skip to Main Content

Ek İş Ne Yapabilirim Diyenlere Pasif Gelir Yöntemleri | 8 Ek İş Fikri

Kazancınız size yetmiyor veya sizi tatmin etmiyorsa ek iş yapmak akla ilk gelen seçenek olabilir. Peki, çok fazla emek ve para harcamadan da ek gelir elde edemez miyiz? “Hiç çalışmadan” diyemem ama aşırı efor sarf etmeden ek gelir elde edebileceğiniz birkaç pasif gelir yöntemi biliyorum. Zamanı veya sermayesi az olup “ek iş ne yapabilirim?” diyenler için adeta biçilmiş kaftan olan bu yazımı okuyun. Pasif gelir kaynağınızı oluşturacak yeni iş fikirlerini keşfedin! Öncelikle şu 3 kavramı kısaca bir hatırlayıp, aralarındaki farkı iyice içimize sindirmemiz gerekiyor. Bu şekilde yazının devamı, okurlar için daha fazla anlam ifade edecektir.

 1. Ek iş nedir?
 2. Ek gelir nedir?
 3. Pasif gelir nedir?

Hemen birer-ikişer cümle ile tanımlayalım. Ardından pasif gelir kaynağımızı oluşturabilecek ek iş fikirlerini inceleyelim.

Ek İş Nedir?

İşlerinizden elde ettiğiniz gelirde payı büyük olan ve daha fazla zamanınızı alan iş asıl (ana) işinizdir. Ana işinize nispeten daha az emek ve daha az vakit ayırdığınız ikinci işinize ise ek iş denir. Genellikle ek iş, ana işinizden daha az para kazandırma potansiyeline sahiptir.

Ek Gelir Nedir?

Haliyle ilk akla gelen tanım: Ek işten elde edilen gelir olacaktır. Aslında bu tanımlama yanlış değil fakat biraz genişletmek lazım. Ek iş ile pasif gelir kaynağı tam olarak aynı anlama gelmemektedir. Bu iki tanımın ortak paydası da ek gelirdir. O zaman şunu söylemek daha doğru olur: Ek işten veya pasif gelir kaynağından (ana işimiz dışındaki herhangi bir kaynaktan) elde edilen gelirlerin tamamına ek gelir denir. Şimdi daha net oldu! O halde pasif gelir nedir bakalım hemen.

Pasif Gelir Nedir?pasif gelir nedir

Pasif gelir, sahibi olana kadar emek harcayıp sahibi olduktan sonra emek harcamadan gelir sağladığımız kazanç yöntemleridir. Tam bu noktada pasif gelir kavramı, ek iş kavramından farklılaşır. Özetle: Pasif gelir, emek sermayesi ile elde edilirken, ek iş geliri anlık emek harcama ile sağlanır 😉

Örnek: Otomobil alıp x bir şirkete kiralamak pasif gelir yöntemidir. Bir otomobil satın almak için emek harcarsınız ancak otomobili kiraya verdikten sonra her gün onunla ilgilenmenize gerek kalmaz. Siz uyurken veya tatil yaparken size kazandırmaya devam eder.

Pasif Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

ek iş fikirleri

Aşağıda 8 adet pasif gelir yöntemi paylaştım. Bu yöntemlerin teker teker nasıl yapılabileceğinizi veya seçtiğiniz yöntemi kullanmanın inceliklerini bu makaleye sığdırmam imkansız. Bu yazıdaki amacım, pasif gelir yöntemleri hakkında kabaca bilgi sahibi olmanızı sağlamaktır. Size hitap eden bir yöntem keşfetmeniz durumunda sizi araştırmaya teşvik edecektir. Zaten olması gereken de budur diye düşünüyorum. İşte 8 ek iş fikri; 8 pasif gelir yöntemi.

