabilirsiniz:

1- Kaliteli Bloglar Para Kazanmaya Mahkumdur
2- Her Blog Bir Markadır. Markanızı Yönetin

Bu yöntemlere kulak vererek;

Blogdan Ne Zaman Para Kazanmaya Başlarım

internetten para kazanmakBahsettiğim adımlar uygulandığında genellikle 6 ay sonra kazanmaya başlarsınız. Fakat ilk bir yıl ciddi gelirler hayal etmeyin. İstisna bloglar anında kazanmaya başlayabilir. Şuan için Polyannacılık oynamama taraftarıyım;)

Zaten belirttiğim gibi; size en çok ziyaretçiyi sağlayacak olan arama motorlarının blog-sitenizi dikkate alması ortalama 6 ay sürmektedir.

İpin ucunu kaçırmadan blog yazmaya devam ettiğiniz birinci yılı tamamlarsanız gelir elde etmeye başladığınızı fark edeceksiniz. İlk bir yıldan sonra ne kadar kazanacığınız kısmı da ne kadar çalıştığınız; ne kadar içerik girdiğinizle alakalı olabilir. Tabi blog konusu ve rakipleriniz de kazancınızı etkileyecektir.

Ne kadar Para Kazanabilirim

Ne kadar para kazanacağınız kısmına net birşey söylemek mümkün değil. Sahip olduğunuz ziyaretçi sayısı, tekliflere hızlı cevap vermek, teklif beklemeden kendi teklifinizle kapıları tıklatmak da kazanacağınız paranın önemli aşamalarından biridir.

Ben Ne Kazanıyorum

Bu soruya cevap vermek çok profesyonelce olmayabilir. Fakat yazıyı buraya kadar sabırla okuduğunuz için bazı sırlarımdan bahsedeyim:

>Google reklamlarından aman aman bir gelir elde etmiyorum. Bir yıllık kazancım, aşağı yukarı domain ve hostumun 10 yıllık kira bedeline denk geliyor.

>Yazarlık tekliflerinden çok kazanıyorum. Bazen bir ayda elde ettiğim reklam gelirinin 2 katını sadece bir yazıdan kazanabiliyorum. Bazı aylar 4-5 farklı firma adına içerik yazdığımı düşünürseniz yazarlıktan iyi para kazanıldığını söylemek mümkün. [Tekrar hatırlatıyorum: forum sitelerinde içerik satan, karın tokluğuna içerik üreten yazarlardan olursanız iyi kazançları unutun gitsin]

>Link satışı konusunda oldukça seçici davransam da değerlendirdiğim birkaç teklif var. İki adet link satışından ortalama bir yıllık host+domain ücretini karşılayabiliyorum.

Pazarlama adına farklı farklı teklifler alıyorum. Yani blog mentörlüğünden de kazanıyorum.

Özetle: Ben haftada en fazla iki adet içerik üreten, bazen 10 günde 1 içerik yazan bir blogger olarak kazanç sağlayabiliyorum. Üstelik hiçbir forum sitesinde ilan vermeden. İnsanlar beni kendi kendine bulup teklif atıyorlar. Şunu görebiliyorum: İşimi bırakıp full-time blogger olsam evimi çok rahat geçindirecek parayı kazanabilirim. Fakat kariyer hedefim farklı. O yüzden bloğuma yeterince zaman ayıramıyorum. Siz daha çok zaman ayırırsanız daha çok kazanırsınız.

İyi içerik + Özgün içerik + Disiplin + Zaman = PARA 😉

Para kazanmak, kariyer edinmek ve daha iyi bir ekonomi kurmak adına bildiklerimle birlikte sırlarımı da paylaşmaya devam edeceğim. HızlıAdam’ı takip edin.

Bünyamin Kapıcıoğlu | HızlıAdam | İş Konolu Niş Blog

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

50 Yorum
 1. Yine neden blog yazmalıyız, neden sabretmeliyiz gibi sorulara en güzel cevapları vermeye devam ediyorsunuz. Tebrik ederim 🙂

   1. Slm hızlı adam İngiltere’de yaşıyorum ingilizçe blog yazmayı düşünüyorum yardımcı olursanız

    1. Size nasıl yardımcı olabilirim? HTML, CSS, WP vs hakkında teknik bilgim yok. Süreç yönetimi hakkında soru cevap şeklinde yardımcı olmaya çalışırım.

 2. Bizim gibi yeni başlıyanlar ve başlamak isteyenler için çok keyifli bir yazı olmuş.

  Yazınız ile kafamızdaki birçok soru, cevap bulmuş oldu.

  Özellikle “ne kadar kazandığınızı” yazmanız gerçekten bizim gibi yeni başlayanlar için çok önemli.

  Paylaşımınız için çok teşekkürler.

  http://nettenyazar.blogspot.com.tr

  1. Teşekkür ederim “Netten Yazar”

   Bu makale acaba okurların kafasındaki soru işaretlerine cevap olur mu diye düşünüyordum.

   Yorumunuzla birlikte benim de kafamdaki soru işareti cevap bulmuş oldu 🙂

   İyi bloglar

 3. Güzel bir yazı olmuş öncelikle bunu söyleyeyim. Birde para kazanmanın kolay olduğunu düşünen en azından bloglar üzerinden kolay olduğunu düşünen bazı kesimler var. Belirli bir süre geçtikten sonra hayal kırıklığına uğruyorlar ve neden yapamadık gibi soruları bol bol kendilerine yöneltiyorlar. İşte bunun cevabı bu yazıda saklı, gerekli emeği ve çabayı gösterdikten sonra başarıda sizlerle gelecektir zaten. Kopya içeriklerle yada başkalarının yaptıklarının aynısını yapmak bizlere çok fazla yeni şey katmayacaktır.

 4. Blog yazarak para kazanabileceğimi biliyordum. sayenizde inancım güçlenmiş oldu 🙂 Sizi takip edeceğim. başarılar

  1. Teşekkür ederim Rabia hanım.

   Beni takip etmeden önce hemen blog oluşturmaya başlamalısınız. Ben hep burda olacağım 😉 Bol kazançlar

 5. googleplusda kaç gündür duvarımda görüyorum başlığı herzamanki klişe yazarlardan biridir düşüncesiyle tıklamıyordum (kusuruma bakmayın)

  en sonunda okuma kararı aldım ve bu blogla tanıştığıma çooooooook memnun oldum. süper bir yazı diğer yazılarınızı da okıycam.

  teşekkürler

 6. Merhaba Hızlı Adam. Akıcı ve teşvik edici bir yazı olmuş, emeğine sağlık. Ben de henüz çok yeni sayılırım. Amacım bir kesimi değil de tüm kesimi ilgileniren bilgilendirici, yönlendirici şeyler yazmaya çalışmak. Haftada bir içerik yazmaya özen gösteriyorum. Umarım sitem de ben de doğru yoldayızdır.

  1. Merhaba Ekrem bey,

   Blog dünyasında başarılı olmanızı dilerim. Fakat her kesimi ilgilendirdiği halde belirli bir konuda yazabileceğiniz yazılar var tabi. Örneğin sosyal sorumluluk projeleri herkesi ilgilendirir. Fakat siz herkesi ilgilendiren yazılardan ziyade her konuda yazılar yazıyorsanız yanlış yaptığınız, enerjinizi israf ettiğinizi belirtmeliyim. Başarısız olursunuz demiyorum. Belki de çok başarılı olur. Fakat aynı enerjiyi, aynı emeği spesifik konusu olan bir bloğa verseniz çok daha iyisi olabileceğinden eminim. [Benim tecrübelerim bu yönde]

   İyi bloglar dilerim

   1. Tekrar merhabalar.

    Önerileriniz ve temennileriniz için çok teşekkür ederim. Enerjim yüksek o konuda hiç problem yok hocam. Açıkcası yapım gereği insanlara bişeyler katabilmeyi çok seviyorum. Tabiki de çok sayıda kategoride yazmak çok doğru değil. Buna ben de katılıyorum. Yazılarıma da dikkatlice bakılırsa ekonomi eksenli yani kesemizi ilgilendiren yazılar daha ziyade. Ve bu şekilde de devam edecek. Bu da bir spesifik alan değil midir hocam?