1- Blog Yazarak Pasif Gelir Elde Etmek

Bundan 5-10 yıl önce açıklamak zorunda kalsaydım uzun uzuna yazardım ancak bugün herkes blog yazarlarının para kazandığını biliyor olmalı. Yine de çok ufak özetleyelim:

Hakkında bir şeyler yazabileceğiniz bir konu seçin ve o konuyla ilgibi bir web sitesi açın. Bu web sitesi bir firmanın adres bilgilerini içerir türde değil, bir dizi gibi sürekli yeni içeriklerin eklendiği türden olsun. İşte bu kadar! Siz yeni yazılar paylaştıkça takipçileriniz de artacaktır. Ziyaretçi ve takipçi sayınız arttıkça firmaların dikkatini çekecek ve reklam teklifleri alacaksınız. Net konuşuyorum çünkü benim sahip olduğum pasif gelir yöntemi (ek gelir yöntemi) blog yazmak. 6 ay boyunca yeni yazı eklemesem bile kazanmaya devam edebilirim.

Blog yazarak para kazanmak konusunda detaylı makalemi okumak için TIKLAYIN

Peki, blog yazmak dışında ne iş yapabilirim? Yani, neler yapabiliriz? Hemen cavaplıyorum:

2- Video Yayınlayarak Pasif Gelir Elde Edebilirsiniz

Bu neredeyse herkesin yapabileceği bir iş çünkü video içerikler, yazılı içerikler gibi kurumsallık gerektirmiyor. Hatta zaman zaman amatör kayıtlar çok daha değerli olabiliyor. Video içeriklerle para kazanmak denildiğinde ise akla ilk gelen mecra Youtube. Bu doğru!

Peki video çekip yayınlayarak ek gelir sahibi olmak kolay mı? Hiç bir iş kolay olmadığı gibi bu da sandığımız kadar kolay olmayabilir. En azından jenerik video veya sunumu güzel video hazırlayabilmek için temel düzenleme araçlarına sahip olmamız gerekebilir.

Unutmayın: Hangi alanda içerik yayınlarsanız yayınlayın muhakkak o alanda yayınlanmış onlarca, yüzlerce, belki de binlerce video internette hali hazırda var. Bazı farklarla ön plana çıkabilmek ve para kazanmak için bir takım video düzenleme araçlarına hakim olmanızı önerdim.

Belgesel çekebilirsiniz, sosyal ortamlarda videolar çekebilirsiniz, mizah yapabilirsiniz (mizah her zaman çok tutar), inceleme videoları çekebilirsiniz… Çok fazla konu var. Düşünüyorum da sanayide motor ustası olsaydım YouTube’u pasif gelir kaynağı olarak kullanabilirdim. Bir arızanın nasıl giderildiğini anlatan video çekmek ve bu videoyu YouTube’da yayınlamak iyi bir gelir potansiyeli oluşturacaktır. Bu örneği de alternatifleri kafanızda çoğaltabilmeniz için paylaştım.

YouTube’da para kazanma hakkında daha detaylı yazıyı bu sayfada okuyabilirsiniz. TIKLAYIN

3- Emekli Olmak & Bireysel Emeklilik

“Yahu bu nereden çıktı şimdi!” diyenleriniz vardır. Unutmayın, bu makale her yaş insana hitap ediyor. Emekli olmak da pasif gelir sağlamak demektir. Emekli olana kadar emek harcar, emekli olduktan sonra kılınızı kıpırdatmadan düzenli ek gelir sağlayabilirsiniz. Standart emekli maaşınız sizi tatmin etmeyecek gibiyse şimdiden bireysel emeklilik sistemine (BES) dahil olmanızı öneririm.

4- Daire, Dükkan veya Devremülk sahibi olmak

Gelir potansiyelinize göre size uygun emlak yatırımı yapabilirsiniz. Bir daire alacak paranız olmayabilir ama devremülkler çok maliyetli yatırımlar değillerdir. Bir devremülk satın alıp kullanım hakkınızı kiraya vererek pasif gelir sahibi olabilirsiniz.