 7. Blogdan para kazanmak için en iyi yöntemlerden biri ingilizce blog yazmaktır. İngilizceniz varsa paranın dibine vurun. bunu bilir bunu söylerim hızlıadam.

  1. Merhaba Blogger’ın biri 🙂

   Dediğiniz doğru. İngilizce bloglar gösterim aldığı ülkelerden kaynaklı olarak daha çok adsense geliri elde ediyor. Fakat Türkçe’yi akıcı kullanmakta zorluk çekerken ingilizce makaleler yazmak bizi epey zorlar. Üstad olmak gerekir. Master seviyesinde ingilizcesi olanlara tavsiye ederim

  1. Blog yazarak para kazanma konusunda çok daha detaylı yazılar ve istatistikler paylaşacağım. HızlıAdam’ı takip edin. Yorum için teşekkürler Neo Ekonomist

 8. Blogdan para kazanmak, blog yazarlığı yaparak para kazanmak kolay değil ama zor da değil. Sadece ilgi ister. Tıpkı her iş gibi. Öyle değil mi?

  1. Ben teşekkür ederim Timuçin bey, blogdan gelir elde etme, blog pazarlama, blog satış ve blog markalaşma adına yeni makaleler eklemeye devam edeceğim. HızlıAdam’ı takip edin

 9. Merhabalar, ben acemi bir blog yazarıyım sürekli oynadığım bir online oyun hakkıdnda rehber niteliğinde bir blog oluşturmaya çalışıyorum oldukça deneyimim var içerik türetmek de oldukça rahat ve severek yapabileceğim durumda. Blogumu öncelikle geliştirmek ardından kazanç elde etmek istiyorum. Sizce oyun ile ilgili bir blogun kazanç getirme olanağı var mı? Varsa olabilmesi için fikir ve önerilerinizi paylaşmanız mümkün mü ?

  1. Oyun siteleri hakkında hiçbir deneyimim olmasa da arz talep meselesi olduğuna göre oyun rehber bloğu bence sağlam bir ziyaretçi kitlesine sahip olur. Tabi oynadığınız oyunun kitlesi de önemli. Denemeden bilemezsiniz. Başarılı olacağınızı düşünüyorum. Özgün olduktan sonra gerisini düşünmeyin;) Muhakkak belirli bir kitle yakalarsınız

 10. Merhaba, bu yazınızı okuduktan sonra ben de kendimde blog yazma cesareti buldum ve daha sık ve keyifle içerik oluşturup acemiliğimi atacağımı düşündüğümden futbolla ilgili yazmaya başladım. Henüz çok yeniyim ve öğreneceğim birçok şey var. Müsait vaktinizde siteme bakıp birkaç tavsiyede bulunursanız çok memnun olurum.

 11. Merhaba.. Size birşey danışmak istiyorum.
  Blogumu açtıktan sonra, çeşitli nedenlerden çok vakit ayiramamistim. Ayda 1-2 yazı ancak..
  Son 1 aydır çok vakit ayırıyorum ve bir sorun olmadıkça da bu şekilde devam edeceğim.
  Ve blogumun adsense bağlantısı da, 3-4 ay sonra aktif oldu. Yani 2 hafta kadar önce..
  Tabii hemen sevinerek tikladim, adsense kodu oluşturdum.
  Sonra adsense bana 2 adet reklam kodu verdi, önerilen şekilde yerleştirdim.
  Tabi çok iyi bilmediğim için, bunları yaparken adsense onayladı sanarak sevinmiştim.:)
  Fakat 1 hafta sonra onaylanmadı şeklinde yazılı açıklama geldi.
  Nedeni de içeriğin yetersiz oluşu ve tam anlaşılamamasi..!
  Içerik azlığı evet ama anlaşılamamasi farklı diller oluşundan olabilir mi?
  Çünkü yazdığım konu ülkemizde olmadığı için, onu ıngilizce yazıyorum. Diğer kısımları türkçe..
  Sizce tek konu üzerinden ıngilizce mi yazsam daha uygun yoksa türkçe mi? Hem ziyaretci çekebilme, hem de ilerde reklam alabilme açısından..?