5- Kullanım Hakkı Satmak

Geliştirdiğiniz veya satın aldığınız herhangi bir servisi ücret karşılığında insanların hizmetine sunabilirsiniz.
Örnek: Bir mobil uygulama geliştirip uygulamanın aylık, yıllık, süresiz kullanım hakkını satışa sunabilirsiniz. Sisteme üye olanlardan pasif gelir elde etmeye başlarsınız. Google Play Stora’da uygulama yayınlayıp güncelleme zahmetinde dahi bulunmayan binlerce pasif gelir sahibi var. Özellikle, “ek iş ne yapabilirim” diyen yazılımcıların öncelikli tercihi bu oluyor!

Sahip olduğunuz bir markayı da kiralayabilirsiniz. Mesela, internette fenomen haline getirdiğiniz bir marka hayal edin. Bu markanın adı FaceCake olsun. Bundan sonra kek satmayı hedefleyen kişilere FaceCake logosunu kullanarak dükkan açma ve işletme hakkını belirli bir kira karşılığında sağlayabilirsiniz. Tıpkı franchising gibi…

6- Eşyalarınızı Kiralayarak Pasif Gelir Elde Edebilirsiniz

Bakın, aslında iş fikirleri ne kadar da fazla alternatif içeriyor değil mi? Eşyalarınızı kiraya vermek ile otomobilinizi x firmaya kiralamak teknik olarak aynı fakat alternatiflerinizi çoğaltmak adına yeni bir başlık açmak istedim. Evinizdeki eşyaları da kiraya verebilirsiniz. Bu bir profesyonel fotoğraf makinesi olabilir. Stüdyo kaydı için gerekli ekipmanlar olabilir. Elektrikli testere bile olabilir. İnsanların sık sık ihtiyaç duymadığı, bu yüzden satın almadığı eşyaları kiraya vermek hem size hem de kiralayanlara kazançlı gelecektir.

7- Ek İş Olarak Kitap Yazmak da Pasif Gelir Sağlar

Tıpkı blog yazmak gibi, kitap yazmak da pasif gelir sağlar. Yazana kadar emek harcar, yayınevine verdikten sonra uyurken dahi satılan kitaplarınızdan para kazanabilirsiniz. İster e-kitap ister basılı kitap. Fark etmez. Yazabileceğiniz bir şeyler varsa bence şimdiden karalamaya başlayın. Bir kitap kalınlığına ulaştığında ise satışa çıkarın. Bundan sonra kitabınız yıllarca piyasada dolaşarak size ek gelir sağlayacaktır. Ne kadar gelir sağlayacağı ise ne kadar iyi bir içerik oluşturduğunuza bağlıdır.

8- Fotoğraf Arşivinizden Pasif Gelir Kazanabilirsiniz.

Fotoğraf çekmeyi seviyor, börtü böcek ne varsa kadraja alıyorsanız fotoğraflarınızdan para kazanabilirsiniz. Hem hobi, hem kazanç. En keyifli para kazanma yöntemi de bu olsa gerek.

Çektiğiniz fotoğrafları stok fotoğrafçılığı yapan sitelerde satışa çıkarabilirsiniz. Arşivinizden görücüye çıkarmaya değer fotoğraflarınızı aşağıdaki sitelerden birine yükleyin ve diğer işlerinizle ilgilenmeye devam edin. Siz pazar sabahı kahvaltınızı yaparken bir kısmı satılabilir.

Stok fotoğraf hizmeti vererek ek gelir elde etmenizi sağlayacak sitelerin bir kısmı:

 • ShutterStock,
 • Fotolia,
 • IstockPhoto,
 • DepositPhotos,
 • Alamy,
 • Dreamstime…

ÖZETLE:

Ek iş yapacak kadar vaktiniz, enerjiniz veya sermayeniz yoksa, pasif gelir sahibi olarak da para kazanabilirsiniz. Hem birikim yapabilir hem de yaşam standartlarınızı artırabilirsiniz. Hatta zor durumlarınız için bir nevi kendinizi garanti altına almış olursunuz.

Yine örnek verelim:

Ansızın işinizden olmanız durumunda bir süre sizi idare edecek gelir kapınız olur. Bunu söylerken, pasif geliri “düşük gelir” olarak algılamanızı istemem.