  1. Bence bir sayfanın hem ingilizcesini hem de Türkçesini yazın. Bloğunuza dil seçeneği koyun ve isteyen Türkçe isteyen ingilizce okusun. O zaman google adsense sorun çıkarmayacaktır. İçerik yetersiz dediyse eğer “toplam sayfa sayınız” yetersizdir muhtemelen. İçeriğin anlaşılamaması konusunda pek bilgi sahibi değilim.

   1. Teşekkür ederim.. Yalnız türkçe ve ing konular aynı değil..
    Türkçe yazılarım genel geçer konular..
    İngilizce olan ise, mesela sizin konunuzun ‘blogculuk’ olması gibi spesifik bir konu..
    O nedenle; 2sini birarada yazmayıp, türkçeyi tamamen kaldırıp; onun için ayrı bir türkçe blog açsam, adsense için sorun olur mu?
    İçeriğin farklı oluşu, sanırım konuların farklılığından.. sizin de dediğiniz gibi, her telden olmasını beğenmemiş olabilirler..

 12. Çok teşekkur ederim.yeni baslayanlar icin süper bir makale olmuş. Kendi blogumu yeni yaratdim.umarım ben de bir şeyler kazana bilirim.Sizi de tebrik ederim.

 13. Merhaba,

  Blogumda google adsense reklamlarına yer vererek para kazanmak istiyorum. Bu amaçla başvuru yaptım. Şu an “Sİtenizi bağlamaya çalışıyoruz. Sitenizin incelenmesi 3 güne kadar tamamlanacak ve size e-posta ile bilgi verilecektir” mesajı aldığım bir aşamdayım. Bu mesaj 1 aydan fazladır görüntüleniyor ve blogumda reklam yayınlayamıyorum. Bu problemin pratik bir çözümü var mıdır acaba?

  1. Merhaba, ben yıllar önce aldığım için şuan ki işleyiş hakkında bilgi sahibi değilim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bu yoruma cevap verirse memnun olurum. Teşekkürler

 14. Benim sorum var , bu konuda çok bilgi sahibi değilim (Belki yazıda yazdıgınız halde anlamamış olabilirim) google reklamları ne zaman veriyor? yanlış anlamadıysam kendi diteniz için değilde başka yerlere yazı yazarak mı kazanıyorsunuz? *ek soru olarak: bir blog sadece bir konuda ilerlemek zorunda mıdır? bir yandan bir konuda ilerlerken , bir yandan kişisel bilgiler duygular gezilen yerler tarzında aynı blog ta farklı konular paylaşmak dezavantaj mıdır?

  1. Merhaba,

   1- Google, blog sitenizin yeterli içeriğe ulaştığına kanaat getirdiğinde adsense reklamı başvurunuzu onaylıyor. Rakamla belirtilebilecek bir birim değil bu.
   2- Kendi blog sitenizde yazdıkça kazanıyorsunuz. Elbette yazıyı siteye yükleyince hesabınıza para gelmiyor ama siz yazı yayınladıkça bir şekilde ziyaretçi sayınız artıyor. Blog sitenizi TV kanalı gibi düşünün. Ne kadar çok reyting o kadar fazla reklam teklifi 😉
   3- Konuları birbirleriyle bağlantılı olacak şekilde çeşitlendirmek avantaj olur. Bir yandan film, öte yandan yemek tarifi gibi birbirinden çok uzak konuları işlerseniz zor olanı tercih etmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top