Hatırlatıyorum: Pasif gelir, peşin emek verip uzun vadeli para kazanmaktır. Bu kazanç asıl işinizden elde ettiğiniz kazancı geçebilir veya ekonomik olarak sizi kalkındırabilir.

Siz de “başka ne iş yapabilirim” diye düşünenlere yardımcı olmak için, bildiğiniz yöntemleri yorum panelinde paylaşabilirsiniz. Bu şekilde içeriğe katkı sağlarsanız ziyaretçilerim ve ben müteşekkir oluruz. 

Maalesef ülkemizde kişi başına düşen gelir ve refah düzeyi arzuladığımız noktalarda değil. Bugün asgari ücretle aile geçindirebilecek insanlar halen daha var mı bilmiyorum. Bu makaleyi yazmamın sebeplerinden bazıları şunlardır:

 • Geçim sıkıntısı yaşayan,
 • Bu yüzden yeni iş fikirleri arayan,
 • Ek kazanç elde etmek isteyen,
 • Ne iş yapabilirim diyen

vasıflı insanlara az da olsa yardımcı olabilmekti. Kazancınız bol olsun.

Bünyamin Kapıcıoğlu

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

39 Yorum
 1. Anlattığınız yazıları okuyarak, birçok insanın şuan para kazanmayı,hayal ettiğine emin olabilirim.Bu size yönelik bir eleştiri değil ama gerçekten anlatıldığı kadar basitte değil.Bunu herkesin farkında olarak, hareket etmesini tavsiye ederim.

  Bende, sizin yazılarınızı okuyarak bloğa başlamış biriyim.Ama nerde eksik yaptığımı bilmiyorum.Acaba kötü yazıyorum da,farkında değilmiyim? diye de düşünmeden geçemiyorum.Zor şartlar altında yazarken,bekleneni göremediğim de üzülmüyorum ! desem yalan olur.En iyisi size başarılarınızın devamını dileyeyim…

  1. Eğer yazılarımı okuyarak blog yazmaya başladıysanız bu tür yazıların insanları faydalı çalışmalara teşvik edebildiği gerçeğini örneklendirmiş oluyorsunuz. Özlem hanım, birinci adımı başardınız. Yani, blog yazmaya başladınız. Bundan sonrası biraz sabır ve ilgi meselesi. Bloğundan gelir elde etmeyi başarmış insanları sıkı takip edin. Bakın sizin kategorinizde annekaz.com var. teknolojikanneler.com var. Bu bloglarla kendi blog sitenizi karşılaştırın. Onlar neyi farklı yapıyorlar. Ya da siz neyi eksik yapmış olabilirsiniz. Belki de her şey olması gerektiği gibidir ve sizin biraz zamana ihtiyacınız vardır. Hemen pes etmeyin.

   Makalemde belirttiğim gibi. Ben size alternatifler sunabilirim. Bahsettiğim her yöntemin birebir uzmanı değilim. Siz bu yöntemler arasından kendinize hitap edeni seçer ve bu yönde araştırmalara başlarsanız bir gün meyvelerini yiyebilirsiniz. Siz derken tüm ziyaretçileri kast ediyorum.

   Umarım hedeflerinize ulaşırsınız.

   1. Teşekkür ederim.Umarım yapabilirim.Ben reklamımı yapamıyorum.Sosyal ağları kullanmadığım için.Farklı şekillerde tanıtabilirim insallah bloğumu.

    Tekrardan teşekkürler…

 2. BES ile ilgili detaylı bir yazı bekliyoruz 🙂 pasif gelir çeşitlendirilebilir ancak temelde çok güzel özetlemişsin. Kalemine sağlık.

 3. Merhabalar Hızlı Adam
  2 sene önce tanıştığım, internetten para kazanma düşüncesi, beni çok değişik konulara ve serüvenlere götürdü. Son 2 sene içinde ufkum genişledi. Para kazandınız mı diye soracak olursanız kazandığım para 250-300 TL’yi geçmez. Bunun sebebi de aslında normalde bir işim ve kazancım olduğundan dolayı bu işlere çok fazla vakit ayıramamam. Ama geride kalan sürede 2 farklı blog sitem, google’da konusunda ilk sayfada çıkan yazılarım, çeşitli kişilerle tanışmam, farklı bir çevrem, internet dünyasına farklı bir bakış açım oldu. internetten para mı kazanılırmış düşüncesinin yanlış olduğunu kendi gözlerimle gördüm. Hesabıma gelen küçük bir havalede yaşadığım mutluluk, aslında para kazanmanın değil de bir şeyleri yapabilmemin mutluluğuydu. Bir müddet sonra parayı düşünmeden insanlara faydalı olabilmenin getirdiği mutluluğu da hissettim yazılarıma yapılan yorumlarla. Şimdi ise 2 sene sonunda kendime ait bir e-ticaret sitesine sahibim. Daha yolun başında olsam da, farklı zorluklarla karşılaşsam da ümidimi hiç kaybetmeden uğraşmaya devam ediyorum tıpkı sizlerin yaptığı gibi.
  Bu serüvenimde yazılarıyla zaman zaman bana yön veren, farklı zamanlarda yollarımın kesiştiği Hızlı Adam’a da teşekkürlerimi bir borç bilirim.

 4. Bende netten çok gelir elde ettim ancak mehmet arkadaşında dediği gibi normal işlerden bu işlere pek zamanımız olmadığından bir zaman sonra gelir azaldı.

 5. Para kazanmak için hocam öncelikle bu makalenizde yaptığınız gibi temiz,akıcı,kurallara uygun bir makale yazmak gerekir.Güzel bir makale paylaşmıssınız.Elinize sağlık…

 6. Gelir elde etmek isteyenlere yardımcı ve açıklayıcı bir makale paylaşımında bulunmuşsunuz.Çalışmalarınızın devamını bekliyoruz.

 7. Para kazanmak için hocam öncelikle bu makalenizde yaptığınız gibi temiz,akıcı,kurallara uygun bir makale yazmak gerekir.Güzel bir makale paylaşmıssınız.Elinize sağlık…

 8. Hocam gerçekten bilgi verici bir makale yazmışsınız.Sayenizde pasif gelir kavramını da öğrenmiş olduk.Yaptığınız bütün tavsiyelere uyuyorum ve başarılı olmayı hedefliyorum.Elinize sağlık…

 9. merhabalar gerekten şimdi insanlar yazınızı okuduktan sonra pasif gelir sahibi olmak isteyecek yazınız için teşekkürler

 10. Hızlı Adam yazılarını severek gerçekten okuduğum harika bir blog. Nasıl yazı yazdığını incelemek, yazdığı konuları incelemek hoşuma gidiyor. Blog yazma yolunda kesinlikle referansım oldu diyebilirim. Hızlı Adam iyi ki var! 🙂

  Para kazanma konusuna ve pasif gelir konusuna gelirsek, ben sadece blog yazmak isteyerek 8-9 ay önce başladım bu serüvene. Bir gün gerçekten günlük 1000 tekil hit aldığımı görünce acaba bundan para kazanabilir miyim diye düşündüm. Hala elime gelen bir para yok ancak sanırım kazanılıyordur ya 🙂

  1. 1000 tekil ziyaretçi konusunda eminseniz, yani ölçümlemeyi Google Analytics ile yaptıysanız bence bloğunuz gelir üretmek için hazırdır. Yavaş yavaş teklifler gelmeye başlar

   1. bu teklifler nereden gelebilir? google adsense ile sorun yaşıyorum. diğer reklam türleri de devede kulak ödeme yapıyor. araştırmadığım da pek bişey kalmadı.

 11. makale yazmak da ek iş olabilir. biliyorsunuz ki web siteleri artık seo için özgün makaleler üretmek zorunda. freelance olarak iyi bir ek iş fırsatı. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top